Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus gb062+RC310+inne sterowniki

chinczyk3000 02 Nov 2020 13:40 483 7
    chinczyk3000
    Level 11  
    Witam,

Sezon grzewczy już dawno rozpoczęty:) , instalacja nowa i niedawno uruchomiona. Na etapie tworzenia miałem plan zrobić tak że piec (Buderus GB062 24kW) łącze ze sterownikiem w salonie (RC310) i dodatkowo daje w każdym pokoju na górze osobny sterownik innej firmy. Do tego siłowniki na każdą pętle i miało działać. Dopiero teraz odkryłem że sterownik RC310 działa w sieci EMS (cokolwiek to jest - sądzę coś typu CAN) i w tym systemie sobie steruje piecem. Jak do tego układu podłączyć zewnętrzne sterowniki dla każdego pokoju? W piecu nie ma osobnego wejścia na takie cuda a jak coś to taki sterownik typu włącz/wyłącz instaluje się zamiast RC310. W sterownikach pokojowych mam złącze stykowe oraz wyjście 230 do siłownika na rozdzielacz. Czy jedyną opcją jest pozbyć się RC310 i zastąpić go takim samym sterownikiem jak reszta? Minusem tego jest ze tracę większość funkcji jakie ma piec.
    Można to jakoś połączyć żeby w miarę działało ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Sterując 0 / 1 podłogówką potrzebujesz trochę wyższą temperaturę aby reakcja podłogi była szybsza.
    Wyższa temperatura na kotle to niższa jego sprawność.

Zamknięta część pętli to mniejszy przepływ przez kocioł, mniejszy rozbiór ciepła i większe taktowanie kotła.
    Kocioł ma ograniczoną modulację. Dla dwóch czy trzech pętli będzie on po prostu zbyt duży i będzie się musiał często wyłączać, a to powoduje szybsze zużycie kotła i większe zużycie gazu.

Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem byłoby puszczenie wszystkich pętli cały czas.
    Jeśli w którymś pomieszczeniu byłoby za ciepło to delikatnie skręcić przepływ na tych pętlach.
    Jeśli za ciepło wszędzie to regulacja na RC310

24kW? ile masz powierzchni? 300 m2? czy więcej?
    Pompa kotła może nie dać rady takiej powierzchni na podłodze ogarnąć.
    chinczyk3000
    Level 11  
    Chciałem uzyskać efekt różnych temp w różnych pomieszczeniach bez względu na pogodówkę. Można to regulować przepływem ale jest to mniej podatne na regulację. Dlatego sterowniki w każdym pokoju. Obecnie mam sterownik na dole i w przypadku spadku temp poniżej ustawionej zaczyna grzać - z tym, że na dole płytki a na górze panel - dół zdąży się nagrzać i wyłącza piec a góra dopiero się robi ciepła.

24kW doradził mi sprzedawca - ze względu na szybkie grzanie wody urzytkowej - z tego co liczyłem to i 14kW na ogrzewanie by wystarczył - dodatkowo mieli promocje na 24kW i kupiłem taniej niż 14kW.

Powierzchnia grzania ~200mkw - sama podłogówka. Pompa w piecu jest wspomagana dwoma dodatkowymi - jedna na rozdzielaczu na dole, druga na rozdzielaczu na górze. Przepływy na rotametrach ok 2L
    piracik
    chinczyk3000 wrote:
    Obecnie mam sterownik na dole i w przypadku spadku temp poniżej ustawionej zaczyna grzać - z tym, że na dole płytki a na górze panel - dół zdąży się nagrzać i wyłącza piec a góra dopiero się robi ciepła

Skoro wyłącza to masz źle ustawione. Powinien grzać cały czas.
    chinczyk3000 wrote:
    Pompa w piecu jest wspomagana dwoma dodatkowymi

Sprzęgło oczywiście masz.

chinczyk3000 wrote:
    dodatkowo mieli promocje na 24kW i kupiłem taniej niż 14kW.

Wyrównasz w rachunkach.

chinczyk3000 wrote:
    24kW doradził mi sprzedawca - ze względu na szybkie grzanie wody urzytkowej

Zasobnik 120 l 14kW grzeje w 20 min
    Czy Twój zasobnik potrafi odebrać moc 30 kW, którą produkuje GB072-24?
    chinczyk3000
    Level 11  
    piracik wrote:
    Skoro wyłącza to masz źle ustawione. Powinien grzać cały czas.

Czyli regulacja na przepływach?

piracik wrote:
    Sprzęgło oczywiście masz.

Mam

piracik wrote:
    Zasobnik 120 l 14kW grzeje w 20 min
    Czy Twój zasobnik potrafi odebrać moc 30 kW, którą produkuje GB072-24?

Zasobnik ma moc grzewczą 30kW więc sądzę, że tak.

Ale wracając do kwestii sterowników. Da się to jakoś połączyć ?
    piracik
    Da się tylko po co.
    Tak jak pisałem ograniczając odbiór ciepła powodujesz, że kocioł zacznie taktować.
    Moc minimalna to 6,6 kW
    Jedna pętla tego nie odbierze.

Wywal RC310 bo jak chcesz różne temperatury z różnych regulatorów to jest on zbędny.
    Podłącz listwę pod zieloną kostkę aby załączała kocioł jak przynajmniej jedna pętla będzie pracowała.
    Ustaw na kotle stałą temperaturę np. 40*C
    Ewentualnie możesz z korzystać z pogodówki w panelu kotła. Chociaż może powodować, że czas nagrzewania pomieszczeń się mocno wydłuży.(niska temperatura na kotle w okresie przejściowym)

Dodano po 6 [minuty]:

chinczyk3000 wrote:
    dodatkowo daje w każdym pokoju na górze osobny sterownik innej firmy.

A co z pomieszczeniami na dole?
    Jeśli one mają grzać cały czas to nic do kotła nie musisz podłączać.
    chinczyk3000
    Level 11  
    piracik wrote:
    A co z pomieszczeniami na dole?
    Jeśli one mają grzać cały czas to nic do kotła nie musisz podłączać.

Na dole jest własnie rc310, dól to salon z kuchnią i tyle - zacznę od zmniejszenia przepływów na dół i zobaczę jak reaguje góra.

A kocił nie ma modulacji od 3kW? producent podaje taką informację.
    piracik
    Faktycznie przyjąłem GB072-24, a nie GB062-24

GB062-24 zaczyna od 3,8 kW, a GB062-14 od 2,3 kW
    Buderus gb062+RC310+inne sterowniki Buderus gb062+RC310+inne sterowniki