Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampowy wzmacniacz słuchawkowy na PCL86 zasilacz trafo 2 szt. 230/12V

marant36 10 Nov 2020 12:37 549 3
    marant36
    Level 12  
    Witam, właśnie uruchomiłem wzmacniacz jak w temacie.
    Zastosowałem w zasilaczy dwa transformatorki 12V, pierwszy o mocy układu pobieram napięcie żarzenia które stabilizuję, a drugi połączony 12/12V daje na wyjściu 200V o mocy potrzebnej do zasilania napięcia anodowego. Działa bez zarzutu.
    A po co to ? Zamiast dużego trafa mam dwa malutkie, bardzo popularne i tanie.
    Mieszczą sie w niskiej obudowie. Same zalety.
    Wiem,że nie odkrywam tu Ameryki, ale dotąd nie spotkałem się z takim pomysłem, a przeglądałem sporo tematów dot. wzmacniaczy lampowych.
    1 Marcin
    Level 17  
    Witam, dodaj jakiś schemat czy zdjęcie, bo zaraz ktoś Cię zlinczuje za tak rozległy opis.
    U92
    Level 10  
    Szczerze to kolego Ameryki nie odkryleś jak sam wspominasz zastosowania UP/UW-UW/UP nie jest popularne ponieważ to budżetowe rozwiązanie, nikt tego nie stosuje, bo powoduje niepotrzebne straty. Oraz zajmuje więcej miejsca. Tak samo jak stosowanie transformatorów typowo do galwanicznego oddzielenia dwóch obwodów, tego też nie odkryjesz :)
    Wystarczy znać zasadę działania transformatora.
    "saaame zalety"
    marant36
    Level 12  
    Budżetowe rozwiązanie - pojęcie względne, ja zaoszczędziłem ok. 200zł.
    Więcej miejsca zajmuje ? w moim przypadku wręcz przeciwnie, a i waga mniejsza....
    A co do strat ... sprawność transformatora na poziomie 95%. Trudno wyliczyć straty przy tak małych mocach,....( myślę o stratach finansowych na poborze energii).
    Schemat się rysuje, wkrótce wkleję.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Lampowy wzmacniacz słuchawkowy na PCL86 zasilacz trafo 2 szt. 230/12V

Dodano po 5 [minuty]:

przepraszam za jakość rysunku, ale nie ma tu żadnych cudów. Podstawy elektroniki.
    TR1 230/12V 20W, TR2 8W .
    Rozwiązuje problem z zasilaczem typowo "lampowym ", do których dostęp jest trudniejszy aniżeli do typowych na 12V.
    Ja jestem bardzo zadowolony, wzmacniacz gra czysto, żadnych buczeń czy przydźwięków, piękne "lampowe " brzmienie.
    Dodam tylko że słuchawki Sennheiser HD 560 Ovation II (wiekowe ), ale nadal topowe , jak dla mnie.