Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje 24CTE - ciepła woda leci w grzejniki

dark_111 04 Nov 2020 19:21 813 7
    dark_111
    Level 2  
    Witam,
    Mam problem z kotłem z zamkniętą komorą Brotje 24CTE. Podczas odkręcania CWU, część wody leje się w grzejniki. Największym problemem jest to, że woda w kranie leci letnia, za to rura, która doprowadza wodę do grzejnika jest strasznie gorąca.

Problem ten występuje zarówno kiedy jest włączony tryb letni jak i zimowy. Latem poprostu zakręcam zawór do kaloryferów i ten problem nie występuje. Gorzej zimą, bo woda leci nie do końca ciepła i bardzo długo się nagrzewa.

Serwis kiedyś mi powiedział, że uszkodzony jest zawór trójdrogowy. Problemem jest brak dostępności tej części. Chciałem w zeszłym roku wymienić kocioł, ale okazało się, że musiałbym również wymienić komin (z parteru), bo do obecnego nie zamontuje kotła kondensacyjnego.

W tym wątku przeczytałem (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3163444.html ), że problemem może być mikrowyłącznik od CWU.
    Stąd moje podstawowe pytanie, czy te mikrowyłączniki działają poprawnie?

Kocioł ustawiony w trybie letnim.
    Woda zakręcona: Iglice 1 i 2 są schowane.
    Woda odkręcona: Iglice 1 i 2 są wysunięte.

Kocioł ustawiony w trybie zimowym:
    Woda zakręcona: Iglica 1 schowana, iglica 2 wysunięta. (przy podpiętym sterowniku iglica 2 również się chowa, kiedy temperatura w mieszkaniu jest odpowiednia).
    Woda odkręcona: Iglice 1 i 2 są wysunięte.

Czy macie jakieś sugestie co można z tym zrobić?
    Jeden serwis stwierdził, że to zawór trójdrogowy, a drugi serwisant rozebrał tą membranę, wyczyścił i stwierdził, że nic więcej nie da rady zrobić.
    Magister_123
    Level 36  
    Nie znam tego kotła ale odkręć cwu w kranie i spróbuj delikatnie pociągnąć za iglicę 1. Ma na celu sprawdzenie czy iglica na pewno przesuwa się do końca.
    Istnieje ryzyko że iglica jest zabrudzona wewnątrz zaworu. Trzeba by rozebrać zawór i to sprawdzić. Wyczyścić i sprawdzić.
    Druga sprawa sprawa to element uszczelniający wewnątrz zaworu może już być wytarty i przestał spełniać swoją funkcję.
    dark_111
    Level 2  
    W zeszłym roku zawór i ta iglica była czyszczona. Na pewno dochodzi do końca. Dla pewności śrubokrętem dociskalem blaszkę na mikrowylaczniku podczas odkręcania CWU.
    Nie wiem jak jest zbudowany ten zawór 3d w środku. Czy w nim jest jakiś element uszczelniający? Jeśli tak to po jego przesterowaniu tylko niewielka część wody powinna przez tą uszczelkę przechodzić?

Czy może być że ten mikrowylacznik po naciśnięciu nie wysyła do płyty informacji,że ma przesterować zawór, ale jednocześnie daje informację, że woda się załączyła i należy odpalić palnik?
    Magister_123
    Level 36  
    Tu masz podgląd budowy zaworu trójdrożnego.
    Na iglicy widać dwa uszczelniacze które odpowiednio kierują przepływ wody po włączeniu cwu.
    U ciebie usterka jest czysto mechaniczna.
    dark_111
    Level 2  
    Rozbiorę ten zawór sam jeszcze raz, bo może serwisant tak super to poczyścił, że nie poczyścił...
    Z tego co mówisz, rozumiem, że zawór jest sterowany mechanicznie, poprzez płynącą wodę, a nie elektronicznie przez przełączenie mikrowyłącznika?
    Kiedy odkręcam wodę, ciśnienie wody przestawia zawór trójdrożny i popycha iglicę, która następnie załącza mikrowłącznik, który daje sygnał do pieca, że ma się uruchomić?
    Dobrze to rozumiem?

Dodam jeszcze, że serwisant rozebrał tylko tą przednią część, zaznaczoną na rysunku. Czy za zamykanie CO, nie odpowiada ta tylna część? Może powinienem to jeszcze raz sprawdzić?

dark_111
    Level 2  
    Rozebrałem dzisiaj ten zawór. Dałem radę dostać się tylko do części zaznaczonych na czerwono. Próbowałem jeszcze wykręcić te elementy zaznaczone na niebiesko, ale nie puszczały.
    Jest tutaj iglica nr 117. Po rozkręceniu była ona schowana na tyle, że nie dało rady jej chwycić i wyciągnąć. Jeśli chodzi o możliwość wciśnięcia to przemieszczała się malutki kawałeczek ok. 1mm. Czy powodem nie domykania zaworu może być problem z tą iglicą?

Na jakiej zasadzie działa ta membrana? Odkręcam wodę, ona się wypełnia i ten żółty talerz przesuwa iglicę aby uruchomić mikroprzełącznik? Czy ta iglica 117 nie powinna jakoś się wtedy przemieścic? Jeśli tak to w którą stronę, aby zamknąć ten zawór?
    Pafcio1301
    Level 1  
    Witam jak rozwiązałem ten problem bo u mnie grzejniki aż parzą jak jest ciepła woda odkrecona