Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfral Smart 5p - nie dzwoni

SzorstkiLbn 08 Nov 2020 15:23 774 18
Ochrona Domu
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    Witam i proszę o pomoc.
    Wymieniłem unifon w mieszkaniu na Cyfral Smart 5p (stary to był jakiś ulep z różnych części więc nie wiem jaki to model - wrzucał zdjęcie Cyfral Smart 5p - nie dzwoni ) i napotkałem problem z bardzo cichym niemal niesłyszalnym sygnałem wywołania (reszta jest ok - słychać w słuchawce w obu kierunkach oraz otwarcie drzwi). Słychać tylko ciche brzęczenie w słuchawce. Porównałem mocowanie kabelków u sąsiada (Urmet 1131) i na tej podstawie spróbowałem połączyć u siebie ale niestety nic to nie dało.
    Proszę o radę co powinienem w tej sytuacji zrobić. Cyfral Smart 5p - nie dzwoni Cyfral Smart 5p - nie dzwoni Cyfral Smart 5p - nie dzwoni Cyfral Smart 5p - nie dzwoni
    Moderated By Tracer2:

A osoba nie widzi jak tworzy temat , że się jej "problem" na czerwono wyświetla ?

• Ochrona Domu
    CYRUS2
    Level 42  
    Buzzer - będzie "piszczał".
    Druga możliwość to zakup płytki sygnałowej - generatora.

Kiedyś firma WEKTA produkowała aparaty TK-6 z wbudowanym generatorem.
  • Ochrona Domu
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    CYRUS2 wrote:
    Buzzer - będzie "piszczał".
    Druga możliwość to zakup płytki sygnałowej - generatora.

Kiedyś firma WEKTA produkowała aparaty TK-6 z wbudowanym generatorem.

Czyli ten element w starym unifon ie to był właśnie generator?

Bo u sąsiada nie zauważyłem takiego dodatku.
    zybex
    Helpful for users
    To tak zwana terkotka a ściślej brzęczyk elektromagnetyczny na napięcie stałe. Możesz to przełożyć do nowego unifonu lub zamontować jakikolwiek dzwonek elektroniczny na napięcie około 5V lub zakupić płytkę generatora i odpowiednio ją podłączyć.
    CYRUS2
    Level 42  
    SzorstkiLbn wrote:
    Czyli ten element w starym unifon ie to był właśnie generator?
    Nie, to brzęczyk realizujący dzwonienie z DC.
    Quote:
    Bo u sąsiada nie zauważyłem takiego dodatku.
    Może zmienili centralkę domofonu generator, a także brzęczyk nie jest już potrzebny.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    CYRUS2 wrote:
    Może zmienili centralkę domofonu generator, a także brzęczyk nie jest już potrzebny.

To czemu u mnie nie działa? Sąsiad mieszka naprzeciwko mnie w tej samej klatce w bloku.

Dodano po 35 [minuty]:

Zastanawiam się jeszcze jak niby działa ustawianie głośności w tym unifonie? Skoro podepnę brzęczyk albo inny sygnalizator zewnętrzny to wbudowany przełącznik w unifon będzie z nim oddziaływał?
    zybex
    Helpful for users
    SzorstkiLbn wrote:

Zastanawiam się jeszcze jak niby działa ustawianie głośności w tym unifonie? Skoro podepnę brzęczyk albo inny sygnalizator zewnętrzny to wbudowany przełącznik w unifon będzie z nim oddziaływał?

Jeżeli podepniesz brzęczyk (ten ze starego unifonu), to ta regulacja w ogóle nie będzie na niego oddziaływać. Gdybyś kupił płytkę generatora, to regulacja jak najbardziej będzie działać. Sygnał wywołania będzie wydobywał się ze słuchawki, która służy do prowadzenia rozmowy.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    zybex wrote:
    SzorstkiLbn wrote:

Jeżeli podepniesz brzęczyk (ten ze starego unifonu), to ta regulacja w ogóle nie będzie na niego oddziaływać. Gdybyś kupił płytkę generatora, to regulacja jak najbardziej będzie działać. Sygnał wywołania będzie wydobywał się ze słuchawki, która służy do prowadzenia rozmowy.

Czy mógłbyś podpowiedzieć jaką płytkę kupić żeby pasowała do tego unifonu? Nie chciałbym się machnąć i kupić czegoś co nie będzie pasować.
    Dzięki za pomoc!
    zybex
    Helpful for users
    Zastanawiam się, czy ten generator jest tobie potrzebny. Jeżeli miałeś wcześniej unifon z wywołaniem prądem stałym (brzęczyk), to rzeczywiście tak, ale z kolei twój sąsiad nie ma nic takiego w swoim Urmecie. Czy robiłeś próby wywołania przy różnych ustawieniach przełącznika?
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    zybex wrote:
    Zastanawiam się, czy ten generator jest tobie potrzebny. Jeżeli miałeś wcześniej unifon z wywołaniem prądem stałym (brzęczyk), to rzeczywiście tak, ale z kolei twój sąsiad nie ma nic takiego w swoim Urmecie. Czy robiłeś próby wywołania przy różnych ustawieniach przełącznika?

Jeśli chodzi o przełącznik głośności to tak i przełącznik działał (tzn. Na głośnym ledwo słychać na średnim prawie nie słychać a na wyciszonym jest cicho). Zamieniałem też miejscem kabelki masa i spk (zielony i niebieski - w jakimś temacie wyczytałem że to może pomóc) i działało tak samo z tą różnicą, że na dole przy kasecie słychać było przy wciśnięciu guzika bzyczenie delikatne (jakby sygnał że dzwoni dzwonek na górze).
    Może w centralce da się podglosnic sygnał w moim lokalu?
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Cały czas nie mamy pewności jaki rodzaj wywołania jest w twoim bloku. Patrząc na twój stary unifon i na zastosowany w nim brzęczyk, mamy pewność, ze wywołanie jest zrealizowane napięciem stałym (nie melodią), które to uruchamia brzęczyk (terkotkę). Gdybyś miał miernik, to mógłbyś zmierzyć czy rzeczywiście w trakcie wywołania pojawia się tam napięcie stałe. Gdyby tak było, to mógłbyś kupić buzzer lub inny rodzaj dzwonka i podłączyć go zamiast terkotki. Podłącza się taki dzwonek bezpośrednio pod kabelek (z pominięciem płytki).
    Inna opcja, to zakup generatora i montaż w unifonie. W tym przypadku sygnał wywołania będzie słyszany w słuchawce.
    Nie wszystko jest jednak jasne, bo unifon twojego sąsiada zaprzecza wszystkiemu co napisałem. U niego jest tak jakby generator był już w twojej instalacji. Chyba, że on ma tak podłączone a w ogóle mu nie dzwoni. Sprawdź to, zapytaj sąsiada.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    Sąsiad twierdzi że wszystko działa jak trzeba. Mam dokładnie taki sam problem z tą instalacja. A masz pomysł czemu zamiana miejscami kabelków masy i głośnika w słuchawce nie stanowi problemu? Może właśnie sygnał idzie w słuchawkę tylko jest cichy bo wcześniej była założona terkotka (może idzie mniejsze napięcie z centralki)?
    zybex
    Helpful for users
    Nie zamieniaj masy ze słuchawką, bo tak się robi gdy nie wiemy na sto procent jakie jest przeznaczenie poszczególnych kabli, na przykład gdy wprowadzamy się do mieszkania i nie ma unifonu a tylko wystaje sześć kabelków. U ciebie był unifon, a mało tego podejrzałeś układ podłączeń u sąsiada. Ty masz tylko ustalić jaki rodzaj wywołania jest u ciebie, czy melodią która idzie z zasilacza, czy napięciem stałym które idzie z zasilacza.
    W twoim starym unifonie wyraźnie widać jak biały kabelek (wywołanie) nie wchodzi na pytkę a idzie na brzęczyk. Z brzęczyka natomiast drugi kabelek idzie do masy. Pytanie brzmi, czy do końca działał ten brzęczyk?
    Jak ci się chce, to weź ten brzęczyk podłącz w nowym unifonie na kabelkach (niech wisi). Jeden koniec do białego z instalacji (bez podłączania do płytki czyli zacisku RING). Drugi koniec do zacisku MASA (dodatkowo do niebieskiego). Wtedy niech ktoś zadzwoni i zobaczysz czy brzęczyk działa.
    Załóżmy jeszcze, że wywołanie jest realizowane melodią (jak u sąsiada) a u ciebie jest tylko problem z nowym unifonem (wada). Wystarczy w takim przypadku abyś wziął wkładkę słuchawkową od starego aparatu telefonicznego i podłączył ją tak jak wspomniany brzęczyk. Podczas próby wywołania będzie słychać melodię.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    Brzęczyk u mnie działał prawidłowo do samego demontażu słuchawki. U sąsiada też wywołanie nie ma formy melodyjki tylko bardziej skłaniałbym się do brzęczyka.
    zybex
    Helpful for users
    No to tylko się upewnij czy brzęczyk nadal u ciebie działa. Podłącz go na kabelkach na próbę lub zmierz czy pojawia się napięcie stałe podczas wywołania.
    Pierwsza możliwość do zakup "buzzera" (przetwornik piezo z wbudowanym generatorem). Koszt niewielki, bo zaledwie 1 złotych (znany portal). Niestety będzie to jedynie jednostajny ton.
    Druga możliwość to zakup płytki generatora, gdzie dźwięk będzie już modulowany. Płytka taka ma 3 wyprowadzenia. Minus dajesz na masę, plus na biały kabelek z instalacji (zasilanie) w wyjście dajesz na zacisk RING unifonu. Wtedy też będzie działał twój przełącznik.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    zybex wrote:
    No to tylko się upewnij czy brzęczyk nadal u ciebie działa. Podłącz go na kabelkach na próbę lub zmierz czy pojawia się napięcie stałe podczas wywołania.
    Pierwsza możliwość do zakup "buzzera" (przetwornik piezo z wbudowanym generatorem). Koszt niewielki, bo zaledwie 1 złotych (znany portal). Niestety będzie to jedynie jednostajny ton.
    Druga możliwość to zakup płytki generatora, gdzie dźwięk będzie już modulowany. Płytka taka ma 3 wyprowadzenia. Minus dajesz na masę, plus na biały kabelek z instalacji (zasilanie) w wyjście dajesz na zacisk RING unifonu. Wtedy też będzie działał twój przełącznik.

Czyli to ma być Buzzer z generatorem na 5v czy coś innego? Bo tamten brzęczyk poleciał niestety do kosza 😒
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Jeśli buzzer to będzie jedynie jednostajny dźwięk bez możliwości ściszania przełącznikiem. Taka możliwość będziesz miał gdy kupisz płytkę generatora i wtedy dźwięk będzie się wydobywał ze słuchawki. Pisałem już o tym dość dokładnie. Tylko zrób w końcu jakąś próbę aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, bo taki generator choć bardzo prosty, kosztuje nieco więcej niż 10 złotych. Na znanym portalu ich nawet nie widziałem.

Generatory wyglądają tak

SzorstkiLbn wrote:
    U sąsiada też wywołanie nie ma formy melodyjki tylko bardziej skłaniałbym się do brzęczyka.

I to mnie trochę niepokoi, bo taki dźwięk daje napięcie zmienne a nie stałe.
    SzorstkiLbn
    Level 10  
    Dzięki za pomoc. Zaopatrzę się w miernik w spróbuję sprawdzić napięcie na przewodach.
    zybex
    Helpful for users
    Prościej jest podłączyć słuchawkę lub mały głośniczek na około 40Ω.