Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Eberspacher D5WS] - czy uruchomi się po podpięciu zegarów od Sprintera pod CAN

Arturr300 28 Oct 2020 21:27 510 2
    Arturr300
    Level 8  
    Witam.
    Posiadam ogrzewanie Eberspacher Hydronic D5WS na olej napędowy, z Mercedesa Sprintera (wersja z szyną CAN). Nie da się go odpalić "na krótko", jak zwykłą analogową wersję - ogrzewanie startuje na 2 sekundy i się wyłącza.

Myślałem nad zrobieniem swojego sterownika, jednak wiem że to nie jest prosty temat i taki sterownik może być mniej bezpieczny, więc wpadłem na inny pomysł:

skoro ogrzewanie nie startuje bo brakuje sygnału z szyny CAN (jak przypuszczam informacji odnośnie stanu paliwa), to może wystarczy kupić używane zegary od Sprintera (wg schematu czujnik stanu paliwa jest podłączony właśnie do nich), zasilić je, podpiąć określony rezystor pod wejście czujnika paliwa (wg schematu tak licznik odczytuje stan), tak aby zegary transmitowały na szynę CAN komunikat o stanie paliwa?

Z krótkich poszukiwań w internecie, jakie odbyłem do tej pory odnośnie działania szyny CAN, wychodzi na to, że tak to działa - urządzenia automatycznie transmitują komunikaty pod danym adresem na szynę. Czy może jednak jestem w błędzie i coś musi zainicjować tą transmisję, np. sterownik silnika (który już kosztuje ogromne pieniądze w tym przypadku i jest to nieopłacalne)?

Co o tym myślicie? Ma to szansę zadziałać? Zegary z anglików da się kupić niedrogo i jestem skłonny to zrobić, tym bardziej że swoją drogą chciałbym się pobawić modułem CAN do mikrokontrolera.
    Stefanek1
    Level 26  
    D5WS z Merca cyfrowe da się uruchomiĆ na 'stole' bez zegarów...
    Arturr300
    Level 8  
    Jak mogę to zrobić?
    Gdy próbowałem uruchomić je na stole, odczytując na schemacie, które przewody zewrzeć (idące oryginalnie do zegarka modułowego), wentylator się włączał na kilka sekund i wyłączał.
    Działo się to zarowno w pierwszym, jak i drugim (bodajże przez rezystor) trybie.