Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Siemens KD30NV00/02 - ciężko jej się załączyć

08 Nov 2020 12:25 447 10
  • Level 34  
    Witam,
    Pojawił się problem z moją lodówką. Otóż ciężko jej się załączyć. Mrugają przy tym lampki na panelu. Pomaga wyłączenie i włączenie przyciskiem na panelu, ale tylko do następnego wyłączenia. Mało się znam na tego rodzaju sprzęcie, ale wyczytalem, że może to być kwestia kondensatora. Mam problem z dobraniem się do niego, nie wiem jak zdjąć ten panel aby go nie połamać. Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny. Załączam fotki tabliczki znamionowej i samego panelu.
    Pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • SterControlSterControl
  • Level 26  
    Opis awarii jest ok ale dodaj fotki dolnego rejonu tej lodówki ale z tyłu po bokach spreżarki, żeby było widać elementy do których dochodzą jakieś przewody.
    Wstępna diagnoza to awaria czujnika parownika, nie ruszaj elektrowni ani żadnych kondenstorów co Ci sugeruje wujek Google!

Dodano po 2 [minuty]:

Opis Ok ale wrzuć zdjęcie tej lodówki z tyłu żeby bylo widać jakie tam są elementy w pobliżu sprężarki do których dochodzą jakieś przewody, bo z jej opisu wynika że powinien być tam zawór przestawny sterowany elektrycznie.
    Chodzi o dolną częsć z tyłu, tak że tego grila zwanego skraplaczem jeśli tam jest to nie rób mu fotki.
    Tylko sam dół z boku(ów) sprężarki!
    Wstępna diagnoza to uszkodzony czujnik parownika
  • SterControlSterControl
  • Level 26  
    Ile to ustrojstwo ma lat, bo patrząc na te obrazki to wygląda na leciwą i bez bajerów typu no-frost a w opisie na tabliczce sugeruje że ma grzałkę, (po symbolu) chyba że producent opisał moc pobieraną a inny dostawca części sugeruje że jest w niej wentylator więc podaj jak to jest z tym wentylatorem: ma go czy nie ma?
    Niebezpieczne jest to opisane jak by pojawiała się przerwa w jej zasilaniu a to już nie są żarty bo jeśli tak się dzieje to grozi uszkodzeniem sprężarki, więc musisz sprawdzić instalacje zasilającą, różne przedłużacze i gniazdka sieciowe nie mogą powodować przerw w jej zasilaniu, musisz to wyeliminować!
    Jesli to jest ok a zjawisko pojawia się nadal to zajrzyj do elektrowni i wrzuć fotkę plyty, która jest w niej i chyba ma tam zabezpieczenie przed wysunięciem sprężynującą blaszką więc ją odchyl i odłącz przewód łączący ją z panelem a potem wysuń tylko wcześniej włóż wtyczkę tej lodówki do kieszeni , tak na wszelki wypadek abyś jeszcze odpisał!!
    Jeśli to taka płyta ,którą widziałem to masz tam takie dwa płaskie kondensatory przeciw zakłóceniowe,więc pomierz ich pojemności tylko wcześniej wszystkie obecne tam na płycie rozładuj PRZED POMIAREM, żeby było jeszcze czy zmierzyć te pojemności.
    Z uwagi na wiek mogły sporo jej stracić!
    Na placu boju pozostanie jeszcze ten czujnik informujący ze plyta w chłodziarce zostala rozmrożona.
    Cały powyższy opis nie załatwił tego problemu (ponownego startu spr. po rozmrożeniu plyty), ale to jest ważniejsze
  • Level 34  
    Tak, jest wentylator. Lodówka jest podłączona bezpośrednio do gniazdka, bez żadnych przedłużaczy. Jutro powalczę z tym panelem, może uda mi się go wyjąć i dotrzeć do kondensatorów.
    Lodowka już ma napewno ponad 10 lat, aha i słychać częste pykanie, którego wcześniej nie słyszałem.
  • Level 26  
    Wentylator w zamrażarce?
    Z tym zasilaniem to nie czekaj tylko podokręcaj przewody w gniazdku a może i przy bezpieczniku z którego leci zasilanie, bo to nie są żarty a padnie sprężarka, tak że nie żadne jutro!
    To jest atak na sprężarkę!!!
  • Level 34  
    Tak, wentylator zasysa powietrze z zamrażalnika i wdmuchuje do komory chłodniczej.
    Gniazdko jest OK, sprawdziłem dokładnie całą instalację do bezpieczników - też OK. Pozostaje tylko dobrać mi się do tego panelu, ale nie bardzo wiem jak się do niego zabrać. Przeszukałem trochę internet, ale nigdzie na trafiłem na jakiś manual jak to rozebrać aby nie uszkodzić.
  • Level 26  
    Panel przedni mocowany jest dwoma wkrętami do ramy od spodu, z lewej i prawej. Na twoich fotkach nie jest panel z całą szerokością tylko fragment. Obejrzyj dokładnie to znajdziesz te wkręty. Delikatnie podważ od góry i wysuń ostrożnie bo pomiędzy nim, a modułem jest taśma łącząca wyświetlacz z modułem. Wyciągnij wtyczkę taśmy z modułu i chyba jest poprzeczna sprężynująca blaszka zabezpieczająca modul przed wysunięciem, demontujesz ją i wysuwasz moduł z gniazda.
  • Helpful post
    Level 26  
    Z tego co sobie przypominam trzeba go palcami wyciągnąć, oczywiście z umiarem.
  • Level 34  
    Lodówka szrot. Padnięty panel. Za duży koszt naprawy starej lodówki. Zamykam temat.