Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Z czego wykonać obrotnice kół do ustawiania zbieżności?

DawiDD 29 Oct 2020 21:04 414 8
    DawiDD
    Level 28  
    Cześć, chciałbym wykonać obrotnic do kół do ustawiania zbieżności. Patrząc na abstrakcyjne ceny tych przyrządów i prostotę ich wykonania zastanawiam sie z czego wynika cena np 1500 zl za 2 sztuki. Moze ma ktoś jakiś link do gotowych projektów tego typu konstrukcji?
    Ma to służyć do użytku hobbistycznego, nie zawodowego. Kiedyś trafiłem na taki projekt w necie, koleś podał wszystko, nawet wymiary poszczególnych elementów ale odnalezienie tego raczej jest juz niemozliwe.
    Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi, jak to wykonać, czy np 2 blachy z kulkami od łożysk pomiędzy nimi czy użyć jakiś łożysk itp - wszelkie podpowiedzi mile widziane
    pozdrawiam
    kwok
    Level 39  
    2 blachy jest ok, kulki jak najbardziej być muszą i musi być jeszcze 3-cia blacha z otworami na kulki żeby nie zjechały na jedną stronę (coś jak koronka w łożysku) i musi ona być w połowie wysokości kulek. Trzeba to zrobić tak żeby górna blacha oprócz oczywistego obrotu mogła się jeszcze przesuwać na boki i przód+tył, znaczy ma mieć luz ze 2-3cm wkoło.
    michal_rybka
    Level 27  
    a nie lepiej użyć gotowej tylnej piasty np od Kadetta/Astry/Nexii/Lanosa ? na złomie kosztuje ze 20zł, ona jest odkręcana od belki, fakt że nie tak płaska ale co za problem głębszą dziurę wyryć i zacementować? a na górę piasty przykręcić wycięty ze starej felgi środek i przyspawać grubą blachę na wierzch
    kwok
    Level 39  
    A to się wtedy nie przesunie a tylko i tylko obróci - ma się przesuwać.
    michal_rybka
    Level 27  
    a to przepraszam, nie wiedziałem :) ja zbieżność u siebie ustawiam miarką żeby z przodu i z tyłu kół w tych samych miejscach bieżnika było tyle samo i jest dobrze, choć czasem trzeba kilka razy delikatnie poprawiać i ruszać kierownicą :) w sumie fajny pomysł z takimi obrotnicami, tylko że ja nie mam garażu, kanału tylko wszystko na dworze robię na ziemi
    robokop
    Moderator of Cars
    DawiDD wrote:
    chciałbym wykonać obrotnic do kół do ustawiania zbieżności.
    Żartujesz? Dla samej zbieżności nie są potrzebne. Potrzebne są dopiero do pełnej geometrii - czyli pochylenia zwrotnicy i wyprzedzenia dolnego sworznia zwrotnicy. Do tego muszą być ustawione na jednej wysokości i posadzka musi być super równa.
    DawiDD
    Level 28  
    Nie są potrzebne do zbieżności? To nie wiem jak Ty ustawiasz ta zbieżność...
    Oczywiście ze są niezbędne i to nie do całej geometrii ale do samej zbieżności również trzeba odprężyć zawieszenie kol, inaczej przy kręceniu drążkami będzie "przepychać" cale auto i pomiar będzie z czapy
    andrzej20001
    Level 43  
    michal_rybka wrote:
    zbieżność u siebie ustawiam miarką żeby z przodu i z tyłu kół w
    lepiej opasać dookoła auta koła mocno napietą linka murarską ;)