Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna - czy to od lodówek?

AndrzejF 31 Oct 2020 11:38 984 7
    AndrzejF
    Level 13  
    Witajcie,
    Kiedyś zmieniałem moc przyłączeniową i chcąc być uczciwym i nowoczesnym wpisałem że będą kuchenki indukcyjne.
    No i dowalili mi energie bierną.
    Funkcja budynku to mini akademik.
    Zauważyłem że opłaty za energie bierną również występują w okresie letnim kiedy nie ma studentów.
    Natomiast lodówki cały czas działają. Z kuchenek indykcyjnych wtedy nikt nie korzysta.
    Oświetlenie LED.
    Jak są studenci to rachunek za energię bierną wzrasta o 70% do kwoty ok 250 zł.
    W załączeniu faktura z PGE.
    Energia bierna - czy to od lodówek?

Pytanie czy to rzeczywiście lodówki powodują generowanie tyle energii biernej?
    Lodówek jest 13 szt. różnej wielkości.

Kuchenki indukcyjne 3 fazowe i jedno fazowe.

Jak można zminimalizować energię bierną?
    Ktoś chętny do spotkania się na miejscu w Lublinie i ustalenia zakresu prac w celu wyeliminowania energii biernej?

Dziękuję za wszelkie sugestie.
    futrzak
    spinacz
    Level 41  
    Przyznam szczerze że pierwszy raz na oczy widzę fakturę gdzie w taryfie G11 rozliczana jest energia bierna.
    Aby opanować to w całym roku gdy są studenci i gdy ich nie ma potrzebujesz baterie dławików i kondensatorów.
    stomat
    Level 37  
    Ale ta energia bierna jest ODDANA, czyli masz za dużo pojemności a nie indukcyjności. Lodówki chyba tak nie robią.
    kuba012973
    Level 10  
    Witam moim zdaniem to problem indukcji ona na czuwaniu pobiera-produkuje około 200-160w ale nie energii czynnej tylko biernej lub indukcyjnej najlepiej niech pan zamontuje wyłącznik napięcia na ścianie to nie wielki koszt a zobaczy pan efekt.
    CYRUS2
    Level 43  
    Wystarczy zmierzyć cosΦ. Będzie wiadomo czy jest pobierana moc bierna.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    CYRUS2 wrote:
    Wystarczy zmierzyć cosΦ. Będzie wiadomo czy jest pobierana moc bierna.

Opłaty nie zależą od tego czy energia bierna jest pobierana czy oddawana. Wystarczy, że jest przepływ. A on jest zawsze, chociażby z zasilaczy impulsowych.
    Ale ciekawe jest coś innego.
    spinacz wrote:
    Przyznam szczerze że pierwszy raz na oczy widzę fakturę gdzie w taryfie G11 rozliczana jest energia bierna.

To jest interesujące. Bo ZE nie ma prawa odbiorcy indywidualnego obciążać opłatami za energię bierną. Z kolei, jeśli traktuje to jako działalność gospodarczą, to skąd taryfa G11?
    kuba012973
    Level 10  
    Witajcie posiadam indukcję i zrobiłem jej cęgami ac pomiary i wyszło że jak jest na czuwaniu to wychodzi 170 wat poboru mocy a znowu jak została podłączona do licznika energii prądu czynnego (przenośne też nie które mierzą energie czynną jak i bierną i wtedy fałszują wynik ) to wyszło że na czuwaniu pobiera 2 waty.
    U kolegi te kilowaty wynikają właśnie z kuchenek indukcyjnych można to spokojnie policzyć i wynik będzie się zgadzał
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    retrofood wrote:
    To jest interesujące. Bo ZE nie ma prawa odbiorcy indywidualnego obciążać opłatami za energię bierną. Z kolei, jeśli traktuje to jako działalność gospodarczą, to skąd taryfa G11?

Taryfa G znaczy gospodarstwa, co nie znaczy że tylko odbiorcy domów jednorodzinnych czy mieszkań w bloku mogą z niej korzystać . Do taryfy G zalicza się też ;
    Akademiki , probostwa ,klasztory, domy dziecka , hospicja etc. Pamiętać należy o ograniczeniu do 40 kW.
    Jeśli założysz firmę i będziesz przyjmował klientów np warsztat samochodowy , poradnie etc . Musisz przejść na taryfę C.