Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica DC/DC do zasilania komputera pokładowego robota

witekc 13 Paź 2005 13:42 2004 3
  • #1 13 Paź 2005 13:42
    witekc
    Poziom 10  

Problem polega na tym, że robot ma miec na swoim pokładzie PCta. Ów Pecet jest mózgiem całego robota. Mam wersję przemysłową peceta, zajmującą niewiele miejsca. Pobór mocy to mniej więcej 30-50W (według specyfikacji - nie sprawdzałem faktycznego). Muszą to zasilić z akumulatora. No i mam problem, bo potrzebuję +12V@1,5A max +5V@6A max. Tak przynajmniej jest w specyfikacji. Faktycznie do płyty dochodzi jeszcze napięcie -12V (z zasilacza sieciowego w komplecie) ale po odłączeniu tegoż komputer nadal działa (może -12V wymagają jakieś specyficzne karty PCI albo USB czy RS232?). Do końca więc nie wiem czy potrzebuję owe -12V czy też nie. Sprawdzę to za jakiś czas podłączając do komputera potrzebne mi peryferia i patrząc czy działają.
    Aby robot był autonomiczny nie może wlec za sobą kabla do zasilania. Można to rozwiązać na dwa sposoby:
    1. Użyć przetwornicy 12V DC/220V AC i podłączyć ją do akumulatora z jednej, a do zasilacza komputera z drugiej strony
    2. Użyć przetwornicy DC/DC i z akumulatora 12V "wyciągnąć" wszystkie potrzebne napięcia

Rozwiązanie pierwsze jest prostsze, ale chyba mało opłacalne energetycznie (straty w przetwornicy, straty w zasilaczu). ROzwiązanie drugie jest poprawniejsze z technicznego punktu widzenia, ale droższe (co nie jest aż tak istotne) i dużo trudniej osiągalne (cholerne zakupy za granicą).
    Właśnie za granicą znalazłem taki układ, który (jak sądzę) spełnie wszystkie moje wymagania:
    http://www.mini-box.com/s.nl/sc.8/category.13/it.A/id.356/.f

Czy wiecie gdzie w Polsce można kupić coś podobnego? To nie musi być aż tak wyszukane, oczywiście. Wystarczy by zapewniało w miarę stabilne napięcia i ewentualnie ostrzegało przed zbyt wielkim spadkiem napięcia na akumulatorze.
    A może jakiś schemat czegoś podobnego? Byłbym wdzięczny

0 3
  • SterControl
  • #2 13 Paź 2005 13:46
    Tawez
    Poziom 18  

a co to za wersja przemysłowa tego pecka?
    w jakim on jest standardzie, ewentualnie model...
    może uda się znaleźć/podpowiedzieć coś jeszcze innego/odpowiedniejszego/etc.

0
  • SterControl
  • #3 21 Paź 2005 18:14
    coberr
    Poziom 19  

nie ma sensu cudować z rozwiązaniami typu przetwornica 12/220 +zasilacz PC, za dużo mocy stracisz niepotrzebnie z akumul;atora.a nie o to chodzi tutaj :) .
    podaj nieco wiecej danych na temat płyty którą posiadaszsz - moze stronaproducenta?

jaki procek tam siedzi?

jeżeli jest to starsza płytka-tobędziesz potrzebował głównie +5V oraz +12V

(5V o wiekszej wydajności pradowej - zasilacz impulsowy step down (najmniejsze straty) - lub synchroniczny - jeszcze lepiej.

zasilacz +12 - no tu moze byc problem - ze wzgledu na nap. akumulatora. mozesz sprobować zastosować stabilizator LOW DROP OUT - zale otrzymasz w najlepszym wypadku 11,5-11,7V - to chyba nie powinno stanowic problemu.

ew. przetwornica BOOST - sterowana bedzie wtedy z bardzo małymwspółczynnikiem wypełnienia impulsow.

pozostałe napięcia - 5 i -12 są o malej wydajnosci prądwoej - tak więc mozan nawwet zbudowac małą dodatkową przetwornicę, ktora je wytworzy.

0
  • #4 07 Lut 2006 22:57
    witekc
    Poziom 10  

Problem chyba rozwiązany. W najbliższym czasie zrobimy (to znaczy kolega zrobi) ten zasilacz. Testowaliśmy prototyp i działał. Teraz płytka ma być dedykowana i nieco zgrabniejsza.
    Gdyby ktoś chciał się więcej dowiedzieć, to jak to już ruszy mogę tu wrzucić informacje na ten temat.

0