Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] WS304S - Gdzie znajdę dobre zamienniki BD911 i BD912?

dance251 07 Nov 2020 22:20 525 7
    dance251
    Level 31  
    No cześć Wszystkim

Jak w tytule. Panowie, dajcie namiary gdzie znajdę naprawdę ale to naprawdę dobre, oryginalne BD911 i BD912 lub ich zamienniki? Mogą być nieco droższe, bo te z Alledrogo niestety już chyba piąta para pada, wszystko podróby, hFE wynosi przeważnie od 230 do 260mV a nawet poniżej 200.

Wzmacniacz już ku końcowi. Pisałem w poprzednim poście, że miałem zawyżone napięcia. A dlaczego? Już wyjaśniam: Otóż kretyn był ze mnie, nie wiem czy to ze zmęczenia czy przez ten cały obsrany COVID :). Po prostu źle mierzyłem względem masy na odbiorniku, a masę trzeba było wpiąć multimetrem do masy wyjścia. I tak oto się toto rozwiązało i mam teraz stabilne, symetryczne -35V i 35V. W komputerach i laptopach, które robię na co dzień jest trochę inaczej. Sukces! Spoczynkowe napięcia udało się ustawić na ok. 20mV i nawet mi dziś zagrał mój kochany WS-ik tyle, że zaraz wystrzelił mi prawie w ślepia :) BD912 (jeden), po ponownym włączeniu włącznikiem. Chyba podrobiony bo reszta ok, ale na nie też zapewne przyjdzie czas.

Więc tu pytanie jak wyżej. Skąd bierzecie oryginały? Myślałem o "TME", Czy tam mają oryginały? (MOSFETY do laptopów to tam kupowałem i były ok). Czytałem o tym sporo i podobno trudno takowe zdobyć. Za wszelkie sugestie z góry dziękuję i z góry mówię, że za każdą pomoc nie poskąpię i obsypię punktami :).
  • Helpful post
    Mlody_Znawca
    Level 9  
    Kupiłem kiedyś o ile pamiętam był to sklep ''mlodyelektronik'' o ile pamiętam na ''TME'' oraz ''Avt"mają oryginały ale nie jestem pewien tego ostatniego. Trudno znaleźć oryginalne części do starej diory Pozdrawiam.
    dance251
    Level 31  
    Też tak myślę, że TME to chyba solidna firma. Na innych podzespołach jeszcze się u nich nie nadziałem.
  • Helpful post
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Ostatnio dałem BD244 BD243 z wylutu (ze starego zasilacza), z uśmiechem na ustach że nic nie pie..
    i bez konieczności sprawdzania parametrów przed montażem (jedynie test miernikiem - czy nie uszkodzone).
    dance251
    Level 31  
    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Ostatnio dałem BD244 BD243

Raz też na początku takie zamontowałem dopóki mi cyrki ze zwarciami się nie zaczęły i chyba nawet dłużej grały niż BD911 i 912. Raz kozie śmierć, wezmę po kilka sztuk 911, 912, 243 i 244. W końcu któreś zagrają, (albo ja zagram :) ). Wzmacniacz ogólnie sprawny i już raczej sprawnym pozostanie. Kwestia tego, żeby co drugi dzień nie zdejmować obudowy i nie wymieniać ciągle na nowe. Gdyby nie moja miłość i sentyment do starego PRL-owskiego sprzętu, dawno bym to pier....ł. Moja Pani nawet ma do mnie ostatnio żal, że śpię częściej ze wzmacniaczem niż z nią :).

Dodano po 57 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    To może być odpowiedź na Twoje pytanie.

Wow, prawie 99% BD 911 i 912 to podróbki. Poza tym Kolego Usunięty świetny poradnik na YT. Rzadko korzystam z YT bo tam przeważnie bandy dzieciaków nie mających pojęcia o elektronice. Ale to jest bardzo pomocne. Nie ma to jak fachowiec fachowca poleca :). Człowiek widać, że zna się na fachu, właśnie zasubskrybowałem:). Dzięki za wszelkie wskazówki, jesteście równie świetni. Każda wskazówka na wagę złota :). To teraz nic, tylko zamawiać na TME oryginały i hulaj dusza! :). A co sądzisz o tych NTE 331 i 332 z własnego doświadczenia? Czy stosowałeś może u siebie takie tranzystory? Gość z "Reduktor szumu" twierdzi, że to może być niezła alternatywa dla droższych i trudno dostępnych BD395 i 396.

Dodano po 7 [minuty]:

Dzięki Panowie za poświęcenie uwagi i za wszelkie sugestie. Zamówię na TME oryginały i zobaczę jaki będzie efekt. Dam znać jak poszło. Każda Wasz pomoc jest na wagę złota. Tak myślałem, że na Alledrogo mogą być podróby więc kupowałem jak głupi. Już sama cena (1,20 lub 1,40) mówi sama za siebie. Dziękuję pięknie jeszcze raz i tak ode mnie skromnie każdemu po 20 pkt. Żony niestety nie mogę dać, może mi być jeszcze potrzebna :). Pozdrawiam
    dance251
    Level 31  
    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Ostatnio dałem BD244 BD243

Raz też na początku takie zamontowałem dopóki mi cyrki ze zwarciami się nie zaczęły i chyba nawet dłużej grały niż BD911 i 912. Raz kozie śmierć, wezmę po kilka sztuk 911, 912, 243 i 244. W końcu któreś zagrają, (albo ja zagram :) ). Wzmacniacz ogólnie sprawny i już raczej sprawnym pozostanie. Kwestia tego, żeby co drugi dzień nie zdejmować obudowy i nie wymieniać ciągle na nowe. Gdyby nie moja miłość i sentyment do starego PRL-owskiego sprzętu, dawno bym to pier....ł. Moja Pani nawet ma do mnie ostatnio żal, że śpię częściej ze wzmacniaczem niż z nią :).

Dodano po 57 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    To może być odpowiedź na Twoje pytanie.

Wow, prawie 99% BD 911 i 912 to podróbki. Poza tym Kolego Usunięty świetny poradnik na YT. Rzadko korzystam z YT bo tam przeważnie bandy dzieciaków nie mających pojęcia o elektronice. Ale to jest bardzo pomocne. Nie ma to jak fachowiec fachowca poleca :). Człowiek widać, że zna się na fachu, właśnie zasubskrybowałem:). Dzięki za wszelkie wskazówki, jesteście równie świetni. Każda wskazówka na wagę złota :). To teraz nic, tylko zamawiać na TME oryginały i hulaj dusza! :). A co sądzisz o tych NTE 331 i 332 z własnego doświadczenia? Czy stosowałeś może u siebie takie tranzystory? Gość z "Reduktor szumu" twierdzi, że to może być niezła alternatywa dla droższych i trudno dostępnych BD395 i 396.

Dodano po 7 [minuty]:

Dzięki Panowie za poświęcenie uwagi i za wszelkie sugestie. Zamówię na TME oryginały i zobaczę jaki będzie efekt. Dam znać jak poszło. Każda Wasz pomoc jest na wagę złota. Tak myślałem, że na Alledrogo mogą być podróby więc kupowałem jak głupi. Już sama cena (1,20 lub 1,40) mówi sama za siebie. Dziękuję pięknie jeszcze raz i tak ode mnie skromnie każdemu po 20 pkt. Żony niestety nie mogę dać, może mi być jeszcze potrzebna :). Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

Wszelkie wątpliwości jak na razie rozwiano. Problemem okazują się tranzystory - podróbki.

Dla potomnych: Nie kupujcie podróbek po złoty pięćdziesiąt za sztukę, bo będziecie w nieskończoność inwestować w swoje sprzęty. Lepiej dać parę lub paręnaście złotych za oryginały i mieć spokój na dłużej. Temat zamykam, pozdrawiam Wszystkich.