Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PolarBerry - kompaktowy komputer jednopłytkowy z RISC-V i FPGA

ghost666 01 Lis 2020 10:12 711 0
 • PolarBerry - kompaktowy komputer jednopłytkowy z RISC-V i FPGA
  SiFive zaprezentowało właśnie płytę główną w formacie mini-ITX dla komputerów PC z procesorem RISC-V, o czym pisaliśmy wczoraj. Jednak, jeżeli poszukujecie platformy z RISC-V, działającej pod Linuksem, w bardziej kompaktowej formie, to lepiej jest sięgnąć po moduł PolarBerry od Sundance.

  Wykorzystujący układ SoX PolarFire firmy Microchip z rdzeniem RISC-V i komórkami FPGA, PolarBerry to zarówno komputer jednopłytkowy z Gigabitowym interfejsem Ethernet i 40-pinowym wyjściem GPIO, ale również możliwy do wykorzystania w większym systemie SoM, dzięki trzem złączom płytka-płytka firmy Samtec.

  PolarBerry - kompaktowy komputer jednopłytkowy z RISC-V i FPGA


  Dane techniczne PolarBerry:

  * SoC - Microsemi PolarFire - MPFS250T-FCVG484 - pięciordzeniowy procesor z rdzeniem monitora (RV64IMAC), czterema rdzeniami aplikacyjnymi (RV64GC), komókami programowalnymi (FPGA) z 254k elementami logicznymi (4LUT + DFF), 784 blokami matematycznymi (18 x 18 MACC) i 16 modułami SERDES o przepustowości do 12,5 Gb / s
  * Pamięć systemowa - 4 GB 32-bitowej pamięci DDR4
  * Pamięć masowa - 4 GB eMMC pamięci Flash, 128 Mbit SPI Serial NOR Flash do obrazu rozruchowego
  * Gigabitowy port Ethernet
  * 6-pinowe złącze z 2x CAN 2.0 PHY
  * Dwa 100-pinowe oraz jedno 60-pinowe złącza Samtec z czterema szybkimi transceiverami małej mocy o prędkości od 250 Mbps do 12,7 Gbps.
  * 40-pinowe złącze rozszerzeń, kompatybilne ze standardem Raspberry Pi (3,3 V I / O) z 6 x GPIO, I²C i UART podłączonym do procesora RISC-V i 20 x GPIO konfigurowalne jako SPI, UART, CAN lub inne podłączone do FPGA.
  * Źródła zegara: generator 25 MHz ze stabilnością ± 10 ppm względem temperatury, jako zegar odniesienia oraz cztery programowalne źródła sygnału zegarowego Silicon Labs SI5338A, zapewniające elastyczne taktowanie dla FPGA i szybkich transceiverów
  * Interfejs SPI z FPGA
  * Programowanie strumienia bitowego odporne na DPA, procesor kryptograficzny i bezpieczny rozruch
  * Zabezpieczenie przed niepowołaną manipulacją firmware
  * CRI DPA zapobiega podmianie kluczy licencyjnych
  * Debugowanie - wyprowadzony interfejs JTAG
  * Zasilanie - 5 V lub 3,3 V, zarządzane przez Intel Enpirion EN63A0QA PowerSoC
  * Pobór mocy do 16 W
  * Wymiary - 85 mm x 55 mm
  * Zakres temperatur pracy od -20°C do 65°C.

  Podobnie jak zestaw programistyczny Polarfire Icicle od Microchipa, PolarBerry jest obsługiwane przez ekosystem programistyczny Microsemi Mi-V z Yocto, BuildRoot, FreeBSD, a także FreeRTOSem, Zephyrem i innymi systemami czasu rzeczywistego (RTOS) oraz popularnymi kompilatorami, takimi jak GCC, IAR i inne. Obsługiwane narzędzia obejmują Renode i Libero. Płytka ma być dostarczana z darmowym odnowieniem licencji Libero Silver (bezpłatnie) każdego roku.

  Chociaż płytka może być używana jako samodzielny komputer jednopłytkowy, jest również kompatybilna jako system-on-module (SoM) z płytami nośnymi, takimi jak Sundance DSP SE215 na zdjęciu poniżej z innym modułem firmy.

  PolarBerry - kompaktowy komputer jednopłytkowy z RISC-V i FPGA


  Uważa się, że PolarBerry najlepiej nadaje się do zastosowań wymagających wysokiej wydajności przy stosunkowo niskim poborze mocy, z zabezpieczeniami na poziomie wojskowym i procesorem RISC-V działającym w czasie rzeczywistym, obsługującym system Linux. Doskonale sprawdzi się w pojazdach autonomicznych oraz aplikacjach obronnych.

  PolarBerry nie jest jeszcze dostępny, ale portal LinuxGizmos informuje, że komputer jednopłytkowy i SoM będą wkrótce dostępne poprzez Crowd Supply za 995 dolarów. Dostawy mają rozpocząć się w styczniu 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/10/30/polarberry-compact-linux-capable-risc-v-fpga-sbc-som/[/center]

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.