Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

fiat uno lutowanie szczotek

mechanik123 13 Oct 2005 18:36 9805 11
Bosch
 • #1
  mechanik123
  Level 10  
  prosze o pomoc czym wlutowac szczotki do rozrusznika, lub inny sposób bez zgrzewania bo pierwszy raz spotkałem sie z tym ze nie mogłem tego wykonac materiał nie przyjmuje cyny. Dobrych w temacie proszę o pomoc
 • Bosch
 • #2
  Jacek79
  Level 37  
  jewsli masz aluminiowe uzwojenie i przy wycinaniu szczotek nie zostawiles tam miedzi to pozostaje tylko zgrzanie lub wymiana stojana
  powodzenia
 • Bosch
 • #3
  kackers
  Level 16  
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi Ci o polączenie linki wychodzącej ze szczotki z końcówką widłową lub oczkową to proponuję spróbować tabletki od bólu głowy, kiedyś takie były w sprzedaży z krzyżykiem zapomniałem nazwy ale związek który zawierały doskonale wspomagał proces lutowania. Osobiście stosowałem z powodzeniem paracetamol do przewodów lakierowanych:)
 • #4
  KingKong
  Level 25  
  Jest taka pasta lutownicza (cyna również) do lutowania rurek miedzianych przy nowoczesnych kaloryferach, piecykach gazowych. Tylko temperatura topnienia jest jest trochę wyższa, i trzeba dobrej lutownicy - kolby, by to zlutować - albo palnik. Ja stosowałem zwłaszcza w rozrusznikach od silników diesla, gdzie zimą trzeba było trochę pokręcić by zapalił. Często na zwykłym lucie się rozlutowywało.
 • #5
  Jacek79
  Level 37  
  ale jak uzwojenie jest z aluminium to tylko zgrzewarka polaczysz- patrz wyzej.
 • #6
  yszek
  Level 12  
  Witam
  do lutowania aluminium można zastosować np:alumi pro
  i mały palniczek na propan - butan , tylko resztę należy zabezpieczyć przed płomieniem.
 • #7
  Jacek79
  Level 37  
  a jak chcesz polaczyc aluminium z miedzia?
 • #8
  Tony J.
  Level 20  
  W Uno to ja kiedys przylutowałem szczotki kolbą.Szczotki Boscha mają np. takie łapki blaszane na końcach wyprowadzeń, które ułatwiają lutwanie.
 • #9
  yszek
  Level 12  
  Jacek79 wrote:
  a jak chcesz polaczyc aluminium z miedzia?


  to spoiwo łączy się z cyną , można pocynować przewód od szczotki i powinno się połączyć. Jest też lut który łączy aluminium z miedzią nazywa
  się to ALU 2002
 • #10
  jan12345
  Level 14  
  najlepiej zalożyć szczotki od poloneza końcówkę uzwojenia stojana obrób pilnikiem /iglakiem/potem ją zabiel /używając kolby lutowniczej/a nastepnie weż się za szczotkę najpierw dopasuj ją do szczotkotrzymacza a następnie odetnij od szczotki uchwyt mocujący pod wkręt potem zabiel przewód od szczotki na dlugości ok 5mm i przylutuj do zabielonego końca uzwojenia stojana/do zabielenia końcówki stojana można użyć kwasu /i to wszystko,powodzenia:D
 • #11
  kmicic25
  Level 13  
  Witam

  Nie polecam lutować takich rzeczy cyną. Chyba, że masz ochote lutować ponownie po dluuuuuuuuzszym kręceniu rozrusznikiem.
  Nie wolno spawać za pomoćą płomienia bo na 99% upalisz linke do szczotki. Najlepiej na koncówke linki miedzianej założyć cieniutką rurkę miedzianą np. od koncówek przemysłowych na kabelki (tych zaciskanych) i to zgrzac z podłożem.

  Taki sposób gwarantuje poprawna pracę i nierołączenie przy dłuuuuuższym kreceniu rozrusznikiem

  Pozdrawiam
 • #12
  motoleon
  Level 2  
  Bez problemu możesz polutować aluminiowe końcówki uzwojenia z miedzianym warkoczem szczotki. Bo lutowania aluminium używa się specjalnej cyny z dodatkiem srebra. Przed rozpoczęciem lutowania aluminium musisz dokładnie oczyścić końce uzwojenia pilnikiem i natychmiast pokryć je kalafonią, bo jeśli je oczyścisz i pozostawiasz na pewien czas to końce pokryją się tlenkiem aluminium i tego na pewno nie polutujesz. Metoda ta jest sprawdzona bo pracuję w firmie regenerującej po 150 rozruszników i alternatorów dziennie.