Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

kulek855 08 Nov 2020 19:07 33990 22
 • Witam
  Chciałbym zaprezentować do oceny, ewentualnie do wskazania błędów i wad mojej zgrzewarki do ogniw.

  Nie mam dostępu do profesjonalnych narzędzi wiec obudowa wygląda jak wygląda. Wykonana ona została z blach pozostałych po kuchence mikrofalowej, przednią część wykonałem ze sklejki z powodu łatwiejszej obróbki.

  Co należało by w niej zmienić:
  - zamienić przewód z 25 mm² na 35 mm²
  - zaprasować końcówki oczkowe praską hydrauliczną
  - wymienić elementy aluminiowe na miedziane w rączce z elektrodami

  Parametry początkowe:
  Transformator 1300 W
  Przekrój przewodu spawalniczego uzwojenia wtórnego 25 mm²
  Napięcie uzwojenia wtórnego 3,3 V
  Prąd przy zwarciu na uzwojeniu wtórnym 750 A (miernik ma skalę do 600 A)
  Sterownik 40 A oraz elektrody zostały zakupione na aliexpress.

  Aktualne parametry:
  Napięcie uzwojenia wtórnego 5 V
  Prąd przy zwarciu na uzwojeniu wtórnym 910 A


  Film przedstawiający wykonanie zgrzewarki:
  Zdjęcia zgrzewarki:
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Do wykonania rączki zgrzewarki użyłem płaskowników aluminiowych, dedykowanych elektrod do zgrzewana, sprężynek, śrubek, płyty OSB oraz tworzywa sztucznego.
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Wnętrze zgrzewarki
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Chwilowo boczną ścianę zgrzewarki zaizolowałem papierem (chyba jęczmiennym) przed ewentualnym zetknięciem ze sterownikiem.
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Aktualizacja 9.11.2020r.

  Dzisiaj zrobiłem modyfikacje w zgrzewarce. Została ściągnięta izolacja z przewodu 25 mm² zamiast niej zastosowałem dwie warstwy taśmy kaptonowej oraz izolację z papieru (chyba jęczmiennego). Dzięki temu weszło kilka zwojów więcej a napięcie wzrosło do 5 V.
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Aktualizacja 10.11.2020r.
  Zmontowałem wszystko, wynik osiągnięty wynosi 910 A. Pozostało zrobić jeszcze rączki do elektrod i projekt uznam za zakończony.
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kulek855
  Level 11  
  Offline 
  kulek855 wrote 244 posts with rating 80, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
 • #2
  Darek05
  Level 11  
  Część
  Wykonanie całkiem przyzwoicie,

  - jak wychodzą zgrzewy?
  - jakie masz ustawione czasy zgrzewania, ilość impulsów?

  Od razu dodam, że masz za niskie napięcie wyjściowe, niedawno kończyłem swoją zgrzewarkę i robiłem kolejne, dla kolegi i brata, dla każdej z nich po przeprowadzonych pierwszych testach, gdzie transformatory nawijałem przewodem 50 mm² (udawało mi się wsadzić od 2 do 3 zwojów), okazało się że zgrzewy wychodziły bardzo słabe, w przeważającej większości w ogóle się nie udawały.
  Regulacja czasu zgrzewania nic dobrego nie wnosiła, podnoszenie czasu zgrzewania powodowało tak naprawdę przepalanie blaszek gr. 0,2 mm i ogniw.
  Napięcie wyjściowe wtedy mieściło się w granicach 2-3 V.
  Rozwiązaniem tego problemu okazało się podniesienie napięcia uzwojenia wtórnego do poziomu od 4 V do 5 V, aktualnie mam nawinięte 4 zwoje, przewód 25 mm² i na wyjściu jest 4,3 V - każdy zgrzew wychodzi perfekcyjnie, czas pre-impulsu 10 ms, czas zgrzewu 60 ms i niezależnie od zastosowanych blaszek niklowanych czy niklowych.

  Dla przykładu górne zgrzewy 60 ms dolne 40 ms, zgrzewane blaszki 0,2 mm niklowane.
  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY
 • #3
  radomski99a
  Level 9  
  Z tego trafa powinieneś uzyskać przynajmniej 900-1100 A. Jest tu wiele błędów, ale najlepszym sposobem jest szukanie samemu a nie proszenie o gotowe rady. Swoją zgrzewarkę budowałem ponad 1.5 roku dopracowywując każdy szczegół.
  Szukając zdobywasz doświadczenie.
 • #4
  kulek855
  Level 11  
  Darek05 wrote:
  - jak wychodzą zgrzewy?
  - jakie masz ustawione czasy zgrzewania, ilość impulsów?

  Zgrzewy przy blaszce niklowej 0.15 mm wychodzą jak dla mnie ładne, takich taśm właśnie używam.
  1 impuls czas 0.2 moc zgrzewu ustawiam na maksymalną wartość. Tak, zdaje sobie z tego sprawę, że napięcie niskie. Gdy będę potrzebował więcej mocy, to zamienię przewód na dłuższy lub grubszy, oczywiście bez izolacji, tak jak niżej wspominam.


  Zdjęć nie mam, ale jeżeli Cię interesuje, to wstawiam link do filmu, w którym zgrzewam pakiet do wkrętarki:  radomski99a wrote:
  Jest tu wiele błędów

  Interesują mnie tylko błędy związane z bezpieczeństwem, ale mimo tego jestem otwarty na wszelkie opinie. Moc zgrzewarki do blaszek niklowanych jest wystarczająca, jeżeli będę chciał zgrzewać nikiel, to wymienię przewód na 35 mm² owinięty taśma kaptonową + rurka z włókna szklanego. Proszę zauważyć, że mój mierni, jak wyżej wspomniałem, ma skalę do 600 A, więc nie potrafię powiedzieć na ile wynik ponad 700 A, który wskazał, jest zgodny z rzeczywistością. Pozdrawiam
 • #5
  dariuszw4
  Level 11  
  Fajny układ, ładnie wykonany, sam zrobiłem zgrzewarkę, tylko poszedłem prostszą drogą, mój układ sterownia składa się dokładnie z 10 elementów elektronicznych, płynna regulacja czasu impulsu za pomocą rezystora nastawnego suwakowego, układ jest funkcjonalny, działa bezawaryjnie i jest bez zastrzeżeń.
 • #8
  kulek855
  Level 11  
  Dzięki. Kluczem tu są dwie żarówki fotograficzne umieszczone na statywach. Czasem zakładam softboxy, dają one lepszy efekt.
  Film kręciłem telefonem Redmi 6 umieszczonym na statywie fotograficznym. Również pozdrawiam.
 • #9
  KrRis
  Level 12  
  No bardzo fajnie i profesjonalnie Ci wyszedł ten filmik, miło się ogląda. Pytałem, bo sam chciałbym rozpocząć zabawę z filmowaniem mojej pracy i wrzucaniem tego na swoją stronę (a w sumie na YouTube ). Możesz napisać, jaki statyw użyłeś (wiem że nie na temat, ale jeśli można przy okazji zapytać, to będę wdzięczny).
 • #10
  kulek855
  Level 11  
  KrRis wrote:
  Możesz napisać, jaki statyw użyłeś (wiem że nie na temat, ale jeśli można przy okazji zapytać, to będę wdzięczny).


  Użyłem Triopo GX-1127 Carbon z głowicą Triopo B2 do tego mocowanie na telefon za kilka zł.
  Śmiało można użyć taniego statywu - przy telefonie ma to małe znaczenie. Oświetlenie mam takie (dwa takie zestawy):
  Link
 • #11
  radomski99a
  Level 9  
  Zobacz tutaj ten sam sterownik z niklem czystym grubości 0.2 mm, zgrzewarka jest w stanie zgrzać tak dowolną liczbę blaszek. Teraz czekam na miedź. Chce zgrzać blaszki miedziane 0.2 mm.
  https://youtu.be/rtQBvazCI18
 • #12
  SylwekK
  Level 32  
  Darek05 wrote:
  Od razu dodam, że masz za niskie napięcie wyjściowe

  To ja od razu dodam, że mijasz się z prawdą ;-) Jak nie wierzysz, to zapraszam do obejrzenia mojej konstrukcji. Link na dole w polecanych.
 • #13
  radomski99a
  Level 9  
  SylwekK, a zgrzewasz coś poza blaszką niklowaną? Przy czystym niklu napięcie im większe tym lepsze zgrzewanie.
 • #15
  radomski99a
  Level 9  
  Chodziło mi o zgrzewanie do ogniw. Tam raczej używa się albo stali niklowanej albo prawie czystego niklu (prawie, bo zawartość niklu to 99,6%), chodzi tu o jak najkrótszy czas zgrzewu. Zgrzewam nikiel z ustawieniem czasu 20-40 ms. Z doświadczenia wiem, że im wyższe napięcie, tym lepsze zgrzewanie.
 • #16
  Darek05
  Level 11  
  SylwekK wrote:
  Darek05 wrote:
  Od razu dodam, że masz za niskie napięcie wyjściowe

  To ja od razu dodam, że mijasz się z prawdą ;-) Jak nie wierzysz, to zapraszam do obejrzenia mojej konstrukcji. Link na dole w polecanych.


  Może tak, ale w twojej konstrukcji długość kabli wyprowadzonych do elektrod sprowadziłeś do niezbędnego minimum i te 2,9 V wygląda że w zupełności wystarcza. W mojej zgrzewarce to nie przeszło, mimo że początkowo miałem przewód 50 mm², tak samo było w pozostałych dwóch, które równolegle wykonywałem. Dodam, że początkowo wyprowadzone kable do elektrod były również 50 mm². Podniesienie napięcia do przedziału 4-5 V rozwiązało moje problemy i pozostałych. Dla zobrazowania różnic konstrukcyjnych załączam zdjęcia mojej zgrzewarki, aktualnie przewody do elektrod mam o przekroju 25 mm² z uwagi na dużą giętkość, 50 mm² był zbyt sztywny.

  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY
 • #17
  SylwekK
  Level 32  
  @radomski99a, zobacz dolną cześć postu. Blacha niklowana (czyli najpopularniejsza). Już najniższe parametry jakie mogę ustawić, czyli 10ms/10ms tworzy wytrzymały i ładny zgrzew.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17903368#17903368

  @Darek05, takie pytanie formalne - a czy z trafo wyjąłeś ten niepotrzebny rdzeń? Pytam, bo nie wszyscy go usuwają i skarżą się później na kiepskie osiągi.

  Darek05 wrote:
  ale w twojej konstrukcji długość kabli wyprowadzonych do elektrod sprowadziłeś do niezbędnego minimum i te 2,9V wygląda że w zupełności wystarcza

  Mam dodatkowy moduł z przewodami jak w zgrzewarce do swobodnego zgrzewania, w sumie jakieś +80 cm - nie widzę różnicy w mocy.
 • #18
  Darek05
  Level 11  
  Quote:
  [...] @Darek05, takie pytanie formalne - a czy z trafo wyjąłeś ten niepotrzebny rdzeń? Pytam, bo nie wszyscy go usuwają i skarżą się później na kiepskie osiągi.


  Tak, wywaliłem mostki indukcyjne.
  Możliwe, że zastosowane gniazda spawalnicze są tego efektem.
 • #19
  Block3r
  Level 13  
  Zaciekawił mnie ten sterownik z Aliexpress. Jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy wersją z tyrystorem 40 A a 100 A?
 • #21
  Block3r
  Level 13  
  Tak się domyślam, bo mam zabezpieczenie 25 A. Miałem na myśli, że chińskie wyroby często nie trzymają parametrów - ten 100 A chyba wytrzyma dłużej.
 • #22
  mmaker
  Level 19  
  Cześć, ja również zrobiłem taką zgrzewarkę z przeznaczeniem do ogniw i po drobnej modyfikacji, polegającej na usunięciu mostków indukcyjnych z transformatora, mam napięcie na wyjściu 2,7 V (przewód 35 mm²). Przy impulsach 10ms/10ms wychodzą piękne zgrzewy praktycznie jak fabryczne, nie da się rozerwać blaszki bez jej uszkodzenia. Używam blaszki 10mm/0,2mm.
  Obudowa ze spawarki inwerterowej, elektrody z drutu miedzianego 4 mm.

  Zgrzewarka do ogniw na chińskim sterowniku DIY
 • #23
  airman
  Level 12  
  Jeśli ktoś ma możliwość, to proszę sprawdzić, w którym momencie przebiegu sieciowego jest uruchamiany triak w tych chińskich sterownikach. Dziękuję i pozdrawiam :)