Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant VRC 700 +VR91, VR71 z Solarem (mieszacz dla grzejników)

08 Nov 2020 16:55 228 3
  • Level 2  
    Cześć
    Zbliża się drugi sezon grzewczy więc chciałbym się wziąć za regulację swojej instalacji.
    Konfiguracja składa się z kotła ecoTec plus 246/5-5 podpiętego bezpośrednio do zasobnika CWU oraz poprzez sprzęgło do dwóch obwodów:
    1. Parter, podłogówka z mieszaczem
    2. Piętro, grzejniki bez mieszacza.

Na piętrze mam VRC700 przyporządkowany do grzejników oraz VR91 na parterze do podłogówki.
    Sterowanie pompami i mieszaczem z wykorzystaniem VR71.
    Schemat hydrauliczny nr 1
    Konfig VR71 nr 2
    Ma VR71 pompa cyrkulacji.

W ustawieniach z poziomu instalatora widzę informację o stanie mieszacza (zamykanie/otwieranie) także dla obwodu grzejnikowego gdzie nie mam zainstalowanego mieszacza.

Mam parę pytań do bardziej doświadczonych osób:
    1. Znalazłem analogiczny schemat dla VR70 i tam nie ma mieszacza. Czy może być także stosowana taka konfiguracja dla VR71 pomimo, że "wydaje się mu", że steruje mieszaczem ? Zastanawiam się czy przez to do obwodu nie jest pompowana woda o nieodpowiedniej temperaturze.
    2. Czy w takim schemacie zawsze obwód 1 jest połączony ze Strefą 1 i analogicznie obwód 2 ze Strefą 2 ?
    3. Nie wykorzystuję Obwodu 3, czy mogę do niego podłączyć sobie dodatkowy czujnik temperatury (na przykład temp. czynnika z obiegu solarnego przy wejściu do zasobnika) i odczytywać po EBUS czy też skoro obwód jest zdezaktywowany nie dostanę informacji po EBUS ?

Uzupełniając pytanie nr 3 - mam mały układ połączony z Raspberry Pi, za pomocą którego wrzucam sobie do Internetu parametry pracy kotła i temperatury i na tej podstawie buduję wykresy.
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  • Helpful post
    Level 34  
    jaa42 wrote:
    1. Znalazłem analogiczny schemat dla VR70 i tam nie ma mieszacza. Czy może być także stosowana taka konfiguracja dla VR71 pomimo, że "wydaje się mu", że steruje mieszaczem ? Zastanawiam się czy przez to do obwodu nie jest pompowana woda o nieodpowiedniej temperaturze.

Jest to normalne - VR71 może obsłużyć 3 obiegi z mieszaczem i nie ma to dla niego znaczenia czy są te mieszacze czy nie - zawsze będzie info o zamykaniu/otwieraniu mieszacza. Nie powoduje to zwiększania temp. na kotle. Kocioł zawsze będzie pracował z najwyższą wymaganą w danym momencie temp. taką jak dla obiegu o wymaganej najwyższej temp. wody - czyli dla grzejników. Dla O.P. będzie sobie "mieszał".
    Gdy będziesz miał ustawiony wpływ temp. pom. dla grzejników na "Termostat" to wtedy gdy obieg się wyłączy bo osiągnie zadaną temp. to kocioł zejdzie z temp. wody taką jak wymagana dla podłogówki.

jaa42 wrote:
    2. Czy w takim schemacie zawsze obwód 1 jest połączony ze Strefą 1 i analogicznie obwód 2 ze Strefą 2 ?

Tak - nr obiegu odpowiada numerowi strefy.

jaa42 wrote:
    3. Nie wykorzystuję Obwodu 3, czy mogę do niego podłączyć sobie dodatkowy czujnik temperatury (na przykład temp. czynnika z obiegu solarnego przy wejściu do zasobnika) i odczytywać po EBUS czy też skoro obwód jest zdezaktywowany nie dostanę informacji po EBUS ?

Nie bardzo - skoro nie jest wykorzystywany i aktywny obieg 3 - może to spowodować zaburzenia w regulacji i jakieś "konflikty"
  • Level 2  
    Dziękuję bardzo.
    Teraz mam jasność.
  • Level 2  
    Dziękuję bardzo.
    Teraz mam jasność.

Dodano po 38 [sekundy]:

Otrzymałem odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości.