Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SONY RX33 (HCD-GRX2/RX33) - problem z napięciami zasilania - brak dźwięku

-janusz 01 Nov 2020 02:29 978 14
 • #1
  -janusz
  Level 11  
  Po wymianie kondensatorów elektrolitycznych w układzie zasilania pojawił się problem: wieża się uruchamia, LCD wyświetla informacje poprawnie, wszystkie przyciski reagują, jednak nie załączają się kolumny (nie słychać jak załącza się przekaźnik RL501) i w efekcie nic nie słychać. Kondensatory wymieniłem przy okazji innych prac, ponieważ zauważyłem niepokojące plamy i przebarwienia w ich okolicy, przypominające rozlane elektrolity.
  Zacząłem szukać przyczyn "ciszy" od samego przekaźnika i idąc dalej, przeprowadziłem trochę pomiarów. Okazuje się, że jest problem z jedną z linii zasilania, która jest sterowana tranzystorem Q406 i pośrednio Q407. Dołączam fragment schematu obejmujący omawiane obszary, wraz z moimi pomiarami.
  SONY RX33 (HCD-GRX2/RX33) - problem z napięciami zasilania - brak dźwięku
  Krótka legenda dot. obrazka:
  - schemat dotyczy tego modelu wieży, lecz na rynki USA, Kanady lub Australii. W porównaniu z posiadanym modelem różnią się nieco w sekcji TUNER'a oraz na samym początku zasilania.
  - napięcia, jeśli nie podano inaczej, są podane w woltach (V),
  - kolor zielony oznacza zgodność pomiaru z danymi ze schematu, czerwony - brak zgodności ze schematem lub specyfikacją elementu, niebieski - napięcia, co do których nie mam pewności, czy są właściwe. Kolorem niebieskim wprowadziłem również modyfikacje schematu zgodne z posiadanym modelem (dotyczy to jedynie samego początku sekcji zasilania, zaraz za transformatorem),
  - kolor fioletowy - ramkami zaznaczyłem kondensatory, które wymieniłem.
  - z prawej strony zamieściłem też fragment schematu ideowego, na którym pokazane są wartości napięć, jakie powinny mieć dane sekcje zasilania  Nie jestem wprawionym elektronikiem, dlatego będę wdzięczny za poprawienie mnie jeśli źle to odczytuję. Mam następujące obserwacje i wnioski:
  - brak napięcia spowodowany jest zatkaniem tranzystora Q406, co jest spowodowane zbyt wysokim napięciem na jego bazie względem emitera, co z kolei wynika ze zbyt niskiego napięcia na bazie tranzystora Q407,
  - po naciśnięciu przycisku ON/OFF na cewce przekaźnika napięcie rośnie stopniowo do ok. 2,6 mV, po czym spada do zera, z kolei na bazie tranzystora Q407 napięcie z ok 16 mV wzrasta do ok 170 mV i takie już zostaje - jest to zbyt mała różnica względem emitera połączonego z masą, przez co na bazie Q406 utrzymuje się zbyt wysokie napięcie,
  - kolektor Q406 zasila m.in. układ IC502 (pin 8), sterujący przekaźnikiem RL501 - stąd brak jego "kliknięcia" po włączeniu wieży,
  - Q406 zasila też inne układy (IC101, IC102) oraz magnetofon, który nie uruchamia się po naciśnięciu któregokolwiek z przycisków
  - po przyłożeniu sondy multimetru w trybie testera ciągłości do bazy Q406 włącza się nieśmiało silnik magnetofonu (oczywiście przy załączonym przycisku odtwarzania lub przewijania). Napięcie baterii multimetru spada wówczas bardzo mocno, bo przygasa ekran i pojawia się ikona baterii. Rozumiem, że obniżam w ten sposób napięcie bazy tranzystora i pojawia się napięcie na kolektorze? Dodam, że przekaźnik się nie uruchamia wtedy.
  - baza Q407 jest przez rezystor połączona m.in z pinem POWER OUT układu IC601, gdzie powinno być 4,7 V, a jest ok. 170 mV. IC601 zasilany jest z Q404 i tam napięcie jest w porządku - ok. 5.5 V
  - na bazie Q585 powinno być także napięcie z IC601, a ponieważ jest niewiele wyższe od masy, to tranzystor ten jest zatkany, to z kolei powoduje otwarcie Q586, przez co napięcie jego kolektora spada niemal do zera. To znowu powoduje spadek napięcia na bazie Q584 i jego otwarcie, co zapewne wpływa na linię zasilania B- (?)

  Mam z kolei też pytania i wątpliwości:
  - czy wymiana kondensatorów mogła tak namieszać w napięciach, czy może doszło do uszkodzenia któregoś z elementów, czego nie zauważyłem? Przy uruchamianiu po wymianie kondensatorów nic nie zauważyłem/usłyszałem/poczułem..
  - czy przyczyną rzeczywiście może być brak napiecia na bazie Q407, a co za tym idzie, czy wina leży po stronie IC601? A może IC601 podaje właściwe napięcie, jednak coś obciąża za mocno tę linię i tak spada?
  - napięcia na złączach 3 i 4 uzwojeń wtórnych transformatora są za niskie (?) i mają dużą składową stałą (skąd ona się tam bierze?). Wg schematu na tych złączach powinno być ok. 3,4 V~, a mam 1,8~ z 22 stałego. Linie te zasilają m.in. wyświetlacz (który działa mimo tego),
  - napięcia na tranzystorze Q408 to chyba błąd w schemacie, bo jego emiter jest połączony ze stykiem do IC601, który opisany jest jako -30V (gdzie pomiary wskazują -27, więc chyba ok?)
  - również napięcia Q402 podane na schemacie są zamienione dla bazy i emitera...?
  - czy mogę bez obaw wpiąć zasilacz przed rezystor R410 i sztucznie podnieść napięcie do 4,7V, żeby sprawdzić, jak się wówczas zachowa urządzenie?

  Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki, bo pomysły mi się skończyły. Sprawdzałem niektóre tranzystory, diody i rezystory, czy są ok i z reguły tak było. Nie ukrywam jednak, że mogły to być ślepe strzały, dlatego chciałbym prosić o sugestie, co należałoby sprawdzić. Wybaczcie też, jeśli użyłem niefortunnie niewłaściwych określeń lub pojęć...
  Wieża stoi w domu od 20 lat, przez ostatnich kilka w ogóle nie używana, a byłem właśnie w trakcie wyposażania ją w AUX i BT, dlatego szkoda by mi było teraz odpuścić.. :)
 • #2
  Grzegorz740
  Level 36  
  Możesz wstawić schemat wraz z pomiarami lepszej jakości bo na tym co wstawiłeś mało co widać.

  Jak wstawisz lepszej jakości schemat to będzie łatwiej pomóc.
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  -janusz wrote:
  Po wymianie kondensatorów elektrolitycznych w układzie zasilania pojawił się problem
  Więc jaki stąd wniosek? Albo nowe kondensatory wlutowałeś źle, albo coś zwarłeś. Pokaż zdjęcie tych kondensatorów tak, żeby było widać ich umieszczenie na płytce i oznaczenia na niej, oraz zdjęcie od strony druku gdzie lutowałeś.
  -janusz wrote:
  Kondensatory wymieniłem przy okazji innych prac, ponieważ zauważyłem niepokojące plamy i przebarwienia w ich okolicy, przypominające rozlane elektrolity.
  Kolejny przykład co się stanie, gdy ktoś bierze się za coś bez znajomości rzeczy. Mało to podobnych tematów na forum? Wystarczyło poszukać i obejrzeć obrazki nawet...
 • #4
  -janusz
  Level 11  
  Dziękuję za zainteresowanie.

  Uzupełniony schemat, po 'lepszej' kompresji. Jeśli z poziomu przeglądarki jest mało czytelny, proszę spróbować go pobrać i powiększyć.
  SONY RX33 (HCD-GRX2/RX33) - problem z napięciami zasilania - brak dźwięku

  Uzupełniłem go o pomiary napięć na końcówce mocy i kilka innych punktów.
  Co do poprawności wlutowania nowych kondensatorów - zwracałem mocno na to uwagę i wszystko wydaje się być ok. Wątpliwości przez chwilę budził kondensator C404 który na schemacie jest oznaczony poprawnie, tj. minusem do napięcia B-, natomiast w serwisówce na widoku montażowym ma odwrotne oznaczenie - sądzę, że to błąd. Na mojej płytce nadruki są ok i tak też wlutowałem ten kondensator. Dołączam zdjęcia (uprzedzam: kalafonię usunę po skończeniu prac :)). Widać na nich ciemne obszary w okolicach Q408 - ale takie były właśnie jeszcze przed moimi działaniami (podobne ciemne przebarwienia są w okolicy Q404...) Ponadto przy wielu kondensatorach była ciemnobrązowa zachnięta substancja. To pewnie był klej, ale w połączeniu z tymi ciemnymi plamami wyglądało, jakby któryś elektrolit wylał, więc wymieniłem profilaktycznie.
  Jest tylko jedna różnica w napięciach kondensatorów na schemacie, a rzeczywistych, które wlutowałem: C404 zamontowałem na 50V.

  Rzeczy, które sprawdziłem/ustaliłem w miedzyczasie i kolejne pytania:
  - napięcia na końcówce mocy są we wszystkich przypadkach co najmniej 2V wyższe niż na schemacie - czy to powinno niepokoić?
  - Q408 mimo przebarwień dookoła, zdaje się być sprawny - mierzyłem go po wylutowaniu testem diody
  - sprawdziłem wszystkie okoliczne diody i są ok
  - sprawdziłem kondensatory przy mostkach prostowniczych i są ok
  - przed uzwojeniem pierwotnym transformatora znajdują się dwa dławiki, jeden z nich ma uszkodzoną (stopioną) osłonę (załączam zdjęcie) - nie wiem, czy przed moimi pracami tak wygladał. Oba mają podobny opór.. Na czas naprawy wylutowałem je i wstawiłem druty. Zamierzam wymienić ten podejrzany dławik.
  - na elementach masy, np. radiatorze jest 50V względem uziemienia w gniazdku, ale żadnego upływu prądu. Czy to napięcie jest w normie, nie jest za wysokie? Po uziemieniu radiatora sprzęt zachowuje się tak samo.
  - ponieważ napięcie na złaczach 3 i 4 transformatora wydają mi się za niskie, zmierzyłem napięcia trafo bez obciążenia i wygląda to tak (w nawiasie napięcia z obciążeniem dla przypomnienia):
  1: 10,6 (8,0~, 9,6---)
  2: 25,3 (8,0~, 9,6---)
  3: 9,0 (1,9~, 22,7---)
  4: 11,2 (1,8~, 22,7---)
  6: GND
  7: 23,5 (23,3)
  8: 23,5 (23,3)
  (Odczepów jest 7 - przy przerabianiu schematu pomyliłem numerację, ale trzymajmy się już takiej)
  Niepokoi mnie tak duży spadek napięcia na odczepach nr 2, 3, 4, z czego 3 i 4 zasilają tylko wyświetlacz i powinny mieć wg schematu 3,4V. Zmierzyłem w takim razie prąd na 3 i 4 - jest niewielki, w porywach do kilkunastu mA, zależnie co się wyświetla aktualnie.
  - rozłączyłem pin POWER OUT układu IC601 od reszty, by sprawdzić, czy na pinie pojawia się napięcie bez obciążenia - nie pojawia się (mierzyłem bezpośrednio na nóżce). Zmierzyłem niemal wszystkie nóżki i napięcia są raczej ok (niewielkie odchyłki od schematu). Nie wiem jednak, w jaki sposób układ ten decyduje o podaniu napięcia na tę nóżkę - czy da się to sprawdzić, w jakich warunkach to napiecie powinno się pojawić? I zapytam ponownie: czy mogę bez ryzyka uszkodzeń podać z zasilacza napięcie na bazę Q407 i sprawdzić zachowanie układu?
  - Q584 na kolektorze ma napięcie 8,9 zamiast podanych na schemacie 0,9 - dlaczego? Dalej między rezystorami R587 i R589 jest napięcie -2,1V - czy to jest ok?
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Niestety, ale sytuacja z czytelnością schematu nie poprawiła się. Nawet po pobraniu i powiększeniu nie udaje się odczytać większości numerków.
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Teraz dopiero coś jest lepiej.
  Jak znajdę chwilę to się rozejrzę.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Na pierwszy "rzut oka" - nie podoba mi się ten Q584. Spróbuj go wymienić.
 • #8
  -janusz
  Level 11  
  Wylutowałem Q584, sprawdziłem testem diody - przewodzenie i napięcia są ok.
  Zamieniłem go z Q217 (ten sam typ) - problem nie ustąpił.
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Wynika z pobieżnej analizy napięć, że wzmacniacz jest w funkcji wyciszenia (MUTE). sprawdź dokąd biegnie szyna sterująca tranzystorami odpowiedzialnymi za tę funkcję.
 • #10
  -janusz
  Level 11  
  Analizując schemat, stwiedzam, ze za funkcję MUTE całego systemu odpowiadają kolejno tranzystory: Q603 > Q604 > Q583 > Q584 > Q585 > Q586. Funkcja MUTE wywoływana jest przez układ IC601 na pinie 3 (S.MUTE OUT) - pojawiające się tam napięcie powinno przez Q603 i Q604 spowodować pojawienie się napięcia na bazie Q583. Obecnie na pinie 3 IC601, Q603, Q604 i Q583 nie ma napięć świadczących o stanie MUTE. Tak to przynajmniej rozumiem, ale mogę się mylić ze względu na brak doświadczenia.
  Sprawdziłem tranzystory Q603 i Q604 - są ok. Napięcia na tych tranzystorach:
  Q603: B: 0,178V C:4,9V E: GND
  Q604: B: 4,9V C: 0V E: 5,0V
  Rozumiem to też tak: wzmacniacz poniekąd jest w funkcji MUTE ale z innego powodu, tzn. Q586 zwiera do masy (stąd niskie napięcie na kolektorze), a to spowodowane jest podniesionym napięciem na jego bazie (8,7V zamiast 0). To napięcie z kolei wynika z faktu, że Q585 nie zwiera do masy, ponieważ ma za niskie napięcie bazy (0,17V zamiast 4,7V). Napięcie na bazie Q585 powinno pochodzić z IC601 pin 2 (POWER OUT) - jest tam 0V zamiast tych 4,7V. Wydaje mi się, że to rozumowanie ma sens, jednak nie rozumiem, dlaczego IC601 nie podaje tego napięcia na pin 2, skoro ma właściwe napięcia zasilania i pozostałe napięcia. Czy to oznacza jakieś uszkodzenie układu? Czy może układ ma jakieś zabezpieczenia, które blokują to? I co mogło się stać przy wymianie kondensatorów, że ten układ teraz nie podaje tego napięcia?
  Jak napisałem wczesniej to napięcie otwiera też pośrednio Q406, który zasila sporo rzeczy, m.in. układ sterujący przekaźnikiem głośników, magnetofon, IC102, itd.
  Nadal zastanawia mnie, czemu na kolektorze Q584 jest 8,9V zamiast 0,9V oraz czy spadki niektórych napięć na transformatorze przy obciązeniu są ok, bo są dość duże - czy to właśnie nie świadczy o jakimś zwarciu w układzie lub uszkodzeniu transformatora?

  Będę wdzięczny za kolejne wskazówki.
 • #12
  -janusz
  Level 11  
  Baza Q407 przez rezystor jest do góry połączona z IC601, natomiast na dole przez diodę D553 (sprawdziłem ją - jest ok) z IC502 i dalej z kondensatorem C557, potem z kolektorem Q410 (AC OFF DET), czyli tranzystorem odpowiedzialnym za wykrywanie braku zasilania. Na tym kolektorze powinno być 1,8V, a mamy praktycznie 0V. Więcej połączeń nie ma
  Sprawdziłem Q410, a ponieważ to tranzystor 'cyfrowy' (podobnie jak Q585 i Q586), to jedynie zmierzyłem ciągłość i opory: IN-OUT 40k, IN-GND ok. 33M. Ciągłości brak między nóżkami.
 • #14
  -janusz
  Level 11  
  Po wylutowaniu Q303 wzmacniacz zachowuje się bez zmian. W teście diody i ciągłości wszystko wydaje się być ok.
  Zmierzyłem napięcia bez wlutowanego Q303 i w miejscu bazy jest napięcie 1,4V (przy wlutowanym jest tam 0,67V), na emiterze i kolektorze równe 0 (wcześniej było kilka mV na emiterze. Q303 pracuje w parze z Q304 - czy jego też wylutować i sprawdzić napięcia?
  Zmierzyłem też dodatkowo Q304, Q585, Q584, D553, D584, Q586, Q583, Q304, Q410, Q409, Q406, Q402, IC302, Q407 - tam napięcia są bez zmian.
 • #15
  -janusz
  Level 11  
  Cześć

  Wymieniłem Q410, Q409 oraz Q585 i Q586 na nowe - niestety bez zmian.
  Podałem natomiast sztucznie, z zasilacza, napięcie +4,9V na bazę Q585, przez amperomierz, tak by widzieć, czy w miarę zwiększania napięcia nie pojawiają się niebezpieczne wartości prądu. Zrobiłem to w dwóch przypadkach: z rozwartą ścieżką łączącą pin 2 IC601 (który powinien podawać takie napięcie), oraz ze zwartą ścieżką, czyli podawałem to napięcie również na ten układ.
  Z rozwartą ścieżką przy zasileniu sztucznie 4,9V układ pobierał 1,5 mA, ze zwartą 40 mA.
  Po ok 3 sek. od podania napięcia w obu przypadkach przekaźnik się załączał i wszystko zaczęło grać jak należy.
  Wieża przy pierwszym wariancie grała tak ok. godzinę i działała bez zarzutu - wszystkie funkcje sprawne, dźwięk ok przy każdej głośności.
  Zmierzyłem ponownie napięcia przy sztucznym zasilaniu tej linii - załączam zaktualizowany schemat.
  Jedyne napięcia, jakie się teraz nie zgadzają, to napięcia na Q303 i Q304 - na bazach jest -0,5V, a powinno być 0,4V. Bez sztucznego zasilania i z niedziałającym układem jest tam 0,67V. Nie rozumiem, skąd ta różnica teraz...? Mogę prosić o wskazówkę, co się stało i skąd to obniżenie napięcia? Te dwa tranzystory odpowiadają za funkcję BASS BOOST, która działa prawidłowo i przełącza się właściwie przyciskiem na obudowie.
  Edit: No chyba, że na schemacie po prostu nie podano, że to ma być wartość ujemna (wszak jest to napięcie z linii B-) - wówczas wszystko wygląda ok. Podobnie z kolektorem Q584.
  Ponadto na pinie 4 IC502 jest 1,8V, a schemat pokazuje 0V, podczas gdy na tej samej linii, na kolektorze Q410 pokazuje już 1,8V - podejrzewam, że to błąd schematu.

  Będę wdzięczny za wskazówki, gdzie dalej należy szukać przyczyny usterki... Czy z powyższego należy rozumieć, że wina leży wyłącznie po stronie IC601?