Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie wentylatora kanałowego z dwoma łazienkami

01 Nov 2020 15:39 438 19
  • Level 9  
    Witam Wszystkich.
    Mam mały problem z podłączeniem wentylatora kanałowego z dwoma łazienkami, gdzie w jednej łazience jest pojedynczy włącznik, a w drugiej podwójny. Jak to wszystko podłączyć, aby wentylator załączał się każdorazowo przy zapalaniu światła w jednej jak i drugiej łazience. Proszę o pomoc.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 43  
    perek1001 wrote:
    Jak to wszystko podłączyć, aby wentylator załączał się każdorazowo przy zapalaniu światła w jednej jak i drugiej łazience.

Raczej bez przerobienia instalacji, tego nie zrobisz.
    Pytanie, jakie są przewody w puszkach do łączników (jaka ilość i przeznaczenie ich) ?
    Dodatkowe pytanie jak są umiejscowione te łączniki między sobą, czy łatwo można je ze sobą połączyć(np. na jednej ścianie) ?
  • Level 9  
    Łazienki przylegają do siebie, ale włączniki są na dwóch innych ścianach. Ściany są z GK i nie ma problemu z montażem nowej instalacji. Najbardziej mi chodzi o schemat podłączenia wszystkiego. Sorki za mój opis, ale jestem laikiem w tym temacie.
  • Level 25  
    Witam.
    Żeby razem z wentylatorem kanałowym nie załączało się oświetlenie w drugiej łazience po włączeniu oświetlenia w łazience pierwszej (i odwrotnie), należy użyć elementów pośrednich - 2 przekaźników (po jednym na łazienkę). Cewki przekaźników włączasz równolegle ze stykami łączników oświetlenia, styki normalnie otwarte przekaźników łączysz równolegle, a potem wpinasz szeregowo w zasilanie wentylatora.
    Jeśli zrozumiałeś, to może dasz radę, jeśli nie, to sobie odpuść.
  • Level 43  
    tyqva wrote:
    należy użyć elementów pośrednich - 2 przekaźników

Po co takie komplikacje ?
    Obydwa łączniki dwu klawiszowe (łącznik świecznikowy). Pod jeden klawisz podpinasz oświetlenie, a pod drugi wentylator (tu łączniki z łazienek będą równolegle połączone.
    Łączniki dwu klawiszowe, można by przerobić na jedno klawiszowy, nie zapomni się wyłączyć wentylator.
  • LegrandLegrand
  • Level 25  
    kokapetyl wrote:
    ...Po co takie komplikacje ?...

Można i tak, przyznaję. Jeszcze trzeba tylko wyjaśnić ten
    perek1001 wrote:
    ... a w drugiej podwójny. ..
    .
  • Helpful post
    Level 25  
    FrankAB wrote:
    tyqva wrote:
    ... Cewki przekaźników włączasz równolegle ze stykami łączników oświetlenia, .....

Raczej równolegle z lampami.
    Raczej na pewno masz rację...
  • Level 27  
    Zamiast przekaźników można użyć triaki.
  • Level 9  
    Dzięki wielkie za pomoc Wszystkim. Powoli mi się wszystko rozjaśnia. Jeśli ktoś był by jeszcze w stanie mi podesłać rozrysowany schemat podłączenia tego byłbym wdzięczny za pomoc.
  • Helpful post
    Level 25  
    perek1001 wrote:
    Dzięki wielkie za pomoc Wszystkim. Powoli mi się wszystko rozjaśnia. Jeśli ktoś był by jeszcze w stanie mi podesłać rozrysowany schemat podłączenia tego byłbym wdzięczny za pomoc.

Zasilanie z tego samego obwodu!!!
  • Moderator of Cars
    Autor nie chciał osobnego przycisku do sterowania wentylatorem, miał się włączać w momencie włączenia oświetlenia:
    perek1001 wrote:
    Jak to wszystko podłączyć, aby wentylator załączał się każdorazowo przy zapalaniu światła w jednej jak i drugiej łazience.
    ...zatem rozwiązanie z przekaźnikami jest jak najbardziej właściwe.
  • Level 43  
    tzok wrote:
    Autor nie chciał osobnego przycisku do sterowania wentylatorem, miał się włączać w momencie włączenia oświetlenia:
    Przecież wystarczy skorzystać ze styku włączającego oświetlenie- zapalasz światło => włącza się również wentylator. I tyle. Chyba, że chcesz, by wentylator wyłączał się z opóźnieniem, a to już inna bajka.
  • Level 43  
    stanislaw1954 wrote:
    Przecież wystarczy skorzystać ze styku włączającego oświetlenie- zapalasz światło => włącza się również wentylator. I tyle.

No tak, bardzo proste. Jednak autor trochę komplikuje, wentylator sterowany z dwóch punktów, a oświetlenie oddzielnie.
    stanislaw1954 wrote:
    Chyba, że chcesz, by wentylator wyłączał się z opóźnieniem, a to już inna bajka.

Dlaczego inna ? Wentylatory łazienkowe (może nie wszystkie) mają tą funkcję, jak i jeszcze czas działania.
    Kol.tyqva. Kolega zapomniał o stałym zasilaniu wentylatora, chyba że to ma być zwykłe "śmigło"
  • Moderator of Cars
    ...ale on ma w sumie 3 obwody oświetlenia, i dowolnych z nich ma włączać przypisaną do niego lampę i "wspólny" wentylator.
  • Level 43  
    tzok wrote:
    ale on ma w sumie 3 obwody oświetlenia

Tego autor nie wyjaśnił do końca. Podał tylko informację, że jeden łącznik jest podwójny.
  • Helpful post
    Level 25  
    tzok wrote:
    perek1001 wrote:
    ...zatem rozwiązanie z przekaźnikami jest jak najbardziej właściwe.

Dlatego proponowałem układ z przekaźnikami.
    Natomiast sprawę jednoczesnego zadziałania wentylatora z oświetleniem można rozwiązać stosując łączniki świecznikowe i wymieniając klawisze z podwójnych na pojedyncze, aby jednym ruchem załączać dwa obwody.
    Problem jedynie jest z istniejącymi podwójnymi łącznikami - można je zastąpić potrójnymi, ale chyba nie ma klawiszy pojedynczych zastępujących dwa klawisze z trzech, czyli musi zostać osobne włączanie dwóch obwodów oświetleniowych i wentylatora.

Dodano po 1 [minuty]:

kokapetyl wrote:
    ...
    Kol.tyqva. Kolega zapomniał o stałym zasilaniu wentylatora, chyba że to ma być zwykłe "śmigło"

Nie było "w zamówieniu".

LS - zacisk sterowania, L - zacisk stałego zasilania.

A ogólnie - to do autora - zastosuj wentylator z czujnikiem wilgoci!! Polecam!!
  • Level 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Zrobię jak na otrzymanym schemacie. Pozdrawiam serdecznie.
  • Level 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Zrobię jak na otrzymanym schemacie. Pozdrawiam serdecznie.

Dodano po 3 [minuty]:

Żeby nie komplikować sobie życia zastosuje otrzymany schemat. Dziękuję wszystkim.