Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł jednofunkcyjny- jaka powinna być moc instalacji do domu 100 m2?

lukas198820 08 Nov 2020 23:26 1029 27
    lukas198820
    Level 15  
    Witam.
    Planuje zrobić ogrzewanie podłogowe gazem.Mam gaz w domu, ale jest on tylko dla kuchenki gazowej.
    Zdaje sobie sprawę, że muszę starać sie o nowe warunki przyłączenia do sieci w PNGiG.

Moje pytanie brzmi jaką moc musi mieć taki kociol i jaki będzie koszt instalacji w domu parterowym o powierzchni parteru 97m2, a poddasza 90 m2.
    Planuje instalacje podłogową.
    dufek
    Level 32  
    lukas198820 wrote:
    Moje pytanie brzmi jaką mov musi mieć taki kociol i jaki będzie koszt instalacji w domu parterowym o powierzchni parteru 97m2, a poddasza 90 m2.

Trochę skromne te informację.
    Jaka izolacyjność ścian i okien?
    Jaka strefa klimatyczna?
    Jaka temperatura ma być utrzymywana?
    BUCKS
    Level 39  
    lukas198820 wrote:
    Moje pytanie brzmi jaką mov musi mieć taki kociol

W praktyce każdy kocioł da radę.
    Kotły 2-funkcyjne mają moc minimalną zaczynającą się od 3-4kW, a maksymalna to poziom ok. 20-25kW.
    W przypadku kotłów 1-funkcyjnych moc minimalna zaczyna się od 2-2,5kW, a maksymalna to zwykle 14-15kW, choć zdarzają się kotły o mocy maksymalnej 12kW.

Przyjmując 15000W/197m2 = średnio 76W/m2.
    W dobrze ocieplonym budynku taka moc cieplna wystarczy nawet na mrozy -20.

Z kotłem 1-funkcyjnym trzeba pamiętać, że musi być dodatkowy zasobnik c.w.u., co zabiera dodatkowe miejsce.
    W przypadku podłogówki może okazać się, że będziesz potrzebował sprzęgło hydrauliczne i dodatkową pompę obiegową, bo niemal 200 m2 podłogówki może nie pociągnąć pompa wbudowana w kocioł ale to już kwestia dla instalatora do ustalenia, czy tak będzie faktycznie.
    lukas198820
    Level 15  
    A jaki jest kosztvtakiejninstalacji gazowej opartej na kotle jednofunkcyjnym?
    BUCKS
    Level 39  
    co do instalacji gazowej to nie ma znaczenia, czy to kocioł 1-funkcyjny, czy 2-funkcyjny, robisz dokładnie to samo przyłącze gazowe.

W przypadku ogrzewania podłogowego koszty w zasadzie też są te same, bo instalację c.o. robisz tę samą.
    Pozostaje kwestia czy całość da radę obsłużyć 1 pompa obiegowa, czy będziesz musiał założyć dodatkowe.

Zmienia się koszt zrobienia kotłowni, bo przy 2-funkcyjnym masz tylko kocioł dla c.o. oraz dla c.w.u., a przy 1-funkcyjnym musisz mieć dodatkowy zasobnik c.w.u., dodatkowe naczynie przeponowe dla c.w.u. i trochę dodatkowych rurek.
    Koszty zależą od tego co sobie kupisz.
    Cena kotła 1-funkcyjnego, czy 2-funkcyjnego jest podobna dla tego samego producenta i modelu. Zwykle jest to różnica do kilkuset złotych.
    Ceny zasobników c.w.u. mogą być od kilkuset do kilku tysięcy, w zależności co wybierzesz.
    Z tego powodu nikt Ci nie poda końcowego kosztu, bo będzie on różny w zależności od wybranego sprzętu.
    Ghitex
    Level 12  
    Koszt zależy od:
    -Jakości materiałów
    -jakości ekipy
    -sposobu wykonania
    Jeżeli jest to nowy dom to w projekcie powinno być zapotrzebowanie na ciepło.
    lukas198820
    Level 15  
    To nie nowy dom, tylko stary do remontu. Na pozwolenie na budowe.
    Jestem ciekaw czy zamknalbym sie do 26 tys z cala instalacja gazową.
    tom.pk
    Level 16  
    lukas198820 wrote:
    To nie nowy dom, tylko stary do remontu. Na pozwolenie na budowe.
    Jestem ciekaw czy zamknalbym sie do 26 tys z cala instalacja gazową.

Pytanie czy jest możliwość zrobienia podłogówki?
    Na parterze musi być izolacja termiczna absolutne minimum 5 cm, do tego wylewka 5-7 cm.
    Ghitex
    Level 12  
    I czy wytrzymają stropy, rzeczoznawca obowiązkowo, 26 za całe ogrzewanie + podłogówka to może być mało.
    lukas198820
    Level 15  
    Wiec jaka moglaby byc hipotetyczna cena?
    lukas198820
    Level 15  
    Nie.
    Ja pytam doświadczonych użytkowników..Skoro tu piszecie ze 26 tys. zł to może być mało..To dlaczego tak jest, ile jest optymalną kwotą?
    Ja pytam o oscylacyjne ceny.
    lukas198820
    Level 15  
    Wiec interesuje mnie tu i teraz .
    pitrel
    Level 20  
    lukas198820 wrote:
    Wiec interesuje mnie tu i teraz .

W tytule masz napisane 100m2 a w opisie robi się już 187m2. Koszt instalacji w remontowanym domu trudno określić, bo nie wiadomo co trzeba zrobić i jakie niespodzianki wyjdą w czasie prac. W nowobudowanym domu można pokusić się o szacunki na podstawie projektu.
  • Helpful post
    Ghitex
    Level 12  
    120-150 zł/m2 samych rur z ułożeniem
    rozdzielacz/ielacze 500< szt.
    kocioł zależy, ale koło 6-7
    podłączenie rozdzielaczy?
    szafka/ki 100< szt.
    automatyka sterująca- zależy co, gdzie, ile i jakie się chce
    zasobnik- zależy jaki się chce
    montaż - zależy gdzie i kogo się weźmie. Warszawa ma inne ceny niż Rzeszów
    Po drodze pewnie wyjdzie jeszcze w cholere innych nie przewidzianych pierdół, rozumiem każdy chce się dowiedzieć na co może liczyć, ale nie widząc co, gdzie i jak na forum internetowym nie da się podać dokładnej ceny, przykro mi.
    lukas198820
    Level 15  
    Odgrzeje temat..Projektant instalacji gazowej do grzania gazem poradzil bym zglosil warunki przylaczenia takie:

Rozbudowa instniejacej instalacji gazowej.
    Kociol gazowy jednofunkcyjny -24 kW
    Zasobnik CWU-8 kW

Lacznie 32 kW.
    Zostalem naciagniety na kase czy nie ?
    trojan 12
    Level 36  
    Nabili i zakorkowali butelkę.
    Co będziesz ogrzewał- halę sportową?
    Przy takiej ilości opłaty stałe będą dość spore i i taryfa też niezbyt zachęcająca.
    Piec węglowy 15 kW wystarczy na ogrzanie takiego domu chociaż nie pali się cały dzień tylko podłoży 2-3 razy.
    Zapytaj jaki piec na ekogroszek z podajnikiem x 2 żeby wystarczyło na największe mrozy. Przeliczyć to na gaz nie stanowi problemów.
    Sąsiad ma 20 kW na 160 m2 ze zbiornikiem w pelecie i może się ugotować. Piec odpala się co godzinę (automat).
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    lukas198820 wrote:
    Odgrzeje temat..Projektant instalacji gazowej do grzania gazem poradzil bym zglosil warunki przylaczenia takie:

Rozbudowa instniejacej instalacji gazowej.
    Zasobnik CWU-8 kW

Lacznie 32 kW.
    Zostalem naciagniety na kase czy nie ?

Nie wiem co w praktyce robią takie warunki przyłączenia, czyli jakie niosą za sobą konsekwencje.
    W praktyce przecież nie będziesz montował kotła 35kW.
    Jeśli w całym domu ma być podłogówka to dom musi być ocieplony, więc zapotrzebowanie na ciepło będzie stosunkowo niewielkie i kocioł 15kW byłby wystarczający na c.o. oraz c.w.u.
    Jak nie 15kW to potem masz kotły np. 20kW, ewentualnie 24/25kW, większych się nie montuje, bo nie ma to żadnego sensu i uzasadnienia.

Najważniejsze byś był zakwalifikowany do taryfy W-2, czyli do planowanego zużycia gazu do 1200 m3 rocznie, wtedy masz niższe opłaty abonamentowe, bo w taryfie W-3 przepłacasz średnio ok. 300 zł w skali roku.

Pzoa tym dla mnie obliczenie kocioł 24kW, zasobnik c.w.u. 8kW razem 32kW ma w sobie błąd, bo w danej chwili używasz albo c.o. albo c.w.u., a nie oba naraz, więc moc się nie sumuje.
    Mając kocioł 24kW to maksymalna moc to jest i tak 24kW, a nie 32kW, chyba, że miałbyś bojler gazowy jako drugie niezależne urządzenie grzewcze i w teorii mógłbyś mieć maksymalną moc 32kW, bo zasobnik c.w.u. nie jest częścią instalacji gazowej.
    Ale to może są jakieś wymogi formalne. Nie pamiętam co było u mnie jak miałem zakładany kocioł ale ja mam 2-funkcyjny bez zasobnika, więc jak już to była podawana moc maksymalna kotła 24kW, której w praktyce i tak nie wykorzystuję.

Montuj u siebie kocioł z możliwie niską mocą minimalną dla modeli 20-25kW to najniższe moce to poziom 3-4kW, dla kotłów o mocy maksymalnej do 15kW masz poziom ok. 2-2,3kW.
    Jak dla mnie kocioł 15kW powinien być wystarczający, montowanie kotła 24kW to przesada, taka moc przydałaby się jakbyś chciał grzać c.w.u,. przepływowo, a skoro ma być zasobnik to po co taka duża moc.
    Swoją drogą dobry zasobnik c.w.u. powinien mieć wężownicę, której moc będzie określona na ponad 30kW, wtedy będzie wiadomo, że wężownica będzie miała powierzchnię co najmniej 1,2 m2, więc też nie wiem skąd te 8kW dla zasobnika.
    Idąc tym tropem powinno być np. 24 kocioł, 32kW zasobnik, razem 56kW :P
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    lukas198820 wrote:
    Zasobnik CWU-8 kW

Lacznie 32 kW.

Ciekawe sumowanie... Jak kocioł ma 24kW to grzeje ta mocą maks. albo CO , albo CWU, a jak nawet to nadal ma moc maks. 24kW.
    lukas198820
    Level 15  
    Ja tylko podaje to co wypisalem w warunkach przyłączeniowych.
    Tam sie sumaryczna wartosc podaje.

Tak zalecil instalator co mi instalacje gazowa robi.Stwierdzil ze 20 kW a 24 kW tobi tak ta sama cena bedzie.

Ciezko pozniej zmienic warunki przylaczeniowe ? Cos mozecie miecvracje odnosnie kosztow.

Dodano po 5 [minuty]:

A co z tymwybuchem gazu w Puławach ? Co mogło być nie tak ?
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    W zasadzie moc nie decyduje o rocznym zużyciu ale pewnie będziesz na którymś etapie wybierał taryfę to wybierz np. W-2.12T, wtedy co miesiąc podajesz stan licznika i co miesiąc płacisz fakturę za faktyczne zużycie. Chyba, że wolisz płacić za prognozy, które de facto są średnią arytmetyczną rocznego zużycia za rok poprzedni. Nie wiem jak oni to wyliczają, gdy zaczynasz od zera.

Co do Puław i wybuchu gazu to nie byłem tam i nie wiem co mogło być przyczyną.
    Ale skoro doszło do wybuchu to musiało dojść do kumulacji gazu i wystąpienia mieszanki wybuchowej. Wyciek prawdopodobnie musiał być duży, bo przy małym jeśli jest sprawna wentylacja to gaz wyleci wentylacją i nie ma problemu.
    Trudno wyrokować, czy ten wyciek to "wina" i jakieś zaniedbanie po stronie mieszkańców, czy może raczej kwestia po stronie dostawcy gazu, a mieszkańcy dostali rykoszetem. Wszystko powinno wykazać śledztwo.
    A z gazem jest jak z samochodem, tysiące ludzi ginie na drogach w wypadkach, czy w związku z tym ludzie rezygnują z kupna samochodu, który może być ich trumną?
    lukas198820
    Level 15  
    Dziekuje za rzetelna informacje.Interesuje mnie jeszcze jak przeliczyc ta moc moja czyli te 24 kW na ilosc w kWh potrezba go ogrzania takiej kubatury budynku.

Jak to wyliczyc?
    BUCKS
    Level 39  
    nie bardzo rozumem po co Ci obliczenia kWh.
    Jeśli to nowy dom to masz certyfikat energetyczny w którym jest podane zapotrzebowanie na energię.
    Jeśli stary to nie masz obowiązku posiadania takiego certyfikatu.

Maksymalna moc kotła, czyli 24kW nie ma żadnego związku z ilością kWh potrzebnych do ogrzania.
    kWh zależą od termoizolacji Twojego budynku i zapotrzebowania na moc cieplną.
    Jeśli przyjmiemy np. 50W/m2 dla mrozów -20 to dla powierzchni 100 m2 mamy razem 5kW. Ponieważ średnia temperatura zimą jest ciut powyżej zera, przyjmijmy 2 stopnie na plusie to dla wcześniej założonych 5kW potrzebujesz średnio 2,25kW.
    2,25kW * 24h = 54kWh/dobę.
    Jeśli przyjmiemy, że grzejemy pół roku np. 180 dni to daje to średnio rocznie ok. 9720 kWh na cele c.o. dla 100m2.

Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię jest mniejsze lub większe to powyższe wyliczenia zmienią się proporcjonalnie.
    lukas198820
    Level 15  
    Ponawiam temat.
    Dostałem warunki przyłączenia jednak błędne.
    Mimo ze zaznaczyłem że szafka gazowa ma byc nie na elewacji jak teraz, a w linii ogrodzenia to dostałem warunki błędne z umieszczona skrzynką na elewacji.
    Zaznaczylem modernizacje istniejacej instalacji.

Dzwoniłem do Spolki gazowniczej to raz mowia ze trzeba od nowa zlozyc warunki przylaczenia i zlozyc wniosek o skrocenie przylacza gazowego.

Pozniej dzwonie drugi raz wlasciwie dzis bo mi nie przeslali do wgkadu na maika starych warunkiw i kobieta mi mowi zebym nic nie skladal bo sie musi dopytac instalatorow.

Jak to w koncu jest?
    lukas198820
    Level 15  
    Zna ktos odpowiedź?
    Ghitex
    Level 12  
    Sprawdź czy przypadkiem nie jest to szafka na zawór gazowy do budynku A nie licznik.
    lukas198820
    Level 15  
    To szafka na zawor gazowy, licznik jest w domu.