Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Defro optima komfort plus/ 20kW - smoła w kotle

aanneekk 04 Nov 2020 08:36 1824 30
    aanneekk
    Level 9  
    Prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu, mianowicie od pewnego czasu pojawiła mi sie smoła w kotle na sciankach. Pale drzewem zazwyczaj iglastym mieszanym z liściastym, drzewo trzymam na zewnatąrz, wiec moze sie zdarzyc, ze jest suche pomieszane z mokrym. Ustawiona mam temperature 55st na sterowniku, ponieważ teściowa paliła wiekszą temperatura 70-80st czasem i 90 i ciśnienie spowodowało, ze zawory na pierwszym pietrze zaczeły przeciakać, wiec palę tylko 55st. No i tu pojawił sie problem ze smołą, osadza się na ściankach, prawdopodobnie, bo jest mała temperatura i się, żle spala, ale jak dam większa to przy temp na zewnątrz 10st, nie daje sie wytrzymać w domu, a przykręcic na termostacie nie mogę, bo cieknie Wymiana zaworów, czy to jedyne rozwiązanie na obecną chwile i zmniejszenie temp na grzejnikach, a dodanie na piecu do 60-65?
    Wiem, że problem dla Was błahy dla Was, ale proszę o pomoc
    Kocioł: Defro optima komfort plus/ 20kW
    Sterownik Opti z pid
    Pompa: Grundfos UPS 25-60 180
    Prosze o podpowiedz co może sie dziać.
    Dzieki z góry za opdowiedzi
    stanislaw1954
    Level 43  
    Gdzie są te przecieki na zaworach termostatycznych?
    aanneekk
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:

Tak
    iskrownik
    Moderator of Home appliances
    aanneekk wrote:
    No i tu pojawił sie problem ze smołą, osadza się na ściankach, prawdopodobnie, bo jest mała temperatura i się, żle spala

Jak jest palone w kotle? Od góry czy od dołu?
    aanneekk wrote:
    Ustawiona mam temperature 55st na sterowniku

Regulacja temperatury kotła miarkownikiem czy nadmuch wentylatorem?
    Co masz na myśli poprzez:
    aanneekk wrote:
    a dodanie na piecu do 6?
    aanneekk
    Level 9  
    iskrownik wrote:
    aanneekk wrote:
    No i tu pojawił sie problem ze smołą, osadza się na ściankach, prawdopodobnie, bo jest mała temperatura i się, żle spala

Jak jest palone w kotle? Od góry czy od dołu?
    Od dołu
    aanneekk wrote:
    Ustawiona mam temperature 55st na sterowniku

Regulacja temperatury kotła miarkownikiem czy nadmuch wentylatorem?
    Wentylator
    Co masz na myśli poprzez:
    aanneekk wrote:
    a dodanie na piecu do 6?

Nie dokończyło mi zdania, poprawiłem, powinno być dodanie na piecu temp do 60-65 czy wtedy większa temp spali smołe
    stanislaw1954
    Level 43  
    aanneekk wrote:
    stanislaw1954 napisał:

Tak
    Konkretnie, bo to już wiem.
    aanneekk wrote:
    ze zawory na pierwszym pietrze zaczeły przeciakać,
    aanneekk
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    aanneekk wrote:
    stanislaw1954 napisał:

Tak
    Konkretnie, bo to już wiem.
    aanneekk wrote:
    ze zawory na pierwszym pietrze zaczeły przeciakać,
    cuuube
    Level 29  
    aanneekk wrote:
    ciśnienie spowodowało, ze zawory na pierwszym pietrze zaczeły przeciakać
    naczynie przeponowe jest ?

aanneekk wrote:
    20kW
    na ile metrów ? Dom ocieplony ?

aanneekk wrote:
    jak dam większa to przy temp na zewnątrz 10st, nie daje sie wytrzymać w domu,
    . Zawór 3D/4D jest ?
  • Helpful post
    iskrownik
    Moderator of Home appliances
    aanneekk wrote:
    Nie dokończyło mi zdania
    . Nie odpowiedziałeś mi na wszystkie pytania.
    aanneekk wrote:
    być dodanie na piecu temp do 60-65 czy wtedy większa temp spali smołe

Temperatura to tylko połowa sukcesu, drugą połową jest odpowiednia ilość tlenu w trakcie wypalania i i skrobak którym usuniesz zgorzelinę ze ścianek kotła. W drugim poście masz większość odpowiedzi na wszelkie zło wynikające z niewłaściwej obsługi domowego kotła CO.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli jeden zawór przecieka, to do wymiany, ale żeby wszystkie, to jakie musiałoby tam ciśnienie panować. Choć i to nie wydaje się możliwe.
    aanneekk
    Level 9  
    Magister_123 wrote:
    Drewno iglaste samo z siebie już smoli.
    Jaką masz temperaturę powrotu do kotła?

ok40st

Dodano po 41 [sekundy]:

stanislaw1954 wrote:
    Jeśli jeden zawór przecieka, to do wymiany, ale żeby wszystkie, to jakie musiałoby tam ciśnienie panować. Choć i to nie wydaje się możliwe.

Dwa zawory przeciekają
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    aanneekk wrote:
    Dwa zawory przeciekają
    Niestety jeśli zawór jest w jednej pozycji długi czas- kilka lat, a się go porusza to tak się może dziać. Można spróbować popryskać miejsce przecieku np. WD, i spróbować pokręcić nastawą. Jeśli się uspokoi, to się udało, jeśli nie, to zawory do wymiany.
    aanneekk
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    aanneekk wrote:
    Dwa zawory przeciekają
    Niestety jeśli zawór jest w jednej pozycji długi czas- kilka lat, a się go porusza to tak się może dziać. Można spróbować popryskać miejsce przecieku np. WD, i spróbować pokręcić nastawą. Jeśli się uspokoi, to się udało, jeśli nie, to zawory do wymiany.

Zawory świeże, wymnieniłem 1-1.5roku temu, bo były stare (kulkowe, jakis szajs). Wymieniłem na termostaty. Było ok na poczatku, ale jak tem na piecu kilka razy wzrosła do 80-90 to zaczeły przeciekać
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    A jakie ciśnienie jest w instalacji ?
    Mierzejewski46
    Level 35  
    Tym piecem można palić od góry i od dołu po przesunięciu odpowiedniej klapki. Drwwno powinno sie w tym piecu spalać od dołu. Polecam instrukcję obsługi. Przeczytać. 20kW to spory piec. W okresach przejsciowych za mocny. Palić mniejszymi porcjami.
    aanneekk
    Level 9  
    cuuube wrote:
    aanneekk wrote:
    ciśnienie spowodowało, ze zawory na pierwszym pietrze zaczeły przeciakać
    naczynie przeponowe jest ?
    Zbiornik wyrónawczy jest na strychu

aanneekk wrote:
    20kW
    na ile metrów ? Dom ocieplony ?
    200m2, dom ocieplony, nie wszystkie grzejniki odkrecone.

aanneekk wrote:
    jak dam większa to przy temp na zewnątrz 10st, nie daje sie wytrzymać w domu,
    . Zawór 3D/4D jest ?

Całe zycie mieszkałem w bloku, przeprowadziłem sie na wieś, powiedz jak to sprawdzic

Dodano po 38 [sekundy]:

stanislaw1954 wrote:
    A jakie ciśnienie jest w instalacji ?

Jak to sprawdzić?
    Mierzejewski46
    Level 35  
    To co kolega może zrobić sam to przeczytać instrukcję obsługi, stronę w internecie tą co kolega Magister podlinkował i na razie tyle. Jeśli w instalacji pracuje Defro to należy podejżewać, że instalacja montowana przez świadomego instalatora i jest wszystko w porządku. Jeszcze raz powtórzę. W piecu ma się opał palić, nie wędzić. W dymy drzewnego powstaje smoła i to czarne co oblepia ścianki. Pół biedy piec. Gorzej jak oblepi komin i się zapali. Lepiej trzy razy na dzień dołożyć małą porcją, niż jeden raz do pełna. Zawór 4D niewiele tu pomoże. Jeśli naładowany do pełna piec złapie temperaturę i wyprodukuje te 15-20kW ciepła a odbiór będzie na poziomie 5 kW to automat zadusi opał i proces wygaszenia pieca będzie długi. Paliwo bez udziału tlenu nie spala się. I produkty tego niedopału widoczne są jako smoła. W okresach przejściowych należy spalać małe ilości opału ciągłym płomieniem. Jak teraz jest 10 stopni to dom się dogrzewa a nie ogrzewa. Inną sprawą jest ogólne przewymiarowanie pieców. Ocieplanie i termomodernizacje sprawiły, że dom który potrzebował 20kW obędzie się 10 kW ciepła. Sztuką w tym okresie nauczyć się prowadzić piec na "niskich obrotach". Sprawność nowoczesnych pieców, mała ilość wody a co za tym idzie mała bezwładność układu stała się zmorą palacza. W moim starym domu 25kW było w mrozy na styk. W nowym 11kW o tej porze aż nadto. Cieknące termostaty próbować dokręcić jeśli jeszcze działają. Jak nie to wymienić same zaworki na ten sam typ to głowice zostaną. Groszowa sprawa.
    aanneekk
    Level 9  
    To co piszesz Mierzejewski46 ma sens, bo pozwoliłem sobie zadzownic do kominiarza o powiedział to samo, ze przy tych warunkach atmosferycznych wszystko się wędzi, a nie pali, wiec lepiej palic na starym sposobem na "otwartych drzwiczkach" gdzie temp bedzie wieksza, niz to co sie dzieje teraz, pomimo, ze nastawiłem na piecy 60st to w domu przez te zawory jest gorąco, ze nie da sie wytrzymać. Sprawdze, czy dokręcenie zaworów pomoże, a jak nie dzownie po hydraulika niech wymienia same zaworki, a tak jak piszsz głowice zostana
    cuuube
    Level 29  
    Mierzejewski46 wrote:
    Zawór 4D niewiele tu pomoże. Jeśli naładowany do pełna piec złapie temperaturę i wyprodukuje te 15-20kW ciepła a odbiór będzie na poziomie 5 kW to automat zadusi opał i proces wygaszenia pieca będzie długi.
    nie znam procesu wygaszania w Defro. Kotła nie należy zatem ładować do pełna. Zawór 4d lub 3d utrzyma na kotle wysoką temp, utrzymując niską na instalacji, taką jego rola. Jeśli nie te zawory to bufor, by naładować i później ściągać wedle potrzeb, ale to już większe koszty. Coś za coś.

Mierzejewski46 wrote:
    Jeśli w instalacji pracuje Defro to należy podejżewać, że instalacja montowana przez świadomego instalatora
    żartujesz prawda ?

Mierzejewski46 wrote:
    W piecu ma się opał palić, nie wędzić. W dymy drzewnego powstaje smoła i to czarne co oblepia ścianki. Pół biedy piec. Gorzej jak oblepi komin i się zapali. Lepiej trzy razy na dzień dołożyć małą porcją, niż jeden raz do pełna.
    pełna zgoda.

Mierzejewski46 wrote:
    W moim starym domu 25kW było w mrozy na styk. W nowym 11kW o tej porze aż nadto
    ja mam peleciaka 15kW i nawet w lutym pracuje na 50%, ale dom ocieplony.

aanneekk wrote:
    pomimo, ze nastawiłem na piecy 60st to w domu przez te zawory jest gorąco

Bo ciepło leci na instalację i dom, a powrót jest zbyt zimny i w kotle się snuje, zamiast hajcować.
    U mnie kocioł pracuje w temperaturach 55-90° , ale zład idzie w bufor...
    Mierzejewski46
    Level 35  
    cuuube wrote:
    żartujesz prawda ?

No nie żartuję bo Defro gwarancji na piec nie da jak nie będzie ochrony powrotu, czyli zaworu 3D. Jeśli to montował autoryzowany serwisant to jest dobrze.
    cuuube wrote:
    U mnie kocioł pracuje w temperaturach 55-90° , ale zład idzie w bufor...

Bufor w instalacji to marzenie niejednego. Nawet taki300 litrów już w znaczący sposób poprawi kulturę pracy instalacji.
    cuuube
    Level 29  
    Mierzejewski46 wrote:
    Bufor w instalacji to marzenie niejednego. Nawet taki300 litrów już w znaczący sposób poprawi kulturę pracy instalacji.
    będąc na forum murator ( budowlane) słyszałem tylko narzekanie, że to przerost formy nad treścią czytaj niepotrzebne koszty, ja jestem zadowolony.

Mierzejewski46 wrote:
    No nie żartuję bo Defro gwarancji na piec nie da jak nie będzie ochrony powrotu, czyli zaworu 3D. Jeśli to montował autoryzowany serwisant to jest dobrze.

Ja mam kocioł granpal, montował to lokalny instalator, a pierwszy rozruch robił sprzedawca z Puław, ja jestem z Poznania. Nie mam zaworu 4d, z czego nie był zadowolony sprzedający instalator, ale gwarancję przyklepał, także... Wszystko jest możliwe, bym powiedział.

Defro optima komfort plus/ 20kW - smoła w kotle u mnie aktualnie kocioł grzeję 4-5 razy w ciągu doby- czerwona kreska. Rozbiór widać poniżej, pompy sterowane są czasowo + termostaty. Poniżej wykres z temperatury w domu, skoki to wietrzenie. Ładnie widać, że temperatura stała. Niebieska kreska to temperatura na zewnątrz
    aanneekk
    Level 9  
    Wczoraj czytając i piszac tutaj zrobiłem test, naładowałem po sufit kocioł i zostawiłem po 3-4h ściany oblepione smołą. Następnie sposobem teściowej otwarte drzwiczki, nawet smoła wypalona była, grzałem do 70-75st żeby to wypaliło, no i moj sposób okazał sie gorszy, wiec sam nie wiem jak palić, aby to działało. Mieszkałem praktycznie całe zycie w bloku i taka sprawa jak gorąca woda czy kaloryfery to mnie nie interesowały, więc od klilku lat staram sie jakos to ogarnąc gdzie jest naprawde trudno zwłaszcza z teściowa i jej starymi metodami, a najgorsze jest poprawiać po kimś, kto zrobił instalacje na odpierdziel.
    Mierzejewski46
    Level 35  
    I po co ładować na te wysokie temperatury piec do pełna. Teściowa pali bez dmuchawy, na naturalnym ciągu, pełnym ogniem, nie ma zjawiska zaduszania opału przez automatykę pieca po osiągnięciu xadanej temperatury. Ty palisz na automacie. Piec się nagrzeje i dmuchawa się wyłączy i opał się kisi. I smoła się robi. Co ja mogę Tobie doradzić. Oiec ma dwie opcje spalania, dolne i górne. Jest tam wajcha co ustawiasz jak chcesz palić. Ustaw na palenie dolne(wylot spalin od dołu pieca. Naładuj pół pieca, rozpal od dołu i włącz dmuchawę. Piece w opcji spalania dolnego spalają opał czyściej. Ale niestety pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Duży piec. Kilowatów mu nie ujmiesz. Jedynym ratunkiem jest mala ilość opału i palenie ciągłym ogniem. Plus dla Ciebie,że się interesujesz i chcesz uczyć poprawnego palenia. Tylko czy nie lepiej zainstalować nowy piec na pelet i mieć to wszystko w nosie. Też męczyłem się z moim piecem. Ale to stare czasy. Powodzenia.
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 28  
    Mierzejewski46 wrote:
    Kilowatów mu nie ujmiesz.

Można "pobawić się" wykładając komorę szamotą.
    Mierzejewski46 wrote:
    Tylko czy nie lepiej zainstalować nowy piec na pelet i mieć to wszystko w nosie.

Lub taniej i prościej , zainstalować sam palnik na pellet
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 35  
    Wyłożenie pieca płytką szamotową to dobra opcja. Tylko to trochę wyższa szkoła jazdy. Można też odlączyć dmuchawę i zainstalować miarkownik ciągu. Puścić piec na naturalny ciąg. Osobiście uważam, że dmuchawa to samo zło.
    Dobrą opcją jest też jeśli piec w miarę nowy palnik na pelet. Masz rację. Ale to przeróbki wymagające wiedzy i zaplecza technicznego. No i teściowa musi się zgodzić. A wiem jak starego palacza ciężko przekonać do zmian.
  • Helpful post
    cuuube
    Level 29  
    Kocioł na pelet to 10-15 tyś, a palnik 4-5 plus montaż, także...

cuuube wrote:
    Mierzejewski46 napisał:
    Jeśli w instalacji pracuje Defro to należy podejżewać, że instalacja montowana przez świadomego instalatora
    żartujesz prawda ?

aanneekk wrote:
    kto zrobił instalacje na odpierdziel.
    czyli jednak...