Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V

ghost666 31 Paź 2020 13:31 591 0
 • SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V
  SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V
  SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V
  SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V
  SiFive wprowadza na rynek płytę mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V
  Jeśli chodzi o SoC oparty na RISC-V, SiFive zawsze wyznaczało kierunek rozwoju tego ekosystemu. 29 października 2020 firma SiFive potwierdziła pierwszy w historii komputer PC z procesorem RISC-V z płytą główną HiFive Unmatched.

  Po zwiększonym zapotrzebowaniu na mikroarchitekturę RISC-V skoncentrowaną na sztucznej inteligencji czy ukierunkowaną na szersze aplikacje od sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, wysokowydajnych komputerów, a teraz także komputerów stacjonarnych. Płyta główna HiFive Unmatched mini-ITX z SiFive Freedom U740 jest dostarczana z kompletnym środowiskiem programistycznym, które umożliwia tworzenie aplikacji opartych na układach RISC-V, od systemów fizycznych po systemy oparte na systemie Linux.

  "HiFive Unmatched zapoczątkowuje nową erę rozwoju Linuksa dla RISC-V z platformą w formacie PC. Wyposażony w SiFive Freedom U740, wysokowydajny, wielordzeniowy, 64-bitowy, superskalarny procesor RISC-V z dwoma rdzeniami” mówi SiFive. Jest to najszybsza na świecie natywna platforma programistyczna RISC-V.

  Sercem płyty SiFive jest procesor SiFive FU740 połączony z 8 GB pamięci DDR4 i 32 MB SPI Flash. Jest on wyposażony w cztery porty USB 3.2 i gniazdo rozszerzeń PCIe 16x. Standardowa obudowa mini-ITX ułatwia zbudowanie komputera PC RISC-V.

  W systemie są w sumie cztery rdzenie U74 i jeden rdzeń S7. Jest to tzw. konfiguracją mieszanego dopasowania, w której można łączyć rdzenie S2, rdzenie S7 etc. połączony w SiFive FU740 przy użyciu technologii SiFive Mix + Match. Taka kombinacja zapewnia jednorodny lub niejednorodny kompleks wielordzeniowy, który oferuje potężne połączenie dla aplikacji i systemów przetwarzania w czasie rzeczywistym.

  Procesor będzie dostarczany w wersji z częstotliwością taktowania równą 1,4 GHz, ale programiści mogą podnieść częstotliwość do 1,5 GHz. Przetaktowywanie nie jest wskazane, ale niektórzy zawsze będą próbować, jak zauważa firma. Na płycie HiFive można uruchomić emulowaną wersję wirtualizacji, można użyć gniazda PCIe ogólnego przeznaczenia (PCIe Gen 3 x8) do podłączenia karty graficznej, ponieważ obsługa sterowników dla Linuksa jest już dostępna.

  Zarówno płyty HiFive Unmatched, jak i wcześniejsze mmoduły Unleashed są wyposażone w obsługę SDK Freedom U opartą na Yocto i OpenEmbedded. SDK pozwala na zbudowanie własnej niestandardowej dystrybucji Linuksa i jest dostarczany z U-Boot, OpenSBI, U-Boot SPL 0 wszystkie spakowane razem i wydane na licencji open source.

  Wsparcie Debiana dla RISC-V wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat do około 95% pakietów przeniesionych na RISC-V. Fedora obsługuje również (U)EFI. Oba systemy operacyjne powinny dobrze działać na obu płytach HiFive.  Żródło: https://www.cnx-software.com/2020/10/30/sifive-launches-hifive-unmatched-mini-itx-motherboard-for-risc-v-pcs/

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.