Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex

TechEkspert 05 Lis 2020 18:13 3090 20
 • Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  Hermetyczne obudowy IOT.ZPSET1510 polskiej firmy Kradex dedykowane są do urządzeń IoT, komputerów SBC i szybkiego prototypowania. Dostępna jest wersja z przezroczystym wieczkiem (ułatwia zastosowanie wyświetlacza) oraz jasnoszara (mniejsza przenikalność promieniowania słonecznego). Obudowy wyposażone są w uniwersalną płytę montażową, uchwyty do zamocowania na ścianie lub słupie, szczelne przepusty kablowe oraz zestaw elementów mocujących. W dodatkowym wyposażeniu (kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wchodzi w skład wyposażenia) znajdziecie m.in. płyty montażowe z różnym układem wycięć, uniwersalną płytkę PCB, osprzęt do komunikacji radiowej.
  Warto zajrzeć do dokumentacji, gdyż producent dostarczył wyniki prób z nagrzewaniem się różnych komputerów SBC umieszczonych wewnątrz obudowy. Poza obudowami z katalogu Kradex posiada m.in. usługi frezowania i projektu dedykowanej obudowy spełniającej potrzeby klienta. Jest to możliwe, gdyż Kradex posiada swój park maszynowy, narzędziownię, biuro projektowe i doświadczony zespół specjalistów. Na Facebook Kradex znajdziecie przykłady profesjonalnych i hobbystycznych realizacji projektów z wykorzystaniem różnych rodzajów obudów.
  Udostępnione obudowy wykorzystamy do szybkiego stworzenia prototypu czujnika smogu.

  Poniżej krótki materiał filmowy prezentujący próby z obudowami Kradex.


  Link


  Spójrzcie na kilka zdjęć obudowy i jej wyposażenia, uwagę zwraca solidne wykonanie, łatwe uzyskanie szczelności oraz prosty montaż modułów SBC, Arduino lub innych PCB. Dołączony zestaw elementów mocujących to dobry pomysł; możemy szybciej przejść do montażu urządzenia.

  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex

  Po dłuższych testach obudów przyznaję, że znacząco ułatwiają prototypowanie i zamknięcie urządzenia w obudowie.

  Sposób obróbki płyty montażowej generuje sporo opiłków metalowych. Nie są one dużą przeszkodą, jednak macie możliwość wyboru plastikowej płyty montażowej. Dostępne są także zestawy elementów montażowych i przepusty kablowe.

  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex

  W obudowie uruchomiłem czujnik smogu. Początkowy pomysł zakładał wykorzystanie obudowy przezroczystej jako części wewnętrznej z wyświetlaczem, natomiast na zewnątrz znajdowałby się czujnik w obudowie jasnoszarej. Wychodząc poza zakres dołączonych elementów montażowych, zmieściłem wyświetlacz i czujnik w jednej obudowie; powietrze jest zasysane poprzez rurkę. Na wlocie rurki warto zamontować siatkę przeciwko owadom, można zastosować zwiększenie średnicy wlotu (np. plastikowy korek od butelki PET) i siatkę założyć na większej powierzchni "czerpni" powietrza. Z jednej strony płyty znajduje się czujnik (strona spodnia), w górnej części płytka Arduino i wyświetlacz. W obudowie wyciąłem dwa słupki kolidujące z czujnikiem pyłu zawieszonego. Do montażu płyty metalowej w obudowie potrzebne są dodatkowe dystanse i dłuższe wkręty. Więcej szczegółów w materiale filmowym.

  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex

  Czujnik trafił do pokoju socjalnego, więc musi wyglądać estetycznie, obudowa znacząco to ułatwiła. Wybór padł na kolorowy wyświetlacz TFT 2,8" 320x240px SPI waveshare 10684. Jako sterownik miała zostać wykorzystana płytka Arduino UNO i jest to możliwe, natomiast dostępna była płytka Arduino Leonardo, która przyspieszy rysowanie na kolorowym wyświetlaczu TFT. Wykorzystany czujnik pyłu zawieszonego to SDS011. Na wyświetlaczu prezentowane są wskazania stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10 oraz aktualne i historyczne wartości indeksu CAQI.

  Zasilanie czujnika SDS011 5V pobieramy z modułu Arduino, łączymy:
  RX modułu z TX Arduino,
  TX modułu z RX Arduino.

  Poniżej kod programu testowego, do którego dołączamy pliki: font.c font.h LCD.cpp LCD.h udostępnione przez producenta wyświetlacza Link. Komplet plików dostępny w jest także w tym poście jako archiwum zip. Czujnik jest "stacjonarny" i ma cieszyć oko czytelnym wyświetlaczem. Natomiast jeżeli chcemy, aby stał się urządzeniem IoT, wystarczy pomyśleć o łączności np. WiFi/Ethernet i połączeniu z internetem.

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Podsumowując - testowane obudowy znacznie zwiększają szansę, że nasze urządzenie zostanie w któtkim czasie umieszczone w obudowie. :) Bardzo łatwo uzyskać estetyczny efekt, a szczelność obudowy pozwoli na pracę w rozmaitych warunkach atmosferycznych. Prototyp czujnika smogu został wykonany z "tego, co było pod ręką", a następnie zamocowany w obudowie. Efekt pozytywny.

  Gdzie widzicie zastosowanie dla nowych obudów Kradex?

  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  TechEkspert
  Redaktor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 3189 postów o ocenie 2407, pomógł 10 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  ArturAVS
  Moderator HydePark/Samochody
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  lukas_sa
  Poziom 16  
  Gdyby jeszcze nie było tego śladu po wtryskarce na środku przezroczystego wieczka to jak dla mnie 10/10.
 • #4
  kowal011
  Poziom 20  
  Ciekawe jak będzie wyglądał ten przezroczysty plastik po 2 latach w słońcu w zastosowaniu zewnętrznym?
 • #5
  Marek_Skalski
  Admin Sekcji Początkujący
  Na plus:
  Mosiężne tuleje z gwintem. Gwinty mają szansę przetrwać wiele operacji montażu i demontażu.
  Uszczelka - jest.
  Dławnice w 2 rozmiarach, więc można uzyskać połączenie ze światem zewnętrznym, a przy tym zachować sensowny poziom odporności na warunki środowiskowe.

  Na minus:
  Uszczelka - nie ma możliwości wymiany.
  Tragiczna płyta metalowa. A wystarczyło objechać fazownikiem lub piaskować. Byłoby czysto i bezpiecznie.

  A wykonane urządzenia raczej odstrasza, niż zachęca.
  - Zamontować LCD TFT z panelem dotykowym pod przezroczystą obudową, która uniemożliwia wykorzystanie panelu. Słaby pomysł.
  - Gdyby wyświetlacz obrócić o 90 stopni i dosunąć do jednej krawędzi, to punkt wtrysku tak by nie drażnił.
  - Ta metalowa podkładka raczej nie ułatwi pracy z urządzeniami korzystającym z komunikacji bezprzewodowej. Skoro jest dostępna plastikowa, to użyłbym tej plastikowej.
  - Dzięki temu wężykowi pomiary są obarczone sporym błędem. Za kilka tygodni wężyk zacznie się kleić, a za rok odpadnie, ale najpierw efektownie zżółknie. ;)
 • #6
  khoam
  Poziom 39  
  Marek_Skalski napisał:
  Tragiczna płyta metalowa. A wystarczyło objechać fazownikiem lub piaskować. Było by czysto i bezpiecznie.

  Uważam, że w ogóle nie powinna być metalowa. Może ona powodować przypadkowe zwarcia związane właśnie z montowaniem modułów "arduinowych" i wymusza to wtedy konieczność stosowania "plastikowych" wkrętów i kołków dystansujących .
 • #7
  TechEkspert
  Redaktor
  @lukas_sa pytałem Kradex o ten "bąbel" na środku obudowy, który niestety działa jak soczewka gdy wyświetlacz jest duży,
  jest to kwestia technologii wtrysku, w przypadku tej obudowy niestety nie ma obecnie możliwości, aby to miejsce było gdzie indziej.
  Natomiast seria IOT będzie rozbudowywana, o kolejne większe obudowy i Kradex zbiera opinie klientów, każda uwaga jest dla nich bardzo ważna.
 • #8
  Galareta
  Poziom 22  
  Kratka powinna być plastikowa. Ta będzie zakłócać łączność w IOT. Może dało by się robić np. szare z szybką - szklaną? Aby to nie żółkło? :] Chyba, że te są jakoś zabezpieczane na UV?

  Tego cycka po formie da się usunąć w domu, ale metoda upierdliwa - szlifujemy papierem na gładko, potem zwiększamy gradacje aż dojdziemy do P800 i przeźroczysty spray;)
 • #9
  gemiel
  Poziom 23  
  Tak samo jak przezroczyste pokrywy obudów Gainta, mają na środku wspomnianą wcześniej skazę po wtrysku. Jak dla mnie, to dyskwalifikuje je do stosowania większości wyświetlaczy. Oprócz tej perforowanej blaszki nie widzę niczego odkrywczego. Obecnie wolę wydrukować obudowę pod konkretny projekt, niż tracić czas na wyszukanie optymalnej obudowy, czekanie na dostawę i kombinowanie jak rozmieścić i zamocować komponenty.
 • #10
  bolek
  Specjalista - oświetlenie sceniczne
  Mam wrażenie że tak ze 40zł w tej obudowie, to wartość słów "IOT", szkoda że tam jeszcze "arduino" nie napisali. Uważam że ta oferta traktuje odbiorcę jak jakąś ułomną osobę. Kurcze- chyba każdy ma jakaś wkrętarkę i zrobi otwory tak jak mu pasuje. No nawet lutownicą...
  Ciekawe dla ilu płytek pasuje rozstaw kratki. Dwa typy dystansów?. No jak by dali jakieś magiczne, regulowane to tak...

  Plus jedynie za to że komuś się chciało pomierzyć temperatury, choć teraz to mogą te dane przenieść na każdą inną obudowę bez wentylacji. Wszak to nie radiator. No i jak przyjdzie co do czego to każdy zainteresowany i tak sam sprawdzi.

  Weźcie się w tym kradexie za jakieś sensowne produkty. Jest tyle ładnych obudów ze sprytnymi rozwiązaniami u zachodniej konkurencji, a wy cały czas jakieś cegły klepiecie. Powodzenia.
 • #11
  Luklukowaty
  Poziom 19  
  Ja chciałem tylko dodać jedno pytanie (pewnie pozostanie bez odpowiedzi). Dlaczego nie potraficie zrobić ładnych i funkcjonalnych obudów, tylko same brzydkie kloce? Ta metalowa wkładka która wygląda jak zrobiona przez uczniów z zawodówki. Mam wrażenie, że robią celowo wszystko aby nie osiągnąć sukcesu.
 • #12
  TechEkspert
  Redaktor
  @Luklukowaty obudowy dla przemysłu szczególnie te na szynę są dość kanciaste z natury :)
  Jestem ciekawy jaka obudowa byłaby dla Ciebie odpowiednia, chodzi o zaokrąglenie kształtów, fakturę powierzchni?

  Co do metalowej płyty montażowej są już dostępne też plastikowe, te metalowe podejrzewam że są obrabiane jakąś szybką metodą, elektrodrążarka, laser? Krawędzie wyglądają od spodniej strony bardziej nieregularnie niż po stronie przeciwnej.

  Kojarzę 2 polskich producentów obudów i cieszę się, że mamy w kraju firmy które coś produkują a nie tylko importują i dystrybuują...

  Pamiętam też materiał o wykorzystaniu przez Kradex instalacji PV do optymalizacji kosztów produkcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3134382.html

  Widzę, że jest konto Kradex na elektroda.pl nie wiem czy aktywne @Kradex ale jeżeli tak to jest szansa, że otrzymacie odpowiedzi na pytania bezpośrednio od Kradex w tym wątku.
 • #13
  Marek_Skalski
  Admin Sekcji Początkujący
  Obudowa to wizytówka produktu. Jeżeli ktoś projektuje produkt na serio, to obudowę też sobie zaprojektuje, więc producent obudów może tutaj wejść we współpracę na zasadzie wykonawcy i ewentualnie konsultanta.
  Jeżeli Kradex lub Maszczyk chce zaoferować coś dla krótkich serii, to w mojej ocenie powinny to być produkty atrakcyjne wizualnie, dopasowane do pewnych standardów i zaprojektowane z uwzględnieniem wymagań urządzeń elektronicznych.
  - Obudowa wykonana z czarnego, szorstkiego, brzydkiego tworzywa jest tania, ale odpychająca. Wzorem estetycznej obudowy są dla mnie piloty jakie sprzedaje Proxima (obecna na forum jako PROXIMA sj). Tworzywo jest gładkie, przyjemne w dotyku, a kształt jest dopasowany do dłoni. Na przykład T8.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Obudowa to nie tylko puszka, ale często też konieczność wyprowadzenia sygnału dla użytkownika, np. LED lub wyświetlacz, tak jak w TFT-9.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane bateryjnie, to należy przewidzieć przestrzeń na ogniwa i styki.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex lub Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  Od dłuższego czasu szukam obudowy dla urządzenia zasilanego jednym ogniwem AA i nie znalazłem sensownej, wąskiej obudowy nawet u Chińczyków.
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane przez złącze USB, to należy przewidzieć miejsce na to złącze i dopasować wielkość obudowy. Świetnym przykładem jest cała masa chińskich obudów dla urządzeń USB, które są niemal bezużyteczne, ponieważ wewnątrz jest bardzo mało miejsca na PCB.
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane przez jakieś inne złącza, to warto zostawić użytkownikowi możliwość wykonania otworów odpowiedniej wielkości, np. przez wyłamywanie segmentów.
  - Jeżeli obudowa ma możliwość montażu, to warto dać tutaj trochę swobody, np. symetryczne sloty lub możliwość obrócenia obudowy o 90°. Na przykład tak jak tutaj:
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex lub Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Jeżeli obudowa ma być przezroczysta, to wcale nie musi być w całości przezroczysta. Do wielu zastosowań wystarczy okno, np. wielkości wyświetlacza 0,96", 1,8", 2,4", 2,8", 3,2", 5". I wcale nie musi tam być wstawka z poliwęglanu, która uniemożliwia korzystanie z panelu dotykowego. Możliwość zlicowania wyświetlacza z obudową, to by było coś super.
  - Krawędzie obudowy nie muszą być ciosane siekierką. Dodanie niewielkiego kąta pochylenia przy krawędzi np. 10 mm x 10° + zaokrąglenie narożników mocno poprawia estetykę. Ale może się mylę.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Nie każda obudowa musi być szczelna. Jest cała masa urządzeń, które potrzebują wymiany powietrza dla prawidłowego chłodzenia lub pomiaru parametrów tego powietrza. Obudowa, która jest dedykowana do IoT powinna uwzględniać takie zastosowania. Gdyby w tej obudowie zamiast czarnego plastiku dać przezroczysty, to można tam schować mały wyświetlacz, np. OLED 128x32, LED albo VFD.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Bardzo dużą pomocą w dokumentacji obudowy jest dla mnie rysunek konturu PCB, jaki mogę wpasować w tę obudowę z punktami mocowania. To mi oszczędza dużo czasu. Gdyby jeszcze był dostępny model 3D + model w programie do projektowania PCB, to automatycznie taki producent trafia u mnie na listę preferowanych dostawców. Tutaj dobrym przykładem jest dokumentacja z New Age Enclosures, np. Link
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  -Obudowy modułowe, pozwalające skonfigurować produkt lub przynajmniej stanowiące jakiś logiczny szereg wymiarowy to też duże ułatwienie. Na przykład takie Link lub Link
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  W takim przypadku, mogę znaleźć optymalne rozwiązanie. Ja wiem, że każda forma wtryskowa kosztuje i ma określoną żywotność, ale wykonanie formy dla produktu, który się nie sprzedaje to chyba jeszcze większe ryzyko i strata.
  - Wiele firm oferuje możliwość nadruku lub frezowania, ale w praktyce koszt takiej operacji często jest tajemnicą i wymaga sporo wysiłku, aby coś ustalić. A na koniec cena lub minimalna kwota zamówienia często jest zaporowa, rzędu 200% ceny obudowy. A szkoda, ponieważ tutaj właśnie można klienta dopieścić i przywiązać do firmy na przyszłość.
 • #14
  ArturAVS
  Moderator HydePark/Samochody
  Marek_Skalski napisał:
  Obudowa to wizytówka produktu.

  Zgadza się Marku, jednak to kwestia gustu. Ja np. nie lubię zaokrąglonych obudów, wolę kąty proste.
 • #15
  szeryf3
  Poziom 21  
  Cytat:
  A na koniec cena lub minimalna kwota zamówienia często jest zaporowa, rzędu 200% ceny obudowy.

  A ja myślałem, że mój problem budowy obudów do moich konstrukcji, które wykonuję od czasu do czasu zniknie.
 • #16
  ditomek
  Poziom 21  
  Moim zdaniem lepiej byłoby zrobić obudowę z wyświetlaczem i kilkoma przyciskami. Jakis prosty 4x40 (tylko nie niebieski) i zwykłe switche. Możliwość zamocowania na szynę DIN. Wnętrze do dowolnej aranżacji. Myślę, że byłoby to lepsze niż to zwykłe pudełko do którego ktoś dopisał "IoT"
 • #17
  Kradex
  Poziom 11  
  khoam napisał:
  Marek_Skalski napisał:
  Tragiczna płyta metalowa. A wystarczyło objechać fazownikiem lub piaskować. Było by czysto i bezpiecznie.

  Uważam, że w ogóle nie powinna być metalowa. Może ona powodować przypadkowe zwarcia związane właśnie z montowaniem modułów "arduinowych" i wymusza to wtedy konieczność stosowania "plastikowych" wkrętów i kołków dystansujących .


  Dziękujemy za wszystkie opinie, dostępne są także płytki w wersji z tworzywa jako opcja dodatkowa, można także domówić pozostałe akcesoria z zestawu:

  https://www.kradex.com.pl/product/akcesoria/płyta_montażowa?lang=pl
  https://www.kradex.com.pl/product/akcesoria/iot_accs_set1?lang=pl
  https://www.kradex.com.pl/product/akcesoria/dławnica?lang=pl

  Dodano po 3 [minuty]:

  lukas_sa napisał:
  Gdyby jeszcze nie było tego śladu po wtryskarce na środku przezroczystego wieczka to jak dla mnie 10/10.


  Dziękujemy za aktywny udział, co do śladu, to niestety kwestia technologiczna.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Marek_Skalski napisał:
  Obudowa to wizytówka produktu. Jeżeli ktoś projektuje produkt na serio, to obudowę też sobie zaprojektuje, więc producent obudów może tutaj wejść we współpracę na zasadzie wykonawcy i ewentualnie konsultanta.
  Jeżeli Kradex lub Maszczyk chce zaoferować coś dla krótkich serii, to w mojej ocenie powinny to być produkty atrakcyjne wizualnie, dopasowane do pewnych standardów i zaprojektowane z uwzględnieniem wymagań urządzeń elektronicznych.
  - Obudowa wykonana z czarnego, szorstkiego, brzydkiego tworzywa jest tania, ale odpychająca. Wzorem estetycznej obudowy są dla mnie piloty jakie sprzedaje Proxima (obecna na forum jako PROXIMA sj). Tworzywo jest gładkie, przyjemne w dotyku, a kształt jest dopasowany do dłoni. Na przykład T8.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Obudowa to nie tylko puszka, ale często też konieczność wyprowadzenia sygnału dla użytkownika, np. LED lub wyświetlacz, tak jak w TFT-9.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane bateryjnie, to należy przewidzieć przestrzeń na ogniwa i styki.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex lub Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  Od dłuższego czasu szukam obudowy dla urządzenia zasilanego jednym ogniwem AA i nie znalazłem sensownej, wąskiej obudowy nawet u Chińczyków.
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane przez złącze USB, to należy przewidzieć miejsce na to złącze i dopasować wielkość obudowy. Świetnym przykładem jest cała masa chińskich obudów dla urządzeń USB, które są niemal bezużyteczne, ponieważ wewnątrz jest bardzo mało miejsca na PCB.
  - Jeżeli obudowa ma chronić urządzenie zasilane przez jakieś inne złącza, to warto zostawić użytkownikowi możliwość wykonania otworów odpowiedniej wielkości, np. przez wyłamywanie segmentów.
  - Jeżeli obudowa ma możliwość montażu, to warto dać tutaj trochę swobody, np. symetryczne sloty lub możliwość obrócenia obudowy o 90°. Na przykład tak jak tutaj:
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex lub Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Jeżeli obudowa ma być przezroczysta, to wcale nie musi być w całości przezroczysta. Do wielu zastosowań wystarczy okno, np. wielkości wyświetlacza 0,96", 1,8", 2,4", 2,8", 3,2", 5". I wcale nie musi tam być wstawka z poliwęglanu, która uniemożliwia korzystanie z panelu dotykowego. Możliwość zlicowania wyświetlacza z obudową, to by było coś super.
  - Krawędzie obudowy nie muszą być ciosane siekierką. Dodanie niewielkiego kąta pochylenia przy krawędzi np. 10 mm x 10° + zaokrąglenie narożników mocno poprawia estetykę. Ale może się mylę.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Nie każda obudowa musi być szczelna. Jest cała masa urządzeń, które potrzebują wymiany powietrza dla prawidłowego chłodzenia lub pomiaru parametrów tego powietrza. Obudowa, która jest dedykowana do IoT powinna uwzględniać takie zastosowania. Gdyby w tej obudowie zamiast czarnego plastiku dać przezroczysty, to można tam schować mały wyświetlacz, np. OLED 128x32, LED albo VFD.
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  - Bardzo dużą pomocą w dokumentacji obudowy jest dla mnie rysunek konturu PCB, jaki mogę wpasować w tę obudowę z punktami mocowania. To mi oszczędza dużo czasu. Gdyby jeszcze był dostępny model 3D + model w programie do projektowania PCB, to automatycznie taki producent trafia u mnie na listę preferowanych dostawców. Tutaj dobrym przykładem jest dokumentacja z New Age Enclosures, np. Link
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  -Obudowy modułowe, pozwalające skonfigurować produkt lub przynajmniej stanowiące jakiś logiczny szereg wymiarowy to też duże ułatwienie. Na przykład takie Link lub Link
  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
  W takim przypadku, mogę znaleźć optymalne rozwiązanie. Ja wiem, że każda forma wtryskowa kosztuje i ma określoną żywotność, ale wykonanie formy dla produktu, który się nie sprzedaje to chyba jeszcze większe ryzyko i strata.
  - Wiele firm oferuje możliwość nadruku lub frezowania, ale w praktyce koszt takiej operacji często jest tajemnicą i wymaga sporo wysiłku, aby coś ustalić. A na koniec cena lub minimalna kwota zamówienia często jest zaporowa, rzędu 200% ceny obudowy. A szkoda, ponieważ tutaj właśnie można klienta dopieścić i przywiązać do firmy na przyszłość.  Dziękujemy za wyczerpujące uwagi, każda opinia jest dla nas bardzo ważna. Planujemy kolejne zestawy z tej linii, a idąc za głosami, jakie się pojawiają w planach jest także dedykowana obudowa pod wyświetlacze i w tym miejscu chętnie byśmy wysłuchali Państwa uwag, jakich wyświetlaczy zwykle używacie/poszukujecie, taka informacja na pewno przybliżyła by nas do większego zadowolenia klientów.

  Dodano po 4 [minuty]:

  bolek napisał:
  Mam wrażenie że tak ze 40zł w tej obudowie, to wartość słów "IOT", szkoda że tam jeszcze "arduino" nie napisali. Uważam że ta oferta traktuje odbiorcę jak jakąś ułomną osobę. Kurcze- chyba każdy ma jakaś wkrętarkę i zrobi otwory tak jak mu pasuje. No nawet lutownicą...
  Ciekawe dla ilu płytek pasuje rozstaw kratki. Dwa typy dystansów?. No jak by dali jakieś magiczne, regulowane to tak...

  Plus jedynie za to że komuś się chciało pomierzyć temperatury, choć teraz to mogą te dane przenieść na każdą inną obudowę bez wentylacji. Wszak to nie radiator. No i jak przyjdzie co do czego to każdy zainteresowany i tak sam sprawdzi.

  Weźcie się w tym kradexie za jakieś sensowne produkty. Jest tyle ładnych obudów ze sprytnymi rozwiązaniami u zachodniej konkurencji, a wy cały czas jakieś cegły klepiecie. Powodzenia.


  Każda uwag jest dla nas ważna, kwestia podobania się bardzo subiektywna, ale oczywiście staramy się brać pod uwagę każdą opinię. Cena zestawu wynika między innymi z materiału PC, z którego wykonana jest obudowa, zastosowana została także uszczelka wylewana, która charakteryzuje się większą trwałością i większą odpornością.

  I tak bierzemy się za kolejne produkty :)
 • #18
  Jarzabek666
  Poziom 33  
  Z takich duzo korzystam ;)

  Obudowy do IoT i szybkiego prototypowania od Kradex
 • #19
  TechEkspert
  Redaktor
  Jestem ciekawy Waszego zdania o wyświetlaczach.

  Moje zdanie co do wyświetlaczy w zastosowaniach nazwijmy to technicznych jest takie, że nadal zdarzają się alfanumeryczne LCD z podświetleniem 2x16 znaków.

  Co ciekawe segmentowe LED również trzymają się mocno w zastosowaniach jednofukcyjnych typu wskazanie napięcia/prądu itp.

  Zdarzają się też graficzne LCD monochromatyczne.

  OLED są także użyteczne i będzie ich coraz więcej.

  Natomiast moim zdaniem dotykowe TFT >5" to już gotowe HMI dostarczone przez firmę specjalizującą się w określonych rozwiązaniach.
 • #20
  khoam
  Poziom 39  
  TechEkspert napisał:
  Jestem ciekawy Waszego zdania o wyświetlaczach.

  Generalnie jestem zdania, że stosowanie "wypasionych" wyświetlaczy OLED/TFT w urządzeniach IoT mija się z celem. Skoro są IoT, to ekran smartfona czy tableta jest najlepszym wyświetlaczem dla takich urządzeń. Oczywiście są wyjątki takie, jak np. zegar z budzikiem synchronizowany przez NTP. Jednakże w tym zastosowaniu bardziej sprawdziły mi się VFD ;)
  Sam stosuję przede wszystkim "tradycyjne" LCD w IoT i to tam, gdzie to konieczne. Obawiam się, że obudowa prezentowana w tym wątku nie bardzo nadaje się do zainstalowania w niej np. LCD1602.
 • #21
  TechEkspert
  Redaktor
  @Kradex czy macie w ofercie inne obudowy (nie koniecznie szczelne lub z serii IoT) z przezroczystym wieczkiem/szybką jednak bez tej kropki po wtrysku? Coś co ułatwiłoby montaż wyświetlaczy bez cięcia obudowy.