Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dell serwer - Uaktywnienie partycji dysku.

drapak12 27 Oct 2020 13:23 207 6
 • #1
  drapak12
  Level 15  
  Witam !

  Mam następujący problem z serwerem Dell z systemem serwerowym Windows Fundation 2012 na którym to zaczęło brakować już miejsca dwa dyski po 500gb w systemie RAID postanowiłem więc, że wymienię jeden dysk zakupiłem 2TB następnie za pomocą kieszeni na dyski takiej sprzętowej gdzie wkłada się dwa dyski A i B sklonowałem zawartość tego 500 gb dysku do nowego 2TB niestety mimo , że dane przeszły fajnie 1:1 to nadal system przypisał powierzchnię takiego samego 500 gb dysku jak miałem poprzednio reszta obszaru mimo, że jest widoczna w menażerze dysków jest niedostępna nie można jej włączyć by rozszerzyć partycję. Próbowałem innym komercyjnym programem również nie może włączyć dodatkowej partycji jest ona zablokowana. Widoczna na szaro. Bardzo proszę o pomoc co można z tym zrobić.
 • #2
  Dra98
  Moderator of Computers service
  drapak12 wrote:
  Bardzo proszę o pomoc co można z tym zrobić.

  Skoro kontroler pracuje w trybie RAID 1 to tak właśnie będzie.
  Nie można pozostawić tych 2x500 i dołożyć tego 2TB jako dodatkowy dysk na dane?
 • #3
  szwagros
  Level 33  
  Jeśli to raid1, to oba dyski powinny mieć taką samą pojemność. Jeśli tak nie jest, to dysk wirtualny będzie miał pojemność równą mniejszemu dyskowi fizycznemu.
 • #4
  drapak12
  Level 15  
  Nie to nie wina raid-u odłączyłem tamten drugi dysk 500gb i jest podłączony teraz 1 ten 2TB i nadal widzi pojemność z tego sklonowanego mniejszego i do dyspozycji mam tylko 500 giga i mam nowy ale ze starą pojemnością dysk.
 • #5
  Dra98
  Moderator of Computers service
  drapak12 wrote:
  jest podłączony teraz 1 ten 2TB i nadal widzi pojemność z tego sklonowanego mniejszego i do dyspozycji mam tylko 500 giga

  Trzeba założyć poprawnie partycje.
  drapak12 wrote:
  system przypisał powierzchnię takiego samego 500 gb dysku jak miałem poprzednio

  Jeśli już została utworzona 500 GB to taka będzie.
  Jak wygląda screen z zarządzania dyskami?
 • #6
  huluk
  Level 32  
  To 500GB na dysku 2TB zostało utworzone podczas klonowania i tak będzie widoczne. Jeśli dysk będzie pracował jako pojedynczy, bez RAID, da się mu tą partycję powiększyć jednym z dostępnych programów. Aby zachować mirroring trzeba dokupić taki sam dysk 2TB, założyć macierz i zrobić synchronizację w odpowiednią stronę.
 • #7
  drapak12
  Level 15  
  Niestety nie udaje się zwiększyć tej parytycji próbowałem kilkoma programami pod Windows i jest zablokowana widzę ten dodatkowy obszar ale jest nieaktywny i na szaro. Słyszałem że trzeba to zrobić jakąś dystrybucja linuxa