Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego odkurzacze przemysłowe nie mają regulacji mocy? Jaki odkurzacz kupić?

Verona 06 Nov 2020 23:29 717 6
    Verona
    Level 23  
    Chciałem kupić odkurzacz warsztatowy do uniwersalnych zadań a więc podłączać go pod piłę stołową, ręczne elektronarzędzia, sprzątnąć przy remoncie, czy po prostu odkurzyć garaż czy samochód.

Zanim zacząłem się rozglądać po marketach i allegro to byłem pewien że każdy będzie miał coś tak podstawowego jak regulację mocy - nic bardziej mylnego. Jeżeli jest to po prostu w rurze regulowany wpust do powietrza... Nie chcę robić niepotrzebnego hałasu odpalając odkurzacz na full tylko po to by zebrać jakiś drobny pył, bezsens.

W każdym domowym nawet najtańszym odkurzaczu jakim miałem była regulacja - nie wydaje się to coś bardzo skomplikowanego elektrycznie.
    Może więc mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w maszynach za kilkaset, czy tysiąc złotych wszędzie gdzie patrzę jest tylko on / off? Nie rozumiem dlaczego muszę kupować najdroższy wielki przemysłowy sprzęt dla profesjonalistów tylko po to by mieć głupią regulację..
    moze-byc
    Level 28  
    Bo odkurzacze przemysłowe to sprzęt do ciężkich zadań, pracujący w ciężkich warunkach i wymagający wielkiej mocy by móc zassać gruz. Na budowie nikt się nie przejmuje hałasem (prócz BHPowca) i i tak wszystkie pracowałyby z pełną mocą. Za to muszą być bezawaryjne a dodanie delikatnej elektroniki temu nie pomoże.

Ale dobra wiadomość, odkurzacz to tak proste urządzenie że bez problemu możesz dodać do niego regulację mocy - układ na ściemniaczu, regulacja kąta zapłonu. Masa schematów w internecie, triak BTA16 udźwignie bez problemu odkurzacz. Takie coś zamontujesz na zasilaniu dowolnego odkurzacza praktycznie bezinwazyjnie.
    Do tego dochodzi funkcja automatycznego włączenia odkurzacza po uruchomieniu podłączonego przez niego elektronarzędzia. Po zastosowaniu układu o jakim mówię nie będziesz mógł zasilać urządzeń przez gniazdo w odkurzaczu a więc autowłączenie też nie będzie działać, ale nic nie stoi na przeszkodzie by taki układ dobudować do regulatora prędkości.
    moze-byc
    Level 28  
    misiek1111 wrote:
    To nie jest argument. Wystarczy ją prawidłowo zaprojektować. Wiele odkurzaczy bez regulacji ma soft start na elektronice, a automatyczne włączanie też jest na elektronice.

Nie mówię że nie. Za to nadal cenie sobie stare wiertarki które potrafiły podczas pracy rozgrzać się tak że parzyły nawet przez rękawice a nie miały dość :) I nie było tam grama elektroniki.
    Mimo wszystko jest opcja dołożenia regulacji w każdym odkurzaczu.
    Verona
    Level 23  
    misiek1111 wrote:

Ten ma i kosztuje 2.5tys ;) Gdzie w domowych odkurzaczach i te najgorsze za 100zł będą miały. Więc argument że profesjonaliści na budowie regulacji i tak nie potrzebują upada, bo ta funkcja jednak pojawia się w sprzętach za 2-3tys jakby regulacja była jakąś zaawansowaną technologią.

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

Chyba zdecyduję się na Karcher WD6 P Premium jako że ma on regulację. Co prawda wyjdzie on ok 800zł, ale tak to jest że planując kupić jakiś sprzęt na końcu zawsze kończę przekraczając planowany budżet 2 lub 3 razy. To co mnie jednak do niego najbardziej przekonuje (prócz regulacji) to że w necie w tej cenie można dostać zestaw z akcesorium do wiercenia w ścianie (przyssawka) które podobno się sprawdza.

Może ktoś zaproponuje coś innego w tej cenie lepszego lub tańszego.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze co do regulacji zewnętrznym regulatorem. Jest to dobry pomysł, jednak nie chciałbym rezygnować z opcji podłączania elektronarzędzi do samego odkurzacza (a więc i auto załączania). Taki układzik za kilka złotych jest mały więc można by go wmontować bezpośrednio w odkurzacz ale wtedy mam po gwarancji. Myślałem więc że poszukam czegoś używanego by nie bać się przeróbek ale nie znalazłem nic ciekawego w dobrej cenie, tylko sprzęty zajechane które widać przeżyły wiele budów i nie wiem czy nie padły by za miesiąc.
    moze-byc
    Level 28  
    Verona wrote:
    Jeszcze co do regulacji zewnętrznym regulatorem. Jest to dobry pomysł, jednak nie chciałbym rezygnować z opcji podłączania elektronarzędzi do samego odkurzacza (a więc i auto załączania).

To też można zrealizować i to kosmicznie prosto. Wystarczy do tego osobne gniazdo na kabel plus element zwany kontaktronem.