Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka budynkowa w domu jednorodzinnym Fibaro

Gitarzysta93 28 Oct 2020 12:55 621 5
Optex
 • #1
  Gitarzysta93
  Level 7  
  Witam,
  Przymierzam się do napisania pracy magisterskiej związaną z automatyką budynkową dla domu jednorodzinnego w której chciałbym zawrzeć tematykę związaną z projektowaniem oraz realizacją takiego rozwiązania dla konkretnego dostępnego na rynku systemu. Wstępnie wybrałem system fibaro i chciałbym was zapytać jakie macie doświadczenie z tym system, czy jest przez was polecany oraz czy jest kompatybilny z innymi systemami typu KNX czy Satel (system alarmowy). Chciałbym zapytać również czy posiadacie jakąś literaturą związaną właśnie z tą tematyką która jest oparta na systemie Fibaro ?

  Dzięki za pomoc.
 • Optex
 • #2
  Daro1003
  Level 21  
  Przymierzasz się do pisania prac mgr z temat automatyki domowej i wybrałeś system fibaro a nie bardzo wiesz czy jest kompatybilny z KNX i Satel - no trochę słabo kolego bo chcesz stworzyć pracę mgr. a nie masz pojęcia o systemach więc co napiszesz ??
  Ale ok myślę że na początek powinieneś się gdzieś udać na jakieś szkolenie produktowe z Fibaro oraz warsztaty z instalacji tego systemu nazbierasz trochę podstaw.

  Osobiście buduję sam cały system automatyki domowej na własnej budowie domu. Wszystko opieram na Domoticzu który stoi na komputerze jednopłytkowym Raspberry z dyskiem SSD. Elementy wykonawcze to Sonoffy 4CH 20szt oraz Schelly 2,5 do rolet. W do Sonoff 4ch ładowałem oprogramowanie AFE.

  Ten system kosztuje mnie coś ok 1500 - 2000zł więc w porównaniu do fibaro sam sobie odpowiedz czy się opłaca poświęcać noce i wieczory na lutowanie, wgrywanie softów itp.
  Moim zdaniem napisać takie wypracowanie o Fibaro może każdy elektryk kto siedzi w temacie inteligantnych budynków. Nie sztuka poskładać gotowe klocki do kupy a zbudować własny system skompletować elementy zapewnić odpowiednie zasilanie, chłodzenie, wytestować i poprawiać.
 • Optex
 • #3
  arsu
  Level 7  
  Do pracy magisterskiej potrzebny będzie rys historyczny więc tu masz link do dyskusji pomiędzy współzałożycielem Fibaro a pewnym oponentem, którego tożsamości nie zdradzę. Dodam, że HC1 czyli protoplasta Fibaro HC3 był klonem urządzenia firmy Mi Casa Verde opartym na chińskiej płycie głównej AP z dolutowanym ręcznie modułem z-wave produkcji firmy Sigma Designs.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10042237#10042237
  Strasznie mało teraz na studiach od was wymagają!?
 • #4
  sk1977

  IT specialist
  Moim zdaniem Fibaro nie jest dobrym wyborem na temat pracy - chyba, że chcesz kopiować z ulotek, czyli materiałów bardziej marketingowych niż technicznych. Jeśli już chcesz pisać o tym systemie to przydałby się kurs instalatora - trudno inaczej zdobyć wartościowe informacje techniczne.
 • #5
  Gitarzysta93
  Level 7  
  Więc tak, jak kolega "sk1977" wspomniał Fibaro nie jest dobrym pomysłem na wybranie pracy magisterskiej. Osobiście próbowałem zaczerpnąć przydanych informacji oraz wskazówek odnośnie realizacji tego typu systemu i niestety nic przydatnego prócz marketingu do mnie w tej kwestii nie trafiło, zatem zmieniłem system inteligentnego budynku na system firmy Grenton do którego jest sporo dostępnych dokumentacji dla każdego modułu, instrukcja jak posługiwać się programem Object manager i w zasadzie aby wstępnie zapoznać się z tym systemem - bardzo pomocne są filmy z serii "Akademia Grenton" - wydaje mi się, że system daje na prawdę spore możliwości i fakt, że może pracować w sieci Z-Wave poprzez topologie Mesh jak i przewodowej - więc według mnie wydaje się być bardziej niezawodny niż Fibaro, który może pracować tylko w sieci bezprzewodowej.
 • #6
  arsu
  Level 7  
  Nie wiem kto lub co kieruje wyborami tematu pracy ale Twój nowy pomysł nie jest zbyt fortunny biorąc pod uwagę, że Grenton od ok. 3 lat przestał się rozwijać. Wprowadził wtedy Grentona2 czyli nowy Common Logic Unit z wyższymi napięciami zasilania i sterowania (słusznie) ale niekompatybilny ze starszymi elementami wykonawczymi z modelu Grenton 1. Z-wave jest obsługiwane w stopniu podstawowym (najlepiej ich własnej produkcji) a urządzenia firm trzecich niekoniecznie. Mimo dobrego wsparcia technicznego i niezłym poradnikom sam system jest mało otwarty na integracje zewnętrzne czy wręcz hermetyczny przez co ze względu na ograniczoną liczbę funkcjonalności własnych nie ma możliwości rozbudowy a ostatnia ciekawa nowość czyli smart panel ma już 4 lata.
  Reasumując wybierz temat bardziej ambitny, który wniesie jakiś element innowacyjności czy wręcz elementy rewolucji w automatyce domowej i zaciekawi środowisko i pasjonatów.