Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Trawiata WS301S - Brum sieciowy w obu kanałach

pitus79 31 Oct 2020 19:47 537 6
 • #1
  pitus79
  Level 11  
  Witam. Posiadam wzmacniacz Unitra Trawiata WS 301 S. Mam parę zastrzeżeń i potrzebuję pomocy. Wzmacniacz był padnięty, nie działał kompletnie więc postanowiłem go naprawić i zrobić taki mały remont i udogodnienia. W części wzmacniacza mocy wymieniłem spalone tranzystory końcowe T 519 i T521, T520 i T522. Dobrałem je tak żeby miały jak najbardziej zbliżone wzmocnienia β. Wymieniłem dwie pary różnicowe bo na wyjściu wzmacniacza w jednym kanale było 90mV a w drugim prawie 200mV napięcia stałego( zastosowałem BC 327 o jednakowym β). Teraz jest kilka mV. Wymieniłem 4 rezystory emiterowe 0,5 Ω gdyż były przypalone. Wymienione zostały również R547 i 548 , 10 Ω bo były przypalone. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne w obu końcówkach. Ustawiony został prąd spoczynkowy w obu kanałach do wartości napięcia na rezystorach emiterowych według instrukcji serwisowej 20 mV( oczywiście bez sygnału na wejściu, bez podłączonych kolumn i po kilkunastu minutach od włączenia urządzenia. W części przedwzmacniacza zostały wymienione wszystkie kondensatory elektrolityczne. Tranzystory sprawdzone, poprawione dziwnie wyglądające luty. Potencjometry potraktowane środkiem czyszczącym. Został założony układ opóźniający włączenie kolumn po włączeniu zasilania - dołożyłem i zamontowałem do zasilania tego układu bardzo mały transformator sieciowy w pobliżu głównego transformatora. Dodatkowo została założona przetwornica step down do zasilania modułu bluetooth, ten że moduł został podłączony do tylnego gniazda uniwersalnego. Wszystko zaczęło działać ale mam problem, w kolumnach daje się słyszeć przydźwięk sieciowy- buczenie. Odłączałem zasilanie do przetwornicy step down i jest to samo. W pozycji przełącznika na gramofon słychać buczenie najgłośniej. W pozycji tuner słychać również ale tylko w jednym kanale ( po przekręceniu potencjometru balansu). W pozycji na uniwersalne słychać równomiernie w obu kanałach. To buczenie przy głośniejszej muzyce jest niezauważalne ale przy odtwarzaniu jakiejś mowy jest dostrzegalne i denerwujące. Dodatkowo jest ciekawostka- kiedy rozkręcam potencjometr głośności do połowy to buczenie się wzmaga, na pozycji około 3/4 się ścisza i na max jest oczywiście najgłośniejsze.Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Na obudowie wyczyściłem punkt gdzie masa od gniazd wejściowych łączy się z obudową. Po odłączeniu wejść przedwzmacniacza do końcówek mocy buczenie ustaje więc problem jest gdzieś w przedwzmacniaczu. Gdzie szukać przyczyny buczenia. Po kilkunastu minutach pracy wzmacniacza buczenie się wzmaga.
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  pitus79 wrote:
  . Gdzie szukać przyczyny buczenia
  Brak masy, źle poprowadzony przewód z zasilacza (masowy), lub uszkodzony zasilacz przedwzmacniacza - wyschnięty kondensator np.). Najlepiej byłoby poszukać oscyloskopem gdzie jest już przydźwięk,a gdzie jeszcze go nie ma.
  pitus79 wrote:
  do zasilania tego układu bardzo mały transformator sieciowy w pobliżu głównego transformatora
  Sprawdź czy położenie tego małego transformatora nie ma wpływu na przydźwięk. Możliwe, ze pole elektromagnetyczne z niego indukuje się w obwodach PW.
  pitus79 wrote:
  kiedy rozkręcam potencjometr głośności do połowy to buczenie się wzmaga, na pozycji około 3/4 się ścisza i na max jest oczywiście najgłośniejsze.
  To w każdym razie wskazuje na problemy z masą.
  pitus79 wrote:
  W pozycji przełącznika na gramofon słychać buczenie najgłośniej.
  I nic w tym dziwnego, bo czułość tego wejścia jest ok. 100 razy większa od czułości wejść liniowych (MAGNETOFON, GRAMOFON Z WKŁADKA KRYSTALICZNĄ itp.).
 • #3
  pitus79
  Level 11  
  Wszystkie kondensatory elektrolityczne zostały we wzmacniaczu wymienione. Zostają ewentualnie foliowe. Odłączę zatem ten mały transformator który zasila ukłąd opóźnionego włączania kolumn i sprawdzę.
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  pitus79 wrote:
  Wszystkie kondensatory elektrolityczne zostały we wzmacniaczu wymienione.
  To sprawdź jeszcze czy dobre wlutowałeś. Wiem - trywialne, ale możliwe.
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Sprawdź kondensatory elektrpolit.. stabilizatora zasilania PW i napięcie na jego wyjściu. Jeśli nie masz oscyloskopu, połącz kolejno punkty 1-4 obu kanałów z masą przez kondensatory 10 - 22uF z zachowaniem polaryzacji. Pomoże to zlokalizować miejsce wystąpienia problemu. Unitra Trawiata WS301S - Brum sieciowy w obu kanałach
 • #6
  pitus79
  Level 11  
  Okazuje się, że jeśli złączę przewodem wyjście masy zasilacza na płytce wzmacniacza z masą wtyczki wejścia do końcówki mocy to brum ustaje. Dzięki za pomoc. Temat zamknięty
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  pitus79 wrote:
  jeśli złączę przewodem wyjście masy zasilacza na płytce wzmacniacza z masą wtyczki wejścia do końcówki mocy to brum ustaje.
  Czyli miałem rację...