Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat inwerterowy do 1000 zł do domowego spawania. Czy warto?

alikatek 08 Nov 2020 11:35 3123 14
    alikatek
    Level 29  
    Witam.

Zastanawiam się ostatnio nad zakupem migomatu inwerterowego głównie do domowego spawania. Chciałbym się zmieścić w cenie ~1000 zł. Zdaję sobie w pełni sprawę z tego że w tej cenie nie kupię urządzenia idealnego, bezawaryjnego i o parametrach dokładnie takich jak są opisane na pudełku. Po prostu nie ta liga sprzętu. Ma służyć do domowego spawania, czasem jakiej fuchy.
    Zależy mi głównie na tym, aby urządzenie było mobilne i lekkie dlatego szukam inwerterowych. Transformatorowe nie wchodzą w grę bo wnieść to po schodach to jest katorga.
    Dobrze by było gdyby miał tez możliwość spawania zwykłą elektrodą MMA. Mam wtedy jedno urządzenie do 2 typów spawania. Gdyby obsługiwał drut samoosłonowy to by już był ideał (wymaga zmiany biegunowości spawania).
    Spawane materiały: zwykła stal, stal nierdzewna i aluminium. Aluminium nie musi idealnie spawać, grunt żeby się dało.

Po wstępnym przeszukaniu internetu mam dwie propozycje:

:arrow: Powermat PM-IMGTS-210S SYNERGY np aukcja:

https://allegro.pl/oferta/spawarka-migomat-mig-mag-mma-lift-tig-210-synergia-9652042509

:arrow: POWERMAT PM-IMG-220T np aukcja:

https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-migomat-mig-220-mma-synergia-8909017151

:arrow: Weldman MICRO MIG 190 MMA

https://allegro.pl/oferta/migomat-3w1-spawarka-mig-mma-tig-190-synergia-flux-9857664147

Najpewniej celowałbym w pierwszą opcję, ponieważ mam od jakiegoś czasu styczność z importerem POWERMAT. z ich sprzętem (spawarką inwerterową MMA, nagrzewnicą, wkrętarką) nie miałem dotychczas żadnych problemów. Sprzęt jeden z tańszych, powszechny w marketach ale dość solidnie wykonany jak na swoją cenę.

Liczę na Wasze opinie.
    Pozdrawiam.
    alikatek
    Level 29  
    Niby racja, używać często na gwarancji żeby w razie czego zwrócić.

Czekam jeszcze na inne opinie.

Dodano po 6 [godziny] 10 [minuty]:

Poczytałem trochę na internecie i wybrałem jednak opcję pierwszą Powermat PM-IMGTS-210S SYNERGY

Jak otrzymam to opisze dokładniej co dostałem i jak się sprawuje.
    Kowal_Sky
    Level 11  
    Nie wiem czy to odkop czy nie, ale mnie interesuje jak sprzęt się sprawuje.
    Temat chce być na tyle zagmatwany, że pod nazwą Synergia można znaleźc modele od Magnuma i różne inne.
    Więc ponaglam pytanie - masz jakieś wnioski?
    alikatek
    Level 29  
    Wnioski mam takie, że ta synergia to bardziej z nazwy. On ma po prostu wprowadzone dane na temat posuwu drutu w zależności od prądu spawania. Zmieniając jeden z parametrów (prąd, napięcie, posuw) zmieniają się też pozostałe. Nie da się zwiększyć posuwu nie zmieniając prądu np.
    Drutami 0.6 i 0.8 spawa bardzo dobrze moim zdaniem, o wiele lepiej w porównaniu z transformatorowymi migomatami z którymi miałem chwilową styczność. Da się łatwo i ładnie zespawać blachę 1 mm, pewnie cieńsze też się da, ale wymagałoby to już trochę praktyki by to ładnie zrobić.
    Jako spawarka MMA spawa po prostu jak inwerter, nie zauważyłem różnicy w stosunku do poprzedniej spawarki inwerterowej z tej samej firmy (MMA-250S). Łuk zapala się bez problemu, elektrodę jest dość trudno tak niefortunnie przyłożyć by się przykleiła. Ale to jest chyba zaleta wszystkich inwerterów.

Nie przegrzewa się przy dłuższym spawaniu bez przerwy co jest moim zdaniem ogromnym plusem.
    Podajnik drutu nie ślizga, ale jest dość głośny. Podajnik oparty o jedną napędzaną rolkę. Koło na napędzanej rolce można odwrócić, co należy zrobić by spawać cieńszym lub grubszym drutem. Są na niej dwa frezy.

Ogólnie można powiedzieć że zakup nie drogi a do domu w pełni wystarczający. Nie wiem jak będzie z trwałością i awaryjnością urządzenia, nie rozbierałem jej celem obejrzenia podzespołów. Raczej nie będę tego robił ponieważ spawarka jest sterowana przez jakiś rodzaj komputera, jeżeli dojdzie do jego usterki to tylko gwarancja albo złom. Normalny inwerter potrafiłbym naprawić.
    Samo urządzenie jest w dość solidnej i masywnej obudowie, na pewno nie jest do obudowa z blachy-bibuły. Trzyma się to ładnie w kupie. Prezentuje się dość profesjonalnie moim zdaniem, nie jak tani chiński szmelc.

W pudełku dostajemy przewód MIG 4 m, uchwyt elektrody z przewodem 2 m, przewód masowy 2 m, wąż gazowy, szczotkę drucianą i maskę spawalniczą z 2 zapasowymi szybkami.
    maciejdm1
    Level 10  
    Cześć. Spawasz w osłonie gazowej, czy bez gazu?
    alikatek
    Level 29  
    Spawam zwykłym drutem do migomatu w osłonie CO2. Próbowałem też spawać drutem samoosłonowym bez gazu. W obu przypadkach spawy wychodzą przyzwoite. Pewnie jak zdobędę trochę więcej praktyki spawy będą lepsze.
    Na razie mam wrażenie że wychodzą mi zbyt wypukłe a nie mogę zmniejszyć szybkości podawania drutu bez zmniejszenia prądu spawania. Tak ten sterownik niestety działa.
    alikatek
    Level 29  
    Coś ta "synergia" pomaga bo jednak ustawi ci dobrze ilość drutu do prądu spawania. Robi to z grubsza dobrze, ale daje drutu zbyt dużo moim zdaniem i spawy wychodzą wypukłe.
    Ale udało mi się "oszukać" tą synergię i zmniejszyć ilość podawanego drutu. Bardzo prostą metodą.
    Przy wyborze grubości drutu ustawiłem grubszy drut niż mam założony (np na szpulce mam 0.6 a na sterowniku ustawione 0.8).
    Zmniejsza to ilość podawanego drutu na tyle że spaw nie jest już tak wypukły.
    cirrostrato
    Level 37  
    Niedawno w pobliskim Lidlu prawie zamieniłem się w słup soli, migomat za 389 zł, miałem w ręku (rozpakowałem wyglądał na oko solidnie), trzeba by tylko dokupić butlę, dwa dni sprzedawali, na dziś brak.
    Michauxxx
    Level 1  
    Witam. Mam pytanie odnośnie tego miga Powermat synergy. Jak zmienić posuw drutu? Regulacja jest klikając pokrętło? Bo chyba trafiłem na jakiś felerny egzemplarz. U mnie nie da się klikać pokrętłem można tylko kręcić. Jak to u was wygląda?

Dodano po 3 [minuty]:

Widziałem też z firmy Magnum z identycznym panelem sterowania i tam klikając pokrętło można było ustawiać szybkość drutu i prąd osobno.
    alikatek
    Level 29  
    Mój nie ma klikania pokrętłem.
    Zmieniasz przyciskiem po lewej stronie pokrętła.
    Ale i tak nic ci to nie da bo jak zmienisz posuw to z automatu zmieni ci się prąd spawania. Nic się nie da manualnie zrobić.
    Kowal_Sky
    Level 11  
    Dzień dobry. Zdecydowałem się na PM-IMGTS-210S SYNERGY.
    Minęło trochę czasu, od tego czasu wyspawałem już najazdy z profili 50x50x3, nadkola w samochodzie i przelotowy tłumik końcowy.
    Spawarka zaskoczyła mnie tylko raz na początku kiedy próbowaliśmy atakować stos blach 6mm na pełnym prądzie i wyskoczyły korki.
    Jako amator ze wsparciem zawodowego spawacza poznałem trochę tematykę spawania. Pożyczyłem też sprzęt znajomemu który ocenił go na taki z potencjałem. Kiepsko że spawarka nie zapamiętuje ustawień po ponownym uruchomieniu (nie odpinając z gniazdka). Pal licho już tą prędkość i prąd, ale wydaje mi się że zachowywała się inaczej kiedy nie przestawiłem rodzaju gazu z CO2 na MIX, a musiałem to robić co uruchomienie. Przez to może wydawać się że synergia podaje źle, a podaje dość dobrze. Zauważyłem to spawając niedużym prądem blachę do samochodu bez uprzedniego przestawienia.
    Także najpierw sprawdzamy parametry i później dopiero oceniamy.
    Przymierzam się do uchwytu lift-TIG i chciałbym spróbować się tej techniki nauczyć, w razie gdybym kupił i coś szło nie tak - spawarka się nie nadawała - dam znać.

Póki co pełna rekomendacja.
    ^ToM^
    Level 40  
    Ostatnio kupiłem sobie IDEAL TECNO MIG 200/2
    Link

Dałem 1100 zł - stargowałem się nieco od ceny z allegro ;)
    Miałem następujące kryteria przy wyborze:
    1. Zasilanie 400 V /230 V
    2. Migomat + MMA
    3. Inwerter a nie trafo
    4. Kompaktowane wymiary, aby dało się przewozić w samochodzie.
    5. Dobra jakość
    6. Cena ~1000 zł brutto.

Wybór padł właśnie na tą. Spawa świetnie. Ja spawałem póki co tylko MMA, ale dałem koledze na weekend i u siebie migomatował i mówi, że nie gorzej idzie niż jego ESAB.

U mnie w domu przy zasilaniu 400 V pobór prądu jest na poziomie ~ 4 A dla elektrody 3,2 mm. Natomiast przy nastawieniu max. na elektrodzie 3,2 mm pobór prądu wyniósł 7-9 A. Producent podaje w dokumentacji maksymalny prąd jako 200 A. W praktyce udało mi się na elektrodzie 3,2 mm osiągnąć maksymalny prąd 185 A. Jest to wartość w zupełności wystarczająca nawet do spawania elektrodą 4 mm. Tym bardziej ww. prądy są całkowicie wystarczające dla trybu MIG. Ma też regulowaną indukcyjność, co czasami jest przydatne.

Spawarka zasilana międzyfazowo 400 V pobiera znacznie mniejszy prąd, mniej obciąża kable i mniej się nagrzewa.
    Warto kupić taką właśnie do warsztatu.
    Generalnie z tego typu migomatów są tylko dwa na allegro.
    Jest to właśnie ten Ideal 200/2 oraz druga bliźniacza Magnum 200/2 KN (jest też model bez KN, ale on jest tylko na 230 V - trzeba na to zwrócić uwagę). One są funkcjonalnie i elektrycznie praktycznie takie same. Zasilanie na 230 V rozwiązane jest dołączoną do urządzenia przejściówką.
    Różnią się kolorem obudowy i ceną. Magnum jest sporo droższa.
    Ideal ma dobry serwis w PL, co też jest na plus.

W ten sposób stałem się posiadaczem migomatu i mma w jednym.
    radek97
    Level 1  
    W tym modelu Powermat PM-IMGTS-210S jest doregulowanie napięcia po wciśnięciu przycisku, czyli jak chcesz mniejszy posuw przy tym samym napięciu, to trzeba najpierw ustawić mniejsze napięcie z mniejszym posuwem, a potem podbić napięcie w górę. Bo posuw zostaje bez zmian. Ja to tak rozumiem, bo filmach, które widziałem. Panel sterowania jest taki sam jak w Magnumie.