Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Roboty sterylizacyjne z promiennikami UV-C

ghost666 05 Nov 2020 12:41 1326 0
 • Roboty sterylizacyjne z promiennikami UV-C
  Promieniowanie ultrafioletowe od dawna znane jest jako środek dezynfekujący płyny, powietrze i powierzchnie. Teraz, wraz ze zwiększoną potrzebą sterylizacji w szpitalach i miejscach publicznych, technologia ta zyskała na znaczeniu, a wiedza na jej temat przeniknęła do przestrzeni publicznej. Podobnie jak w przypadku większości nowych technologii, użycie światła UV jako środka odkażającego - w szczególności promieniowania w zakresie UV-C - to coś więcej niż zwykłe naciśnięcie przełącznika.

  Długość fali promieniowania UV-C

  W zakresie długości fal UV-C maksymalna aktywność bakteriobójcza występuje przy 265 nm, chociaż jest ona różna w zależności od konkretnego organizmu. Jednak nawet przy prawidłowej długości fali światło musi rzeczywiście padać na skażoną powierzchnię. Oznacza to, że należy zwrócić szczególną uwagę na zacienione obszary, takie jak te znajdujące się pod pilotem telewizora czy słuchawką telefonu stacjonarnego. Oświetlenie pomieszczenia może wymagać oświetlenia z kilku miejsc. Przedmioty mogą nawet wymagać przemieszczania i wykonania wielu cykli dezynfekcji podczas czyszczenia.

  Dalszym utrudnieniem prawidłowego czyszczenia jest fakt, że ludzie mogą otrzymywać w bezpieczny tylko małe dawki tego promieniowania. Operatorzy zwykle włączają oświetlenie UV w obszarze, wychodzą, a po zakończeniu cyklu wracają do dezynfekowanego obszaru.

  Alternatywnie, stałe oświetlenie można osłonić, aby oświetlało bezpośrednio tylko obszary w pobliżu podłogi i sufitu, dzięki czemu jego użycie jest bezpieczne dla ludzi. Chociaż taka konfiguracja może być używana w sposób ciągły, oczywistą wadą jest to, że większość objętości pomieszczenia pozostaje poza zasięgiem dezynfekującego promieniowania. Mimo to taka statyczna konfiguracja może być dobrą alternatywą w wielu sytuacjach.

  Mordercze (dla mikroorganizmów) Roboty

  Jaki jest najlepszy sposób dezynfekcji zarazków w szpitalu lub w innych sytuacjach, w których poszczególne pokoje są zwykle zajęte, ale mogą być opróżniane w regularnych odstępach czasu? Ręczne czyszczenie środkami chemicznymi jest nadal podstawową linią obrony, ale potrzebujesz systemu, który można przetransportować do potencjalnie zainfekowanej przestrzeni i rozpocząć pracę ze śmiercionośną dla bakterii wiązką UV-C. Idealnie byłoby, gdyby system generował raport z procesu, zapewniał jakiś zdalny interfejs kontroli i wyłączał się automatycznie, aby nie wystawiać ludzi na to promieniowanie ultrafioletowe.

  Innymi słowy, potrzebny jest robot dezynfekujący. W czasach, gdy wszyscy dbają o czystość, nie brakuje opcji w tym zakresie. Jak w dobrym filmie science fiction, te roboty-zabójcy z bezwzględną skutecznością zabijają byty biologiczne, ale tym razem są po naszej stronie. Oto kilka rodzajów broni, którymi dysponuje ludzkość:

  Xenex LightStrike

  Wprowadzony na rynek w 2010 roku robot dezynfekujący Xenex LightStrike wielokrotnie pulsuje światłem UV-C, aby zabić zarazki. Urządzenie zostało pozytywnie ocenione w ponad 35 recenzowanych badaniach.

  Ruch: napędzany przez człowieka
  Zasilanie: wtyczka
  Sterowanie / AI: identyfikuje powierzchnię do dezynfekcji. Czujniki zewnętrzne identyfikują wejście człowieka do pomieszczenia, aby zatrzymać proces ze względu na jego bezpieczeństwo.
  Technologia oświetlenia: impulsowa lampa ksenonowa; pojedynczy element.
  Cechy szczególne: Lustrzana jednostka oświetleniowa wysuwa się automatycznie i obraca się podczas procesu dezynfekcji. Światło chowa się, tworząc łatwą w transporcie jednostkę. Xenex opracował również wersję autonomiczną dla bardziej otwartych środowisk, ale uważa ręczne umieszczanie i konfigurację za najbardziej celową metodę w większości sytuacji.

  THOR UVC

  Dostępne od 2014 roku roboty dezynfekujące THOR UVC są wyposażone w wysuwany zespół oświetleniowy z 24 pojedynczymi elementami świetlnymi.  Ruch: napędzany przez człowieka
  Zasilanie: główne zasilanie wtykowe; akumulator do podtrzymywania ustawień
  Sterowanie / AI: interfejs użytkownika w aplikacji na tablet; czujnik wejścia do pomieszczenia do automatycznego wyłączania; skaner LIDARowy. używany do mapowania pokoju pod kątem pokrycia światłem; skanowanie na trzech różnych wysokościach.
  Technologia oświetlenia: 24 niskociśnieniowe lampy rtęciowe Philips Signify
  Funkcje specjalne: W razie potrzeby automatycznie rozciąga się na różne wysokości (od 1,1 m do 2,25 m), aby światło mogło skutecznie docierać do różnych obszarów. Oprócz zastosowania w budynku, jednostka jest zdolna do awaryjnego czyszczenia pojazdu dzięki łatwemu transportowi i regulowanej wysokości.

  SIFROBOT-6.5

  SIFROBOT-6.5 firmy SISOF, przeznaczony do szerokiego zakresu zastosowań sanitarnych, oferuje autonomiczną pracę i ładowanie.

  Ruch: z własnym zasilaniem do 0,45 m
  Moc: działa przez ponad 4 godziny na jednym ładowaniu; zdolny do autonomicznego ładowania
  Sterowanie / AI: praca autonomiczna, z LIDARem, licznikiem kilometrów i żyroskopem do nawigacji
  Technologia oświetlenia: lampa rtęciowa
  Cechy szczególne: System zasysa powietrze z otoczenia w celu jego oczyszczenia

  Robot do dezynfekcji Hyper Light

  Wprowadzony na rynek w 2016 r. robot dezynfekujący Mediland Hyper Light jest ręcznie transportowany na miejsce. Wykorzystuje reflektory do kierowania sześciu pojedynczych świateł po całym pomieszczeniu.

  Ruch: napędzany przez człowieka
  Zasilanie: wtyczka
  Sterowanie / AI: wbudowany interfejs użytkownika i bezprzewodowy interfejs Bluetooth z aplikacją na tablet. Potrafi wyczuć wejście do pokoju dla bezpieczeństwa ludzi.
  Technologia oświetlenia: sześć lamp rtęciowych
  Cechy szczególne: Cylindryczne odbłyśniki światła obracają się do przodu i do tyłu, aby wycelować wiązki podczas dezynfekcji w różne miejsca. Reflektory te obracają się na zewnątrz w celu przechowywania i przemieszczania robota, działając jako powłoka ochronna dla lamp.

  MIT Warehouse Disinfection Robot

  Stworzony przez modyfikację robota do teleprezencji Ava Robotics poprzez zamontowanie układu oświetlenia UV-C. Robot ten jest przeznaczony do użytku w dużych przestrzeniach magazynowych. Pokazuje, jak różne style robotów można dostosować do przeznaczenia w walce z zarazkami.

  Ruch: samozasilający
  Moc: akumulator
  Technologia oświetlenia: cztery oddzielne lampy w konfiguracji otwartej
  Sterowanie / AI: zdalnie sterowane przez system Ava Robotics; praca autonomiczna - niebawem
  Funkcje specjalne: możliwość pokrycia powierzchni magazynowej o powierzchni 4000 stóp kwadratowych w pół godziny, z 90% wydajnością podczas zabijania koronawirusów

  Skuteczność światła UV-C w naszej obecnej sytuacji nie zawsze jest taka oczywista. Wiele badań dostarcza nawet sprzeczne informacje. Można być sceptycznie nastawionym do nowego „promienia śmierci dla patogenów”. W rzeczywistości promieniowanie UV-C do eliminacji zarazków w warunkach szpitalnych zyskuje akceptację od wielu lat.

  Badanie z 2018 roku w American Journal of Infection Control odnotowuje, że wskaźniki zakażeń Clostridium difficile (CDI) w trzech oddziałach w Mayo Clinic zostały obniżone o prawie 61% podczas sześciomiesięcznej próby dezynfekcji UV przy użyciu urządzenia Xenex. Dezynfekcja UV jest również stosowana w innych placówkach, takich jak Szpital Dziecięcy św. Józefa w Tampie, a także w systemie VA. Według jednego lekarza, który pracuje w szpitalu dla VA, od kilku lat używają tam przenośnego urządzenia do dezynfekcji. W rzeczywistości zapach „spalonego pokoju” po jego zakończeniu, podobno, wywołuje teraz wrażenie czystości, analogiczne do tego, co większość ludzi kojarzy ze świeżo wybieloną podłogą.

  Dodatkowe wyzwania dla personelu szpitala, osób pracujących w magazynach i transporcie oraz każdego, kto na co dzień musi mieć kontakt z innymi, są na razie za nami. Można mieć nadzieję, że lekcje, których uczymy się dzisiaj o oświetleniu UV-C i innych metodach dezynfekcji, będą mogły być stosowane w przyszłości, aby zapewnić długotrwałe korzyści społeczeństwu.

  https://www.arrow.com/en/research-and-events/articles/uvc-light-sanitization-using-germ-killing-robots

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9010, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.