Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tinkercad czyli zaczarowany ołówek XXI wieku.

Jan Bąk 02 Lis 2020 20:18 2841 13
  • Od czasu kiedy kupiłem drukarkę 3d szukałem programu do projektowania elementów. Potrzebowałem programu w miarę łatwego w obsłudze i umożliwiającego rysowanie stosunkowo prostych elementów, „nieartystycznych”.
    Po przetestowaniu różności trafiłem na stronę Link. Dla mnie bomba. Aplikacja online, obsługa prosta, tutoriale na yt.
    Na ww stronie można udostępniać swoje projekty lub korzystać z udostępnionych gotowców.
    Tworzenie detali do wydruku 3D jest tu tak proste jak w kreskówce „Zaczarowany ołówek”

Rysowanie obudowy o wymiarach zewnętrznych 90x60x40mm, ścianki 2mm, panele przód i tył o grubości 1mm.

Zaczynamy od wybrania z prawej strony z menu Prostopadłościanu i umieszczeniu go na środku płaszczyzny roboczej. Następnie ustalamy jego wymiary na 90x60x20.
    Będzie to wymiar zewnętrzny jednej połówki obudowy. Można to zrobić na menu obiektu lub edytując wymiary pojawiające się na liniach wymiarowych.

Klikamy LPM na tym obiekcie i ctrl c ctrl v, przesuwamy kopię na bok i ustalamy jej wymiary.
    Będą to wewnętrzne wymiary połówki obudowy po uwzględnieniu zakładanej grubości ścianek czyli nasz Otwór powinien mieć 86mm oraz być podniesiony nad płaszczyznę robocza o 2mm za pomocą czarnego trójkąta.
    Można to podnieść tylko w widoku przód, bok obracając płaszczyznę roboczą za pomocą sześcianu w lewym górnym rogu.
    Drugi wymiar to 50 mm co umożliwi wykonanie mocowania przednich paneli.

Metoda usuwania niepotrzebnego materiału za pomocą obiektu „Otwór” z obiektu „Bryła” to podstawowy sposób uzyskiwania kształtów innych niż podstawowe, znajdujące się po prawej stronie menu.

Nasuwamy jeden element na drugi w miarę centrycznie, zaznaczamy oba elementy i wybieramy funkcję Wyrównaj. Ustawiamy widok Góra i klikamy środkowe czarne kółka co spowoduje wyrównanie tych 2 elementów centrycznie w płaszczyźnie poziomej.

Zaznaczamy tylko mniejszy kształt i przekształcamy go na Otwór z menu Kształt.
    Następnie zaznaczamy jeszcze raz te 2 elementy i wybieramy funkcje Grupuj co spowoduje połączenie Obiektu i Otworu co da nowy kształt.
    Następnie wybieramy ponownie Sześcian otwór i ustalamy jego wymiary na 84x70 i podnosimy o 3mm ponad płaszczyznę roboczą. Nasuwamy na siebie elementy, centrujemy i grupujemy.

Rant do mocowania paneli będzie wystawał ponad płaszczyznę o 1mm i zrobimy w nim rowek 1 mm.

Wybieramy po raz kolejny Prostopadłościan i ustalamy jego wymiary jak dla panelu przedniego czyli 86x40x1mm co powinno dać Kształt w płaszczyźnie pionowej. Kopiujemy i ustawiamy tak jak powinny być ustawione panele przód i tył w obudowie.

Przyciąganie siatki i powiększanie obrazu powinno wystarczyć dla dokładnego ustawienia ale gdyby się nie udało używamy narzędzia Wyrównaj.
    Przyciąganie do siatki zmieniamy w prawym dolnym rogu płaszczyzny roboczej.
    Zamieniamy oba Kształty na Otwory, zaznaczamy całość, Grupujemy.
    Powinny pokazać się rowki pod mocowanie paneli.

Po raz kolejny tworzymy Kształt o wymiarach jak dla panelu ale układamy element w płaszczyźnie poziomej. Będzie to panel przedni lub tylny. Kopiujemy x2 jeśli będą w nich różne otwory. Można też wcześniej skopiować utworzony Otwór x1, przekształcić na Kształt i ułożyć na płaszczyźnie pracy. Wykonujemy w panelach potrzebne otwory. Może w tym pomóc funkcja Linijka.
    Czas na wykonanie tulejek na śruby mocujące za pomocą Kształtu Rura z menu Kształty podstawowe.
    Wymiary zew 6mm, wew 3mm, wysokość 21 mm. Kopiujemy x3, ustawiamy symetrycznie przy krawędziach, zagłębiamy na 1mm. Elementów, które maja być wydrukowane jako całość nie wystarczy zbliżyć -muszą być zagłębione jeden w drugim.
    Otwory w płaszczyźnie obudowy można wywiercić lub utworzyć za pomocą Kształtu Walec w trybie Otworu o średnicy jak żądany otwór.

Można też pomyśleć o stopkach, w których schowają się nakrętki i łby śrub. Do ich wnętrza można wkleić filcowe czy gumowe podkładki, które zamaskują nakrętki i śruby.
    Przykładowe wymiary zew. 7mm, ścianka 1mm, otwór 2mm, wysokość 4mm.

Stopki będą do zamocowania luzem, jak podkładki, za pomocą śrub i nakrętek.
    Nie ma żadnych przeszkód, żeby zrobić sześciokątne zagłębienia w płaszczyźnie obudowy i zmieścić tam i łby i nakrętki.
    Do zamocowania płytki drukowanej można zaprojektować podłużne prostopadłościany z wywierconymi otworami, do których można przykręcić płytkę drukowaną a następnie przykleić do obudowy. płytka będzie demontowalna.
    Możliwości jest tyle ile pomysłów.
    Klikamy na zakładkę Export, wybieramy .stl i połowa obudowy gotowa do wydruku!
    Otwieramy plik w slicerze np. Cura i widzimy, że...
    Czas wydruku połowy obudowy 3h05min, waga 26g, przy jakości Normal i wypełnienieniu 25%.Orientacyjny koszt materiału przy cenie filamentu PLA 50zl za 1 kg to 1,29zl.

Czy to nie jest Zaczarowany ołówek XXI wieku?

Fajne! Ranking DIY
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
    O autorze
    Jan Bąk
    Poziom 12  
    Jan Bąk napisał 113 postów o ocenie 13, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    p.kaczmarek2
    Poziom 25  
    Ciekawa usługa. Wygląda bardzo prosto i jest warta rozważenia, chociaż mam mieszane uczucia.

Po wejściu na ich stronę odsyła mnie do formularzu logowania, czyli muszę założyć u nich konto i wtedy mogę modelować obiekty w przeglądarce internetowej? A jak nie będzie internetu to nie wymodeluję?

Czy mógłbyś pokazać bardziej zaawansowane rzeczy, np:
    - czy można zrobić by ścianki obudowy były po skosie (ścięte rogi, bevel)
    - czy można robić 'instancing' jednego obiektu wiele razy, tzn. wymodelować jedną nóżkę, umieścić ją cztery razy, a potem edytować jedną tak by pozostałe 3 się aktualizowały?
    - czy jest tam np. możliwość generowania drugiej strony obiektu poprzez lustrzane odbicie?
    - czy możesz zaimportować tam dowolny plik STL i go edytować?
  • Computer ControlsComputer Controls
    Jan Bąk
    Poziom 12  
    Podstawowa zaleta tego programu to prosta obsługa.
    Działa tylko online po założeniu konta. Nie próbowałem edytowac tam .stl-i wyprodukowanych przez inny program. Swoje projekty można oczywiście edytować.
    Program nie posiada zaawansowanych funkcji ukrytych gdzieś w dziesiątym podmenu.
    Każdy z programów do edycji 3d ma swoją filozofię działania. Wykonanie różnych kształtów nawet skomplikowanych, polega po prostu na wykonywaniu dodawania, odejmowani kształtów. Jeśli ścianki mają być pochyłe jako wzorca można użyć odpowiednio zwymiarowanego trapezu. Jeśli przykryjemy go np. polową kuli i odejmiemy trapez to z wierzchu będzie połowa kuli a od środka będzie miał kształt trapezu. Jeśli to trapez będzie większy to kształt będzie odwrotny. Wykonywanie dokładnych wygięć, zagięć itp odbywa się trochę na piechotę.
    Można oczywiście wykonać tylko jakąś część całości , jeśli jest to symetryczne, skopiować , obrócić , posklejać.
    Na yt można podpatrzeć jakich sztuczek używają pro userzy.
    Jeszcze raz napisze - jest to bardzo fajna , prosta aplikacja do prostych zadań. Polecam spróbować.
    Press
    Poziom 23  
    Jan Bąk napisał:
    jeszcze raz napisze - jest to bardzo fajna , prosta aplikacja do prostych zadań. Polecam spróbować.

Z pewnością tak, tylko, jeśli zamierzasz się rozwijać to prosty program szybko się "skończy".
    Również za darmo i po rejestracji masz na przykład Fusion 360. To co ma być proste jest w nim proste. A kiedy Twoje potrzeby rosną... Po prostu odkrywasz kolejne możliwości programu.
    Simon79
    Poziom 19  
    Potwierdzam. Bardzo fajna usługa. Można się zalogować kontem EAGLE bo to ta sama firma :).
    Wcześniej używałem (i nadal używam SKETCHUP) ale ten mi bardziej przypadł do gustu.
    Też wykonuje obudowy dedykowane pod swoje projekty, choć jeszcze daleko im do ideału, ale wprawa czyni mistrza.
    Polecam również. Prosty w obsłudze. Wystarczy porównać wcześniejszy poradnik projektowania obudowy w blederze.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Kiedyś korzystałem z Sketchup i ciągle miałem problemy z modelami - po załadowaniu stl do slicera zawsze gdzieś jakieś dziury były.
    Przesiadłem się do Fusion360 i bajka. Intuicyjne narzędzie w którym szybko można zaprojektować to co nam do głowy przyjdzie. Bardzo przydatnym narzędziem jest to że jednym kliknięciem można wygenerować model 3D projektowanej płytki PCB w Eagle i ulokować ją w projektowanej właśnie obudowie.
    tzok
    Moderator Samochody
    Przy bardziej skomplikowanych kształtach i wymiarowaniu, TinkerCAD to męczarnia. Do poważniejszych zastosowań jest Fusion360. Tinkercad to raczej taka zabawka dla dzieci, na pierwszy kontakt z modelowaniem 3D.
    Jan Bąk
    Poziom 12  
    Nawet rzeczy proste trzeba w jakimś programie zaprojektować. Jest to rzecz wystarczająca do zaprojektowania np. dedykowanej obudowy.
    Polecam bardzo wszystkim, którzy nie chcą przez miesiąc tłuc głową w jakiegoś dużego cada 3d, żeby zaprojektować Rzecz Bardzo Potrzebną Natychmiast :}}.
    luke666
    Poziom 33  
    Próbowałem tego badziewia, po pięciu minutach zainstalowałem FreeCAD i siedzę w nim od ponad roku. W planach mam Fusion360, bo dobrze umieć korzystać z różnych narzędzi, poza tym jestem świadomy wad FreeCADa. Tinkercad to zabawka.
    Próbowałem też Sketchup, ale mi nie podpasował.

Jan Bąk napisał:
    Wykonanie różnych kształtów nawet skomplikowanych, polega po prostu na wykonywaniu dodawania, odejmowani kształtów.

No nie. Może do zrobienia pudełkowej obudowy to wystarczy. Zmiana złożonych brył bez modyfikacji ich szkiców, a jedynie za pomocą sum, różnic, iloczynów, operacji logicznych to zwykła strata czasu.

Duża część osób która zetknie się z tym programem szybko zauważy, że ma on duże ograniczenia i poszuka czegoś innego.
    fifcio13-13
    Poziom 30  
    Wygląda jak program dla dzieci. Wszystkie te programy razem z FreeCAD'em są słabe. Jak ktoś chce projektować profesjonalnie i efektywnie, to tylko SpaceClaim od ANSYS'a. Razem z nakładką Algoryx Momentum i Keyshot'em lub Cinema 4D można tworzyć cuda. Wszystkie operacje wspierane przez GPU. Możliwość konwertowania brył, naprawy i sprawdzania poprawności, składania projektów itd. Wymarzony program pod druk 3D. Tinkercad może być zaczarowanym ołówkiem XXI wieku... za to SpaceClaim jest już w XXIII. Podsumowując - szkoda czasu na takie "ciekawostki".
    luke666
    Poziom 33  
    fifcio13-13 napisał:
    Jak ktoś chce projektować profesjonalnie i efektywnie, to tylko SpaceClaim od ANSYS'a.

To jest program komercyjny za 2000$, raczej poza zasięgiem przeciętnego użytkownika elektrody. Darmowe programy CAD są w stanie wyciągnąć z dzisiejszych drukarek 3D 100% możliwości.
    skyguy
    Poziom 14  
    Ja polecam ONSHAPE - darmowy (niekomercyjnie) program online.
    Projektuje się bardzo podobnie jak w solidworks więc można robić cuda wianki, eksport do wszystkich popularnych formatów.
    Hosehose
    Poziom 2  
    Bardzo fajne narzędzie do szybkiego wyciągania bitmap.