Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowoczesne, otwarte systemy pozycjonowania dla robotów od Septentrio

ghost666 28 Paź 2020 13:03 402 0
 • Nowoczesne, otwarte systemy pozycjonowania dla robotów od Septentrio
  Septentrio, lider w dziedzinie wysoce precyzyjnych rozwiązań pozycjonowania GNSS, zaprezentował niedawna dwa nowe, w pełni otwarte elementy systemu nawigacji dla swoich odbiorników modułowych GPS/GNSS. Pierwszy, ROSaic, to sterownik systemu operacyjnego robota (ROS) dla modułu mosaic-X5, a także innych odbiorników Septentrio GNSS. Drugi projekt, mosaicHAT, jest projektem referencyjnym sprzętu o otwartym źródle, łączącym mosaic-X5 z komputerem jednopłytkowym Raspberry Pi. Oba projekty ułatwiają integrację niezawodnego pozycjonowania na poziomie centymetra z robotami i innymi aplikacjami automatyzacji maszyn.

  Sterownik ROSaic działa w środowisku ROS, szeroko stosowanym środowisku programistycznym w przemyśle, a także w sektorze akademickim, powszechnie używanym do integracji technologii robotów oraz opracowywania zaawansowanej robotyki i systemów autonomicznych. ROS umożliwia łączenie danych z wielu czujników, zapewniając wysoki poziom autonomii.

  Projekt mosaicHAT ułatwia dokładne i niezawodne pozycjonowanie GNSS dla robotyki i automatyzacji na poziomie sprzętowym. Wielu inżynierów używa obecnie Raspberry Pi do prototypowania i wstępnych integracji systemu. Płytka mosaic to łatwy sposób dla integratorów na rozpoczęcie pracy z modułem Septentrio mosaic-X5 GNSS. Podłączając mozaicHAT do kompatybilnego Raspberry Pi, użytkownicy mają dostęp do bardzo dokładnego pozycjonowania z dużą częstotliwością aktualizacji, idealnego do nawigacji i sterowania maszyną. Mała płytka o wymiarach 56 mm × 65 mm posiada wyprowadzone podstawowe interfejsy, takie jak USB, port szeregowy i piny komunikacyjne ogólnego przeznaczenia (GPIO). Projekt referencyjny i dokumentacja są dostępne w celu łatwego wykonania podobnego projektu, lub dostosowania go do własnych potrzeb.

  "Cieszymy się, że zarówno sterownik ROSaic, jak i mosaicHAT są częścią społeczności GitHub i bardzo doceniamy początkową pracę autorów, a także przyszłych współpracowników" podsumował Gustavo Lopez, menedżer ds. Dostępu do rynku w Septentrio. "Oba projekty są dostępne jako open source, dzięki czemu społeczność może łatwo wzbogacić autonomiczne lub zrobotyzowane systemy o bardzo dokładną i niezawodną technologię pozycjonowania GNSS".

  Źródła:
  https://www.eeweb.com/septentrio-announces-open-source-software-and-hardware-for-autonomous-applications-with-gnss/
  https://www.septentrio.com/en/company/news/septentrio-announces-open-source-software-and-hardware-autonomous-applications-gnss

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • CSICSI