Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza Hot Air, PT852

tomybb 05 Lis 2020 01:43 2439 16
  • Stacja lutownicza Hot Air, PT852

PT852 to znana, bardzo popularna stacja lutownicza na gorące powietrzę. Produkowana od kilkunastu lat. Prezentowany model zakupiony z polskiej dystrybucji już bardzo dawno temu.
    Rączka transportowa na górze. Po lewej stronie znajduje się uchwyt do odkładania kolby.
    Stacja lutownicza Hot Air, PT852 Stacja lutownicza Hot Air, PT852 Stacja lutownicza Hot Air, PT852

Od spodu umieszczona śruba trzymająca kompresor. Wykorzystywana tylko przy transporcie urządzenia, np przy wysyłce. Należy ją bezwzględnie odkręci przed pierwszym włączeniem sprzętu.

Jedną z wad stacji jest dosyć sztywny wąż. To właśnie w nim transportowane jest powietrzę, a także biegną przewody zasilające do grzałki która jest w kolbie. Miałem okazję pracować inną stacją gdzie wąż był o wiele bardziej elastyczny, pracowało się o niebo lepiej przy takim rozwiązaniu. No cóż, na pewno nie jest to jednak coś co dyskwalifikuję sprzęt, zawsze możemy się do tego przyzwyczaić, lub po prostu wymienić sam waż. Przy okazji, może macie jakiś sprawdzony, trwały zamiennik węża który sprawdzi się lepiej w tej roli? :)
    Dodatkowo rura lubi się zsuwać z króćca.
    Stacja lutownicza Hot Air, PT852 Stacja lutownicza Hot Air, PT852

Ważne: Zwróćmy szczególną uwagę na umiejscowienie gorącego nadmuchu. Musi tam być sporo wolnej przestrzeni. Gorące powietrze bez problemu stopi, zdeformuje plastikowe obudowy znajdujące się w odległości od kolby. Papier zapala się momentalnie. Trwale poparzy skórę, zarówno metalowa końcówka, jak i samo gorące powietrzę.

Wyświetlacz wskazuję zadaną temperaturę, o grzaniu grzałki informuje czerwona dioda LED. Aktualną temperaturę możemy sprawdzić naciskając przycisk: Real Temp.
    Stacja lutownicza Hot Air, PT852 Stacja lutownicza Hot Air, PT852 Stacja lutownicza Hot Air, PT852

Zakres regulacji temperatury od ok 100°C do 480°C.

Z prawej strony wskaźnik siły nadmuchu. Kulka która zmienia swoje położenie. Wiem że w innych wersjach bywał on podświetlany.

Potencjometry regulujące nastawy umieszczone jednak trochę nie intuicyjnie. Przy wyświetlaczu temperatury mamy regulację powietrza, przy wskaźniku nadmuchu: set temp. :)

Po naciśnięciu wyłącznika w pozycję OFF, stacja nie wyłączy się od razu. Schładza grzałkę, całkowite wyłączenie dopiero aż temperatura spadnie do ok 84°C.

W zestawie otrzymujemy kilka dysz, możemy także dokupić inne, np. dostosowane do konkretnego rozmiaru układu scalonego itp. Uważajmy przy ich wymianie. Róbmy to tylko gdy końcówka jest całkowicie schłodzona, pamiętajmy o dokręceniu śruby. Tak aby gorąca dyszą nie wypadła nam z kolby.

Wnętrze kolby. Najpierw musimy zsunąć wężyk. Następnie odkręcamy 3 wkręty.

Grzałka.

Przy montażu, np. po wymianie uszkodzonej grzałki, zwróćmy uwagę aby wszystko wróciło na swoje miejsce. Otwory, wypust itd.

Wnętrze samej stacji.

Na tylnym panelu gniazdo zasilania oraz bezpiecznika. Podobne rozwiązanie jak w wielu, głównie starych konstrukcjach.

W środku bardzo dużo ponaklejanych karteczek w języku producenta. Odpadają co rusz to kolejne. Jedyny pożytek to możemy sprawdzić datę produkcji. Kompresor umieszczony na gumach. Mimo tego urządzenie i tak drga, postawiony przedmiot na obudowie stacji spada po pewnym czasie.

Przymocowany fabrycznie na plastikowych opaskach zaciskowych. Rozwiązanie które często jest krytykowane i uznawane czasem za fuszerkę - sprawdza się. Wytrzymuje lata. :) Opaski także użyte do zabezpieczenia węży przed zsunięciem się.

Wyprowadzenie powietrza oraz przewodów jedną drogą.

Do budowy wskaźnika temperatury wykorzystano tutaj bardzo już stary układ: ICL7107.

Wskaźnik nadmuchu.

Do zasilania wykorzystano niewielki transformator.

Płyta sterująca.

Triaki jako elementy wykonawcze.

Potencjometry regulacyjne.

W tej, ale i w wielu konstrukcjach trzeba zwrócić uwagę aby śruby skręcające obudowę nie wchodziły na przewody wewnątrz urządzenia. Często producent o tym nie pomyśli.

Moja stacją pracuje bezawaryjnie już kilka lat. Usterki jednak na pewno się zdarzają, przepalają grzałki itp. Ja jeśli by można poprawiłby sposób amortyzowania kompresora, no i wspomniany już wąż wymieniłbym na bardziej elastyczny. Również siła nadmuchu mogłaby być czasem większa. W różnych stacjach jest to różnie rozwiązane, tutaj mam wrażenie że brakuje czasem ciśnienia, chociaż pracowałem z kolei na innym modelu, tam siła nadmuchu ustawiona na minimum skutecznie wydmuchiwała elementy SMD z PCB więc także niedobrze.
    Jakie Wy mieliście z nią problemy? Co byście zmienili?

Fajne! Ranking DIY
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1489 postów o ocenie 893, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • RenexRenex
    mieszaczwcz
    Poziom 30  
    Nie dość że grube i szerokie to "przemyślane" umiejscowienie rączki transportowej, na tym nic już nie postawisz.
  • RenexRenex
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    tomybb napisał:
    Wskaźnik nadmuchu.

Nie wskaźnik nadmuchu, tylko wskaźnik przepływu powietrza zwany Rotametrem. Jego skala pokazuje przepływ w l/min. Szwagier kupił kilka lat temu jako "spawarkę do plastiku". Pożyczyłem od niego bo była potrzebna, po kilkudziesięciu minutach pracy "padło" trafo zasilające elektronikę. Na wiosnę borykałem się z wyborem co kupić i padło na kombajn WEP 898BD+ (HotAir+kolba). Zdecydowanie lepsze rozwiązanie i zajmuje mniej miejsca. Do tego cyfrowy termostat dla obu funkcji i jakże przydany bajer; głowica HOT'a nie grzeje cały czas a dopiero po podniesieniu z uchwytu, a po odłożeniu chłodzi się i wyłącza. O bardziej elastycznym kablu nie wspomnę...
    IS
    Poziom 17  
    Mam ten wynalazek od 14 lat. Ma identyczne mankamenty. Najbardziej denerwujący jest gruby wąż który ciągle wypada. Trochę się napracowała, nigdy nie zawiodła i na pewno na siebie wielokrotnie zarobiła ale teraz jest tylko sprzętem odstawionym na czas usterki młodszej WEP853AAA.
    McMarycha
    Poziom 30  
    Posiadam tę stacje już dobre kilka lat i dotychczas nie było żadnej awarii, kilka razy wąż się zsunął z króćca, ale teraz jest zaciśnięty opaska zaciskową. Jedyne co zostało w mojej stacji zmienione to odkręcona rączka, aby można było coś na stacji postawić (na górze obudowy naklejony filc) oraz pominiecie wskaźnika nadmuchu (dźwięk kulki był bardzo irytujący)
    Wąż faktycznie przydało by się wymienić na elastyczniejszy.
    ArturAVS
    Gdybym teraz miał kupować to zamiast 898BD+ wybrałbym 853AAA, fakt BGA nie robię ale trafi się czasem coś na laminacie z podłożem Alu i tu podgrzewacz to świetna sprawa.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Pompa powietrza w tej stacji jest membranowa. (zresztą w wielu bliźniaczych modelach stacji też taka sama występuje) i czasem zdarza się pęknięcie jednej z membran (są dwie), co dość skutecznie unieruchamia sprzęt. Same membrany są trudno dostępne niestety.
    Zastanawiam się - Wielu Kolegów skarży się na wypadający wąż - czemu nie skorzystać z trytrytki i zapomnieć o problemie?
    ArturAVS
    dktr
    Poziom 20  
    Wężyk w tych stacjach to porażka. Z 2 godziny zajęła mi wymiana na nowy. A potem z ciekawości zerknąłem na allegro a tam cała nowa kolba z wężem 30zł ;)

ArturAVS
    IS
    Poziom 17  
    Opaska zaciskowa nie pomaga na długo. Kilka zakładałem i nic trwale to nie dawało - po czasie spadała razem z wężem. Myślałem o kleju albo metalowych opaskach lub zaciskach jak u kolegi powyżej. Skończyło się wysłaniem sprzętu na emeryturę bo grat jest to spory, głośny, wszystko drży. Wole młodszy model z podgrzewaczem 853AAA.
    mat343
    Poziom 12  
    Dobra stacja, używam od wielu lat i nic się nie spaliło jeszcze. Rączkę zdemontowałem żeby można było coś na tym postawić a wąż dokładnie okleiłem silikonem uszczelniającym razem z opaską zaciskową i już się nie zsuwa wcale(a minęło parę lat). Czasami się sama załącza i od razu wyłącza ale to nie mam pojęcia czemu tak jest.
    dktr
    Poziom 20  
    Cytat:
    Czasami się sama załącza i od razu wyłącza ale to nie mam pojęcia czemu tak jest.

Moja też tak ma, jest wrażliwa na zakłócenia pewnie dlatego:

Cytat:
    Po naciśnięciu wyłącznika w pozycję OFF, stacja nie wyłączy się od razu. Schładza grzałkę, całkowite wyłączenie dopiero aż temperatura spadnie do ok 84°C.

Pewnie wystarczy cokolwiek co zakłóci pracę termopary i się załącza, u mnie wystarczy że pstrykam w pobliżu lutownicą transformatorową.

CMS
    Administator HydePark
    Ona jest wrażliwa na skoki napięcia w sieci zasilającej. Wystarczy małe "bujniecie" napięcia i sama wystartuje.
    Myślę, że wystarczy dołożyć jakieś 150uF/400V na wejściu zasilania i problem powinien zniknąć. Może mnie natchneliście i zrobię takiego "moda"...
    mieszaczwcz
    Poziom 30  
    CMS napisał:
    Myślę, że wystarczy dołożyć jakieś 150uF/400V na wejściu zasilania i problem powinien zniknąć. Może mnie natchneliście i zrobię takiego "moda"...

Wybacz ale
    1. przed wyłacznikiem niepotrzebnie dodatkowo obciążasz sieć
    2. za wyłącznikiem iw. i po odłączeniu kopać będzie od wtyczki jakiś czas
    Jak już dokładać to za mostkiem
    slavo666
    Poziom 18  
    Ta stacja to ewenement i to w pełni negatywnym tego słowa znaczeniu. Klepana i sprzedawana od kilkunastu co najmniej lat. Ma chyba wszystkie wady, jakie może posiadać stacja na gorące powietrze. Wielkie, głośne pudło o znikomym wydatku powietrza, grzałka słaba (ale po co mocniejsza, skoro nadmuch słaby). Nie wiem, czy obecnie sprzedawany jest ten dokładnie model, ale mam nadzieję, że nie. Losowe chwilowe uruchamianie to już klasyka. Wychładzanie po odłożeniu bez zwiększenia nadmuchu na max. Odczyt aktualnej temperatury na przycisku. Ze 20 lat temu to może i było super, ale obecnie praca z takim urządzeniem to masochizm. Tym bardziej dziwi fakt, że na allegro pełno tego typu konstrukcji (już unowocześnionych) dobrze się sprzedaje jako kombajn lutowniczy lub "spawarka" do plastiku.
    Sam to kupiłem kiedyś i o dziwo sprzedałem kilka lat temu z minimalną stratą... naprawdę nie wiem, w czym rzecz, że ludzie to kupują w 2020 roku, gdzie na rynku jest masa alternatyw i to za mniejsze pieniądze.