Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linuksowy SoC do sterowania kamer 4K z AI

ghost666 09 Lis 2020 17:03 501 0
 • Linuksowy SoC do sterowania kamer 4K z AI
  Firma Ambarella rozpoczęła dystrybucję sampli swojego nowego, 10-nm SoC CV28M, dla systemów AI na krawędzi. SoC wykorzystuje Linuksa, którego uruchamia na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A53 taktowanych zegarem 1 GHz. Układ oferuje przetwarzanie CVflow CNN, ISP 320MP/s, kodowanie 4Kp30 i posiada wbudowane funkcje bezpieczeństwa.

  CV28M to najnowszy z rodziny procesorów wizyjnych z obsługą sztucznej inteligencji CVflow. Podobnie jak inne SoC Ambarella, jest dostępny z SDK dla Linuxa i zestawem ewaluacyjnym. Wyposażony w dwa rdzenie Cortex-A53, CV8M jest zoptymalizowany do przetwarzania obrazu w aplikacjach AI na obrzeżach chmury, oferując lokalne przetwarzanie bez problemów z bezpieczeństwem, prywatnością, łącznością i opóźnieniami związanymi z przetwarzaniem w chmurze. Układ wyprodukowany jest w procesie 10 nm, dzięki czemu oferuje niższe zużycie energii.

  Zastosowania obejmują zabezpieczenia inteligentnego domu, monitorowanie sklepów, robotykę konsumencką i monitorowanie obecności ludzi. W robocie CV28M można podłączyć do czujników, w tym sensorów światła widzialnego, kamer oświetlaczem strukturyzowanym czy kamer czasu przelotu (ToF), aby przechwytywać, a następnie przetwarzać dane wymagane do nawigacji.

  Komputerowy silnik wizyjny CVflow oferuje przyspieszenie wnioskowania CNN i DNN w celu wykrywania, analizy i klasyfikacji obiektów, w tym zliczania osób, rozpoznawania twarzy, rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz klasyfikacji ludzi, zwierząt i pojazdów. Możesz korzystać także z innych frameworków, w tym Caffe, TensorFlow i ONNX.

  CV28M oferuje kodowanie H.265, 4Kp30 AVC i HEVC z obsługą wielu strumieni. Oparte na sztucznej inteligencji inteligentne sterowanie SmartAVC i SmartHEVC może "zoptymalizować jakość obrazu, jednocześnie zmniejszając wymagania dotyczące przechowywania wideo i przepustowości sieci", jak opisuje producent.

  CV28M jest wyposażony w ISP o prędkości do 320 MP/s z szerokim zakresem dynamiki (HDR) i zaawansowanym przetwarzaniem przy słabym oświetleniu. Efekty specjalne obejmują stabilizację obrazu, korekcję zniekształceń obiektywu, usuwanie zniekształceń sprzętowych, filtrowanie czasowe 3D z kompensacją ruchu (MCTF) i nie tylko. Funkcje bezpieczeństwa obejmują bezpieczny rozruch z TrustZone, TRNG, OTP, szyfrowanie DRAM i wirtualizację.

  SoC posiada potrójne wejście wideo z szybkimi interfejsami SLVS, MIPI-CSI i LVCMOS. Dostępny jest kontroler GbE i USB 2.0, dwa kontrolery SD/SDXC, MIPI-DSI, I²S i DMIC. Inne zintegrowane interfejsy to SSI/SPI, I²C, UART, GPIO, PWM, IR i ADC. Procesor dostarczany jest w obudowie BGA o wymiarach 11 mm x 12 mm i rozstawie 0,65 mm. Może pracować w szerokim zakresie temperatur od -25°C do 85°C.

  CV28M ma wspólny zestaw SDK i narzędzia do przetwarzania obrazu z układami CV25, CV22 i CV2. SDK jest zbudowane wokół 64-bitowego jądra Linuksa 4.14. Narzędzia CV obejmują kompilator, debugger, narzędzia do przenoszenia oraz wytyczne dotyczące optymalizacji CNN. Istnieje również aplikacja referencyjna z kodem źródłowym C. Ambarella dostarczyła póki co tylko ograniczone specyfikacje swojej nowej platformy rozwojowej z CV28M. Płytka ta łączy się z płytą rozszerzeń dla czujnika/obiektywu z obsługą sensorów Sony, ON Semi i Omnivision. Zestaw ewaluacyjny jest dostępny z schematami i kompletem dokumentacji.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/linux-driven-4k-camera-soc-targets-the-low-power-ai-edge/

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • CSICSI