Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

kulek855 08 Lis 2020 19:07 4866 22
  • Witam.
    Chciałbym zaprezentować do oceny, ewentualnie do wskazania błędów i wad mojej zgrzewarki do ogniw.
    Jeżeli dział jest nieodpowiedni to proszę o przeniesienie.

Nie mam dostępu do profesjonalnych narzędzi wiec obudowa wygląda jak wygląda. Wykonana ona została z blach pozostałych po kuchence mikrofalowej, przednią część wykonałem ze sklejki z powodu łatwiejszej obróbki.

Co należało by w niej zmienić:
    - zamienić przewód z 25mm2 na 35mm2
    - zaprasować końcówki oczkowe praską hydrauliczną
    - wymienić elementy aluminiowe na miedziane w rączce z elektrodami

Parametry początkowe:
    Transformator 1300W
    Przekrój przewodu spawalniczego uzwojenia wtórnego 25mm2
    Napięcie uzwojenia wtórnego 3,3V
    Prąd przy zwarciu na uzwojeniu wtórnym 750A (miernik ma skalę do 600A)
    Sterownik 40A oraz elektrody zostały zakupione na aliexpress.

Aktualne parametry:
    Napięcie uzwojenia wtórnego 5V
    Prąd przy zwarciu na uzwojeniu wtórnym 910A

Film przedstawiający wykonanie zgrzewarki:

Link

Zdjęcia zgrzewarki:
    Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

Do wykonania rączki zgrzewarki użyłem płaskowników aluminiowych, dedykowanych elektrod do zgrzewana, sprężynek, śrubek, płyty OSB oraz tworzywa sztucznego.
    Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

Wnętrze zgrzewarki
    Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

Chwilowo boczną ścianę zgrzewarki zaizolowałem papierem (chyba jęczmiennym) przed ewentualnym zetknięciem ze sterownikiem.

Aktualizacja 9.11.2020r.

Dzisiaj zrobiłem modyfikacje w zgrzewarce. Została ściągnięta izolacja z przewodu 25mm2 zamiast niej zastosowałem dwie warstwy taśmy kaptonowej oraz izolacje z papieru (chyba jęczmiennego). Dzięki temu weszło kilka zwojów więcej a napięcie wzrosło do 5V.

Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

Aktualizacja 10.11.2020r.
    Zmontowałem wszystko, wynik osiągnięty wynosi 910A. Pozostało zrobić jeszcze rączki do elektrod i projekt uznam za zakończony.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kulek855
    Poziom 11  
    kulek855 napisał 186 postów o ocenie 36, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • HelukabelHelukabel
    Darek05
    Poziom 11  
    Część
    Wykonanie całkiem przyzwoicie,

- jak wychodzą zgrzewy ?,
    - jakie masz ustawione czasy zgrzewania, ilość impulsów ?,

Od razu dodam że masz za niskie napięcie wyjściowe, nie dawno kończyłem swoją zgrzewarkę i robiłem kolejne, dla kolegi i brata, dla każdej z nich po przeprowadzonych pierwszych testach gdzie transformatory nawijałem przewodem 50mm2 (udawało mi się wsadzić od 2 do 3 zwoi), okazało się że zgrzewy wychodziły bardzo słabe, w przeważającej większości w ogóle się nie udawały.
    Regulacja czasu zgrzewania nic dobrego nie wnosiła, podnoszenie czasu zgrzewania powodowało tak naprawdę przepalanie blaszek gr. 0,2mm i ogniw.
    Napięcie wyjściowe w tedy mieściło się w granicach 2 - 3V
    Rozwiązaniem tego problemu okazało się podniesienie napięcia uzwojenia wtórnego do poziomu od 4V do 5V, aktualnie mam nawinięte 4 zwoje, przewód 25mm2 i na wyjściu jest 4,3V - każdy zgrzew wychodzi perfekcyjnie, czas pre-impulsu 10ms, czas zgrzewu 60ms i nie zależnie od zastosowanej blaszek niklowanych czy niklowych.

Dla przykładu górne zgrzewy 60ms dolne 40ms, zgrzewane blaszki 0,2mm niklowane.
    radomski99a
    Poziom 8  
    Z tego trafa powinieneś uzyskać przynajmniej 900-1100A. Jest tu wiele błędów ale najlepszym sposobem jest szukanie samemu a nie proszenie o gotowe rady. Swoją zgrzewarkę budowałem ponad 1.5 roku dopracowywujac kazdy szczegół.
    Szukając zdobywasz doświadczenie.
  • HelukabelHelukabel
    kulek855
    Poziom 11  
    Darek05 napisał:
    - jak wychodzą zgrzewy ?,
    - jakie masz ustawione czasy zgrzewania, ilość impulsów ?,

Zgrzewy przy blaszce niklowej 0.15mm wychodzą jak dla mnie ładne, takich taśm właśnie używam.
    1 impuls czas 0.2 moc zgrzewu ustawiam na maksymalną wartość. Tak zdaje sobie z tego sprawę, że napięcie niskie. Gdy będę potrzebował więcej mocy to zamienię przewód na dłuższy lub grubszy oczywiście bez izolacji, tak jak niżej wspominam.

Zdjęć nie mam ale jeżeli Cię interesuje to wstawiam link do filmu w którym zgrzewam pakiet do wkrętarki:

Link

radomski99a napisał:
    Jest tu wiele błędów

Interesują mnie tylko błędy związane z bezpieczeństwem, ale mimo tego jestem otwarty na wszelkie opinie. Moc zgrzewarki do blaszek niklowanych jest wystarczająca, jeżeli będę chciał zgrzewać nikiel to wymienię przewód na 35mm2 owinięty taśma kaptonową + rurka z włókna szklanego. Proszę zauważyć, że mój miernik jak wyżej wspomniałem ma skalę do 600A więc nie potrafię powiedzieć na ile wynik ponad 700A który, wskazał jest zgodny z rzeczywistością. Pozdrawiam.
    szeryf3
    Poziom 21  
    dariuszw4
    Poziom 11  
    Fajny układ, ładnie wykonany, sam zrobiłem zgrzewarkę, tylko poszedłem prostszą drogą, mój układ sterownia składa się dokładnie z 10 elementów elektronicznych, płynna regulacja czasu impulsu za pomocą rezystora nastawnego suwakowego, układ jest funkcjonalny, działa bezawaryjnie i jest bez zastrzeżeń.
    kulek855
    Poziom 11  
    szeryf3 napisał:
    Fajne urządzenie wykonałeś.

dariuszw4 napisał:
    Fajny układ, ładnie wykonany, sam zrobiłem zgrzewarkę, tylko poszedłem prostszą drogą, mój układ sterownia składa się dokładnie z 10 elementów elektronicznych, płynna regulacja czasu impulsu za pomocą rezystora nastawnego suwakowego, układ jest funkcjonalny, działa bezawaryjnie i jest bez zastrzeżeń.

Jeżeli działa i to bez awarii to jest dobrze.

Dzięki Panowie za opinie.

Tak na szybko sprawdzałem nowe elektrody:
    Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY
    KrRis
    Poziom 12  
    Mam takie pytanie. Jak nagrywałeś filmik na You Tuba że widać wszystko jak działasz ?? Kamerka na głowie czy jak ?? Pozdrawiam i gratuluję udanego projektu
    kulek855
    Poziom 11  
    KrRis napisał:
    Mam takie pytanie. Jak nagrywałeś filmik na You Tuba że widać wszystko jak działasz ?? Kamerka na głowie czy jak ?? Pozdrawiam i gratuluję udanego projektu

Dzięki. Kluczem tu są dwie żarówki fotograficzne umieszczone na statywach. Czasem zakładam softboxy dają one lepszy efekt.
    Film kręciłem telefonem redmi 6 umieszczonym na statywie fotograficznym. Również pozdrawiam.
    KrRis
    Poziom 12  
    No bardzo fajnie i profesjonalnie Ci wyszedł ten filmik. Miło się ogląda. Pytałem się bo sam chciałbym rozpocząć zabawę z filmowaniem mojej pracy i wrzucaniem tego na swoją stronę ( a w sumie na You Tube ). Możesz napisać jaki statywik użyłeś ( wiem że nie na temat ale jeśli można się przy okazji zapytać to będę wdzięczny).
    kulek855
    Poziom 11  
    KrRis napisał:
    Możesz napisać jaki statywik użyłeś ( wiem że nie na temat ale jeśli można się przy okazji zapytać to będę wdzięczny).

Użyłem Triopo GX-1127 Carbon z głowicą triopo B2 do tego mocowanie na telefon za kilka zł.
    Śmiało można użyć taniego statywu - przy telefonie ma to małe znaczenie. Oświetlenie mam takie (dwa takie zestawy):
    Link]Link[/url]
    radomski99a
    Poziom 8  
    Zobacz tutaj ten sam sterownik z niklem czystym grubości 0.2mm zgrzewarka jest w stanie zgrzac tak dowolną liczbę blaszek. Teraz czekam na miedź. Chce zgrzac blaszki miedziane 0.2mm
    https://youtu.be/rtQBvazCI18
    SylwekK
    Poziom 31  
    Darek05 napisał:
    Od razu dodam że masz za niskie napięcie wyjściowe

To ja od razu dodam, że mijasz się z prawdą ;-) Jak nie wierzysz to zapraszam do obejrzenia mojej konstrukcji. Link na dole w polecanych.
    radomski99a
    Poziom 8  
    SylwekK a zgrzewasz coś poza blaszką niklowaną? Przy czystym niklu napięcie im większe tym lepsze zgrzewanie.
    radomski99a
    Poziom 8  
    Chodziło mi o zgrzewanie do ogniw. Tam raczej używa się albo stali niklowanej albo prawie czystego niklu (prawie bo zawartość niklu to 99.6%) chodzi tu o jak najkrótszy czas zgrzewu. Zgrzewam nikiel z ustawieniem czasu 20-40ms. Z doświadczenia wiem, że im wyższe napięcie tym lepsze zgrzewanie.
    Darek05
    Poziom 11  
    SylwekK napisał:
    Darek05 napisał:
    Od razu dodam że masz za niskie napięcie wyjściowe

To ja od razu dodam, że mijasz się z prawdą ;-) Jak nie wierzysz to zapraszam do obejrzenia mojej konstrukcji. Link na dole w polecanych.

Może tak, Ale w twojej konstrukcji długość kabli wyprowadzonych do elektrod sprowadziłeś do niezbędnego minimum i te 2,9V wygląda że w zupełności wystarcza, w mojej zgrzewarce to nie przeszło mimo że początkowo miałem przewód 50mm2, tak samo było w pozostałych dwóch które równolegle wykonywałem. Dodam że początkowo wyprowadzone kable do elektrod były również 50mm2. Podniesienie napięcia do przedziału 4 - 5V rozwiązało moje problemy i pozostałych, dla zobrazowania różnic konstrukcyjnych załączam zdjęcia mojej zgrzewarki, aktualnie przewody do elektrod mam o przekroju 25mm2 z uwagi na dużą giętkość, 50mm2 był z byt sztywny.

Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY
    SylwekK
    Poziom 31  
    @radomski99a, Zobacz dolną cześć postu. Blacha niklowana (czyli najpopularniejsza). Już najniższe parametry jakie mogę ustawić czyli 10ms/10ms tworzy wytrzymały i ładny zgrzew.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17903368#17903368

Dodano po 4 [minuty]:

@Darek05, takie pytanie formalne - a czy z trafo wyjąłeś ten niepotrzebny rdzeń? Pytam, bo nie wszyscy go usuwają i skarżą się później na kiepskie osiągi.

Dodano po 9 [minuty]:

Darek05 napisał:
    Ale w twojej konstrukcji długość kabli wyprowadzonych do elektrod sprowadziłeś do niezbędnego minimum i te 2,9V wygląda że w zupełności wystarcza

Mam dodatkowy moduł z przewodami jak w zgrzewarce do swobodnego zgrzewania, w sumie jakieś +80cm - nie widzę różnicy w mocy.
    Darek05
    Poziom 11  
    Cytat:
    .......

@Darek05, takie pytanie formalne - a czy z trafo wyjąłeś ten niepotrzebny rdzeń? Pytam, bo nie wszyscy go usuwają i skarżą się później na kiepskie osiągi.

Tak, wywaliłem mostki indukcyjne.

Możliwe że zastosowane gniazda spawalnicze są tego efektem.
    Block3r
    Poziom 13  
    Zaciekawił mnie ten sterownik z Aliexpress. Jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy wersją z tyrystorem 40A, a 100A?
    Block3r
    Poziom 13  
    Tak się domyślam, bo mam zabezpieczenie 25A. Tylko miałem na myśli, że chińskie wyroby często nie trzymają parametrów - ten 100A chyba wytrzyma dłużej
    mmaker
    Poziom 19  
    Cześć, ja również zrobiłem taką zgrzewarkę z przeznaczeniem do ogniw i po drobnej modyfikacji polegającej na usunięciu mostków indukcyjnych z transformatora mam napięcie na wyjściu 2,7V (przewód 35mm²) i przy impulsach 10ms / 10ms wychodzą piękne zgrzewy praktycznie jak fabryczne, nie da się rozerwać blaszki bez jej uszkodzenia. Używam blaszki 10mm/0,2mm.
    Obudowa ze spawarki inwerterowej., elektrody z drutu miedzianego 4mm.