Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] KiCad - elementy poza PCB

08 Nov 2020 16:09 405 7
  • Level 16  
    Jak na schemacie zaznaczyć elementy, które nie mają znaleźć się na płytce np. trafo? Chcę tam wstawić np 3-pinową złączkę, ale na schemacie chcę umieścić wszystkie elementy, również te które nie będą wlutowane w PCB.

Jak próbuję wykasować footprint z atrybutów do zgłasza mi błąd przy uaktualnieniu PCB.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 24  
    To nie błąd, to ostrzeżenie - zignoruj.
    Wykasuj footrpint i to wszystko.
    W nowej wersji mają pojawić się atrybuty (m.in. umieszczaj w PCB, umieszczaj w BOM).
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 30  
    pcichomski wrote:
    na schemacie chcę umieścić wszystkie elementy, również te które nie będą wlutowane w PCB.

Możesz je umieścić jako elementy "grafiki", wtedy przestaną być elementami uwzględnianymi przez program przy PCB.
  • Level 16  
    dufek wrote:
    pcichomski wrote:
    na schemacie chcę umieścić wszystkie elementy, również te które nie będą wlutowane w PCB.

Możesz je umieścić jako elementy "grafiki", wtedy przestaną być elementami uwzględnianymi przez program przy PCB.

Ale jak to zrobić? Mam gniazdo słuchawkowe JACK pobrane z biblioteki. Jak je oznaczyć na schemacie, że jest grafiką?
  • Level 25  
    pcichomski wrote:
    Jak próbuję wykasować footprint z atrybutów do zgłasza mi błąd przy uaktualnieniu PCB.
    Nie usuwaj footprintu, tylko zmień na taki jaki jest potrzebny, np. złącze śrubowe o odpowiedniej ilości pinów. Na schemacie będziesz miał transformator, a na płytce złącze. Choć nie zawsze jest to prawidłowe rozwiązanie, bo będą jeszcze zaciski uzwojenia pierwotnego, których nie chcemy na płytce.

Drugie rozwiązanie to dwa schematy. Jeden, który "ma wyglądać" i drugi lekko zmodyfikowany, na podstawie którego projektujemy płytę drukowaną.
  • Level 30  
    pcichomski wrote:
    Jak je oznaczyć na schemacie, że jest grafiką?

Umieszczasz na schemacie "rysunek" transformatora.
  • Helpful post
    Level 25  
    pcichomski wrote:
    Jak je oznaczyć na schemacie, że jest grafiką?
    Normalny symbol schematowy składa się z części graficznej i część elektrycznej. Część graficzna symbolu to symboliczny rysunek danego elementu. Część elektryczna to wyprowadzenia tego elementu. Głównie o te wyprowadzenia się rozchodzi. Eeschema traktuje je jako mające właściwości elektryczne pozwalając dołączyć przewody na schemacie, itp. Przede wszystkim właśnie te wyprowadzenia w bibliotece poprzez jej edycję należało by zmienić z wyprowadzeń mających właściwości elektryczne, na zwykłe graficzne linie, punkty, itp.

W przypadku części elementów zamiast kombinować z przeróbkami bibliotek w przypisaniach footprintów zmieniasz np. gniazdo jack o trzech wyprowadzeniach na złącze goldpin o trzech wyprowadzeniach. Później na płytce możesz wlutować w tym miejscu goldpin o trzech stykach lub przewody do podłączenia gniazda.
pcbway logo