Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory

DJ Davi 04 Nov 2020 19:57 2262 29
 • #1
  DJ Davi
  Level 21  
  Witam,
  mam tv Sony BRAVIA KDL 40WE660. Telewizor wyświetla nieprawidłowo kolory tzn :
  - kolor biły jest lekko różowy i przyciemniony,
  - kolor żółty jest jasno pomarańczowy,
  - kolor zielony jest bardzo wyblakły,
  - kolor niebieski jest jasno niebieski ( lekko zielonkawy),
  - dodatkowo na czarnych obrazach widać tak jakby cienie.
  Usterka stała się z dnia na dzień. Zerowanie ustawień telewizora nie pomaga. Obraz niewłaściwy jest na wszystkich wejściach oraz na filmach z Netfix i Youtube. Zdjęcia obrazu w załączniku bo niestety funkcja "dodaj obrazek" mi nie działa (wyskakuje okienko, że mogę tylko podać link do obrazu).
  Napięcie zasilające diody podświetlające przy średniej jasności wynosi 49V.
  Płyta główna: SONY 1-981-541-23
  Płyta zasilająca: SONY 1-981-455-11
  Panel LED: NS7S400HND01

  Czy opisane objawy to niestety kończąca żywot matryca?
 • #2
  borg77
  Level 27  
  Raczej problem z podświetleniem.Odkręć tylną pokrywę i może znajdziesz jakiś otwór w panelu przez który sprawdzisz,czy diody podświetlenia dają białą poświatę.Zdarzały mi się diody świecące na niebiesko.
 • #4
  borg77
  Level 27  
  Raczej diody ci padają.Tylko dziwne,że to stało się według ciebie nagle.W Sony jeszcze się z tym nie spotkałem.U ciebie jest prawdopodobnie podświetlenie krawędziowe,więc pewnie całe listwy do wymiany.
 • #6
  kazikszach
  Level 36  
  Wszystko wskazuje na diody, ale może być jeszcze jakaś inna usterka, bo diody wszystkie świecą jednakowo, wszystko będzie jasne po wymianie diod.
  Trochę niebieskich diod wymieniłem, ale żadne nie świeciły tak jednakowo, prawie każda w listwie świeciła innym kolorem, nie wymieniałem w tym modelu, więc może to nie jest reguła.
 • #7
  borg77
  Level 27  
  Diody LED starzeją się w czasie eksploatacji.Tracą na emisji i dodatkowo ulega degradacji luminofor którym pokryte są diody.Jakbyś się przyjrzał diodom przez lupę,to pewnie luminofor jest popękany.W skrajnych przypadkach kruszy się i odpada,a taka dioda świeci na niebiesko.Wymień listwy i powinno być ok.
 • #8
  DJ Davi
  Level 21  
  Witam,
  dziś wymieniłem listę LED. Niestety nic się nie zmieniło. Nadal kolory nie są żywe tzn kolor czerwony jest różowy , kolor zielony jest lekko niebieski. Dodatkowo na czarnym ekranie widać białe poziome smugi od napisów. Załączam filmy. Tv po przywróceniu ustawień fabrycznych. Czy możliwe jest felerne oprogramowanie czy to to raczej wina matrycy?
 • #10
  BiPi_2
  Level 2  
  Witam,
  Mam dokładnie ten sam model i dokładnie taką samą usterkę. Jedynie rozkład części żywych i wyblakłych kolorów jest nieco inny. Niestety telewizor padł kilka dni po terminie gwarancji. Czy znana jest już przyczyna tej usterki? Bardzo proszę o odpowiedź.
 • #11
  DJ Davi
  Level 21  
  Witam. Na chwile obecną jestem już po wymianie płyty głównej, wszystkich taśm oraz listwy LED. Problem nadal taki sam chociaż po wymianie płyty głównej kolory jakby minimalnie lepsze ale nadal kolor czerwony jest różowy a zielony i niebieski wyblakły. Czy u Ciebie listwa LED tez podświetla z poświata niebieska czy też swieci idealnie na biało ? U mnie świeci lekko na niebiesko stąd też podejżewam, że dlatego kolor czerwony jest taki kiepski.
 • #13
  DJ Davi
  Level 21  
  Niestety w przypadku tego TV taśma FLEX idzie z płyty głównej prosto do wąskiej płytki matrycy a ta z kolei ma dwie taśmy klejone prosto do szkła matrycy.
  TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory

  Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

  Wymieniłem już listwe LED na inna ale używana. Byc moze trafiła mi sie felerna.
 • #14
  DJ Davi
  Level 21  
  Dziś wykonałem pomiary napięć na :
  1 . Driver listwy LED:
  zasilanie podświetlenia LED - 49,38V
  powrót do masy z diód LED - 0,98 do 1,2V
  2. Driver matrycy:
  VIN 12V - 12,04V
  VCC 3,3V - 3,32V
  HVIN - 11,98V
  AVDD - 17,07V
  HAVDD - 8,56 V
  VCC 1,8V - 1,82V
  VONE 28V - 29,01V
  AVV VCC 1,2V - 1,25V
  VDD 1,8V VDDB - 1,80V
  Driver matrycy zbudowany jest na układach SM4188, SAMSUNG DISPLEY LTF6581, 25Q16JV.
  Czy napięcie podświetlenia matrycy nie jest za niskie? podświetlenie matrycy świeci na lekko niebiesko/fioletowo. Czy tak w tych TV ma być czy też podświetlenie ma świecić idealnie na biało?
 • #15
  BiPi_2
  Level 2  
  Witam,
  Według mnie to nie problem z podświetleniem. Wymiana listwy nic nie dała, a wątpię, że trafiłeś na egzemplarz z taką samą wadą. To wygląda mi na złe połączenie elektryczne taśmy COF z driverem matrycy. Sprawdź czy nie ma tam wypaleń lub korozji. Spróbuj też popukać delikatnie w taśmę przy włączonym tv. Najlepiej wyświetlać czerwoną planszę, bo na niej problem jest mocno widoczny. Jeśli to problem złego kontaktu to może da się czymś taśmę docisnąć. Dla lepszego zrozumienia podaję poniżej dwa linki:

  https://youtu.be/sD8HedRKDLw

  https://youtu.be/Z7nMqQBKPy0

  Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • #17
  BANANvanDYK
  Level 40  
  WE66x jest to samo co WE75x z którym właśnie walczyłem.
  Wchodziłeś w tryb serwisowy? Znajdują się tam ustawienia dot. typu panelu LCD oraz ustawienia balansu kolorów i czystości bieli. Osobiście bałbym się tam czegoś ruszać w kalibracji kolorów, a w szczególności zmieniać typ matrycy bo może się okazać że TV przestanie się uruchamiać.
 • #18
  DJ Davi
  Level 21  
  Niestety nie znalazłem działającej procedury włączenia trybu serwisowego. Znasz jakis sprawdzony sposób aby go włączyć ? Płytę główna juz podmieniłem na inna i też było tak samo więc wątpię że to wina złych ustawień. Sam obraz na taki zmienił sie nagle w trakcie użytkowania.
 • #22
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Widać że zostały zapisane błędy związane z zasilaniem i komunikacją z panelem LCD oraz brakiem podświetlenia. Nie wiem od czego jest BE_I²C. WiFi masz odłączone, że nie wyświetla wersji?
  W obrazie ewidentnie brakuje zielonego koloru podstawowego. Można by pomyśleć, że to wina ustawień użytkownika lub leżące po stronie programowej. Napisałeś że masz zamontowaną drugą płytę główną i jest to samo, więc jedyna możliwość to rozkalibrowanie się ustawień w pamięci kontrolera matrycy. Specjaliści od matryc powinni się wypowiedzieć czy jest to możliwe i czy jest do naprawienia. W opisach trybu serwisowego widzę opcję transferu ustawień kolorów pomiędzy SoC a T-con.
  W trybie serwisowym można włączyć Aging Mode, który wyświetla kolory podstawowe w procesie produkcji i sprawdzenie czy kolory wyświetlane są z właściwymi poziomami i czy nie są zmieszane. Tylko włączenie tego trybu jest bardzo niebezpieczne, bo potem jest problem jak z niego wyjść! Podobno wyjście odbywa się odpowiednią kombinacją z pilota:
  https://www.youtube.com/watch?v=7lkicbZ0A70
  https://www.youtube.com/watch?v=J1FL7XbQUtw
  Quote:
  Code
  Left arrow right arrow muted enter mute menu or home or settings
 • #26
  DJ Davi
  Level 21  
  Dziś wróciłem do pracy nad tym TV. Nie wydaje mi się, że to problem ustawień bo na innej płycie jest to samo. na chwilę obecna poszukuję aplikacji układu SM4188 przetwornica DC-DC. Czy ktoś na takową natrafił? Aplikacja układu SM4186 niestety nie jest identyczna z SM4188. Najbardziej interesuje mnie który pin odpowiada za napięcie VGL (-10V). Układ SM4188 miał minimalna kropkę (dziurkę) na środku. Trochę ja wyskrobałem i wygląda to na chwilę obecna tak. Dlatego podejrzewam, że winny jest własnie ten układ. Niestety nie wiem ile wynoszą w nim napięcia na pinach.
  TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory
 • #27
  DJ Davi
  Level 21  
  Wyczytałem na zagranicznych forach metodę naprany ekranu LCD poprzez wycięcie linii CKV1-4, lub CKVB1-4. Na czym polega taka naprawa? Za co odpowiadają poszczególne linie? Jak diagnozować ich usterkę?
  Zauważyłem również , że TV na ciemnych obrazach wyświetla poziome jasne pasy od poprzednich detali tak jak na załączonym zdjęciu.
  TV SONY KDL 40WE660 - złe kolory
 • #28
  Adewag
  Level 20  
  Cięcie raczej przy innych objawach.