Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana domofonu, jaki wybrać?

GPol 02 Nov 2020 18:08 549 4
 • #1
  GPol
  Level 3  
  Cześć,
  Prośba o pomoc w znalezieniu odpowiedniego domofonu do mieszkania na bloku . Ze ściany idzie jeden kabel , dzieli się na 6 malych.
  Jaki domofon będzie odpowiedni?
  I jak można zidentyfikować gdzie te 6 kabelków ma być dokładnie podłączonych. Zakladam, że nie jest to trudne ale w tych tematach jestem kompletnie zielony .
  W załączniku zdjęcia jak był podpięty stary
  Wymiana domofonu, jaki wybrać? Wymiana domofonu, jaki wybrać?
 • #2
  suworow
  Admin of Property security
  suworow wrote:
  • Ilość przewodów wystających ze ściany nic nie znaczy. To że jest ich np. 6 nie oznacza, że wykorzystywane są np. tylko dwa. Znaczenia nie mają też kolory. Ilu instalatorów tyle pomysłów. Oczywiście bardziej prawdopodobnym jest, że instalator jako przewód masowy wykorzystał niebieski, zielony czy czarny, ale nie możemy wykluczyć, że masa w naszej instalacji została poprowadzona np. kolorem czerwonym.

  • Różni producenci stosują różne oznaczenia styków i ich kolejność. Jeden np. zacisk wywołania oznaczy jako "1" i umieści go jako pierwszy od lewej, inny jako "Ca" i umieści jako drugi. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Po prostu przy przekładaniu przewodów z jednego unifonu do drugiego musimy zadbać by głośnik przepiąć na głośnik itd. Pomoże nam w tym załączona tabela. Jeżeli tabele nie zawierają waszego modelu unifonu, pytamy na forum. Zazwyczaj znajduje się ktoś, kto wam to rozszyfruje po modelu, a jak nie możemy odczytać modelu, po zdjęciu.

  • W większości systemów nieprawidłowe podłączenie unifonu może mieć wpływ na działanie unifonów w innych lokalach, łącznie z całkowitym zablokowaniem komunikacji, wyzwoleniem na stałe zaczepu itp.

  • Przed instalacją od nowa czy wymianą unifonu warto sprawdzić jak domofon działa u innych sąsiadów.


  Od czego zaczynamy

  Przede wszystkim należy ustalić z jakim typem systemu domofonowego mamy do czynienia. Dobrze, gdy mamy stary unifon a jeszcze lepiej dla nas gdy podłączony. Ale nie zawsze tak jest. Jeżeli nie, to sprawdźmy jaki panel jest zainstalowany u wejścia do naszego budynku. Jak dalej mamy wątpliwości otwórzmy unifon sąsiada. Nie kierujmy się samą obudową unifonu. W tej samej obudowie można spotkać wiele różnych rozwiązań.


  Cytat z poradnika dot. doboru i montażu unifonu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16166486#postingbox


  Inaczej mówiąc poprosimy na początek zdjęcie domofonu ( rozmównicy) zamontowanego przy wejściu do budynku i ewentualnie starego unifonu.
 • #3
  GPol
  Level 3  
  A myślałem że to będzie takie banalne .
  Unifon to urmet chyba nawet 1131.
  Zdjęcie zamieszczone, razem ze zdjęciem domofonu na klatce . Wymiana domofonu, jaki wybrać? Wymiana domofonu, jaki wybrać?
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Zakup Wekta TK-6 jeśli chcesz nowy, jeśli nie otwórz stary unifon i zamieść foto jego wnętrza.
 • #5
  GPol
  Level 3  
  No więc fotki jak wygląda od środka stary

  Wymiana domofonu, jaki wybrać? Wymiana domofonu, jaki wybrać?