Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa instalacja - małe uzyski

toolpusher 27 Oct 2020 23:30 3870 52
Przewód Toplex
    toolpusher
    Level 23  
    Mam instalację 4.76kWp orientacja 135stopni czyli południowy wschód, nachylenie ok 16stopni, lokalizacja podkarpackie.
    Jakich mocy powinienem się spodziewać o tej porze roku?
    Dziś był piękny słoneczny dzień i maksymalna moc chwilowa to 2,5 kW czy to nie za mało?
    Instalacja chodzi dopiero 5 dni więc nie za bardzo mam doświadczenie. Panele JA Solar 340W w ilości 14 szt i inwerter Sofar 4.4KTL-X.
    W zalączeniu plik raportu za dzisiaj w formacie .CSV
  • Przewód Toplex
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    O 11 max. moc po AC to 2,42 kW a to 51% i produkcja energii 12,52 kWh co daje 2,63 z 1 kWp to przy nachyleniu 16 st jest całkiem przyzwoicie, jest ok.
  • Przewód Toplex
  • Helpful post
    bryko
    Level 21  
    Październik w tym roku jest fatalny jeśli chodzi o PV. Niestety musisz się uzbroić w cierpliwość i poczekać do marca na porządne wyniki.
  • Helpful post
    Leon444
    Level 25  
    Dopiero po roku możesz ocenić czy uzysku z PV są prawidłowe czy niskie, po 5 dniach to nie ma o czym mówić.
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    Sam kąt 135* powinien wystarczyć aby stwierdzić że nie można spodziewać się wysokich uzysków z 4,76kW może wpadnie po roku 3,6-3,8MWh
  • Helpful post
    MichałS
    Level 29  
    toolpusher wrote:
    Mam instalację 4.76kWp orientacja 135stopni czyli południowy wschód, nachylenie ok 16stopni, lokalizacja podkarpackie.
    Jakich mocy powinienem się spodziewać o tej porze roku?
    Dziś był piękny słoneczny dzień i maksymalna moc chwilowa to 2,5 kW czy to nie za mało?
    Instalacja chodzi dopiero 5 dni więc nie za bardzo mam doświadczenie. Panele JA Solar 340W w ilości 14 szt i inwerter Sofar 4.4KTL-X.
    W zalączeniu plik raportu za dzisiaj w formacie .CSV

O tej porze roku bardzo dużo zależy od otoczenia. Popatrz na Słońce z punktu widzenia paneli ile i kiedy są przysłaniane. Bez optymalizatorów przysłonięcie nawet połowy zabiera bardzo dużo mocy. Trudno - byle do wiosny!
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Masz coś takiego w sieci jak PVMonitor, znajdź podobną instalację w pobliżu i porównaj uzysk. Na moc chwilową nie ma co patrzeć ewentualnie na uzysk. W sieci masz też fajne narzędzie PVGIS gdzie wpisujesz parametry i podaje ci szacowany uzysk z dosyć dużą dokładnością, po dwóch, trzech miesiącach będziesz miał jakiś obraz sytuacji. Październik rzeczywiście słaby.
    marcinbbb
    Level 26  
    Czy on taki słaby 170kWh / 3,3kWp = 51,5kWh/kWp
    Ubiegłe lata
    2019 - 172kWh
    2018 - 251kWh
    2017 - 170kWh
    2016 - 117kWh
    Cytro12
    Level 26  
    Mnie też wychodzi na razie koło 50kWh/kWp a jeszcze kilka dni zostało, powinno być trochę lepiej.
    marcinbbb
    Level 26  
    U mnie do końca miesiąca zapowiadają deszcze więc za dużo już nie złapiemy tego słońca.
    rokbok
    Level 31  
    robbo_pv wrote:
    Ja mam tylko 34kWh z 1kWp.

Pocieszę cię :lol: , u mnie 33,23 kWh/kWp.
    toolpusher
    Level 23  
    Skorzystałem z rad kolegi Cytro12. I tak znalazłem instalacje niedaleko mnie na stronie solarmanpv.com ponieważ mam Sofara. Skorzystałem też z programu PGIS.
    I tak program wyliczył dla mnie optymalne dane dla mojej lokalizacji:
    Pochylenie 36stopni przy 16 obecnie.
    Orientacja -1 przy -45 obecnie.
    I teraz tak różnica średnioroczna dla mojej instalacji to 4364KW przy 4775kW dla optimum czyli około 10%.
    Dla miesiąca Październik to 281kW vs 368kW dla optimum czyli ponad 30% różnicy.
    I teraz konkretne instalacje moja 4,76kWp na dachu blacha aluminium vs sąsiada 3,96kWp- ustawiona na gruncie przyjmuje jako optimum czyli azymut i nachylenie.
    PGIS podaje że dla miesiąca października różnica pomiędzy instalacją dachową a wolnostojącą w moim przypadku to 281kW vs 288kW to jest 2%.
    Dzisiejsza produkcja to 6,85kW vs jego 8,42kW.
    Czyli dziś sprawność moja 1,43kW/1kWp a jego 2,12KW/1kWp czyli 48% większa. Przyjmując różnicę dach/wolnostojąca to różnica się zmniejsza przyjmuję, że do 45%
    Czy to jednak dalej nie za dużą różnica?
    Czy jest gdzieś błąd w moim rozumowaniu?
    W załączeniu wykresy z dzisiaj moje i "sąsiada" Andrzeja.

Pytanie przy okazji nie mogę zapisywać wykresów bezpośrednio ze strony solarmanpv.com - żadna z tych opcji u mnie nie działa czyli .jpg; .png czy .pdf.
    Musiałem użyć prtscreen.
    Czy tylko u mnie?
    theo33
    Level 27  
    Nie wnikając w te porównania i wyliczenia z prognoz, to jeżeli już mamy porównywać instalacje to takie realne jak sąsiada Andrzeja pracujące w pobliżu i raczej nie konkretnie jeden wybrany dzień a jakiś dłuższy okres np. miesiąc, kwartał, rok i tu biorąc okres od 22.10 do 31.10 to Twoja instalacja wypada lepiej o ponad 2 kWh z 1 kWp
    Co do wykresów to obecnie korzystam z pro.solarmanpv.com i w tej co podałeś nie mam już zarejestrowanych instalacji
    Resist_34
    Level 25  
    Moim zdaniem masz nieco niedokładnie skalkulowaną instalację.
    Pomijając fizyczny montaż (co sam przyznałeś 16° / 135°) ktoś "przedobrzył" moc na jeden string - falownik ma moc maksymalną na jednym MMPT na poziomie 4500W (u Ciebie delikatnie licząc "na dachu" jest 14x 340W=4760W).
    Rozwiązaniem może być połączenie obu wejść MPPT w falowniku razem - równolegle.
    Druga sprawa - jak na "moje oko" masz za mało paneli w stringu (i co za tym idzie, źle dobrany falownik)
    Biorąc pod uwagę Vmp w NOCT (czyli takie warunki "na co dzień") wychodzi 14x32,4V=453,6V - co przy falowniku trójfazowym mającym mieć na wyjściu 400V jest wynikiem co najmniej marnym.
    Nie po to producenci falowników podają "znamionowe napięcie wejściowe" (Rated input voltage) żeby to olewać...

Może wywołam burzę, ale to moje zdanie...
    Leon444
    Level 25  
    Resist_34 wrote:

Dobrze że to tylko Twoje zdanie bo co ma napięcie DC do napięcia AC?
    Inwerter ma przewymiarowaną moc po stronie paneli względem nominału i bardzo dobrze, gdzie tu widzisz problem?
    Ostatnią rzeczą jak bym radził to podzielenie tych paneli na dwa stringi a to co piszesz
    Resist_34 wrote:
    to już jakaś totalna abstrakcja.
    MichałS
    Level 29  
    Leon444 wrote:
    Resist_34 wrote:

Inwerter ma przewymiarowaną moc po stronie paneli względem nominału i bardzo dobrze, gdzie tu widzisz problem?

To akurat ma znaczenie. Gdy falownik musi obniżać a tym bardziej podbijać napięcie wejściowe traci na sprawności. Dla jednofazowego optymalne napięcie DC to 300...350V a dla trójfazowego w okolicach 600V.
    rokbok
    Level 31  
    Leon444 wrote:
    Resist_34 wrote:

Zależy w jakiej sytuacji, u mnie na falowniku Huawei, moc paneli 3,92 kW podłączone pod jeden MPPT falownik przepuszczał max 2,5 kW, po zmostkowaniu z drugim MPPT w podobnych warunkach falownik oddawał 3,68 kW, czyli swoje nominalne max, panele dawały więcej.
    Czyli nie do końca jest to taka abstrakcja, na dodatek tego jak zastanawiałem się nad falownikiem, jaki zainstalować to natrafiłem w sieci na falownik, nie pamiętam już jaki, ale na schemacie w jednej z opcji podłączenia pod jeden MPPT, drugi był z nim zmostkowany, czyli czemuś to służy.
    Resist_34
    Level 25  
    Leon444 wrote:

Skoro w/g kolegi DC ma się nijak do AC, to poco w ogóle cokolwiek podłączać do DC. Po cholerę falownik ma wejście(a) DC. Zamurować to i mamy perpetuum mobile.

Leon444 wrote:
    Ostatnią rzeczą jak bym radził to podzielenie tych paneli na dwa stringi

Tutaj nie rozumiem - zaleca czy odradza kolega podział tego na dwa stringi ?
    Bo jeśli to zalecenie/dobra rada ,to ja nie komentuję. Aczkolwiek to chyba związane z cytatem wyżej...

Leon444 wrote:
    Resist_34 napisał:

Kolego, w/g karty katalogowej tego sofara "Max DC power for single MPPT" to 4500W. Więc jeśli połączę oba (tak, ten inwerter ma dwa) niezależne wejścia DC równolegle (fizycznie i programowo - parametr "9. Set Inputmode"), to chyba uzyskam "Recommended PV input power" a ten już ma wartość 5860Wp. Czyli chyba... jest OK.
    A jeśli to dalej abstrakcja, to patrz cytat 1.

Jeszcze wytoczyłbym parę argumentów, napisał dlaczego tak a nie inaczej, ale niestety mogę oprzeć się tylko na faktach...
    Leon444
    Level 25  
    Prawidłowo działający i skonstruowany falownik taki cyrków jak mostkowanie MPPT nie wymaga, to że chińszczyzna zalewa rynek i Twój huawei jest tego przykładem to przykro mi że wybrałeś kiepski falownik.
    MichałS wrote:
    To akurat ma znaczenie. Gdy falownik musi obniżać a tym bardziej podbijać napięcie wejściowe traci na sprawności. Dla jednofazowego optymalne napięcie DC to 300...350V a dla trójfazowego w okolicach 600V.

Nie do końca się z tym zgadzam, każdy falownik ma swoje optimum pracy i wcale nie musi to być 600V a może być 400V, wszystko zależy od konstrukcji i budowy falownika po za tym na wyjściu falownika nie masz 400VAC tylko 3 razy po 230VAC.

Dodano po 7 [minuty]:

Resist_34 wrote:
    Leon444 napisał:

Skoro w/g kolegi DC ma się nijak do AC, to poco w ogóle cokolwiek podłączać do DC. Po cholerę falownik ma wejście(a) DC. Zamurować to i mamy perpetuum mobile.

Ma się nijak DC do AC a według Ciebie ma znaczenie ? Może mi powiesz że im wyższe napięcie DC to wyższe będzie AC? Bo napięcia DC i AC nie maja na siebie wpływu chyba że u Ciebie zwiększając napięcie DC zwiększasz AC i na odwrót? ???? ;)
    Nie wiem jak to zrozumiałeś ale ja nie napisałem że napięcie DC jest nie potrzebne czy coś w tym stylu czytaj ze zrozumieniem, chodzi mi o to że DC mieszczące się w zakresie pracy urządzenia nie ma wpływu na napięcie AC, są to niezależne od siebie napięcia, więc co ma NAPIĘCIE DC do NAPIĘCIA AC?
    Niezależne napięcia ponieważ DC jest wynikową napięć paneli a AC jest wynikową napięcia w sieci.
    3301
    Level 31  
    Resist_34 wrote:

Kolego, w/g karty katalogowej tego sofara "Max DC power for single MPPT" to 4500W. Więc jeśli połączę oba (tak, ten inwerter ma dwa) niezależne wejścia DC równolegle (fizycznie i programowo - parametr "9. Set Inputmode"), to chyba uzyskam "Recommended PV input power" a ten już ma wartość 5860Wp. Czyli chyba... jest OK.
    A jeśli to dalej abstrakcja, to patrz cytat 1.

Jeszcze wytoczyłbym parę argumentów, napisał dlaczego tak a nie inaczej, ale niestety mogę oprzeć się tylko na faktach...

Z jakiej karty masz te dane? przeglądając instrukcję obecnie zakupionych falowników 3-faz. niema to znaczenia czy całą podaną moc podłączymy do 1 z wejśc czy też rozbijemy na 2 i tak jest też w przypadku sofara 4,4 moc po DC to 4500 i może być na jednym wejściu
    Takie połączenia równoległe wejść o których mówisz to miały zastosowania przy falownikach 1-fazowych, tam było i pewnie dalej jest rozgraniczenie mocy na poszczególne wejścia ale w 3-fazowych przynajmniej sofarach tak nie jest, możesz całą moc podłączyć tylko do jednego wejścia i jeżeli będzie większa od mocy wyjściowej po AC to jej nadmiar zostanie obcięty
    rokbok
    Level 31  
    Leon444 wrote:
    Prawidłowo działający i skonstruowany falownik taki cyrków jak mostkowanie MPPT nie wymaga, to że chińszczyzna zalewa rynek i Twój huawei jest tego przykładem to przykro mi że wybrałeś kiepski falownik.

Jak rozumiem jest to przytyk do mnie, a więc poniżej screen z instrukcji instalacji Fronius-a, czyli on też jest nieprawidłowo skonstruowany i jest kiepskim falownikiem? (pytanie retoryczne).

Nowa instalacja - małe uzyski
    Resist_34
    Level 25  
    3301 wrote:
    możesz całą moc podłączyć tylko do jednego wejścia i jeżeli będzie większa od mocy wyjściowej po AC to jej nadmiar zostanie obcięty

OK, policzmy.
    Inwerter 4.4KTL-X :
    - Max DC power for single MPPT = 4500W
    - Max. Input current per MPPT = 11A

JaSolar 340W JAM60S10-340/MR (taki znalazłem) :
    warunki NOCT
    - Napięcie prz Pmax (Vmp) = 32,4V
    -Natężenie prądu przy Pmax (Imp) = 7,93A

Skoro autor pisze o 14 panelach, więc mamy 4760Wp. Wiemy też, że na tych 14 panelach w NOCT panuje napięcie 453,6V.
    Podzielmy więc moc przez napięcie - wychodzi 10,49A.

Falownik ma max 11A na jeden MPPT a prąd w NOCT mamy 10,49A. Co się stanie, jak np. temperatura paneli spadnie i/lub np. słoneczko wyskoczy zza chmur ???
    Czy należy spodziewać się wyłączenia inwertera i błędu ID14 ???

Ale jeśli przepniemy oba MPPT na pracę równoległą...
    Leon444
    Level 25  
    OK z tym MPPT mój błąd chodziło mi że bardziej o to że dobry falownik powinien działać z pełną mocą na jednym stringu a nie kombinacja z podłączeniem równoległym aby uzyskać pełną moc urządzenia i to jest abstrakcja.
    To że Fornius daje możliwość mostkowania stringów to chyba dla skąpych którzy przyoszczędzą na kablach i zabezpieczeniach ale nawet jeśli to nadal możesz podłączyć pełną moc dla jednego stringu a nie kombinować aby uzyskać nominał :)
    Po za tym takie rozwiązanie i pójście w natężenie zamiast napięcia daje dużo większe straty już nie wspomnę o braku możliwości wykrycia uszkodzonego panelu w całej tej sekcji, dodatkowo te dwie połączone sekcje muszą być identyczne.
    Cytro12
    Level 26  
    Leon444 wrote:

Bo jest cos takiego jak DC Booster w falowniku wiesz co to? Gdybyś wiedział to byś nie pisał głupot.
    Leon444 wrote:

Problem jest w podłączeniu tak żeby MPPT miał szansę pracować o optimum nie wspominam. Handlarz?
    Leon444 wrote:
    Ostatnią rzeczą jak bym radził to podzielenie tych paneli na dwa stringi a to co piszesz

Na pewno? Te falowniki mają ograniczoną moc na string z tego względu jest opcja takiego połączenia.
    Nie wiesz to nie pisz!!!
    Leon444 wrote:
    OK z tym MPPT mój błąd chodziło mi że bardziej o to że dobry falownik powinien działać z pełną mocą

Tjaa jasne, gdyby tak było to byś wiedział po co po stronie DC jest 600V i co to ma do AC.
    Leon444 wrote:
    Prawidłowo działający i skonstruowany falownik taki cyrków jak mostkowanie MPPT nie wymaga

Głupoty i brak wiedzy skądś ty się urwał. A Fronius to ma inaczej może?
    Leon444
    Level 25  
    Cytro12 wrote:
    Bo jest cos takiego jak DC Booster w falowniku wiesz co to? Gdybyś wiedział to byś nie pisał głupot.

Wystarczy że Ty już napisałeś głupoty
    Cytro12 wrote:
    Tjaa jasne, gdyby tak było to byś wiedział po co p[o stronie DC jest 600V i co to ma do AC
    :
    Jak zwykle nie zawodzisz :) :D
    Cytro12
    Level 26  
    A widzę, że chłopaki cie już rozjechali co za lama z ciebie w temacie PV. Nie wie ale się wypowie fahofiec a jakże :) Pewnie handlarz.
    Leon444
    Level 25  
    Cytro12 wrote:
    A widzę, że chłopaki cie już rozjechali co za lama z ciebie w temacie PV. Nie wie ale się wypowie fahofiec a jakże :) Pewnie handlarz.

Słuchaj to że słoma z butów Ci wystaje to Twoja sprawa, już raz Ci napisałem że jak masz problemy ze sobą to zgłoś się do specjalisty, dwa razy też od moda dostałeś bana, więc daruj sobie wywody ze swoje prywatnego życia i nie przenoś tego jak Cię mam a na obiad wołała "lama" tutaj na forum.

Dodano po 7 [minuty]:

Cytro12 wrote:
    Leon444 napisał:
    Prawidłowo działający i skonstruowany falownik taki cyrków jak mostkowanie MPPT nie wymaga

Głupoty i brak wiedzy skądś ty się urwał. A Fronius to ma inaczej może?

Ma inaczej, ponieważ aby osiągnąć pełną moc na jednym stringu nie musisz mostkować dwóch i w tym cały sekret :D nie tak jak kolega wyżej pisze przy huawei musisz to zrobić aby osiągnąć nominał, oczywiście piszemy o pracy w parametrach napięcia i natężenia.
    3301
    Level 31  
    Resist_34 wrote:
    3301 wrote:
    możesz całą moc podłączyć tylko do jednego wejścia i jeżeli będzie większa od mocy wyjściowej po AC to jej nadmiar zostanie obcięty

OK, policzmy.
    Inwerter 4.4KTL-X :
    - Max DC power for single MPPT = 4500W
    - Max. Input current per MPPT = 11A

JaSolar 340W JAM60S10-340/MR (taki znalazłem) :
    warunki NOCT
    - Napięcie prz Pmax (Vmp) = 32,4V
    -Natężenie prądu przy Pmax (Imp) = 7,93A

Skoro autor pisze o 14 panelach, więc mamy 4760Wp. Wiemy też, że na tych 14 panelach w NOCT panuje napięcie 453,6V.
    Podzielmy więc moc przez napięcie - wychodzi 10,49A.

Falownik ma max 11A na jeden MPPT a prąd w NOCT mamy 10,49A. Co się stanie, jak np. temperatura paneli spadnie i/lub np. słoneczko wyskoczy zza chmur ???
    Czy należy spodziewać się wyłączenia inwertera i błędu ID14 ???

Ale jeśli przepniemy oba MPPT na pracę równoległą...

Nie wnikając w Twoje obliczenia i skąd I=10,49 przyjmuję Imax 9,79 w STC i nawet Isc 10,46 a biorąc pod uwagę dodatni wsp. temp. dla prądu to w przypadku spadku temp. prąd również spadnie a jak słoneczko wyskoczy zza chmur to wzrośnie napięcie jak i moc
    Czy się wyłączy po przekroczeniu 11A to nie wiem, mam pełny podgląd w pro.solarman.pv do kilku instalacji z sofarem i widziałem zapisane prądy tak tylko do ok. 10.4 A i to sporadycznie i też przy tych modułach jasolar 340
    Co do połączenia fizycznego obu mpp to widziałem takie eksperymenty i jak wcześniej mówiłem dot. to falowników 1-fazowych, prąd rozbija się na dwa obwody i nie koniecznie po równo i myślę że z uwagi na pracę wejść na poziomie poniżej 50 % mocy znamionowej prawność jest gorsza więc takie połączenie konieczne tylko w przypadku gdy moc na jedno wejście jest sporo za duża i przez to jest sporo obcinana