Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Merceses W906 - Problem z elektryką, oświetlenie wewnętrzne.

Nikos323 29 Oct 2020 11:07 192 3
 • #1
  Nikos323
  Level 4  
  Witam. Mam problem z moim Mercedesem W906, a mianowicie chodzi o panel obsługi z oświetleniem wewnętrznym znajdujący się nad środkowym pasażerem. Chciałem ostatnio włączyć owo oświetlenie i nie działało pomyślałem, że się żarówki przepaliły, lecz nadal nic więc wyciągnąłem cały ten panel (napięcie na przewodach zasilających było odpowiednie) wyczyściłem i sprawdziłem okazało się, że jest sprawny więc podłączyłem do zasilacza laboratoryjnego i panel świeci. Jeszcze dodam, że napięcie spada niemal do zera przy jakimkolwiek obciążeniu. Rezystancja między przewodami do zasilania panelu jest niemal zerowa a miernik pokazuje przejście. Bezpiecznik zabezpieczający ten obwód znajduje się pod siedzeniem kierowcy (F55/5) pod numerem 19 o wartości 25 amperów i według schematu pod tym bezpiecznikiem jest tylko ten obwód. Po wyciągnięciu bezpiecznika przejście pomiędzy plusem a minusem. Czy jest ktoś, kto zna się w temacie, przerabiał ten problem i jest w stanie mi powiedzieć jaka była u niego przyczyna mam wrażenie, że to niewielkie zwarcie więc w którym miejscu mogła się przetrzeć izolacja przewodu?
 • #2
  Gerri
  Mercedes specialist
  Nikos323 wrote:
  Mam problem z moim Mercedesem W906

  No fajnie - tylko że Mercedes 906 miał face lifting w 2013 i wiele rzeczy w schematach się pozmieniało. Nie wypadałoby podać również roku?
  Nikos323 wrote:
  (napięcie na przewodach zasilających było odpowiednie)
  Nikos323 wrote:
  Rezystancja między przewodami do zasilania panelu jest niemal zerowa a miernik pokazuje przejście

  Takie to twoje mierzenie mało profesjonalne. No bo niby jakieś napięcie jest, ale jednocześnie przewody wykazują zwarcie. Nie wydaje ci się, że jedno przeczy drugiemu?
  Nikos323 wrote:
  Bezpiecznik zabezpieczający ten obwód znajduje się pod siedzeniem kierowcy (F55/5) pod numerem 19 o wartości 25 amperów

  Schemat (i w zasadzie opis bezpieczników) pokazuje dwie wartości tego bezpiecznika: 7,5A (i wtedy kabelek wychodzący z tego bezpiecznika jest cieniutki) albo 25 amperów (i twedy ten kable jest gruby). Można to w prosty sposób sprawdzić wysuwając dolny panel z tymi dwoma listwami bezpieczników. Nie wydaje ci się, że 25 amperów to trochę (dużo trochę!) za dużo jak na panel z kilkoma żaróweczkami? Coś tam musi jeszcze wisieć, skoro dali takiego "byka"
  Nikos323 wrote:
  w którym miejscu mogła się przetrzeć izolacja przewodu?

  W żadnym. Tam nie ma się gdzie przetrzeć. Coś robisz źle. Nie masz czasem ułamanej fabrycznej anteny na dachu? Wtedy woda dostaje się do bazy anteny i kapie w dół - wprost na lampkę. A tak poza tym, to jaki problem sprawdzić raptem 2 metry kabla? Wyrywasz osłonę słupka i masz prawie wszystko na wierzchu. Tam nie ma się gdzie przetrzeć. Może ktoś się wpiął w ten kabel z jakimś cudem.
 • #3
  Nikos323
  Level 4  
  Dla osób na przyszłość pod progiem od lewej strony znajduje się kostka, wilgoć spowodowała że przewód zaśniedział i to na tle że przewodu praktycznie nie było.
 • #4
  Nikos323
  Level 4  
  Dla osób na przyszłość pod progiem od lewej strony znajduje się kostka, wilgoć spowodowała że przewód zaśniedział i to na tle że przewodu praktycznie nie było.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Naprawa zaśniedziałego przewodu pod lewym progiem.