Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z falownikiem GoodWe GW3600D-NS

TadeuszWilczek 01 Nov 2020 11:13 1188 13
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    Ktoś ma praktyczne doświadczenia z falownikami GoodWe GW3600D-NS ? W mojej instalacji pracuje taki od maja i stwierdzam feler powodujący straty 5-15%: falownik preferuje pracę z napięciem DC 355-365V. W instalacji mam w jednym łańcuchu 13 paneli Sharp 310 o napięciach w punktach maksymalnej mocy ok 32V więc powinien raczej wymuszać napięcia powyżej 400V. Testy polegające na przykrywaniu paneli wskazują jasno, że inwerter nie wymusza optymalnego napięcia: po zasłonięciu 1, 2 dowolnych paneli spadek mocy jest dużo niższy niż wynikałoby to z prostego wyłączenia (teraz, jesienią gdy temperatury są niższe, to zasłonięcie jednego panelu praktycznie nic nie zmienia). Analizowałem dane uwzględniając charakterystykę prądowo-napięciową paneli i spadek napięcia na panelach ze wzrostem temperatury, i wszystko się zgadza poza jednym: falownik nie ustawia optymalnego napięcia DC. W danych falownika jest podany parametr Nominal DC Input Voltage 360V - ale też MPPT range 80-550V.
    Znalazłem pewien sposób na zoptymalizowanie pracy: wyłączam i włączam inwerter - szuka on ponownie punktu pracy od największych napięć i zawsze znajduje napięcie powyżej 400V z wyższą mocą. Forum GoodWe przyjęło zgłoszenia, odpisali, że coś zmienili ale na negatywną moja odpowiedź (że nie widzę zmian) już kompletny brak reakcji z ich strony. Teraz rozważam czy nie rozdzielić tych 13 paneli na 2 łańcuchy (6+7). Tylko nikt nie chce mi odpowiedzieć czy to pomoże. Teoretycznie tak (bo oba będą pracowały z napięciami poniżej 200 V - GoodWe obiecuje w manualu MPPT range 80-550V. Ale obiecują też obsługę MPPT for shadow i to na pewno nie działa.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    theo33
    Level 27  
    Podrzuć wykresy z wartościami dla prądu i napięcia.
    Nie tylko wartość wyższego napięcia decyduje o większej mocy popatrz też jakie są w tym czasie wskazania prądu
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    Przy eksperymentach z chwilowym wyłączaniem i wymuszeniem wyszukania nowego punktu pracy zawsze jest tak samo: napięcie wzrasta, prąd minimalnie spada ale sumarycznie moc wzrasta (zielony - prąd 1 kreska co 5A, niebieskie - napięcie kreska co 50V, czerwony - moc kreska co 0,5kW). Na przykład 22.10.2020 ok godziny 8:30 - pełne, rosnące oświetlenie, po wyłączeniu wyraźny skok w górę.
    albo 6.10.2020 po 13 oświetlenie pełne (z jedna chmurką) tu malejące, po wyłączeniu moc się zwiększa:
    Wyniki po wymuszeniu są zgodne z charakterystyką prądowo-napięciowa paneli. Przed - nie bardzo.
    marcinbbb
    Level 26  
    Mam GoodWe 3000 NS zauważyłem różnicę jak miałem 2 stringi po 180V 2x6 paneli inwerter maksymalnie generował 2300kW, po zrobieniu 1 stringu złożonego z 12 paneli napięcie z paneli kształtuje się na poziomie 360V.
    Napięcie Vpv przed 7:00 było w okolicach 422V jak inwerter wstał widać że spadło do normalnych wartości.
    Teraz natężenie na tym stringu:
    W szycie produkcji niewiele ponad 5A
    I moc z całego dnia:

w szczycie produkcji 367V * 5,2A = 1,9kWp i to pokrywało by się z wykresem mocy.
    pobaw się ustawieniami mppt i innymi "schadołami" w inwerterze może uda Ci się coś ustawić ja nie zmieniałem fabrycznych ustawień.

Reasumując przy 2 stringach uzyski były słabe, po zmianie na 1 string inwerter często wskazywał moc ponad 3000W mocy ciągłej.
    U mnie 12 paneli Suntech 275V każdy ale wiszą już na dachu 5 lat więc po tyłku już swoje dostały
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    marcinbbb wrote:
    Mam GoodWe 3000 NS zauważyłem różnicę jak miałem 2 stringi po 180V 2x6 paneli inwerter maksymalnie generował 2300kW, po zrobieniu 1 stringu złożonego z 12 paneli napięcie z paneli kształtuje się na poziomie 360V.
    Reasumując przy 2 stringach uzyski były słabe, po zmianie na 1 string inwerter często wskazywał moc ponad 3000W mocy ciągłej.
    U mnie 12 paneli Suntech 275V każdy ale wiszą już na dachu 5 lat więc po tyłku już swoje dostały

A czy potrafisz ocenić z czego wynikały te moce 2300 przy dwóch stringach? Na generowaną moc składają się efektywność MPPT i sprawność falownika. Mnożysz napięcie DC przez prąd DC i masz moc DC. Stosunek mocy AC do DC to sprawność falownika. Jeżeli są dwa stringi to masz :
    Pdc = Vpv1*Ipv1 + Vpv2 * Ipv2.
    Jeżeli podasz te dane (prądy i napięcia dla obu łańcuchów) to będzie można ocenić z czego wynikało to 2300: czy nie został wybrany MPP czy też sprawność falownika przy łączeniu mocy z dwóch źródeł jest kiepska.
    Obrazki, które załączyłeś są bardzo przybliżone - dane uśredniane co 5 minut. Falownik wysyła dane co minutę i takie można obejrzeć na zakładce Reports a można też je ściągnąć jako pliki excelowe (przynajmniej tak ma dla mojego falownika). Ja tak robię i mogę dokładnie przeanalizować co się dzieje.
    A co do aktualnej wydajności: przy pełnym stabilnym oświetleniu zasłoń jeden z paneli. Napięcie i moc powinny spaść o 1/12. Przy takim prądzie jak miałeś dziś MPP jest ok 32 V dla tych paneli. Więc napięcie całości powinno być ok 380 V.
    marcinbbb
    Level 26  
    To akurat jest proste zaraz po zamontowaniu były 2 stringi po 6 paneli i tu znów posłużę się danymi z początku roku 2016:
    Napięcie:
    około 170V
    natężenie:
    15A w piku
    a Moc:

I ty 170V * 15A = 2550W
    Niestety z wykresu mocy jasno wynika że takij mocy nigdy nie było jak tak patrzę po wartościach to max moc w piku to 2480W. Dlaczego tak się dzieje chodzi o napięcie nominalne dla tego inwertera właśnie w okolicach 360V. Będziesz bardzo chciał to poszukam tego dnia gdzie przepiąłem string z 2 na 1 i zobaczysz różnicę mocy. Wydaję mi się że kiedyś gdzieś już to pokazywałem ale to było 4 lata temu więc umówmy się że dawno i nieprawda. Będziesz chciał poszukam i podam dane.

Staraj się patrzeć statystycznie rocznie z 1 kWp ma spaść 1MWh i reszty już nie analizuj, pobaw się ustawieniami falownika jest tam tego dość sporo do zmiany i może coś uzyskasz mnie po tylu latach 500kWh w te czy w tamte lata koło tyłka. Zresztą mam 4 falowniki bym się miał nimi zajmować pod takim jak Ty względem bym chyba zwariował :)
    Jedne zacieniają solary kolejne dach domu w okresach zimowych, kąty ułożenia paneli zupełnie z tyłka od 8* do 38* każda instalacja ma coś kolokwialnie mówiąc zje***.

EDIT:
    zobacz w tym roku w podobnym okresie kiedy słońce świeciło od rana do nocy i panele były gorące od słońca inwerter nie miał problemów z utrzymaniem stałej mocy ponad 3000W przez pół dnia. A 4 lata temu pomimo wyjścia słońca zza chmur nie miał szansy osiągnąć nawet 2500W.
    Problem z falownikiem GoodWe GW3600D-NS4.JPG Download (47.76 kB)
    theo33
    Level 27  
    To pewnie miałeś te stringi połączone równolegle i podłączone do 1 wejścia "170V * 15A = 2550W", inaczej 15 A byś nie uzyskał

W przypadku 13 szt jak powyżej, po podzieleniu musi podłączyć do dwóch niezależnych wejść
    marcinbbb
    Level 26  
    Tak na dachu były takie rozgałęźniki z 2 stringów łączone do 1 stringa.
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    marcinbbb wrote:
    Tak na dachu były takie rozgałęźniki z 2 stringów łączone do 1 stringa.

Czyli nie miałeś dwóch stringów podłączonych do falownika. Tylko jeden string utworzony z dwóch połączonych równolegle łańcuchów paneli. Bardzo dziwna konstrukcja i nie dziwię się, że moc była zaniżona: ograniczeniem był prąd. I tak dziwne, że dochodziło do 15 A. W manualu tych falowników podają Max Input Current 11A/ Max Short Current 13,8A.
    A mógłbyś udostępnić dokładne dane z aktualnej pracy tego falownika. Te które pokazałeś wcześniej z dzisiaj ale pobrane ze strony Reports. Najlepiej plik Excel. Bo na tych obrazkach, które załączyłeś to nie widac dokładnie czy to 365 czy 370 V. Chciałbym sprawdzić czy ten Twój falownik trzyma się tych 360 V tak jak mój czy jednak pracuje w większym zakresie.
    A co do mojego dociekania: 10% różnicy w efektywności to jest pewna różnica. Jeżeli sprzedawca instalacji odda mi 10% wartości to może przestanę dociekać. Ale może lepiej, gdy ktoś jednak będzie wiedział jak ten sprzęt pracuje. Podają sprawności MPPT: 99,9%, falownik 97,5%.

Dodano po 9 [minuty]:

marcinbbb wrote:

Staraj się patrzeć statystycznie rocznie z 1 kWp ma spaść 1MWh i reszty już nie analizuj, pobaw się ustawieniami falownika jest tam tego dość sporo do zmiany i może coś uzyskasz

A o jakich ustawieniach piszesz? I gdzie je można ustawić bo do tej pory to nikt, a pytałem sprzedawców i serwisu GoodWe, nie potrafił mi powiedzieć. W manualu i panelu znalazłem tylko "MPPT for shadow" ale dla mojego modelu nie działa - potwierdzone przez GoodWe.
    marcinbbb
    Level 26  
    Nie mój falownik ma tylko 1 złącze do którego można wpiąć PV.
    Wyeksportowałem raport z dnia wczorajszego bo dziś leje niesamowicie i moc nie przekracza 50W.

Jeśli chodzi o ustawienia dodatkowe miałem właśnie na myśli MPPT, następnie jakieś RF cośtam cośtam, i coś modbusami co prawda nie wiem co to takiego ponieważ mój stary goodwe 3000 po 5 latach popsuł się i w ramach gwarancji dostałem tego.

Historical...155901.xls Download (90 kB)
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    Twój falownik pracuje poprawnie: po pełnym oświetleniu ok 10:30 wymusza napięcie ok 380V, potem panele się rozgrzewają i trochę spada do 360-365. A po 13 gdy oświetlenie zmniejsza się to znowu momentami zwiększa napięcie. Mój potrafi cały dzień pracować z napięciami 353-355.
    marcinbbb
    Level 26  
    W takim razie może to kwestia firmwaru co prawda to te same modele jednak o różnej mocy wejściowej.
    U mnie dali: V1.17.08.
    Ewentualnie pożycz od kogoś jeden dodatkowy panel wepnij go do układu i zobacz jak zachowuje sięinwerter.
    3301
    Level 29  
    Przełącz ten string na drugie wejście i porównaj

I przyglądnij się temu ustawieniu "MPPT for shadow" bo jeżeli MPP nie zmienia napięcia i prądu czym nie wybiera punktu mocy max to może ten parametr został źle ustawiony, serwis to ludzie i nie zawsze wiedzą
    TadeuszWilczek
    Level 6  
    Przestawiałem "MPPT for Shadow" i nie było żadnych zmian. GoodWe Online Support odpowiedział mi, że niestety ta opcja nie działa w GW3600D-NS. A nawet gdyby działała to sposób działania - skanowanie co godzinę przez kilka minut - miałby kiepski wpływ na sprawność. Może spróbuję przełączyć do drugiego z wejść DC i zobaczymy.