Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 kW 3 fazowa odczyt zużycia energii.

Macieks30 09 Nov 2020 17:44 23529 55
Ochrona Domu
  • Ochrona Domu
    Czaplaczerwona
    Level 4  
    Przyszedł mi pierwszy rachunek za prąd za dwa miesiące - 3100 kw
    Mam panas, rekuperacje i w sumie nic wielkiego poza tym. Dom nowy, ocieplony 23 cm styropian, okna trzyszybowe. Wszystko miało być tak, żeby nie wywalać kasy na rachunki. Wiem, ze jest bardzo ciężka zima, ale czy serio to jest normalne? Mam ustawiona temp w domu 21 stopni, 21,2 w nocy. Co mam robić, pomóżcie
    marekj31
    Level 21  
    Na dobę wychodzi około 50 kWh dla mnie to byłby z pompa dobry wynik u mnie bez pompy dobowy pobór to około 23 kWh.
    toolpusher
    Level 23  
    A czym kierowaliście się przy wyborze pompy - 1/3fazowa. 3 fazowa Panasonic jest parę tysięcy droższa a w środku to samo. Czy instalacją w domu czyli dostępem do 3 faz czy czymś innym?
  • Ochrona Domu
    andrzej20001
    Level 43  
    Moja 7kw to na rok z cwu zużywa 4100kwh. Grzałkami ci podgania
    studniarz
    Level 18  
    toolpusher wrote:
    A czym kierowaliście się przy wyborze pompy - 1/3fazowa. 3 fazowa Panasonic jest parę tysięcy droższa a w środku to samo. Czy instalacją w domu czyli dostępem do 3 faz czy czymś innym?

Witam
    Przydział mocy (przyłącze) i zabezpieczenie licznikowe. 9kW to parę amperów na jednej fazie jest.... a nie daj Boże jeszcze coś się podłączy i...... ciemno w chacie...
    Pozdrawiam.
    Czaplaczerwona
    Level 4  
    50 kWh bierze sama pompa dziennie
    studniarz
    Level 18  
    Czaplaczerwona wrote:
    50 kWh bierze sama pompa dziennie

Witam.
    U mnie pompa 39kWh za ostatnią dobę do godz.8.00, w dzień było -1 w nocy -15, na ogrzanie 300metrów domu i CWU 6osób, + zużycie domowe 19kWh razem cały dom za zeszłą dobę 58kWh
    A jaki domek u Ciebie?
    Pozdrawiam.
    Czaplaczerwona
    Level 4  
    U mnie 200 m, mieszkają dwie osoby. Dlatego nie wiem, czy pompę mam zle dobrana, czy zle ustawiona. Panasonic aquarea 9kw
    BikeBarian
    Level 23  
    Czaplaczerwona wrote:
    U mnie 200 m, mieszkają dwie osoby. Dlatego nie wiem, czy pompę mam zle dobrana, czy zle ustawiona. Panasonic aquarea 9kw

Masz nowy dom. To normalne żeby pozbyć się wilgoci potrzebujesz dużo więcej energii w niego włożyć. Dodatkowo nałożyła się na to ostrzejsza zima i są rachunki takie jakie są. W przyszłym sezonie będziesz miał już spokój.
    andrzej20001
    Level 43  
    Nie może być, u mnie 5os. 23st w domu. Z cwu 4100kwh na ROK. Pompa 7kw. Podlicznik w skrzynce zasilania pompy. Zmień ustawienia i wyłącz grzałki. Pompa sobie da radę.
    BikeBarian
    Level 23  
    @andrzej20001 ten sam dom ??, ten sam metraż ??, ta sama izolacja i strefa geograficzna ??, te same preferencje odnośnie ciepła i CWU, dom tez nowy z 2020 roku ?? okna te same a w zasadzie wsp. U ?? Co wiecej tak samo macie podłogówkę ułożoną i ta sama grubość wylewki ??
    Sam widzisz ze jednak może być.
    Janusz_kk
    Level 34  
    Czaplaczerwona wrote:
    U mnie 200 m, mieszkają dwie osoby.

Mam podobną wielkość ale trochę gorsze ocieplenie no i nie wiadomo gdzie mieszkasz a rejon ma znaczenie.
    U mnie na gazie i kondesacie mam 150kwh dziennie średnią, Ty możesz mieć podobne zapotrzebowanie więc wychodzi COP na 2,5-3, na powietrznej,
    co jest typowe bo i tak więcej nie wyciągniesz.
    Jak chcesz taniej to tylko PV Cię ratuje, ja idę w podobnym kierunku.
    andrzej20001
    Level 43  
    Mam dom stary .styropian 15 ,okna 3 szyby ,wlkp. 140m2 , róznice ok ale 200% prawie ?? Moja jak było -20 brała 23kwh./doba
    Czaplaczerwona
    Level 4  
    BikeBarian wrote:
    Czaplaczerwona wrote:

Masz nowy dom. To normalne żeby pozbyć się wilgoci potrzebujesz dużo więcej energii w niego włożyć. Dodatkowo nałożyła się na to ostrzejsza zima i są rachunki takie jakie są. W przyszłym sezonie będziesz miał już spokój.

Właśnie to samo mi powiedział gosc, który montował pompę. Ale aż nie chce mi się wierzyć, ze aż tyle wyszło. W styczniu sama pompa zeżarła 1300 kwh

Dodano po 49 [sekundy]:

A do tego nie mam podlicznika, wiec tak naprawdę może być jeszcze większe zużycie prądu
    Cytro12
    Level 26  
    Czyli taka pompa powietrzna to bardzo blisko gazu. Jak ktoś ma przyłącze to inwestycja tańsza niż pompa, rachunki podobne. Co innego pompa gruntowa.
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Czyli taka pompa powietrzna to bardzo blisko gazu. Jak ktoś ma przyłącze to inwestycja tańsza niż pompa, rachunki podobne. Co innego pompa gruntowa.

Tak, jak masz gaz to taniej będzie ci gaz założyć bo koszta inwestycyjne są inne. PC PW z SCOP=3 zejdzie z cena za KWh do poziomu ceny za KWh z gazu. IMHO jak PC PW to najlepiej w polaczeniu z PV na dachu. Wtedy nawet można się zastanawiać nad PC nawet jak masz gaz w drodze. Inna kwestia sa wszelkie termomodernizacje gdzie mamy ulgi i dopłaty. Za PC PW warte 30k zapłaciłem 11.5K po dotacjach i ulgach. Ale ja i tak nie mam gazu w drodze a nawet jakbym miał to nie chciałbym żeby mi robili przyłączę przez zagospodarowane podwórko (kostka granitowa)...no i mam PV wiec gaz od razu skreśliłem bo po co płacić za cos co można mieć prawie za darmo.
    Cytro12
    Level 26  
    Zależy od indywidualnych warunków i punktu startu.

Bo tak na golasa docieplenie 30 tysięcy, pompa 30 tysięcy, PV 30 tysięcy czyli 90 tysięcy żeby płacić 300 zeta albo i więcej na rok to bez sensu, za 90 tysięcy mamy 128 ton najlepszego węgla, który starczy na dwa pokolenia.

Gdy niedługo dojdą magazyny (i pewnie znikną opusty) a tak będzie bo są założenia do "Mój Prąd 2.0" to sprawa CO nie będzie taka oczywista bo jest biomasa promowana teraz, gaz, G12 i grzałki albo miks itd.

Zależy też od opodatkowania bo przecież różne dotacje to nic innego jak zwrot nadpłaconego podatku pomniejszonego o koszt pozyskania "pobory urzędników" wycelowany na osiągniecie założonego celu.
    Po podliczeniu różnych opcji okaże się, że w zasadzie wszystko jest bardzo blisko nawet gdy będzie większa różnica to zaraz zostanie zniwelowana opodatkowaniem tak jak było do teraz z innymi paliwami.

Słowem, zależy...
    toolpusher
    Level 23  
    Dokładnie a dodatkowo pompa też ma swoją żywotność. Nie wiem ile pompa dokładnie pochodzi ale pewnie z czasem koszty serwisu będą rosnąć a za 10-15 lat pompę będzie trzeba wymienić.
    Ludzie się zafiksowali na PC nie kalkulując ze w wielu przypadkach gaz będzie tańszy i tez jest bezobsługowy.
    Ja tak parę lat temu napaliłem się na kolektory sloneczne ale po lekturze stwierdziłem, że to nieopłacalne. Potem u nas kasę wyłożyli szwajcarzy i założyłem instalację za 1/4 ich wartości.
    Ja u siebie mam piec kondensacyjny ale palę w kopciuchu drewnem i węglem. Chciałem dotację na PC z programu czyste powietrze ale nie spełniam warunków bo zużywam za dużo gazu. Czyli kopciuch będzie dalej kopcił. A bez dotacji nie ma sensu kupować PC w moim przypadku.
    andrzej20001
    Level 43  
    Pompa vs piec zwrot 5lat. Markowe pompy minimum 20lat bezawarii.

Dodano po 11 [minuty]:

Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 kW 3 fazowa odczyt zużycia energii.

Mój podlicznik, pomiar od 5/2019r. Wszystko razem z cwu. 140m2, 23stC.w domu, 48 st.C cwu. Pompa 7kw.
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Zależy od indywidualnych warunków i punktu startu.

Bo tak na golasa docieplenie 30 tysięcy, pompa 30 tysięcy, PV 30 tysięcy czyli 90 tysięcy żeby płacić 300 zeta albo i więcej na rok to bez sensu, za 90 tysięcy mamy 128 ton najlepszego węgla, który starczy na dwa pokolenia.

Nie licz docieplenia bo to jest wydatek wspolny dla gazu i PC. 60 tys przy modernizacji to jest koszt koncowy max 38tyś.

Cytro12 wrote:

Gdy niedługo dojdą magazyny (i pewnie znikną opusty) a tak będzie bo są założenia do "Mój Prąd 2.0" to sprawa CO nie będzie taka oczywista bo jest biomasa promowana teraz, gaz, G12 i grzałki albo miks itd.

Nie można utożsamiac programu Moj Prad 2.0 i promocj emagazynów energii z likwidają opustu. To jeszcze długo nie nastąpi.

Cytro12 wrote:

Zależy też od opodatkowania bo przecież różne dotacje to nic innego jak zwrot nadpłaconego podatku pomniejszonego o koszt pozyskania "pobory urzędników" wycelowany na osiągniecie założonego celu.
    Po podliczeniu różnych opcji okaże się, że w zasadzie wszystko jest bardzo blisko nawet gdy będzie większa różnica to zaraz zostanie zniwelowana opodatkowaniem tak jak było do teraz z innymi paliwami.

No właśnie. Na cene gazu nei mam wpływu i na cene pradu też ale to drugie jestem w stanie zignorowac dopoki mam PV i działa system opustów. Z gazem tak różowo już nie jest bo UE myśli nad tym żeby w ogóle zrezygnowac z tego na rzecz biogazu.
    Cytro12
    Level 26  
    BikeBarian wrote:
    Nie licz docieplenia

Nie licz tego nie licz tamtego i potem wychodzą śmieszne nierealne wyniki.
    BikeBarian wrote:
    Nie można utożsamiac programu Moj Prad 2.0 i promocj emagazynów energii z likwidają opustu. To jeszcze długo nie nastąpi.

Na to nie masz gwarancji żadnej. Wystarczy poczytać prasę branżową.
    BikeBarian wrote:
    ale to drugie jestem w stanie zignorowac dopoki mam PV i działa system opustów.

Ale za ten prąd zapłaciłeś z góry za 10 lat więc czy można to zignorować? To tak jak z tym nieliczeniem wszystkiego (docieplenia itd. - docieplenie to też zapłata za opał na co najmniej 10 lat z góry i do tego za wentylację, która wcześniej była darmowa). Sam piszesz o warunkach powodzenia tej akcji wystarczy, że coś zmienią i cały plan psu w zad.
    BikeBarian wrote:
    Z gazem tak różowo już nie jest bo UE myśli nad tym żeby w ogóle zrezygnowac z tego na rzecz biogazu.

Jeśli czytasz branżowe opracowania to gaz u nas też zaraz wyleci z dotacji czyste powietrze. Czy zastąpi go biogaz, nie wiadomo.

Tak jak pisałem, czym ogrzewać to zależy, sam piszesz w pierwszej osobie akurat takie masz warunki ktoś inny będzie miał inne.

Obecnie nikt w Polsce nie wie (nawet rząd) czym ogrzewać dom żeby to było aktualne dłużej niż 5-10 lat. Co zrobią ci co mają PV+PC jak skończą się opusty a ceny prądu będą bardzo wysokie? Wrócą do spalania paliw stałych albo będą marzli albo zrobią kolejne inwestycje warte 50-100 tysięcy.
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    BikeBarian wrote:
    Nie licz docieplenia

Nie licz tego nie licz tamtego i potem wychodzą śmieszne nierealne wyniki.

Mialem na myśli nie licz w ogolnym rozrachunku bo czy wybierzesz gaz czy PC PW to docieplenie jest wspolnym mianownikiem dla tej modernizacji...chyba ze np wybierzesz gaz i docieplenie albo PC PW i PV. Ciekaw jestem takiej kombinacji i czy ktos to w ogóle liczył.

Cytro12 wrote:
    BikeBarian wrote:
    Nie można utożsamiac programu Moj Prad 2.0 i promocji magazynów energii z likwidają opustu. To jeszcze długo nie nastąpi.

Na to nie masz gwarancji żadnej. Wystarczy poczytać prasę branżową.

Ok nie mam, tak samo jak nie mam gwarancji na to że cena gazu nie urosnie. Myślę, że będzie większy nacisk na magazyny energii i dopłaty do tego bo likwidacja opustu to strzał w kolano dl aekipy rządzącej.

Cytro12 wrote:
    BikeBarian wrote:
    ale to drugie jestem w stanie zignorowac dopoki mam PV i działa system opustów.

Ale za ten prąd zapłaciłeś z góry za 10 lat więc czy można to zignorować? To tak jak z tym nieliczeniem wszystkiego. Sam piszesz o warunkach powodzenia tej akcji wystarczy, że coś zmienią i cały plan psu w zad.

Zapłaciłem z góry za 6 lat i dlatego nie liczę bo czy będzie KWh za 50gr czy za 1zl mi to nic nie robi.

Cytro12 wrote:
    BikeBarian wrote:
    Z gazem tak różowo już nie jest bo UE myśli nad tym żeby w ogóle zrezygnowac z tego na rzecz biogazu.

Jeśli czytasz branżowe opracowania to gaz u nas też zaraz wyleci z dotacji czyste powietrze. Czy zastąpi go biogaz, nie wiadomo.

Tak jak pisałem, czym ogrzewać to zależy, sam piszesz w pierwszej osobie akurat takie masz warunki ktoś inny będzie miał inne.

Obecnie nikt w Polsce nie wie (nawet rząd) czym ogrzewać dom żeby to było aktualne dłużej niż 5-10 lat.

Zgadzam sie z przedmowcą.
    Cytro12
    Level 26  
    BikeBarian wrote:
    Mialem na myśli nie licz w ogolnym rozrachunku bo czy wybierzesz gaz czy PC PW to docieplenie jest wspolnym mianownikiem dla tej modernizacji...chyba ze np wybierzesz gaz i docieplenie albo PC PW i PV. Ciekaw jestem takiej kombinacji i czy ktos to w ogóle liczył.

Dlatego pisałem, że każdy ma inny start, jeden ma docieplenie inny nie ma. Jeden ma warunki na PV drugi nie ma itd.
    BikeBarian wrote:
    Myślę, że będzie większy nacisk na magazyny energii i dopłaty do tego bo likwidacja opustu to strzał w kolano dl aekipy rządzącej.

U nas nikt nigdy nie przejmował się obywatelem. Każą kupić magazyn i co im zrobisz. Ludzie kupują teraz kotły na węgiel po 10 tysięcy, niektórzy dostają nawet dotacje na to a tak na prawdę nie wiadomo czy będą je użytkować chociaż 10 lat jak nie krócej. Nacisk na magazyny i autokonsumpcje będzie na pewno bo głośno o tym mówią.
    BikeBarian wrote:
    Zapłaciłem z góry za 6 lat i dlatego nie liczę

No właśnie to kwestia subiektywna jeden ma tak drugi inaczej. Kto umie prawidłowo liczyć ten najwięcej wyszarpie dla siebie.

Czytałem też, że opłaty za emisje CO2 mają być wliczone w węgiel i gaz dla domów jednorodzinnych więc wszyscy oberwą. Nie wiadomo czy na koniec nie będzie żadnej różnicy pompa, gaz, węgiel czy cokolwiek innego.
    studniarz
    Level 18  
    Witam.
    To ja coś wtrącę z zasłyszanych dyskusji, jednak nie pamiętam dokładnie źródła ale propozycje dotyczyły nowych instalacji:
    Moc max 5.6kWp przy opuście 0,8....
    Nie zgłoszenie instalacji tylko zgoda ZE na przyłączenie instalacji PV. (ZE może odmówić przyłączenia)
    Magazyny energii obowiązkowo w nowych instalacjach pojemności min 50% zainstalowanej mocy PV
    Dopłaty do montażu do już zainstalowanych PV nawet gdy korzystano z programu "mój prąd" czyli-2.0
    Nie wiem na ile prawdziwe ale całkiem realne. Przepraszam że nie podam źródła, ale proszę traktować jako zasłyszaną ciekawostkę (plotkę)
    Pozdrawiam.