Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz ATX - wykorzystanie do celów warsztatowych przy serwisie elektroniki

gevv 05 Nov 2020 15:17 4881 2
 • Witaj.

  Moduł umożliwiający wykorzystanie komputerowego zasilacza ATX do celów warsztatowych przy serwisowaniu elektroniki.
  Z pewnością kiedyś każdy elektronik w potrzebie zastanawiał się nad wykorzystaniem zasilacza komputerowego ATX do zasilania własnych urządzeń elektronicznych innych niż podzespoły komputerowe.
  Jednak na drodze zawsze stawał problem ze złączami, tzn. złącza stosowane w zasilaniu sprzętu komputerowego w znakomitej większości nie pasują do standardowych złącz wykorzystywanych w aparaturze pomiarowej i serwisowej. Dzięki zastosowaniu tej płytki możemy w łatwy sposób wykorzystać relatywnie tani zasilacz ATX jako wydajny zasilacz stało-napięciowy o dużej wydajności prądowej do indywidualnych celów przy zasilaniu elektroniki.

  ATX 20Pin stacjonarne komputer pokładowy zasilacz PC Breakout adaptera modułu z 2XUSB 5 V Port

  Funkcja:
  ten produkt został specjalnie zaprojektowany, by korzystać z zasilania, aby stworzyć zasilacz do komputera stacjonarnego z napędem na cztery kanały napięcia, które mogą uruchomić prawie każdy wbudowany elektroniczny segment projektu.  Zapewniony jest szybki dostęp do typowych wymaganych napięć, w tym 3.3 V, 5 V, 12 V i -12 V.

  Na pokładzie standard 24 pin ATX portu, wskaźnik zasilania i przełącznik zasilania są idealne dla łatwej kontroli DIY niskie napięcie zasilania dla rozwoju fizyczną projektów (systemów wbudowanych).

  PCB uszczelka z tworzywa sztucznego projekt, aby zapobiec zabezpieczenie przed zwarciem.
  PCB o wymiarach 100x100m jednostronna. dioda LED świecąca sygnalizująca zasilania, włącznik zasilania ON/OFF.

  Wyjścia USB mogą być używane do bezpośredniego źródła lub ładowania. Lista rezystorów ładujących jest załączona.
  Odporność na obciążenie jest opcjonalna. Niektóre zasilacze działają wydajniej z obciążeniem. [

  Zasilacz ATX - wykorzystanie do celów warsztatowych przy serwisie elektroniki Zasilacz ATX - wykorzystanie do celów warsztatowych przy serwisie elektroniki Zasilacz ATX - wykorzystanie do celów warsztatowych przy serwisie elektroniki Zasilacz ATX - wykorzystanie do celów warsztatowych przy serwisie elektroniki

  Pobierz linki;
  https://lilfile.com/TMFzm1
  https://www.mirrored.to/files/FUCOU6DT/27442a.zip_links
  https://multiup.org/a17e8941e99505419ab648ff0bbe3992

  Plik źródłowy sprint layout;
  27442a.zip Download (46.42 kB)
  Autor nie jest Polakiem, jest to tłumaczenie //gulson

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gevv
  Level 11  
  Offline 
  http://320volt.com elektronik ve biraz daha fazlası
  gevv wrote 60 posts with rating 255, helped 0 times. Live in city istanbul. Been with us since 2007 year.
 • #2
  m_wojcik
  Level 25  
  Jestem bardzo ostrożny w promowaniu zasilaczy AT/ATX do celów warsztatowych - pomysł bardzo fajny żeby dobudować zaciski i wyprowadzić napięcia w sposób "cywilizowany" jak autor proponuje - osobiście jednak mam parę uwag dla ewentualnych naśladowców:
  1. Zasilacz komputerowy najlepiej pracuje pod obciążeniem, dla którego został zaprojektowany - czyli płytą główną i peryferiami PC. Co to oznacza? Otóż stabilizacja napięć +3.3, +5 i +12V nie jest niezależna a na dodatek wydajność prądowa każdego z nich się różni. To samo dotyczy napięć ujemnych, a tam wręcz tej stabilizacji bym nie oczekiwał na dobrym poziomie (jest mocno zależna od tych "+") ponadto wydajność prądowa ujemnych napięć jest minimalna - w żadnym wypadku nie można uznać zasilacza komputerowego jako zasilacz symetryczny.
  2. Zasilacz taki ma ograniczenie prądu wyjściowego na dosyć drastycznie wysokim poziomie, 20-30A (z gałęzi +5 / +3.3V) bez możliwości regulacji i ograniczenia w razie zwarcia bądź przeciążenia. Oznacza to, że ryzykujesz odparowanie elementów gdy się pomylisz w układzie testowanym albo przypadkowo doprowadzisz do zwarcia. Widziałem całkowicie stopione kabelki na własne oczy więc wiem co mówię.
  3. Sugeruję przestudiowanie dogłębne schematu zasilacza którego chcesz użyć do celów warsztatowych jeśli się ze mną nie zgadzacie i przemyślenie czy w podobnej cenie nie warto jednak zmontować czegoś bardziej odpowiedniego.
  Krąży mnóstwo stereotypów i mitów na temat zasilaczy AT / ATX natomiast prawda jest taka, że analiza schematu prawdę Ci powie. Z nie przerobionego zasilacza pożytku żadnego w warsztacie nie będzie niestety nawet z proponowaną przez autora przystawką - chyba że testujesz komponenty PC a wtedy ta przystawka nie jest potrzebna. Sorry!
  Pozdrawiam!
 • #3
  FastProject
  Level 28  
  Jest to jakieś rozwiązanie, ale z powodów które podał m_wojcik trzeba uważać. Projekt może być pożyteczny, ale brak w nim zabezpieczeń, chociażby zwykłych bezpieczników , na bezpieczne prądy jakie planuje się wykorzystywać w warsztacie.