Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czas na remont - elektryka

86BarteZ 11 Nov 2020 22:05 774 8
Ochrona Domu
    86BarteZ
    Level 2  
    Witam, jestem szczęśliwym ( jednak coraz bardziej myślę, że jednak nie) posiadaczem nowo nabytego mieszkania. Mieszkanie stare, budynek wielorodzinny- nie blok.
    W całym budynku była bardzo zniszczona aluminiowa instalacja. Po bardzo długich rozmowach z sąsiadami udało się namówić wszystkich na wymianę instalacji elektrycznej w całym domu.
    Instalacja została wymieniona w całości.Do liczników został doprowadzony przewód 5x16mm² CU. Teraz została kwestia wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
    Instalację elektryczną będę kładł sam z racji oszczędności - tak wiem jakie są opinie na ten temat na forum, czytałem nie jeden post jednak sytuacja nie pozwala mi na wezwanie elektryka więc proszę się wstrzymać :)

Na załączonym obrazku przesyłam przybliżony szkic mieszkania.

Czas na remont - elektrykamieszkanie...3_elek.jpg Download (177.35 kB)

Informacje o przyłączu:

- typ sieci TN-C ( tak jest na umowie)
    - moc przyłączeniowa 6kW
    - 1 faza
    - w budynku nie ma uziemienie
    - zabezpieczenie przedlicznikowe C32A
    - od licznika do mieszkania doprowadzony przewód 5x16mm²

Moje założenia:

- gniazda na przewodach 3x2.5mm²
    - oświetlenie na przewodach 3x1.5mm²
    - zasilanie indukcji (indukcja małej mocy maks 3.6 kW), piecyka na osobnych przewodach 3x4mm²

Licznik i wyłącznik przedlicznikowy znajduje się na klatce schodowej.

Zanim zacznę planować rozdzielnie proszę o małą pomoc, sugestię.

Chciałbym zastosować kilka wyłączników różnicowoprądowy.

Jeden na łazienkę wspólnie z kotłownią ( jest tam tylko 1 gniazdko dla pompy C.O i sterownika)
    Jedną na na gniazdka w kuchni gdzie będzie podłączona lodówka i zmywarka.
    Jedną wspólną dla indukcji oraz piecyka elektrycznego.

Czy mój plan ma ręce i nogi ? Może dodać jedną na wszystkie gniazda w pokojach?

Często gdy rozmawiam z osobami związanymi z elektryka mówią mi, że po co mi tyle różnicówek jednak czytając posty na elektrodzie gro osób radzi aby tak zrobić.

A teraz coś za co mi się dostanie. Podział PEN na PE i N... Proszę o taryfę ulgową.
    Nie mam możliwości zrobienia bednarki lub wbicia szpilek i doprowadzenia PE do rozdzielni gdyż musiałbym zniszczyć korytarz na klatce i sąsiedzi się nie zgadzają. Niestety udało mi się ich tylko namówić na nową instalację.

Co zrobić w takim przypadku ? W gniazdkach podłączyć 3 przewody, a w rozdzielni podłączyć PE do N? Wiem, że powinno się doprowadzić punkt uziemienia do rozdzielni ale nie mam takie możliwość. Myślałem, aby przez cały salon położyć przewód i przez ścianę wyjść na zewnątrz i wbić szpilki ale tam też sąsiedzi mi nie pozwalają ( wspólna cześć dookoła domu).
  • Ochrona Domu
    kkas12
    Level 43  
    86BarteZ wrote:
    Nie mam możliwości zrobienia bednarki lub wbicia szpilek i doprowadzenia PE do rozdzielni gdyż musiałbym zniszczyć korytarz na klatce ...
    Przecież wymieniałeś zasilanie. A PE czy PEN należy uziemić jak najblizej miejsca wprowadzenia go do budynku a nie w mieszkaniu lokatora. W mieszkaniu to masz wykonać połączenia wyrównawcze miejscowe jeśli inne instalacje je narzucają.

A tablicę i jej wyposażenie najrozsądniej jest zaplanować po ułożeniu a przynajmniej po dokładnym zaplanowaniu i zatwierdzeniu ilości obwodów.
    Wtedy nie będziesz płakał, że tablica ci się 'kurczy".

86BarteZ wrote:
    Do liczników został doprowadzony przewód 5x16mm^2 CU.

Koniec kabla przy licznikach a początek gdzie?
    86BarteZ
    Level 2  
    kkas12 wrote:
    Przecież wymieniałeś zasilanie. A PE czy PEN należy uziemić jak najblizej miejsca wprowadzenia go do budynku a nie w mieszkaniu lokatora. W mieszkaniu to masz wykonać połączenia wyrównawcze miejscowe jeśli inne instalacje je narzucają.

Tak, jednak przy wymiana przewodu odbyła się bezinwazyjnie. W ścianie było coś " ala peszel" i udało się tamtędy przepchnąć przewód.

kkas12 wrote:
    Koniec kabla przy licznikach a początek gdzie?

Maszt na budynku - przyłącze napowietrzne
  • Ochrona Domu
    kkas12
    Level 43  
    Skoro maszt to po co kabel z pięcioma żyłami, i dlaczego miedziany a nie aluminiowy np: YAKY 4x35?
    Kasę na zbędne wydatki macie, ale by zrobić zgodnie ze standardami to już się krzywicie.
    A liczniki gdzie się znajdują?
    Właśnie tam należy szynę PEN (ewentualnie PE) uziemić. Do tego dochodzą połączenia wyrównawcze główne, bo bez nich połączenia miejscowe mogą wprowadzić zagrożenie porażeniem lub pożarem.

Bez tego to partyzantka w najgorszym wydaniu.
    86BarteZ
    Level 2  
    kkas12 wrote:
    Skoro maszt to po co kabel z pięcioma żyłami, i dlaczego miedziany a nie aluminiowy np: YAKY 4x35?
    Kasę na zbędne wydatki macie, ale by zrobić zgodnie ze standardami to już się krzywicie.

Nie wiem czy doprowadzenie przewodu 5 żyłowego CU to odejście od standardów. Czemu wydajemy kasę na zbędne wydatki ? To już pytanie do elektryka. Wykonała to osoba z uprawnieniami i miało być zrobione zgodnie ze sztuką. Cytując Pana "zrobię tak jak powinno być". Może dał przewód 4 żyłowy tylko coś pomylił jak rozmawiał ze mną i chodziło mu o 5 żył od licznika do mieszkania. No trudno tak już zostanie.

kkas12 wrote:
    A liczniki gdzie się znajdują?

Liczniki znajdują się na klatce

kkas12 wrote:
    Właśnie tam należy szynę PEN (ewentualnie PE) uziemić.

Tak jak już pisałem sąsiedzi są niereformowalni i nie mogę nic z tym zrobić dlatego już kombinowałem aby doprowadzić tylko do mieszkania.

kkas12 wrote:
    Bez tego to partyzantka w najgorszym wydaniu.

Zdaję sobie z tego sprawę i właśnie dlatego szukam porady jak zrobić to aby chociaż trochę zachować środki ostrożności.
    Brivido

Level 33  
    Należy upewnić się i sprawdzić czy ten PE jest gdzieś przyłączony. Zrób więcej obwodów, szczególnie w kuchni, gniazdek. Do płyty 5x2.5, zwiększenie mocy itp.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Całą instalacje, wszelkie przewody w mieszkaniu połóż sam. Sporo zaoszczędzisz na robociźnie. A do rozdzielnicy weź elektryka. Nie wyjdzie cię to wiele drożej niż sam byś robił. Elektryk bierze towar z hurtowni gdzie ma spore rabaty. Ty w sklepie takiego nie dostaniesz. To co masz nadpłacić i trochę dołożysz, ale będziesz spał spokojnie. Elektryk podłączy poprawnie wszystkie aparaty, zrobi punkt rozdziału PEN, zrobi pomiary i wystawi papier. Przyda się do ubezpieczalni. Poważnie rozważ moją propozycję. Nawet najlepiej zrobiona instalacja jest nic nie warta jeśli zostanie nieprawidłowo i niefachowo podpięta do sieci zasilającej. Sam nigdy tak nie zrobisz jak elektryk z doświadczeniem. Pozdrawiam.
    86BarteZ
    Level 2  
    Brivido wrote:
    Należy upewnić się i sprawdzić czy ten PE jest gdzieś przyłączony. Zrób więcej obwodów, szczególnie w kuchni, gniazdek. Do płyty 5x2.5, zwiększenie mocy itp.

Właśnie wysłałem sms z zapytaniem do elektryka czy ten przewód jest gdzieś podpięty. Zwiększyć mocy nie mogę. Na jedną fazę max to 6kW ( moc już zwiększona, bo było 4.6)

Jeżeli chodzi o obwody to myślałem aby zrobić tak:

- obwód na wszystkie światła w mieszkaniu
    - obwód na gniazdka w mieszkaniu ( tak naprawdę to same pokoje)
    - obwód na gniazdka w łazience i kotłowni
    - obwód na gniazdka w kuchni
    - 2 osobne obwody na indukcje, piekarnik
    Mierzejewski46 wrote:

Elektryk bierze towar z hurtowni gdzie ma spore rabaty. Ty w sklepie takiego nie dostaniesz

Przewody właśnie będę miał z hurtowni na firmę i ceny są bardzo dobre ~ 1.80 zł za metr przewodu 3x2.5mm² więc przy tak małym mieszkaniu nie będzie tragedii.

Mierzejewski46 wrote:
    Elektryk podłączy poprawnie wszystkie aparaty, zrobi punkt rozdziału PEN, zrobi pomiary i wystawi papier.

No właśnie mam duże wątpliwości. Mieszkam dość daleko od dużego miasta i większość elektryków w okolicy są " starej" daty i jak już wspominam o kilku wyłącznikach różnicowoprądowych pukają się w głowę. Jestem umówiony z jednym elektrykiem, że po wszystkim zrobi mi pomiary i wyda odpowiedni papier potrzebny do ubezpieczenia. Koszt takiego pomiaru to 200 zł, to normalna cena?

Mierzejewski46 wrote:
    Sam nigdy tak nie zrobisz jak elektryk z doświadczeniem.

Dużo ludzi robi tak aby było i skasować za robotę jak najszybciej, a robiąc coś dla siebie naprawdę się do tego mogę przyłożyć. Połączenie w rozdzielni nie jest trudnym zadaniem szczególnie przy tak małej ilości obwodów. Największy problem to rozdzielenie PEN. Jednak biorę to pod uwagę i popytam o ceny tylko nie chciałbym aby mi zrobili 1 różnicówkę na całe mieszkanie tak jak mi proponują.
    CYRUS2
    Level 42  
    86BarteZ wrote:
    - typ sieci TN-C ( tak jest na umowie)
    - moc przyłączeniowa 6kW
    - 1 faza
    To pierwszy błąd.
    Przy tak dużej robocie należy wystąpić o większy przydział mocy i o instalcje 3f.
    Nawet jak kolega teraz nie wystąpi 3f, to instalacje należy zrobić tak jakby było 3f.
    I rozdzielnicę o odpowiedniej wielkości.
    86BarteZ wrote:
    . Zwiększyć mocy nie mogę. Na jedną fazę max to 6kW ( moc już zwiększona, bo było 4.6)
    Moższ ale musi być zasilanie 3 fazowe.
    Na jednej fazie więcej mocy nie dostaniesz.
    86BarteZ wrote:
    - w budynku nie ma uziemienie
    Wiem, że powinno się doprowadzić punkt uziemienia do rozdzielni ale nie mam takie możliwość.
    To źle wiesz, nie trzeba.

W rozdzielnicy ma być miejsce na jeden bezpieicznik 3-fazowy +RCD 3-f + 3szt. RCD 1f.
    Dodatkowo jedna listwa "euro" 25cm wolna, zapasowa.