Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch - Pralka Bosch WAN24240PL czuć smar łożykowy podczas pracy

mmstan 08 Nov 2020 10:35 465 3
 • #1
  mmstan
  Level 11  
  Witam
  Proszę o pomoc, poradę. Od dwóch dni podczas pracy pralki bosch, szczególnie przy wysokich obrotach czuć smar łożyskowy. Mam wrażenie, że przy wysokich obrotach pralka emituje inne niż normalnie dźwięki. W całej łazience czuć smar łożyskowy.

  Czy jest to normalne czy należy się niepokoić problemem ?

  Dziękuję za podpowiedź.
 • Helpful post
  #2
  Kenworth 18
  Level 43  
  Możliwe, że puścił uszczelniacz i smar z łożysk miesza się z wodą w pralce. Należy zacząć od zdemontowania paska napędowego i dynamicznego kręcenia bębna ręką i jeśli usłyszysz szumy, stuki to czas życia łożysk dobiegł końca. Tutaj jest pokazany początkowy etap awarii, który informuje że nadszedł czas na naprawę: https://youtu.be/wSB6UBciqeo jeśli jednak zaniedba się temat to skutki mogą być takie: https://youtu.be/5xhR_ulHwsM
  Na szczęście w Twoim przypadku zbiornik jest rozkręcany i producent umożliwia wymianę łożysk i uszczelniacza.
 • #3
  mmstan
  Level 11  
  Dziękuję, miał Pan rację. Słychać mocno bęben przy kręceniu ręką. Czy łożyska wymienia się na miejscu czy konieczny jest transport do osoby serwisującej ? Czy są jakieś polecane marki łożysk( uszczelniaczy ) o które mogę prosić osobę zajmującą się naprawą pralki ?
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Akurat ta pralka umożliwia samodzielną wymianę łożysk i posiadając podstawowy zestaw narzędzi jest możliwość wykonania tego we własnym zakresie, ale jeśli nie czujesz się na siłach to jak najbardziej lepiej skorzystać z usług lokalnego serwisu sprzętu AGD a decyzja o zabraniu pralki lub pracy u klienta zależy już od serwisanta.
  Każdy szanujący się serwisant nie zamontuje łożysk chińskich bo to oznacza pewną reklamację ze strony klienta w przypadku uszczelniacza również nie warto zakładać tych najtańszych. Mimo panującej opini, że polskie jest marnej jakości to akurat polskie łożyska są bardzo dobre, ale większość fachowców i tak woli stosować łożyska FAG, SKF albo Timkem.
  Podstawowa zasada jest taka, że najważniejszy jest prawidłowy montaż uszczelniacza jak i sam uszczelniacz bo to on zabezpiecza łożyska przed dostaniem się do nich wody i póki spełnia swoją rolę to łożyska będą sprawne.