Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] obnizenie napięcia o 20v prąd przemienny 230v

03 Nov 2020 09:10 585 19
  • Level 16  
    witam. chciałbym zapytać o możliwość zmniejszenia napięcia sieciowego z 230v na 200v-220v .Posiadam sporo takich urządzeń od maszyn cnc .Niestety da mnie maszyny były robione na inny niż europejski rynek i podzesopoły pracują na takim napięciu 200v-220v. są to silniki 1 i 3 fazowe moce nie przekraczają 0,70 kW. Orginalnie do każdego centrum obróbczego jest transformator. ale to gigant ,A ja chciałem używać tych silników -głównie pompy- do innych użądzeń -może ktoś podsunie mi jakieś proste rozwiązanie.
  • Level 42  
    Jeszcze jakie f pracy?
  • Level 16  
    Jutro postaram się zamieścić zdjęcia tabliczek znamionowych napędów , dzisiaj nie mam możliwości.
  • Level 35  
    Taniej kupić normalny silnik niż kombinować/ albo dac 230V jak 1f może przeżyją , te używki to żaden majątek.
  • Level 39  
    Są to silniki o mocy ulamkowej.
    Można ostatecznie zastosować rezystory.
    Charakterystyka będzie bardziej "miękka" ale to przy pompkach ma małe znaczenie.
    Np. dla pierwszego silnika In - 0,62 A to potrzebne rezystory R = 30V/0,62 A = 48,4 oma. Czyli z szerego 47 albo 50 omów.
    Moc tracona przy In to Pstr. = 0,62 A x 30 V = 18,6 W. Trzeba by rezystory drutowe o mocy ponad dwukrotnie większej. I tak będą gorące.
    Oczywiście silnik nie pracune na Pn ale też to jest urządzenie ktorego parametry mozna przekraczać.
    Przy mniejszym obciązeniu napięcie na silniku będzie wyższe, ale nie grozi to jego uszkodzeniu.
  • Level 34  
    Starsze maszyny CNC mam podłączone poprzez tz buck boost transformers.
    Niby to Ameryka i elektryka amerykańska, ale idea powinna być taka sama. Tez musiałem obniżać to napięcie. Robił to elektryk, a ja niestety nie za bardzo mam pojecie jak taki układ działa. Musisz popytać elektryków. Napięcie obniżam z 220 do około 208.
    Popatrz na załączone zdjęcia.

obnizenie napięcia o 20v prąd przemienny 230v

• Level 39  
    To są transformatory. Te silniczki niewarte takiego zachodu.
    Ty piszesz o maszynach. To tak.
    Autor chce je uzywac osobno np. pompki.
  • Level 34  
    No faktycznie, nie wczytałem się dokładnie. Najprościej to chyba rezystory, albo nawet grzałki od pieca elektrycznego.
  • Level 34  
    beatom wrote:
    Starsze maszyny CNC mam podlaczone poprzez tz buck boost transformers.
    Niby to Ameryka i elektryka amerykanska ale idea powinna byc taka sama. Tez musialem obnizac to napiecie. Robil to elektryk, a ja niestety nie za bardzo mam pojecie jak taki uklad dziala. Musisz popytac elektrykow. Napiecie obnizam z 220 do okolo 208.
    Popatrz na zalaczone zdjecia. obnizenie napięcia o 20v prąd przemienny 230v obnizenie napięcia o 20v prąd przemienny 230v

Mnie to wygląda na transformator obniżający napięcie. Ma kilka oczepów pod które się podłącza zasilanie urządzenia.

Może się okazać ,że transformatory drożej wyjdą jak same silniki i przedsięwzięcie może dla autora wydać się nieopłacalne.
  • Level 34  
    Ja wiem, że są to transformatory, ale nie tak do końca obniżające napięcie. Od czepy są bardziej do sterowania, te uzwojenia są cienkim drutem nawinięte. Zawsze stosuje się dwa, ale jak to działa, to nie wiem. Nigdy nie bylem na tyle ciekaw tego tematu.
    Można znaleźć w j angielskim sporo informacji na ten temat.
  • Level 16  
    alemam tego sporo na firmie, a do zakuów nowych nie palą się.orze by jakiś transformator?

Dodano po 4 [minuty]:

pisałem ze pompki...ale są to taż pompy centralnego smarowania , silniki z reduktorami, czy pompy chłodziwa.Mam orginalne transformatory do całych maszyn ale tak jak pisałem są ogromne i nieporęczne do moich celów.
  • Level 19  
    witam
    zrób autotransformator obniżający
    spróbuj z transformatorem od halogenów
    uzw.pierwotne podłączasz do sieci równolegle a wtórne szeregowo
    w zależności od kierunku podłączenie albo ci się doda 12v albo odejmie
    moc min 350W
  • Level 39  
    tomaszdjt wrote:
    albo ci się doda 12v albo odejmie

Ale tu chodzi o 30V.
    Transformator bezpieczeństwa by odjął 24 V.
  • Level 34  
    I znowu się chyba czegoś nauczyłem- wygląda na to, ze te transformatory tak właśnie działają w moich maszynach.
    To chyba jest najlepszy pomysł.
  • Level 39  
    W Twoich maszynach są na pewno autotransformatory.
    To niezupełnie tak jak wyżej.
    W autotransformatorach niższe napięcie jest brane z odczepu uzwojenia.
    Jezeli trzeba uzyskac napięcie wyzsze to to nioższe jest zasileniem odczepu, a wyższe brane z końca uzwojenia.
    Może trochę to niejasno, ale wpisz w g.. autotransformator schemat (grafika) to zobaczysz.
  • Level 34  
    Za małe na autotrofa, maszynki biorą po 100 A, zresztą schemat połączeń na obudowie, w żaden sposób tego nie wskazuje.
  • Level 39  
    Autor pokazał tylko zdjęcia silników na 200 V/50 Hz o mocy rzędu 100W, prad 0,6 - 0,7 A.
    Pisałismy o zasilaniu maszyn z których te silniki zostaly wyjęte. Że tam są pewnie autotransformatory.
    Poza tym co to za male na "autotrafa". Autotransformator może mieć 1 VA. a może 1 MVA.
  • Helpful for users
    tomaszdjt wrote:
    witam
    zrób autotransformator obniżający
    spróbuj z transformatorem od halogenów
    uzw.pierwotne podłączasz do sieci równolegle a wtórne szeregowo
    w zależności od kierunku podłączenie albo ci się doda 12v albo odejmie

Autor w tytule wspomina o obniżeniu o 20V. Lepiej zatem użyć transformatora toroidalnego ale na napięcie 24V, no chyba że są też na równe 20V.
  • Level 16  
    dziękuje za sugestie, jednak zrezygnowałem z projektu ze względu na nieopłacalność.