Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chińskie radio Pumpkin - Identyfikacja elementu A7TV

rasel_1 26 Oct 2020 21:33 366 6
 • #1
  rasel_1
  Level 9  
  Witam mam problem z rozszyfrowaniem uszkodzonego elementu. Wygląda jak tranzystor, ale może to również być dioda. Na pewno odpowiada za przekazanie napięcia 12v na stabilizator 9v. Oznaczenie elementu to A7TV i w poprzek 1P. Załączam zdjęcie
  Chińskie radio Pumpkin - Identyfikacja elementu A7TV
 • #3
  miecho18
  IT specialist
  rasel_1 wrote:
  Wygląda jak tranzystor, ale może to również być dioda.

  2 dolne wyprowadzenia są ze sobą połączone?
 • #4
  rasel_1
  Level 9  
  Lewa noga z prawa połączone są za pomocą rezystora poniżej. Po wylutowaniu nie mają połączenia.
  Prawa nóżka połączona jest bezpośrednio z 12V.
  W teście diody spadek napięcia pomiędzy prawą nóżką a górną to ok 200 mV. Pomiędzy lewą a górną jest 600 mV. Pomiędzy obiema dolnymi jest ok 500mV.
 • #5
  miecho18
  IT specialist
  rasel_1 wrote:
  W teście diody spadek napięcia pomiędzy prawą nóżką a górną to ok 200 mV. Pomiędzy lewą a górną jest 600 mV. Pomiędzy obiema dolnymi jest ok 500mV.

  Nie napisałeś gdzie przykładasz jaką sondę.
  Sprawdź czy nie jest to dioda BAV99W.
  https://www.diodes.com/assets/Datasheets/ds30045.pdf
 • Helpful post
  #6
  Wojtek M
  Level 36  
  To jest pewnie tranzystor pnp, lewa nóżka baza, środkowa kolektor, prawa emiter, (patrząc tak jak na zdjęciu). Tylko trzeba założyć tranzystor o trochę większej mocy np. BD136, BD138.
 • #7
  rasel_1
  Level 9  
  Pewnie masz rację, ale przez zupełny przypadek zmierzyłem nie ten element, który chciałem. Zmierzyłem taki o oznaczeniu Y1.
  Ale dzięki za informację bo o niego też chciałem zapytać. Po napisaniu mojego wcześniejszego postu zorientowałem się i zmierzyłem właściwy i okazało się, że w teście diody po przyłożeniu ujemnej sondy do lewej nóżki górna z prawą zaczęły przewodzić całkowicie, a po przyłożeniu odwrotnym element się zamykał czyli nie było tam przejścia - spadek ok. 600 mV. Więc zapewne jest to tranzystor NPN może nawet mosfet.
  Ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że podmieniłem go z innym, o takim samym oznaczeniu z innej części płyty i okazało się, że też nie podaje napięcia na stabilizator więc to MCU tym steruje i bez odpowiedniego sygnału ze sterownika napięcie nie jest przekazywane.

  Na zdjęciu obok badanego elementu jest drugi tylko ułożony odwrotnie o oznaczeniu właśnie Y1 i On po podaniu sygnału ma zwierać lewe wyprowadzenie badanego tranzystora do masy i wtedy napięcie przechodzi do stabilizatora.
  Wiem bo sprawdziłem na skróty. Gdy połączyłem lewą nóżkę z masą kabelkiem to napięcie zostało przesłane dalej na płytkę.

  Mam teraz do Was koledzy kolejne pytanie i prośbę o poratowanie.
  Z uwagi na powyższe stwierdziłem, że zapewne muszę sflashować MCU lutując kabelki w odpowiednie miejsca i teraz moje pytanie czy któryś z was wie w które miejsca należy się wlutować kalblem USB?
  Oto moje wszystkie płytki z radia:
  Chińskie radio Pumpkin - Identyfikacja elementu A7TV Chińskie radio Pumpkin - Identyfikacja elementu A7TV Chińskie radio Pumpkin - Identyfikacja elementu A7TV