Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuje pomocy w podłączeniu styczników

mucha1-92 28 Oct 2020 21:51 690 15
    mucha1-92
    Level 10  
    Witam potrzebuje pomocy w podłączeniu 2 styczników do sterowania przełącznikiem z 3 przyciskami chodzi o załączanie 2 silników oddzielnie a wyłączanie jednym przyciskiem jakoś to bo podłączone ale kombinuję już drugi dzień i nie wiem:) będę wdzięczny za pomoc dodaje prosty schemat może ktoś pomoże chodzi o samo załączanie styczników pojedynczo a wyłączanie obu jednym przyciskiem resztę wiem już jak podłączyć pozdrawiam i dziękuję Potrzebuje pomocy w podłączeniu styczników
    damian1115
    Level 34  
    Ten jeden przycisk niech wyłącza wspólny przewód N ( ten zasilający, podłączony na stałe ).
    Moderated By Topolski Mirosław:

Proszę uzupełnić wiedzę a później doradzać.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

mucha1-92
    Level 10  
    Dziękuję bardzo za zainteresowanie moim postem a mógł byś mi to rozrysować według mojego schematu ? Był bym bardzo wdzięczny.
    damian1115
    Level 34  
    Od góry masz narysowane wyłączni które zasilają styczniki, przypuszczam że są one umieszczone na przewodzie zasilającym L . Natomiast żeby się razem wyłączały, to na przewodzie N neutralnym umieść wyłącznik który rozłączy oba styczniki od przewodu neutralnego. ( W tym miejscu w którym napisałeś tą literkę N ), na dole obrazka.
    Moderated By Topolski Mirosław:

Od kiedy to stosujemy wyłącznik na przewodzie N?
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Ostrzeżenie#2

mucha1-92
    Level 10  
    Teoretycznie wiem o co chodzi ale jestem wzrokowcem i bardzo prosił bym o dołączenie schematu, dodam tylko że do podłączenia tego przełącznika trzeba użyć przyłączy NO w stycznikach ponieważ ten włącznik ma przyciski które po naciśnięciu załączają obwód a po puszczeniu przycisku styk się rozłącza. Natomiast przycisk do wyłączania obwodu działa odwrotnie w stanie spoczynku jest załączony a po naciśnięciu rozłącza obwód he postaram się jutro dodać zdjęcie tego włącznika ale jak ktoś zrozumiał o co chodzi to w dalszym ciągu proszę o połączenie mojego schematu lub podobnego 😉
    damian1115
    Level 34  
    mucha1-92 wrote:
    Natomiast przycisk do wyłączania obwodu działa odwrotnie w stanie spoczynku jest załączony a po naciśnięciu rozłącza obwód

No właśnie tak to ma wyglądać, jednym słowem wszystko rozumiesz, no to do dzieła.
    mucha1-92
    Level 10  
    Tylko tyle wiem więc chyba jeszcze trochę brakuje 😁

Dodano po 9 [minuty]:

Kurde chyba rozkminiłem 😁 chyba powinno to tak wyglądać dzięki wielkie za pomoc bo dobrze mnie nakierowałeś bez twojej pomocy nie dał bym rady 😉 sprawdź jeszcze czy to ma sens i dzięki wielkie za poświęcony czas 🍺 się należy
    damian1115
    Level 34  
    A gdzie są podłączone przewody " L " do styczników przecież one wiszą w powietrzu. Dlaczego jak rysujesz schemat to nie rysujesz go tak jak powinien wyglądać, przecież on nie jest do końca prawidłowy, i przez to sam nie potrafisz się w tym połapać.
    mucha1-92
    Level 10  
    Resztę mam już podłączona i wiadomo że do styków 1 2 3 są podłączone fazy więc bez różnicy z której fazy wezmę zasilanie 😉 i chciałem uprościć schemat jak tylko się da, żeby ktoś kto chce mi pomóc miał przejrzyście z resztą widzisz że nie rysuje zbyt ładnie 😁
    jaspi85
    Level 21  
    Nie ma znaczenia czy ładnie rysuje a znaczenie ma model stycznika. Kolega stosuje nowsze Styczniki albo uprościł wygląd. Podał wszystko na stronę czołowa śruby montażowe z oznaczeniem. I montaż się zgadza. Zasilanie też się zgadza. F1 i N ... Styki pomocnicze się nazywa w Styczniki. Typu NO i NC dwa stany są włączeniu i wyłączeniu.
    mucha1-92
    Level 10  
    Używam styczników moeller a te na schemacie również uprościlem do maximum bo zależało mi tylko na tych włącznikach do których nic więcej nie było potrzebne a cały schemat jest bardzo rozbudowany i robił by niepotrzebne zamieszanie 😉
    Shadowix
    Level 30  
    Żadnych styków na torze N!
    Dlaczego nie sprawdzisz w grafice google jak wygląda schemat sterowania stycznikiem? Tam masz wszystkie czego potrzebujesz...
    Masz tu przykładowy schemat:

Za stykiem NC podłączasz drugi identyczny układ ze stycznikiem. Jeśli nie potrafisz zrozumieć działania takiego prostego układu, zostaw go elektrykowi. Z prądem nie ma żartów.
  • Helpful post
    zetdeel
    Level 39  
    Kolego. Zabierasz się do tematu z d...y strony.
    Najpierw należy narysować schemat ideowy. Poniżej masz prawidłowy schemat.
    Nie wolno instalować przycisku wyłączającego w przewodzie neutralnym! W przypadku uszkodzenia izolacji przewodu sterowniczego może to doprowadzić do niemożliwości wyłączenia urządzenia. Przycisk wyłączający montuje się na zasilaniu obwodu sterowniczego. Zwróć uwagę na znak X na schemacie. W tym miejscu włączasz zestyki aparatów zabezpieczających, np. wyzwalaczy nadprądowych.
    Jak masz narysowany schemat ideowy, to nanosisz na nim numery zacisków poszczególnych aparatów.
    Na podstawie tego robisz rysunek montażowy.
    mucha1-92
    Level 10  
    Wczoraj podłączyłem wszystko według schematu który narysowałem czyli wyłącznik za pomocą N i wszystko działa idealnie jeżeli przewód ulegnie uszkodzeniu i nie będę mógł wyłączyć maszyny posiada ona wyłącznik główny rozłączający fazy więc wszystko jest w porządku dziękuję za pomoc i pozdrawiam temat uważam za zamknięty 😉
  • Helpful post
    damian1115
    Level 34  
    Proponuję jednak zastosuj się do porady kolegi " zetdeel " z postu #13 i nie powielaj błędu który Tobie zasugerowałem, za który dostałem ostrzeżenie.
    Po prostu słuchaj mądrzejszych, mianowicie tych, którzy lepiej się znają i proponują bezpieczne rozwiązanie.
    mucha1-92
    Level 10  
    Ok jak tak mówicie to poprawie to połączenie jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 😉

Dodano po 5 [minuty]:

W sumie to ten schemat od zetdeel jest bardzo czytelny logiczny i prosty więc się do niego zastosuje 😁 macie głowę do tej elektryki chłopaki pozdrawiam 🍺