Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W

painlust 07 Lis 2020 14:10 1425 4
  • HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W

Zawsze chciałem zbudować wzmacniacz nawiązujący do klasycznego SLO w formie oraz zastosowanych lampach (ECC83+6L6). W marcu tego roku nadarzyło się kilka okazji. Jedna z nich była pandemia i związany z nią lockdown, a więc trochę więcej czasu wolnego. Drugim zgromadzone częściowo podzespoły. Jeden znajomy sprzedawał na części swój niedokończony projekt SLO 50W. Do wzięcia było chassis, obsadzone PCB główne oraz transformator zasilający. Niestety zanim się zorientowałem inny mój znajomy zdążył przygarnąć chassis oraz trafo zasilające. Mi dostało sie PCB obsadzone bardzo dobrymi komponentami (m in. 4xLDRy VLT5C1 - 32pln/sztuka, kondensatory Orange Dropy nie wspominając o rezystorach metalizowanych) za (z tego co pamiętam) 80PLN. Chassis udało mi sie odkupić od kolegi który mi je podebrał za jakieś 60PLN. Wcześniej udało mi się kupić od innego znajomego dławik (50PLN) oraz trafo wyjściowe (100PLN) robione przez Selenoida na zamówienie. Co ważne trafa pod zakupione chassis też wykonywał Selenoid więc jakby były z tego projektu - pasowały w nawiercone otwory. Selenoid czasem (można powiedzieć, że nawet często) ma jakiś problem z kontrola jakości i nie zawsze przekładnie zgadzają się z zamówieniem. Trafo zostało zamówione jako 50W z Raa=4k4 dla obciążeń 4/8/16 Om. Tu jednak było zachowane Raa ale dla obciążeń 8/16/32 (już raz do Selenoida odsyłałem tak nawinięte trafa). Dopiero porównując rezystancje uzwojenia pierwotnego z tożsamym uzwojeniem bardzo podobnego transformatora którego wsadziłem do drugiego swojego SLO (Dirty GG - jest już w DIY) i okazało się, że to trafo od wzmacniacza 100W. Rezystancja uzwojenia pierwotnego była prawie dwukrotnie mniejsza, a więc została nawinięta grubszym drutem. Takie trafo można wykorzystać do wzmacniacza 50W z tym, że pod odczep 4Omy podłączamy obciążenie 8Om, a pod 8Om analogicznie 2 razy większe czyli 16Om. Nie ma kolumn 32Omy więc o wykorzystaniu odczepu 16Om można zapomnieć. I tak też postanowiłem zrobić. Zamiast 2 wyjść na głośniki z przełącznikiem obciążeń zamontowałem 3 gniazda (1x8 lub 2x16 oraz 1x16) bez przełącznika. Chassis zostało zaprojektowane pod trafo zasilające wpuszczane do wewnątrz jak we wzmacniaczach Fendera. No i dlatego na początku chciałem zastosować oryginalne trafo z Fendera Hot Roda Deluxa (jest na kilku zdjęciach) ale wpadłem na "genialny" pomysł aby zdjąć mu dolny ekran i zamocować na drewnianej ramce aby za mizernie nie wyglądał i uszkodziłem wyprowadzenie dla biasu. Ostatecznie do wzmacniacza założyłem najmniejsze trafo od wzmacniacza 100W jakie miałem ustawiając je na zaślepce z blachy. Co do PCB to wykonałem dodatkowe płytki zasilacza z uniwersalnego projektu kolegi z forum triody oraz PCB układu żarzenia prądem stałym. Oddzielny jest też układ regulacji biasu dla każdej lampy z osobna. Z PCB głównego usunąłem elementy mało przydatnej pętli lampowej (zaślepiłem wyjście na lampę pętli). Zamontowałem bardziej przydatna pętle krzemowa na tranzystorach wysokonapięciowych pomiędzy korektor a potencjometry Master. Kolega od którego kupiłem PCB główne ze względu na bardzo ciemne brzmienie swojej kolumny stosuje ekstremalnie niskie kondensatory międzystopniowe (1n/2n2/4n7). Wymieniłem je na stosowane u mnie od dawna typowe wartości ze wzmacniaczy Hellstone czyli 2n2/10n/22n. Początkowo wymieniłem też rezystor katodowy trzeciego stopnia z 39k na 13k5 (dwa równolegle połączone rezystory 27k). Jest to jeden z modów często stosowanych przy tego typu wzmacniaczach (Rk=10-15k), ale zwiększaj wzmocnienie tego stopnia wzmacnia się też szumy. Ostatecznie zostawiłem tu jeden 27k czyli niżej ale nie tak ekstremalnie. W stosunku do oryginalnego SLO zmieniłem wartość potencjometru gain na 250k co zwiększa zakres użyteczności tego regulatora. Miałem projekt paneli do tego konkretnego chassis ale wymagał on przeprojektowania panelu tylnego. Zajęło mi trochę czasu aby to ogarnąć. W międzyczasie wybudowałem i skończyłem drugiego SLO 50W, którego udało mi się skończyć szybciej niż tego. Dlatego też prezentuję go teraz. Brzmienie tego egzemplarza pobiło numer 2 na 6N2P i EL34 dlatego ma już nowego właściciela, a Brudna DziDzia https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3730255.html nadal czeka...

HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W
    HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W HKJ-50 moja pierwsza wersja gitarowego wzmacniacza Soldano SLO 50W

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Specjalizuje się w: lampowe wzmacniacze gitarowe
    painlust napisał 4837 postów o ocenie 553, pomógł 326 razy. Mieszka w mieście Łowicz. Jest z nami od 2006 roku.
    KrRis
    Poziom 12  
    Po prostu piękne. Nic dodać nic ująć. Pozostaje mi tylko pogratulować konstrukcji. Jedno pytanie tylko. Nic Ci nie brumi ? (chociaż pytanie może nie na miejscu ponieważ wszystko wzorowo poskładane).Mógłbyś wrzucić próbki brzmienia kanału przesterowanego bez dopałek wtedy post nabrał by wartości no i dołączyłbyś schematy. Pozdrawiam
    painlust
    Nic mi nie brumi. Szumi ale każdy hi-gain szumi. Mniej niż Engl kolegi.

Co do nagrań to mam takie stare nagranie jeszcze bez zamontowanej pętli i z Rk=13k5 w trzecim stopniu jeszcze bez obudowy. Nagrane telefonem więc jakość taka sobie.

https://www.youtube.com/watch?v=tkH__ZsJQ-w

Co do schematów to od oryginału właściwie odbiega zasilacz ponieważ trafo jest przystosowane do współpracy z mostkiem prostowniczym a nie jak w SLO z prostownikiem dwudiodowym. Zasilacz szyje się pod trafo które się ma. Reszta generalnie zgadza się z oryginałem oprócz wspomnianych modyfikacji. W końcówce na siatce drugiej powinny siedzieć w przypadku 6L6GC rezystory 500R. U mnie sa 1k jak dla EL34 bo takie miałem (pamiętaj był lockdown i nie jeździło się po sklepach). No i w filtrze zasilania dla inwertera siedzi 100uF zamiast typowego dla SLO 47uF dokładnie z tego samego powodu... bo był w szufladzie.
    KrRis
    Poziom 12  
    No powiem CI piecyk wymiata. Brzmienie - chociaż nagrywane telefonem - brzmi jak na moje ucho super. Gram już troszkę na gitarze i ogrywałem różne piece. Twój jest super. No i sentymentalnie można podejść do tematu bo to lampka. Jeszcze raz gratuluję. Kawał dobrej roboty.
    PS: Nawet fajnie wychodzą Ci te zagrywki troszku się majtnąłeś przy Back in Black ale ogólnie bardzo przyjemnie się Ciebie słucha :)
    painlust