Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD potwierdza chęć zakupu Xilinxa

ghost666 29 Paź 2020 13:46 657 5
 • AMD potwierdza chęć zakupu Xilinxa
  Niedawno donosiliśmy o chęci zakupu Xilinxa przez firmę AMD. Wydaje się, że przedstawione analizy, po opublikowaniu oryginalnej plotki, były dość trafne.

  AMD poinformowało, że kupuje Xilinx za 35 miliardów dolarów, potwierdzając wcześniejsze pogłoski. AMD wyjaśnia, że umowa ta dotyczy wyłącznie segmentu obliczeń o wysokiej wydajności (HPC). Była to pierwsza rzecz, o której dyrektor generalny Lisa Su powiedziała (po „Dzień dobry”) podczas telekonferencji firmy z analitykami. Po wszystkich spekulacjach na temat tego, co może oznaczać ta umowa, można teraz być dość pewnym, że głównym celem kupowania Xilinx przez AMD jest właśnie segment HPC.

  Potwierdzenie przejęcia Xilinxa zostało powiązane z planowaną telekonferencją AMD dotyczącą omówienia kwartalnych zysków firmy. AMD odnotowało rekordowe przychody w trzecim kwartale tego roku, osiągając przychód 2,8 miliarda dolarów - o 1 miliard więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku i 900 milionów dolarów więcej w porównaniu z drugim kwartałem br. Zysk netto wyniósł 390 milionów dolarów - ponad trzykrotnie więcej niż w III kwartale 2019 r.

  Su powiedziała, że zwiększona sprzedaż procesorów Epyc i Ryzen zrównoważyła niższą sprzedaż układów GPU. F​firma pozyskała nowych klientów z branży motoryzacyjnej, bankowej i farmaceutycznej. W segmencie HPC uzyskano wzrost na rynku centrów danych i nowe kontrakty na dostawę chipów do nowych superkomputerów budowanych w Australii i Finlandii. Su powiedziała, że najnowsza wersja procesora AMD Epyc, o nazwie Milan, jest rozważana w ponad 100 nowych systemach, a AMD jest jeszcze „w trakcie wprowadzania na rynek” tego układu, czego firma nie ogłasza jeszcze oficjalnie.

  Jeśli chodzi o transakcję z Xilinxem, Su powiedział, że chociaż popyt na CPU i GPU w segmencie HPC nadal będzie duży, firma widzi rosnące zapotrzebowanie na tym rynku na układy SoC i FPGA, i dlatego kupowanie Xilinx ma sens. Wspomniała również o korzyściach płynących z wykorzystania wiedzy firmy Xilinx w zakresie przetwarzania sygnałów mieszanych, zaawansowanego pakowania elementów, stosów oprogramowania dla rynków pionowych i innych technologii.

  Wskazała również, że Xilinx współpracuje z firmami zajmującymi się systemami 5G, centrami danych z inteligentnymi kartami sieciowymi, segmentami motoryzacyjnym, przemysłowym, lotniczym i obronnym - oczywistą implikacją jest to, że AMD rozszerzy dzięki transakcji swoją bazę klientów. Możliwości wzrostu w ciągu najbliższych 3 do 5 lat obejmują segmenty centrów danych i superkomputery - czyli HPC. Poza tym jedną z niewielu konkretnych okazji, o których Su wspomniała w swoich przygotowanych uwagach, było to, że Xilinx dostarcza Samsungowi i Ericssonowi chipy do ich systemów 5G i być może nadarzy się okazja, aby skorzystać z tych relacji. Później, Su i dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng, powiedzieli, że wierzą, iż sektor motoryzacyjny będzie szansą na długoterminowy wzrost dla połączonych firm.

  Peng kilkakrotnie podczas telekonferencji wspominał o możliwościach na w obliczeniach na krawędzi. Su ledwo wspomniała o tym, dopóki nie została zapytana bezpośrednio. "Victor skupił się raczej na krawędzi. Myślę, że podzielamy pogląd, że wspólne środowisko oprogramowania jest tak ważne, aby spróbować przyspieszyć wykorzystanie tych rozwiązań na rynku" odpowiedziała Su.

  Su i Peng konsekwentnie mówili o tym, jak dwie firmy uzupełniają się, ale odpowiedź Su na pytanie o konkretną integrację technologii była nieco nieoczekiwana. Pytający zapytał konkretnie o możliwość mieszania twardego IP i konfigurowalnej logiki w chipie, a także o technologie pakowania (AMD jest czołowym orędownikiem technologii chipletów), ale odpowiedź Su poszła gdzie indziej. "Czasy monolitycznej integracji prawdopodobnie się skończyły" powiedziała. "Będą dla nas pewne możliwości robienia rzeczy po stronie sprzętowej… ale bardziej koncentrujemy się na podwojeniu środowiska programowania, ponieważ to naprawdę jest klucz do przyspieszonej adaptacji" wyjaśniła, aby pomóc klientom w ich konkretnych zadaniach.

  AMD podało, że połączone firmy będą miały zespół 13 000 inżynierów i ponad 2,7 miliarda dolarów rocznych inwestycji w badania i rozwój.

  Źródło: https://www.eetimes.com/amd-confirms-rumored-acquisition-of-xilinx/

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Jacekser
  Poziom 21  
  Jeśli już to potwierdza zakup-bo kupił.Bo chęciami(dobrymi) to piekło wybrukowane.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Jacekser napisał:
  Jeśli już to potwierdza zakup-bo kupił.Bo chęciami(dobrymi) to piekło wybrukowane.


  Tutaj raczej nie w chęciach problem, tylko ewentualnych blokadach ze strony urzędów regulacyjnych np. antymonopolowy.
 • #4
  marci4
  Poziom 30  
  Właśnie te urzędy jakoś kiepsko działają bo nie reagują, a z 5 lub 6 firm zostają 3 - Intel ma Alterę, AMD będzie miało Xilinxa no i nVidia i ich niedawny zakup ARM.
 • #5
  krisRaba
  Poziom 30  
  Mnie zawsze fascynowały te mechanizmy. Kupuje za 35 miliardów USD, gdzie rekordowy PRZYCHÓD, a nie dochód, za kwartał to 2,8 miliarda. Wcześniej było za kwartał 1,8-1,9 miliarda przychodu. Z tego zapewne 50-75% minimum jest przejedzone, bo materiał, fabryki, pensje, biurowce itp. To skoro teraz jest lepiej, to przyjmijmy lepszy wariant 50% z gorszej kwoty, czyli 1,8 miliarda. Mamy zatem 900 milionów zysku na kwartał, czyli 4*0,9=3,6 miliarda rocznie...
  A na zakupy idą za 10x tyle ;-)
  To pewnie jak z zakupem domu na kredyt, tylko wplątane są w to różne instrumenty giełdowe, kapitalizacja spółki, inwestorzy itp, niemniej liczby są ciekawe co do przedstawionej skali.
 • #6
  Jacekser
  Poziom 21  
  krisRaba napisał:
  Mnie zawsze fascynowały te mechanizmy. Kupuje za 35 miliardów USD, gdzie rekordowy PRZYCHÓD, a nie dochód, za kwartał to 2,8 miliarda. ...
  A na zakupy idą za 10x tyle ;-)

  Jak nie AMD to pewnie jakiś TI lub chinole przez podstawionych .Coby nie pisać-stać ich.Tu chyba odgrywa rolę właśnie sprawa skali.