Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

6 trendów, które przyspieszyły przez pandemię Covid-19

ghost666 27 Paź 2020 14:14 1800 4
 • 6 trendów, które przyspieszyły przez pandemię Covid-19
  6 trendów, które przyspieszyły przez pandemię Covid-19
  Yvonne Lutsch
  Pandemia Covid-19 nadal ma głęboki wpływ na nasze codzienne życie, na większość gałęzi przemysłu i ogólnie na gospodarkę świata. Opierając się na swoich obserwacjach i badaniach, Yvonne Lutsch (na zdjęciu po prawej stronie), dyrektor inwestycyjny z Robert Bosch Venture Capital, zbadała trendy technologiczne, które pojawiły się lub przyspieszyły w wyniku zmian społecznych, behawioralnych i organizacyjnych wywołanych kryzysem. Zaprezentowała je na seminarium internetowym MEMS World Summit , które odbyło się niedawno.

  Obecnie sześć głównych trendów dominuje i kształtuje biznes w 2020 roku. Oto one

  Przetwarzanie brzegowe i 5G

  Epidemia Covid-19 zakłóciła działanie gospodarki, zmuszając przedsiębiorstwa do znalezienia nowych modeli pracy w celu zapewnienia ciągłości działania. Nie tylko interakcje biznesowe stały się w większości cyfrowe, ale ogólnie praca zdalna stała się dla wielu normą. „Ze względu na zwiększony ruch w sieci jesteśmy pewni, że przyjęcie 5G i przetwarzania brzegowego zostanie przyspieszone” - powiedziała Lutsch. Na przykład Chiny przyspieszyły wdrażanie 5G, aby umożliwić gromadzenie danych, zdalną diagnostykę, monitorowanie danych pacjentów w czasie rzeczywistym jak i stosowanie inteligentnych robotów w szpitalach. Inne kraje podążają za tym przykładem, ponieważ wprowadzenie 5G przynosi wymierne korzyści dla wielu branż, takich jak handel elektroniczny, logistyka, produkcja czy opieka zdrowotna.

  Technologie chmurowe i ich adopcja

  Kryzys związany z Covid-19 zmusił wiele firm do dostosowania swojej infrastruktury IT, aby stała się bardziej elastyczna, odporna i skalowalna. Na przykład Microsoft powiedział, że starał się wspierać swoich klientów usługami w chmurze potrzebnymi do utrzymania ich działalności w tym bezprecedensowym czasie. W konsekwencji zaobserwowano wzrost wykorzystania usług w chmurze, takich jak Microsoft Teams, Windows Virtual Desktop czy Power BI. Grupa odnotowała nawet 775% wzrost wykorzystania usług zdalnych czy spotkań Teams we Włoszech w ciągu jednego miesiąca.

  Przetwarzanie w chmurze istnieje od wielu lat, ale globalny rynek rozwija się teraz w stałym tempie. Według Lutsch penetracja przez infrastrukturę chmurową wszystkich operacji w Chinach wynosi tylko około 2..3% tego, ile notowane jest np. w USA, a popularyzacja tych usług w Chinach może być głównym motorem wzrostu tego sektroa. Po pandemii popyt na centra danych - zwłaszcza w Azji - będzie nadal rósł. Poszukiwane są aplikacje do przetwarzania danych w chmurze i zapewniania im bezpieczeństwa.

  Biometria

  W ciągu ostatnich sześciu miesięcy opracowano szereg systemów pomiaru temperatury ciała, kontroli dostępu i powiązanych systemów biometrycznych, wykorzystywanych do zwalczania Covid-19. Oprócz systemów rozpoznawania odcisków palców na rynek weszły inne technologie biometryczne, takie jak rozpoznawanie głosu, twarzy, czy nawet układu żył. Bezkontaktowe technologie biometryczne nabrały rozpędu, ponieważ pomagają weryfikować tożsamość osoby bez fizycznego kontaktu z infrastrukturą bezpieczeństwa. Analitycy ResearchAndMarkets.com spodziewają się, że do 2026 roku wielkość globalnego rynku technologii biometrii zbliżeniowej osiągnie 18,6 miliarda dolarów, a roczna stopa wzrostu wzrośnie o 19,1%.

  Patrząc w przyszłość, Lutsch jest przekonana, że dalszy rozwój sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) przezwycięży problemy z identyfikacją i przeniesie biometrię na jeszcze wyższy poziom. Potrzeba wczesnego wykrywania anomalii w miejscach publicznych, a także bezkontaktowej identyfikacji znacznie przyspieszy wzrost. „Technologie biometryczne znacznie pomagają podczas pandemii i wierzymy, że dalsze postępy w ML i AI pomogą lepiej powstrzymać przyszłe pandemie”.

  Wiele rządów musiało wykorzystywać w tym roku dane gromadzone przez operatorów komórkowych lub aplikacje do śledzenia potencjalnie zainfekowanych osób. Gromadzenie spersonalizowanych danych, zwłaszcza w USA i Europie, napotkało opór, ale Lutsch jest przekonana, że obecna sytuacja zmieni mentalność ludzi i wzbudzi szerszą akceptację dla tego typu działań.

  Robotyka i automatyka

  Ponieważ obowiązujący dystans społeczny i zdrowie pracowników są problemem numer jeden, roboty przejęły wiele zadań i przeniknęły do niemalże wszystkich aspektów społeczeństwa. Roboty czyszczące są używane w szpitalach, samolotach, pociągach lub w środkach transportu publicznego do odkażania wnętrz. Roboty patrolowe w szpitalach sprawdzają temperaturę pacjentów, dezynfekują pomieszczenia, rozwożą leki i serwują posiłki. Nawet roboty monitorujące i zabezpieczające stały się bardziej powszechne, a drony zostały wdrożone w wielu miejscach, aby m.in. wprowadzić godzinę policyjną. Dostawy dronów cywilnych podwoją się w porównaniu z prognozami przedpandemicznymi w 2020 roku, osiągając 13 400 sztuk, a prawie 80 000 ma być dostarczonych do 2025 roku, jak wskazują szacunku firmy doradczej ABI Research.

  Dostawy dronów również zrobiły krok naprzód, gdy pod koniec sierpnia Amazon otrzymał zgodę Federalnej Administracji Lotniczej na uruchomienie swojej floty dronów dostawczych Prime Air. Pozwolenie to zezwala Amazonowi „bezpiecznie i efektywnie dostarczać paczki klientom” - powiedziała agencja. Walmart, drugi co do wielkości sprzedawca w USA, zaledwie kilka tygodni później ogłosił, że zacznie wprowadzać drony dostawcze za pomocą spółki Flytrex.

  Pozostaje kluczowe pytanie: czy pandemia Covid-19 przyspieszy procesy automatyzacji? Ostatnie badania sugerują możliwe przyspieszenie ich po tym, jak firmy doświadczały przez tygodnie czy nawet miesiące problemów w płynności procesów związanych z pracą ludzi. „Automatyzacja procesów zrobotyzowanych może zapewnić ciągłość biznesową, gdy ludzka siła robocza jest niedostępna lub zbyt droga; wiele osób zdało sobie teraz sprawę, że zautomatyzowane linie produkcyjne są wolne od wpływu pandemii” powiedziała Lutsch. Gwałtowny wzrost handlu przez Internet zwiększył również potrzebę automatyzacji magazynów.

  Patrząc w przyszłość, Lutsch jest przekonana, że firmy zmniejszą zależność od ludzkiej siły roboczej i będą dążyć do poprawy wydajności i redukcji kosztów poprzez automatyzację. „Separacja się osób na świecie w wyniku napięć handlowych, protekcjonizmu czy zakazów podróżowania również napędzało bardziej zautomatyzowaną rozproszoną produkcję. Więc wyobrażamy sobie, że będzie znowu coraz więcej produkcji w Europie czy w USA, ale będzie to bardzo zautomatyzowana produkcja” zauważyła Lutsch, opisując zamiar TSMC, aby zbudować fabrykę pracującą w technologii 5 nm w Arizonie.

  Mobilność

  Segment mobilności wykazuje mieszankę tendencji przyspieszających i zwalniających. Zaczynając od mobilności indywidualnej, Lutsch przypomniał nam, że podczas lockdownu „ruch spadł do zera i nikt nie kupił nowego samochodu”. Dodała jednak, że „kiedy gospodarka znów zaczęła działać, sprzedaż samochodów szybko się poprawiła, szczególnie w miejscach takich jak Chiny, gdzie ludzie korzystali z transportu publicznego i woleli siedzieć w swoim samochodzie, aby uniknąć kontaktu z ludźmi”. Według Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów w sierpniu 2020 roku rynek nowych samochodów rzeczywiście nadal się ożywiał, a sprzedaż wzrosła o 11,6%, do 2,186 mln z 1,959 mln sztuk rok wcześniej.

  W rezultacie transport publiczny i mobilność zbiorowa nie ucierpiały za bardzo, ponieważ ludzie unikali kontaktów społecznych. Transport publiczny był używany tylko w regionach miejskich i obszarach metropolitalnych, ponieważ nie było tam żadnej alternatywy.

  Mikromobilność doświadczyła gwałtownego wzrostu po obu stronach Atlantyku. Podczas gdy brytyjskie stowarzyszenie rowerowe ujawniło, że roczna sprzedaż nowych rowerów wzrosła w kwietniu ponad dwukrotnie, NPD Group poinformowała, że w USA w kwietniu sprzedaż tradycyjnych rowerów, rowerów halowych, kasków i części do nich wzrosła łącznie o 75%, do łącznej wartości 1 miliarda dolarów, w porównaniu z rokiem ubiegłym. W dłuższej perspektywie Lutsch przewiduje, że wspólnie rowery klasyczne, elektryczne i skutery mogą nadal zwiększać sprzedaż, ponieważ stanowią przystępną cenowo alternatywę dla samochodów.

  A co ze zrównoważoną elektromobilnością? Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) pandemia Covid-19 wpłynie na światowe rynki pojazdów elektrycznych, ale w mniejszym stopniu niż na cały rynek samochodów osobowych. Na podstawie danych dotyczących sprzedaży samochodów w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku, IEA przewiduje, że rynek samochodów osobowych skurczy się o około 15% w ciągu tego roku w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych lekkich pojazdów pozostanie zasadniczo na poziomie z 2019 roku.

  Jeśli chodzi o pojazdy autonomiczne, Lutsch powiedział, że może nastąpić pewne opóźnienie w rozwoju technologii autonomicznej jazdy, „ponieważ testy zostały tymczasowo zawieszone”. Co ciekawe, pojazdy autonomiczne mogą doczekać szybszych wdrożeń w zastosowaniach przemysłowych lub magazynowych na skutek epidemii.

  Technologia klimatyczna

  Od połowy marca większość krajów na całym świecie musiała nałożyć surowe ograniczenia w podróżowaniu, aby powstrzymać epidemię wirusa. Te nadzwyczajne środki nie tylko poważnie zahamowały działalność gospodarczą, ale także wpłynęły na codzienne życie obywateli i transport ludzi i towarów. Lockdown lub częściowa blokada ruchu doprowadziła do znacznej poprawy jakości powietrza oraz, szerzej, do ponownego zainteresowania i inwestycji w technologie przyjazne dla klimatu. W styczniu Microsoft uruchomił fundusz na rzecz innowacji klimatycznych o wartości 1 miliarda dolarów, aby zmniejszyć i ostatecznie wyeliminować emisje dwutlenku węgla z przemysłu na świecie. Sześć miesięcy później Amazon utworzył warty 2 miliardy dolarów Climate Pledge Fund, aby zainwestować w firmy pracujące nad budowaniem przyszłości bezemisyjnej i ujawnił 17 września nazwy pierwszych pięciu odbiorców dofinansowań. Ponieważ zmiany klimatyczne są obecnie kluczowym tematem kampanii wyborczej, kandydat na prezydenta USA Joe Biden ujawnił plany wydania 2 miliardów dolarów w ciągu swojej czteroletniej kadencji na projekty związane z czystą energią i infrastrukturą przyjazną dla klimatu.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/6-accelerating-tech-trends-due-to-covid-19/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10081 postów o ocenie 8343, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • CSICSI
 • #2
  dufek
  Poziom 29  
  ghost666 napisał:
  plany wydania 2 miliardów dolarów w ciągu swojej czteroletniej kadencji na projekty związane z czystą energią i infrastrukturą przyjazną dla klimatu.

  Na "waciki"?
 • CSICSI
 • #3
  beatom
  Poziom 33  
  Ta suma to tylko premie za pomysly racjonalizatorskie kandydata.
  Zamieni blok mieszkalny z jeziorem miejscami, aby tenze stal sobie w zieleni... ( brzmi znajomo ? )
  A fundusze... to tylko obejscie od podatkow.
 • #4
  zdziwiony
  Poziom 22  
  Z artykułu wynika jedno. Totalna inwigilacja! A covid ma nas tylko do tego przyzwyczaić.
 • #5
  alf999
  Poziom 9  
  Totalna inwigilacja rozpoczęła się z powstaniem i rozpowszechnieniem smartphonów z wbudowana baterią , chipy stały sie zbędne. Tego nie ogarniasz?