Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria

p.kaczmarek2 08 Nov 2020 21:43 10527 22
  • Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Witajcie moi drodzy
    Przedstawię tutaj moją recenzję jednego z najtańszych 'mikroskopów' na USB dostępnych w sprzedaży (czy, jak kto woli, kamerki USB z dużym powiększeniem). Mikroskop ten kosztuje niecałe 50 zł, oferuje rozdzielczość 640x480 i podobno powiększa aż 1600X! Oczywiście niezbędny do jego użycia jest komputer, mikroskop ten nie posiada swojego wyświetlacza. Wszystko okrojone jest do minimum. Czy taki mikroskop może się do czegoś przydać? To osądzę poniżej.
    Do zrobienia tego tematu zainspirowała mnie recenzja mikroskopu do elektroniki za 300zł forumowicza tomybb. Po prostu chciałem mieć porównanie, czym różni się to co można otrzymać za 50 zł od tego co jest za 300 zł.

Zawartość paczki
    Mikroskop znalazłem w internecie pod hasłem 1600X USB Digital Microscope Camera Endoscope Zoom 8 LEDs Magnifier with Stand za $11.89 (zrzut ekranu zrobiłem później, stąd inna cena):
    Sprzedawca podaje następującą specyfikację:
    Quote:

Main Specifications:
    1. Image Sensor: 0.3M HD- CMOS Sensor
    2. Video Capture Resolution: 640 x 480
    3. Focus Range: Manual Focus from 15~44mm
    4. Frame Rate: Max. 30f/s
    5. Magnification: 1600X
    6. Video Format: AVI

Other Specifications:
    1. Adjustable illumination: 8 built-in LED diodes
    2. Snap Shot Format: JEPG/BMP
    3. PC Interface: USB3.0 & USB2.0 & USB1.1
    4. Power Supply: USB Port (5V DC)
    5. System support: Win2000/2003/XP/Win7/Win8
    6. Dimension: Approx. 11x3.3cm/4.33x1.18inch, Base size: 7x8cm/2.76x3.25inch

Dodatkowo sprzedawca deklaruje, że w zestawie jest też płytka CD z oprogramowaniem.

Zawartość paczki
    Paczka przyszła dość późno, ale o dziwo została wysłana z Polski. Pewnie sprzedawca ma tu jakiegoś swojego dystrybutora:
    W środku było jedno pudełeczko:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Zawartość pudełka - mikroskop z podstawką:
    Na dnie była jeszcze płyta CD z programem i linijka z podziałką do kalibracji:
    I instrukcja:

Obsługa mikroskopu
    Mikroskop wymaga zainstalowania na komputerze odpowiedniej aplikacji. Pewnie wspierają go różne aplikacje, ale ja użyłem HiView 1.4 z www.hvscam.com (to słowo 'scam' w nazwie to czysty przypadek).
    Kopia zapasowa instalatora (HiViewSetup10.2020):
    HiViewSetu...0.2020.zip Download (237.96 kB)
    Aplikacja jest prosta w użyciu:
    Po jej otwarciu i podłączeniu mikroskopu klika się na ikonkę lupy i wybiera mikroskop z listy:
    Najwyższa wspierana rozdzielczość tutaj to 640x480.
    Po tym mamy już obraz:
    Kamerką steruje się bardzo prosto.
    Na obudowie jest duże pokrętło do ustawienia powiększenia i łapania ostrości:
    Jest też pokrętło do ustawiania jasności świecenia:
    Przy obiektywie są diody LED:
    Jest przycisk Snap który działa tak samo jak kliknięcie ikonki aparatu w programie:
    Drugi przycisk ('Zoom') na obudowie nie ma zastosowania.

Informacje o urządzeniu USB
    Chciałbym tu przytoczyć kilka informacji o tym jak widziany jest ten mikroskop przez komputer.
    Widziany jest on jako Urządzenie wideo USB o USB\VID_05E3&PID_0515&MI_00\6&e8621ea&0&0000.
    Zrzut z Menedżera Urządzeń:
    Tabelka z USBDevView:
    Spoiler:

Device NameDescriptionDevice TypeConnectedSafe To UnplugDisabledUSB HubDrive LetterSerial NumberCreated DateLast Plug/Unplug DateVendorIDProductIDFirmware RevisionUSB ClassUSB SubClassUSB ProtocolHub / PortComputer NameVendor NameProduct NameParentId PrefixService NameService DescriptionDriver FilenameDevice ClassDevice MfgFriendly NamePowerUSB VersionDriver DescriptionDriver VersionDriver InfSectionDriver InfPathInstance IDCapabilities
    0000.0014.0000.005.000.000.000.000.000Urządzenie wideo USBVideoYesYesNoNo 2020-11-08 22:53:082020-07-28 13:39:3905e305156.160e0300 DESKTOP-TESTER usbvideo@usbvideo.inf,%USBVideo.SvcDesc%;Urządzenie wideo USB (WDM)usbvideo.sys MicrosoftUSB2.0 Digital Camera Urządzenie wideo USB10.0.14393.82USBVideousbvideo.infUSB\VID_05E3&PID_0515&MI_00\6&e8621ea&0&0000Removable, SilentInstall, SurpriseRemovalOK

Pierwszy test - element SMD w obudowie 0805
    Na początek sprawdziłem jak wygląda pod tym mikroskopem element w obudowie 0805 (2mm na 1.2mm):
    Zbliżenie, jeszcze z aparatu:
    Mikroskop w trakcie użycia:
    Mikroskop - przybliżenie małe (najlepsza ostrość jaką mogłem złapać):
    Mikroskop - przybliżenie duże (najlepsza ostrość jaką mogłem złapać):

Pierwszy test - element SMD w obudowie 0402
    Tak jak w poprzednim akapicie, ale teraz obudowa 0402 czyli około 1mm na 0.5mm:
    Zbliżenie, jeszcze z aparatu:
    Mikroskop - przybliżenie małe (najlepsza ostrość jaką mogłem złapać):
    Mikroskop - przybliżenie duże (najlepsza ostrość jaką mogłem złapać):

Elementy z różnych PCB
    Tutaj przedstawię galerię różnych ujęć elementów SMD z płytek z różnych urządzeń, tak by móc lepiej zobrazować zdolności tego mikroskopu:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Cz2:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Cz3:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria

Mikroskop i lutowanie TQFP
    Mikroskop może asystować przy lutowaniu małych elementach, np. takich w obudowie TQFP. Nie jest on niezbędny, ale np. ułatwia nam sprawdzenie, czy nie zrobiliśmy zwarć między pinami:
    Widok z mikroskopu:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Usuwanie mostków plecionką:
    W moim odczuciu ten mikroskop jest wygodniejszy do znajdywania mostków między pinami niż np. szkło powiększające.

Piksele z różnych ekranów w powiększeniu
    Nawet taki tani mikroskop jest w stanie pokazać nam to, czego z reguły nie widać. Na przykład piksele z różnych ekranów, czyli malutkie kropki tworzące obraz, gdzie na każdą kropkę składają się trzy czynniki R, G i B (czerwony, zielony i niebieski).
    Poniżej stopniowo kolejne przybliżenia.
    Najpierw zrzut ekranu:
    Potem już zdjęcia z mikroskopu (zdjęcia ekranu):
    Różne ekrany mogą się nieco różnić wyglądem pikseli. Tak wygląda ekran mojego starego telefonu:
    Jeszcze inny ekran:

Mikroskop i wydruk 3D
    Pod mikroskopem ciekawie jest też obejrzeć jak wyglądają elementy wydrukowane na drukarce 3D. Tutaj dam zdjęcia elementów z filamentu PLA które zrobiłem na swoim Enderze 3 Pro od Creality.
    Wydruk z drukarki wymagającej kalibracji (zdjęcie robione już kilka miesięcy temu):
    Wyraźnie widać, że element ma zachowaną charakterystyczną strukturę wydruku 3D złożonego z wielu linii filamentu.
    Nieco lepszy wydruk:
    Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria Najtańszy "mikroskop" na USB dla hobbysty - recenzja i galeria
    Element wydrukowany w 3D od spodu (widoczna powierzchnia przylegała do heated bed):
    W mikroskopie:

Mikroskop podłączony do telefonu z Androidem
    (ten akapit dodałem nieco później)
    Mikroskop ten jest w zasadzie zwykła kamerką na USB, więc można go podłączyć do telefonu z Androidem w trybie OTG.
    Wystarczy taka przejściówka:
    Po podłączeniu mikroskop jest widziany przez różne aplikacje od kamerek (do testu użyłem OTG View) na Androida i jest w pełni funkcjonalny, tak jak z komputerem:
    Pierwszy test:
    Zbliżenie na rezystor SMD:

Mikroskop na Linuxie (a dokładniej na Ubuntu)
    (ten akapit dodałem nieco później)
    Ten mikroskop to zwykła kamerka na USB, więc można go też łatwo użyć na Linuxie.
    Do sprawdzenia tego użyłem systemu Ubuntu 16.1 który mam od jakiegoś czasu zainstalowanego na jednej z maszyn.
    Miałem tam już zainstalowany wraz z systemem program Cheese, czyli aplikację dla kamerki:
    Jeśli mamy kilka kamerek podłączonych, to musimy wybrać odpowiednią w ustawieniach Cheese:
    "HD WebCam" to kamerka z laptopa, wbudowana. "USB2.0 Digital Camera" to mikroskop.
    Program pokazuje takie rozdzielczości:
    Potem można już normalnie korzystać z kamerki. Na zdjęciu kamerka "patrzy" na piksele z ekranu który sam wyświetla z niej obraz:
    PS: Jeśli jest jakiś problem z kamerą, to warto najpierw sprawdzić czy magistrala USB ją wykrywa. W terminalu linuxa jest do tego komenda lsusb, powinna znaleźć urządzenie o podanym w tematu VID/PID:

Zastosowanie poza elektroniką
    Warto jeszcze wspomnieć, że taki mikroskop może być też świetnym prezentem oraz wspaniałą edukacyjną zabawką dla osób które nawet nie zajmują się elektroniką. Poniżej dam jeszcze kilka zdjęć dotyczących całkiem innych dziedzin.
    Nasionko brzozy:
    Gąbka podgrzybka (wraz z jakimś robakiem):
    Nimfa kleszcza na skórze człowieka:
    Mrówka:

Podsumowanie
    Jest to najtańszy mikroskop jaki udało mi się znaleźć, a mimo to nosi on znamiona przydatności. Kilka razy już mi się przydał w praktyce, głównie do inspekcji płytek i lutów, też do sprawdzenia czy nie ma gdzieś niepożądanych mostków. Myślę, że przydatność tego mikroskopu też zależy od naszego budżetu (jeśli mamy coś lepszego, to może on być zbędny) oraz przyzwyczajeń (zależy, czy mamy zawsze komputer pod ręką i czy jest nam wygodnie oglądać płytki na jego ekranie). Wartość powiększenia 1600x jest oczywiście tutaj "żartem" sprzedającego, ale te powiększenie co jest i tak starcza.
    Użycie tego mikroskopu jest proste, choć trzeba pamiętać że powiększenie ustawia się ręcznie i jest ono powiązane z ostrością (dobra ostrość zależy od odległości oglądanego przedmiotu od obiektywu), a duże znaczenie też ma poziom jasności oświetlenia jaki też sami ustawiamy.
    Podsumowując,
    plusy:
    + cena
    + wygodny w użyciu
    + przenośny
    + mało miejsca zajmuje, można nosić w torbie z laptopem
    + ułatwia inspekcję PCB, ułatwia odczyt wartości elementów SMD (zwłaszcza rezystorów; a przynajmniej mi, choć to może też kwestia mojego wzroku)
    + poza elektroniką ten mikroskop ma duże walory edukacyjne i może też nadawać się np. na prezent dla młodszego pokolenia
    + w zestawie jest podstawka która pozwala odpowiednio go ustawić (też by złapać ostrość)
    + software oczywiście też pozwala nagrywać filmik
    Minusy
    - czasem ciężko jest złapać ostrość na całość tego co nas interesuje jednocześnie
    - czasem niewygodnie się oświetla oglądany element, zbyt mocno odbija się światło lub jest za ciemny
    - dość małe pole widzenia (ale zależy, jak go ustawimy, do tego gdy chcę objąć większy obszar płytki w małym powiększeniu to starcza mi... aparat)
    Jak dla początkującego lub hobbysty nie jest taki zły - a co Wy o nim sądzicie?

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    dufek
    Level 32  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Paczka przyszła dość późno, ale o dziwo została wysłana z Polski. Pewnie sprzedawca ma tu jakiegoś swojego dystrybutora:

Nie, nie ma tu dystrybutora.
    To już jest zorganizowana chińska diaspora która w sposób przestępczy oszukuję państwo na podatku VAT i innych podatkach.
    Dołączono paragon fiskalny?
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    dufek wrote:

Dołączono paragon fiskalny?

Nigdy paragonu nie dołączają, a trochę paczek "z Chin ale z Polski" odebrałem.
    Dodatkowo przy kupowaniu przedmiotu nie da się określić skąd wyślą, sprzedawca po prostu tego nie podaje.
    Nawet przedmiot z tematu - w opisie ma "Ships from Hong Kong" itp, a jednak...
    McMarycha
    Level 31  
    Za tę cenę całkiem fajna sprawa, ale 4 ostatnie zdjęcia powodują u mnie niepokój :D
    Simon79
    Level 19  
    Mógłbyś napisać coś więcej na temat aplikacji do tego mikroskopu? Czy wszystkie są chińskie :) ? Ma ten mikroskop i jestem ogólnie zadowolony, głównie do oglądania pcb, - niska cena a jakość dla mnie zadawalająca- ale aplikację mam na innym komputerze "alternatywnym" niż do codziennego użytku. Pewnie bym go częściej używał, ale jednak nie mam zaufania do programów niewiadomego pochodzenia.
    Posiadam drukarkę 3D i wydrukowałem sobie coś takiego:
    Fajna sprawa.
    dufek
    Level 32  
    Simon79 wrote:
    Pewnie bym go częściej używał, ale jednak nie mam zaufania do programów niewiadomego pochodzenia.

Niestety, teraz nawet sterowanie temp. w domu "przechodzi" przez chiński serwer nadzorowany przez KPC.
    Tramp chciał to ukrócić, ale to jego ukrócili.
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Simon79 wrote:
    Mógłbyś napisać coś więcej na temat aplikacji do tego mikroskopu? Czy wszystkie są chińskie :) ?.

Ten mikroskop to jest w zasadzie zwykła kamerka USB. Chyba każda aplikacja wspierająca kamerki na USB powinna go wspierać.

Dla przykładu - program do przechwytywania obrazu z kamerki "VHS to DVD 2.0". Na liście kamerek widać kamerkę z laptopa oraz tą z tematu:
    Po wybraniu tej z tematu widać z niej obraz (skierowałem ją na ekran i przybliżyłem by pokazać piksele):
    (daję tutaj zdjęcie a nie zrzut ekranu, bo Windows nie pokazuje obrazu z kamerki gdy robię zrzut klawiszem PrintScreen, nie wiem czemu)
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Simon79 wrote:
    Fakt, w końcu ten mikroskop to kamerka USB. Kwestia znalezienia fajnej aplikacji do kamerki.

Tak, a swoją drogą to właśnie się zorientowałem, że przecież można go użyć też z telefonem na systemie Android poprzez OTG:
    Szczegóły w pierwszym poście (dodałem jeden akapit)
    atek000
    Level 17  
    Mam bardzo podobną kamerkę i używałem kilku programów, a co ciekawe to to, iż różne programy wykrywały różną maksymalna rozdzielczość. Jak wrócę do domu to poszukam oprogramowania, którego używałem i dam ci jego nazwę.
    Na mojej była możliwość otrzymania obrazu FHD z bardzo słabym odświeżaniem ale zawsze.
    kassans
    Level 32  
    Co do mikroskopu to też taki mam lecz w końcu się przesiadłem na stereoskopowy :D Lecz mimo wszystko czasem się przydaje bo jest mały i poręczny, Droższe mikroskopy mają rozdzielczość FHD jak i HD

Do swojego używałem takiej o to nóżki : https://www.thingiverse.com/thing:3379567
    Janusz_kk
    Level 34  
    A ja dziś kupiłem taki "25X-600X USB mikroskop cyfrowy Zoom endoskopy lupa z 8-LEDs lekki uniwersalny stojak True 2.0MP kamera wideo"
    pl.aliexpress.com/item/1005001405791120.html
    za 58 zł, 2 Mp czujnik więc teoretycznie powinien być lepszy a cena niewiele większa od tytułowego.
    Jak przyjdzie to opiszę wrażenia.
    randomnick99
    Level 8  
    Można tego jakoś użyć na linuksie?
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    randomnick99 wrote:
    Można tego jakoś użyć na linuksie?

Tak, sprawdziłem to przed chwilą i wrzuciłem do pierwszego postu nowy akapit. Pewnie dowolny program do kamerki na USB na Linuxa to obsłuży.

Janusz_kk wrote:

pl.aliexpress.com/item/1005001405791120.html
    za 58 zł, 2 Mp czujnik więc teoretycznie powinien być lepszy a cena niewiele większa od tytułowego.

Z chęcią zobaczę jak rezultaty i czy rzeczywiście jest podana przez sprzedającego rozdzielczość, czekam.
    CMS
    Administrator of HydePark
    Opisywałem kiedyś ten mikroskop https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17347621#17347621 tyle, że wtedy chińczyk nie szalał aż tak i podał powiększenie 500, widzę, że teraz się trochę rozpędził :)
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    CMS wrote:
    Opisywałem kiedyś ten mikroskop https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17347621#17347621 tyle, że wtedy chińczyk nie szalał aż tak i podał powiększenie 500, widzę, że teraz się trochę rozpędził :)

Nie widziałem tego tematu, dobrze, że zalinkowałeś. Szkoda, że chińczycy nie chcą nazywać jakoś konkretnie tych swoich cudów, by się lepiej wtedy je wyszukiwało.

Mam pytanie - w Twoim temacie jest zrzut ekranu z napisem "Przenośny 50-500X 2MP USB", czy serio tam było te 2MP?
    Bo u mnie jest zgodnie z opisem z oferty 0.3MP:
    Quote:

1. Image Sensor: 0.3M HD- CMOS Sensor
    2. Video Capture Resolution: 640 x 480 // (640*480=307 200)
    reaven22
    Level 29  
    Również posiadam podobny jak nie taki sam model. Kupiłem juniorowi do zabawy a sam często korzystam przy smd :), jako soft najlepiej sprawdza mi się VLC, działa najpłynniej i ma małe opóźnienia.
    Co ciekawe kamera/mikroskop ma również wbudowany mikrofon i jak odpali się na VLC i nie wyciszy głośników to zaczyna dźwięk sprzęgać ;)

Janusz_kk wrote:
    Jak przyjdzie to opiszę wrażenia.

Mój również według opisu miał mieć 2Mpix ale faktycznie ma 640x480 tylko soft interpoluje do większej rozdzielczości przy tym wprowadzając opóźnienia i ograniczając płynność ruchu.
    Janusz_kk
    Level 34  
    reaven22 wrote:
    Mój również według opisu miał mieć 2Mpix ale faktycznie ma 640x480 tylko soft interpoluje do większej rozdzielczości przy tym wprowadzając opóźnienia i ograniczając płynność ruchu.

Tyle że sporo droższy od tych 0.3mpx, więc jest szansa że może faktycznie będzie miał 2mpx :)
    CMS
    p.kaczmarek2 wrote:
    "Przenośny 50-500X 2MP USB", czy serio tam było te 2MP?

2MP to opcja interpolacji przy robieniu zdjęć. Rzeczywista rozdzielczość wynosi 640x480.
    CMS