Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Sharp QW-GD53I443X-DE - Nie pobiera wody

31 Oct 2020 17:29 336 2
  • Level 10  
    Witam

Moja zmywarka Sharp QW-GD53I443X-DE nie pobiera wody, krótko po rozpoczęciu programu pojawia się błąd F5 - inadequate water supply (niedostateczne zasilanie wodą?). Pierwsza diagnoza była taka, że uszkodzony jest elektrozawór, bo nie otwierał się po podaniu 230V. Po wymianie węża z elektrozaworem działanie zmywarki jest takie samo.

Jednak tym razem dostaję błąd F3 - Error of continuous water input (błąd ciągłego wejścia wody?). Na stykach sterujących elektrozaworem po rozpoczęciu programu jest niecałe 12V, tymczasem powinno być 230V.

Czy problemu szukać na płytce sterownika czy raczej gdzie indziej (np. w okablowaniu)? Czy to możliwe, aby przekaźnik mocy sterowany napięciem 12V załączał 12V na wyjściu? Coś mi tu nie gra... Załączam zdjęcia płytki sterownika.
    Gdzie szukać schematu? Niestety w Google mi się to nie udało.
    Zmywarka Sharp QW-GD53I443X-DE - Nie pobiera wody Zmywarka Sharp QW-GD53I443X-DE - Nie pobiera wody
  • Helpful post
    Level 35  
    O schemacie (sterownika) raczej zapomnij.
    mass85 wrote:
    Czy to możliwe, aby przekaźnik mocy sterowany napięciem 12V załączał 12V na wyjściu?

Przekaźnik, jedyny na płytce sterownika, służy do załączania napięcia 230V AC na grzałkę. Nie załączy się dopóki nie będzie informacji o dostatecznym poziomie wody w zmywarce.
    Do sterowania pompą myjącą służy triak T705. Pozostałymi elementami wykonawczymi sterują triaki T703, T704, T706, T707, T708, T709. Musisz niestety dojść po przewodach od zaworu do płyty sterownika i ustalić który z nich steruje tym zaworem. Przy okazji sprawdzisz czy nie jest uszkodzony przewód.
  • Level 10  
    Dla potomnych - rzeczywiście jeden z triaków był uszkodzony, jego wymiana rozwiązała problem. Niestety nie wiem, który to był, bo zdecydowałem się skorzystać z usług fachowca, który mi naprawił zmywarkę.