Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory

04 Nov 2020 19:57 1293 29
  • Level 21  
    Witam,
    mam tv Sony BRAVIA KDL 40WE660. Telewizor wyświetla nieprawidłowo kolory tzn :
    - kolor biły jest lekko różowy i przyciemniony,
    - kolor żółty jest jasno pomarańczowy,
    - kolor zielony jest bardzo wyblakły,
    - kolor niebieski jest jasno niebieski ( lekko zielonkawy),
    - dodatkowo na czarnych obrazach widać tak jakby cienie.
    Usterka stała się z dnia na dzień. Zerowanie ustawień telewizora nie pomaga. Obraz niewłaściwy jest na wszystkich wejściach oraz na filmach z Netfix i Youtube. Zdjęcia obrazu w załączniku bo niestety funkcja "dodaj obrazek" mi nie działa (wyskakuje okienko, że mogę tylko podać link do obrazu).
    Napięcie zasilające diody podświetlające przy średniej jasności wynosi 49V.
    Płyta główna: SONY 1-981-541-23
    Płyta zasilająca: SONY 1-981-455-11
    Panel LED: NS7S400HND01

Czy opisane objawy to niestety kończąca żywot matryca?
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Raczej problem z podświetleniem.Odkręć tylną pokrywę i może znajdziesz jakiś otwór w panelu przez który sprawdzisz,czy diody podświetlenia dają białą poświatę.Zdarzały mi się diody świecące na niebiesko.
  • Level 21  
    Faktycznie nie wpadłem na to, że podświetlają na niebiesko. Czy te niebieskie podświetlenie może być spowodowane nieodpowiednim zasilaniem LED-ów, czy raczej któraś dioda pada?
  • Level 24  
    Raczej diody ci padają.Tylko dziwne,że to stało się według ciebie nagle.W Sony jeszcze się z tym nie spotkałem.U ciebie jest prawdopodobnie podświetlenie krawędziowe,więc pewnie całe listwy do wymiany.
  • Level 21  
    Dzis wymontowałem listwę LED. Świeci lekko na niebiesko ale świecą tak równomiernie wszystkie diody. Dodaję zdjęcia lecz na nich wyszło ze listwa az za bardzo ma niebieską poświatę. Czy faktycznie moze byc winna ta listwa?

TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory
  • Level 35  
    Wszystko wskazuje na diody, ale może być jeszcze jakaś inna usterka, bo diody wszystkie świecą jednakowo, wszystko będzie jasne po wymianie diod.
    Trochę niebieskich diod wymieniłem, ale żadne nie świeciły tak jednakowo, prawie każda w listwie świeciła innym kolorem, nie wymieniałem w tym modelu, więc może to nie jest reguła.
  • Level 24  
    Diody LED starzeją się w czasie eksploatacji.Tracą na emisji i dodatkowo ulega degradacji luminofor którym pokryte są diody.Jakbyś się przyjrzał diodom przez lupę,to pewnie luminofor jest popękany.W skrajnych przypadkach kruszy się i odpada,a taka dioda świeci na niebiesko.Wymień listwy i powinno być ok.
  • Level 21  
    Witam,
    dziś wymieniłem listę LED. Niestety nic się nie zmieniło. Nadal kolory nie są żywe tzn kolor czerwony jest różowy , kolor zielony jest lekko niebieski. Dodatkowo na czarnym ekranie widać białe poziome smugi od napisów. Załączam filmy. Tv po przywróceniu ustawień fabrycznych. Czy możliwe jest felerne oprogramowanie czy to to raczej wina matrycy?
  • Level 21  
    Zauważyłem również, że podczas szybkiego zmieniania się obrazu kolor czarny tak jakby nie nadąża tzn. czasem jest, a czasem zostają szare pola czego nie widać na filmach z poprzedniego posta.
  • Level 2  
    Witam,
    Mam dokładnie ten sam model i dokładnie taką samą usterkę. Jedynie rozkład części żywych i wyblakłych kolorów jest nieco inny. Niestety telewizor padł kilka dni po terminie gwarancji. Czy znana jest już przyczyna tej usterki? Bardzo proszę o odpowiedź.
  • Level 21  
    Witam. Na chwile obecną jestem już po wymianie płyty głównej, wszystkich taśm oraz listwy LED. Problem nadal taki sam chociaż po wymianie płyty głównej kolory jakby minimalnie lepsze ale nadal kolor czerwony jest różowy a zielony i niebieski wyblakły. Czy u Ciebie listwa LED tez podświetla z poświata niebieska czy też swieci idealnie na biało ? U mnie świeci lekko na niebiesko stąd też podejżewam, że dlatego kolor czerwony jest taki kiepski.
  • Level 31  
    DJ Davi wrote:
    po wymianie płyty głównej, wszystkich taśm oraz listwy LED

No to został ci jeszcze t-con
  • Level 21  
    Niestety w przypadku tego TV taśma FLEX idzie z płyty głównej prosto do wąskiej płytki matrycy a ta z kolei ma dwie taśmy klejone prosto do szkła matrycy.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Wymieniłem już listwe LED na inna ale używana. Byc moze trafiła mi sie felerna.
  • Level 21  
    Dziś wykonałem pomiary napięć na :
    1 . Driver listwy LED:
    zasilanie podświetlenia LED - 49,38V
    powrót do masy z diód LED - 0,98 do 1,2V
    2. Driver matrycy:
    VIN 12V - 12,04V
    VCC 3,3V - 3,32V
    HVIN - 11,98V
    AVDD - 17,07V
    HAVDD - 8,56 V
    VCC 1,8V - 1,82V
    VONE 28V - 29,01V
    AVV VCC 1,2V - 1,25V
    VDD 1,8V VDDB - 1,80V
    Driver matrycy zbudowany jest na układach SM4188, SAMSUNG DISPLEY LTF6581, 25Q16JV.
    Czy napięcie podświetlenia matrycy nie jest za niskie? podświetlenie matrycy świeci na lekko niebiesko/fioletowo. Czy tak w tych TV ma być czy też podświetlenie ma świecić idealnie na biało?
  • Level 2  
    Witam,
    Według mnie to nie problem z podświetleniem. Wymiana listwy nic nie dała, a wątpię, że trafiłeś na egzemplarz z taką samą wadą. To wygląda mi na złe połączenie elektryczne taśmy COF z driverem matrycy. Sprawdź czy nie ma tam wypaleń lub korozji. Spróbuj też popukać delikatnie w taśmę przy włączonym tv. Najlepiej wyświetlać czerwoną planszę, bo na niej problem jest mocno widoczny. Jeśli to problem złego kontaktu to może da się czymś taśmę docisnąć. Dla lepszego zrozumienia podaję poniżej dwa linki:

https://youtu.be/sD8HedRKDLw

https://youtu.be/Z7nMqQBKPy0

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • Level 21  
    Witam,
    niestety dociskanie, wyginanie taśm nic nie zmienia. Nie wdać żadnych przypaleń ani uszkodzeń.
    Wklejam zdjęcia taśm oraz drivera z pomierzonymi rezystancjami.
    TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory
  • Level 39  
    WE66x jest to samo co WE75x z którym właśnie walczyłem.
    Wchodziłeś w tryb serwisowy? Znajdują się tam ustawienia dot. typu panelu LCD oraz ustawienia balansu kolorów i czystości bieli. Osobiście bałbym się tam czegoś ruszać w kalibracji kolorów, a w szczególności zmieniać typ matrycy bo może się okazać że TV przestanie się uruchamiać.
  • Level 21  
    Niestety nie znalazłem działającej procedury włączenia trybu serwisowego. Znasz jakis sprawdzony sposób aby go włączyć ? Płytę główna juz podmieniłem na inna i też było tak samo więc wątpię że to wina złych ustawień. Sam obraz na taki zmienił sie nagle w trakcie użytkowania.
  • Level 39  
    TV w trybie czuwania. Z pilota wciskasz kolejno: [+i], [5], [VOL +], [STANDBY]. TV włącza się ukazując na ekranie menu serwisowe:
    Jest jeszcze kod na self test (VOL - zamiast VOL +), ale u mnie nie działa.
  • Level 21  
    Załączam zdjęcia z trybu serwisowego. Zmieniałem wszystko oprócz modelu panela LED. Nic to nie zmieniło. W self test widać jakieś błędy.
    TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory .
  • Level 21  
    We wcześniejszym poście załączyłem napięcia z drivera. Czy napięcie AVDD nie jest za wysokie? U mnie wynosi 17V, wszędzie gdzie wyczytałem to wynosiło w granicach 15 - 16V?
    Driver ma oznaczenia: 17Y S40HF11AMA4S4LV0.3
  • Level 39  
    Widać że zostały zapisane błędy związane z zasilaniem i komunikacją z panelem LCD oraz brakiem podświetlenia. Nie wiem od czego jest BE_I²C. WiFi masz odłączone, że nie wyświetla wersji?
    W obrazie ewidentnie brakuje zielonego koloru podstawowego. Można by pomyśleć, że to wina ustawień użytkownika lub leżące po stronie programowej. Napisałeś że masz zamontowaną drugą płytę główną i jest to samo, więc jedyna możliwość to rozkalibrowanie się ustawień w pamięci kontrolera matrycy. Specjaliści od matryc powinni się wypowiedzieć czy jest to możliwe i czy jest do naprawienia. W opisach trybu serwisowego widzę opcję transferu ustawień kolorów pomiędzy SoC a T-con.
    W trybie serwisowym można włączyć Aging Mode, który wyświetla kolory podstawowe w procesie produkcji i sprawdzenie czy kolory wyświetlane są z właściwymi poziomami i czy nie są zmieszane. Tylko włączenie tego trybu jest bardzo niebezpieczne, bo potem jest problem jak z niego wyjść! Podobno wyjście odbywa się odpowiednią kombinacją z pilota:
    https://www.youtube.com/watch?v=7lkicbZ0A70
    https://www.youtube.com/watch?v=J1FL7XbQUtw
    Quote:
    Code
    Left arrow right arrow muted enter mute menu or home or settings
  • Level 21  
    Moduł WIFI faktycznie jest odłączony. Włączyłem już tryb Agin Mode ale wyświetlał tylko kolor biały. Jaka opcja w trybie serwisowym według Ciebie odpowiada za transfer ustawień kolorów pomiędzy SoC a T-con?
  • Level 39  
    I jak wyszedłeś z aging mode?
    Z manuala od TV 4K:
  • Level 21  
    Dziś wróciłem do pracy nad tym TV. Nie wydaje mi się, że to problem ustawień bo na innej płycie jest to samo. na chwilę obecna poszukuję aplikacji układu SM4188 przetwornica DC-DC. Czy ktoś na takową natrafił? Aplikacja układu SM4186 niestety nie jest identyczna z SM4188. Najbardziej interesuje mnie który pin odpowiada za napięcie VGL (-10V). Układ SM4188 miał minimalna kropkę (dziurkę) na środku. Trochę ja wyskrobałem i wygląda to na chwilę obecna tak. Dlatego podejrzewam, że winny jest własnie ten układ. Niestety nie wiem ile wynoszą w nim napięcia na pinach.
    TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory
  • Level 21  
    Wyczytałem na zagranicznych forach metodę naprany ekranu LCD poprzez wycięcie linii CKV1-4, lub CKVB1-4. Na czym polega taka naprawa? Za co odpowiadają poszczególne linie? Jak diagnozować ich usterkę?
    Zauważyłem również , że TV na ciemnych obrazach wyświetla poziome jasne pasy od poprzednich detali tak jak na załączonym zdjęciu.
  • Level 21  
    Czyli uszkodzony moze byc faktycznie układ SM4188 ale ani aplikacja z niego ani sam układ jest nie dostępny. Zostaje tez możliwość uszkodzenia samej matrycy.
  • Level 21  
    Witam, ponownie. Układ SM4188 dostępny jest tylko na portalu Alibaba lecz sprzedawca niestety nie chce mi wysłać kilku sztuk tego układu. Czy wie ktoś jaki nr chassis ma ten TV lub też może ma do niego schematy?