Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Hivision LCD HV151 - chyba padło podświetlenie HELP

13 Paź 2005 15:52 2885 16
  • Poziom 10  
    Witam,
    Po włączeniu monitora - zapala się zielona lampka, a następnie na ułamek sekundy pojawia się obraz i potem ekran jest martwy - lampka się świeci. Co to może być? Monitor był w serwisie - naprawili mi to, ale minęło kilka miesięcy podczas których monitor był prawie nie używany - i znowu to samo. (Po naprawie obraz czasem drżał - ale po grzebaniu w ustawieniach - przestawał) Gdzie szukać usterki? Help plis - i z góry dzienx.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    w inwerterze
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    Faktycznie w inwerterze, choć początkowo nie wiedziałem co to jest. Do inwertera wchodzi zasilanie i sterowanie - stabilne, a na wyjściu napięcie pojawia się na ułamek sekundy i znika. Muszę teraz tylko poszukać co powoduje taki efekt, ale dzięki za podpowiedź. Jestem laikiem ale postaram się dalej poszukać problemu.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    to jeszcze nic nie znaczy
    wypadalo by sprawdzic rownierz swietlowki
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Czasami podobne efekty dają rozlane kondensatory. Trzeba by je wymienić, a inwerter wymyć i wysuszyć.
  • Poziom 10  
    Może faktycznie kondensatory, świetlówki chyba nie, bo nawet gdy są odłączone efekt jest ten sam - na wyjściu na ułamek sekundy napięcie.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    to nic nie znaczy, inwerter ma zebezpieczenie ktore go wylacza jesli nie jest podlaczona swietlowka
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    typowy objaw uszkodzonego kondesatora w inwerterze- wymień elektrolity, nie ma ich dużo, chyba , ze ustalisz, który to jest.
    / o poj. 10-33 mikro/6-7 V/. Jest któryś wysuszony
  • Poziom 10  
    Nie ma elektrolitów - są 4 ceramiczne 15pF i 2 chyba poliestrowe 100nF. Jak sprawdzić, czy są uszkodzone? Czy ceramiczne mogły się uszkodzić? 15pF są trudno dostępne. Gdzie można je kupić? Jakiś sklep internetowy? Nie wiem też jakim napięciem potraktować świetlówki żeby je sprawdzić, nie chciałbym ich przepalić.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Najczęściej padają te które są u kolegi 100nf przy trafach WN tracą pojemność bo mają ciężką pracę impulsową 50khz i duży prąd płynący przez nie łatwiej je wymienić niż pomierzyć
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Przy okazji obejrzyj kondensatory na płytce kontrolera w okolicy stabilizatora impulsowego 5V. Uszkadzają się często a monitor potrafi zachowywać sie w takich przypadkach zupełnie nietypowo. Jaka masz czym zgrać pamięć 24c16 obok procesora to wrzuć do bazy wsadów. Jej uszkodzenie to też chyba częsta jego usterka, a nuż komuś się przyda. Od jakiegoś czasu szukam tego wsadu po sieci i nic :(.
  • Poziom 10  
    Chętnie bym zgrał jakbym wiedział jak i czym, jeżeli taki sprzęt nie byłby drogi, mógłbym kupić. Kondensatory przy stabilizatorze wyglądają ok. Na początek wymienię te 100nF jak doradzał kolega wyżej. Dzięki.
  • Poziom 10  
    No i kondensatorki wymienione, ale niestety żadnych zmian :( . Podświetlenie włącza się na ułamek sekundy, no i gaśnie. Czy mogą być to uszkodzone transformatory? Jakim napięciem mogę sprawdzić te świetlówki?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    sprawdz napięcia, jakie wchodzą na inwerter po włączeniu sygnału z kompa
    jeżeli są 12-14V i 5 V , to sprawdz co się dzieje z nimi na płytce inwertera,
    może jest jakiś bezpiecznik 4-5 A / SMD/, może być uszkodzony.
    Jeżeli możesz zamieść foto płytki inwertera, latwiej będzie cos podpowiedzieć.
  • Poziom 10  
    Jest jeden bezpiecznik SMD ale jest w porządku. Zamieszczam zdjęcie. Nie wymieniałem jeszcze tych kondensatorów ceramicznych (15p). Zaznaczyłem gdzie dochodzi napięcie 12V. Z jednej strony transformatorów (od wewnątrz płytki) napięcie jest cały czas, a od zewnątrz pokazuje się po włączeniu na ułamek sekundy. Zaznaczyłem również napięcie na wejściu na płytkę - pięć kabli - napięcie jest tylko na żółtym (12V) i na czarnym (3V). Na tych kondensatorach 100nF też jest napięcie. Wlutowane bezpieczniki, to pozostałość po serwisie RTV - przerwała się tam poprzednio ścieżka. Zaczynam się zastanawiać czy problem leży w inwerterze. Czy mogę sprawdzić świetlówki napięciem 12V? Nie chciałbym ich uszkodzić.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Tam gdzie napięcie 3V, które wskazałeś na zdjęciu powinno byc 5V, odepnij przewód od inwertera i sprawdz jakie tam napięcie dochodzi
    po włączeniu monitora.
    jeżeli 5 V to uszkodzony jest tranzystor załączający inwerter. Sprawdz, jak zachowują się tranzystory Q1, Q2, Q8 i Q9 na płytce inwertera
    Sprawdz też czy nie ma zwarcia na układzie U1.
    jeżeli 3V to musisz szukać uszkodzenia w zasilaniu inwertera
  • Poziom 10  
    Po odpięciu inwertera, na głównej płycie monitora dochodzi napięcie 3.3V i tak jest opisane. Do tranzystorów na inwerterze dochodzi tylko 12V na środkową nóżkę, a po włączeniu monitora na krótki ułamek s. pojawia się niewielkie napięcie na lewej nóżce. Powoli się poddaję. Ale dziękuję wszystkim za pomoc. :cry: