Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena GP - Dobra antena na 2m do skanera się nie nada,

algemon 12 Nov 2020 07:01 1110 25
    algemon
    Level 3  
    Witam zgłosiłem na forum temat i dostałem taka odpowiedż jak poniżej cytat -chciałęm się do niej odnieść ale temat jest zablokowany dlaczego ?
    Moderated By c2h5oh:

Bo chciałeś przyoszczędzić kilka punktów za założenie własnego tematu więc dopisałeś się do cudzego tematu. Wyjaśniono Ci to już tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19036101#19036101

pisze więc nowy temat
    Cytuje
    "Dobra antena na 2m do skanera się nie nada, bo poza pasmami amatorskimi będzie "głucha"
    Postaw GP 1/4 i na skanerze posłuchasz i na 2m ponadajesz.
    Zrobić można samemu w jedno popołudnie, na elektrodzie jest mnóstwo opisów jak. Można też kupić."

Czy antena GP 1/4 to nie jest na 2 metry? Czy mógłbym prosić o link do zrobienia anteny i ewnetualnie podpowiedź jaką kupić
    fifcio13-13
    Level 30  
    To ma być antena stacjonarna?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    algemon wrote:
    antena GP 1/4 to nie jest na 2 metry?

Opis GP 1/4 odnosi się do typu anteny, 1/4 λ co oznacza 1/4 długości fali elektromagnetycznej na której ma pracować antena. Dla 2m to około 49cm (uwzględniając tzw. współczynnik skrócenia), determinuje to wymiary mechaniczne anteny. Odpowiedź dostałeś prawidłową, antena na pasmo 2m poza nim będzie "głucha" lub co najmniej będzie słabo odbierać inne częstotliwości. Tu masz przykładowe konstrukcje na 2m;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3545803.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2322468.html
    algemon
    Level 3  
    fifcio13-13 wrote:
    To ma być antena stacjonarna?

TAK ale szukam też do auta
    fifcio13-13
    Level 30  
    Na stacjonarną to bardziej polecam QFH. Są plany dostępne w internecie oraz kalkulatory. Nie jest trudna w budowie, a o wiele lepsza. Ja osobiście od wielu lat stosuję dwie takie anteny synfazowo i jestem zadowolony.
    ptero
    Level 22  
    Witam Wszystkich.

Do skanera najlepsza będzie antena "discone", jest wielopasmowa, ale jako samochodowa to odpada...

Ja do nasłuchu długo używałem stacjonarnej anteny "dzwo". :) była bardzo skuteczna.

Do samochodu to raczej nie ma uniwersalnej... Mechanicznie to raczej 2m/70cm.
    ArturAVS
    Sam jako stacjonarną mam J kę na 144/430 i sprawuje się dobrze.
    algemon
    Level 3  
    Czy może mi ktoś powiedzieć co to znaczy GP , nie mogę się połapać z przeliczaniem jak to jest 1/4 lambda to jest 49 cm, 5/8 to jest 159 cm a 2 x 5 /8 to jest 315 cm .Jak wyjść na to z tych 49 cm na pewno jestem słaby z matematyki

Dodano po 2 [minuty]:

fifcio13-13 wrote:
    Na stacjonarną to bardziej polecam QFH. Są plany dostępne w internecie oraz kalkulatory. Nie jest trudna w budowie, a o wiele lepsza.

Koledzy nie piszcze taki skrótami, nie rozmawiacie z inżynierem radiokomunikacji
    ArturAVS
    algemon wrote:
    co to znaczy GP

Ground Plane; https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeciwwaga_anteny
    algemon
    Level 3  
    Kolega pisze używam "Ja do nasłuchu długo używałem stacjonarnej anteny "dzwo". drugi kolega pisze "Sam jako stacjonarną mam J kę na 144/430 i sprawuje się dobrze." Czy to jakieś szyfry ( to dzwo i J-ka ) przecież ja nie wiem o co chodzi .nidgy nie słyszałem
    fifcio13-13
    Level 30  
    Quote:
    przecież ja nie wiem o co chodzi .nidgy nie słyszałem

Chcesz się zabierać za tworzenie anten, a podstawowe pojęcia są Ci obce. Poczytaj, poszukaj. Informacje są wszędzie dostępne. Poświęć na zagadnienie trochę więcej czasu...
    ArturAVS
    Są to rodzaje anten różniące się konstrukcyjnie i wymiarami mechanicznymi zależnie od pasma w jakim mają pracować.
    algemon wrote:
    przecież ja nie wiem o co chodzi

Zastosuj się do tego;
    fifcio13-13 wrote:
    Poczytaj, poszukaj. Informacje są wszędzie dostępne.

Bo z tym;
    fifcio13-13 wrote:
    Chcesz się zabierać za tworzenie anten, a podstawowe pojęcia są Ci obce.

to wiele nie zdziałasz.
    fifcio13-13
    Level 30  
    Quote:
    Quote:
    fifcio13-13 napisał:
    Na stacjonarną to bardziej polecam QFH. Są plany dostępne w internecie oraz kalkulatory. Nie jest trudna w budowie, a o wiele lepsza.

Koledzy nie piszcze taki skrótami, nie rozmawiacie z inżynierem radiokomunikacji

Zapewniam Cię, że do inżynierii radiokomunikacyjnej to tu jeszcze daleko. 3 sekundy na wyszukiwarce i dowiesz się jak wygląda wspomniana antena, do czego można ją zastosować, jak wykonać obliczenia w gotowym kalkulatorze i jak ją zbudować.
  • Helpful post
    ptero
    Level 22  
    :)

GP - GroundPlane - z takimi skośnymi drutami w dolnej części - jako "uziemienie".
    QFH - taka dziwna antena - w sumie do odbioru satelitów
    dwzo - drut wyrzucony za okno :) - po prostu długi (15-25m) kawałek drutu rozciągnięty między oknem a drzewem, czy czymś takim. Im wyżej tym lepiej - najpopularniejsza do słuchania.
  • Helpful post
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    algemon wrote:
    Czy antena GP 1/4 to nie jest na 2 metry? Czy mógłbym prosić o link do zrobienia anteny i ewnetualnie podpowiedź jaką kupić

Kilka rozwiazań do zrobienia samemu:
    http://www.hamuniverse.com/kc0ynr2metergppvc.html
    https://m0ukd.com/calculators/quarter-wave-ground-plane-antenna-calculator/
    Do kupienia: MASEN GP-140
    Michał
    algemon
    Level 3  
    Dzięki ,
    1.Kolego Ptero fajnie mi wytłumaczyłeś bo pojęcia DWZA nie znalazłęm w internecie , ale czy taki drut nie jest odpowiedni dla pasma 80m ? a jeśli już to jak go połączyć z gniazdem skanera gdzie gorąca żyłą a gdzie oplot ?

2.Kolego Michale sp5it - taką antenkę sobie zrobiłem ale efekt bardzo mizerny .

3. Jeszcze pytanie zakres 2 m to jest od 144 do 174 czy tylko 144 MHz
    ArturAVS
    algemon wrote:
    2 m to jest od 144 do 174

170 raczej nie "podchodzi" pod te pasmo. Z mniejszą skutecznością ale też odbierzesz. DZWO to odmiana anteny LW (Long Wire), czyli długi drut/kabel. Tego typu anteny dobrze się sprawdzają w warunkach terenowych i jako prowizoryczne anteny na niski KF.
    algemon wrote:
    to jak go połączyć z gniazdem skanera gdzie gorąca żyłą a gdzie oplot ?

Stosując odpowiednie gniazda/wtyki oraz balun (transformator w.cz. dopasowujący).
    algemon
    Level 3  
    ArturAVS wrote:
    algemon wrote:
    2 m to jest od 144 do 174

170 raczej nie "podchodzi" pod te pasmo. Z mniejszą skutecznością ale też odbierzesz. DZWO to odmiana anteny LW (Long Wire), czyli długi drut/kabel. Tego typu anteny dobrze się sprawdzają w warunkach terenowych i jako prowizoryczne anteny na niski KF.
    algemon wrote:
    to jak go połączyć z gniazdem skanera gdzie gorąca żyłą a gdzie oplot ?

Stosując odpowiednie gniazda/wtyki oraz balun (transformator w.cz. dopasowujący).

czyli taka antena nie nadaje się na 2 metry czy dobrze rozumiem ?

Dodano po 3 [minuty]:

Do kupienia: MASEN GP-140
    Michał[/quote]

Czy antena sirio GP6E będzie podobna do masena gp-140 ? jest też sirio gp3E krótsza ale chyba lepiej dłuższą ?
    ArturAVS
    algemon wrote:
    Czy antena sirio GP6E będzie podobna do masena gp-140 ? jest też sirio gp3E krótsza ale chyba lepiej dłuższą ?

Fizyczna długość anteny wygląda tak, że im bliższa faktycznej długości fali tym skuteczniejsza (w celu zmniejszenia faktycznego wymiaru stosuje się tzw. cewki skracające, które mają za zadanie dopasowanie do impedancji nadajnika/odbiornika). Aczkolwiek np. antena na pasmo 80m pełnofalowa jest nieakceptowalna mechanicznie, dlatego używa się anten 1/4, 1/2, 5/8, czy 3/4 fali.
    Ogólnie im dłuższa fizycznie antena, tym lepsza skuteczność.
    algemon
    Level 3  
    Jeśli dobrze rozumiem na pasmo 149mhz MHz antena powinna mieć długość 4x48 cm = 192 cm i wtedy nie będą potrzebne cewki skracajace, a co jak antena miałaby 386 cm czy byłoby lepiej?
    web69
    Level 31  
    Poczytaj wreszcie o antenach. Po co liczysz długość fali, mnożąc 1/4 GP x4 ? Antena na pasmo 2m to po prostu 49cm drutu i już. Anten nie buduje się aby miały długość fali, gdyż w punkcie zasilania jest bardzo mocno niedopasowana. Najprostsze anteny to GP 1/4 i dipol 1/2. Obie anteny możesz zbudować w 15 minut. Antenę J-pole z miedzianej rurki, trójnika i kolanka 90°...
    algemon
    Level 3  
    Tak ale są anteny dłuższe np.5/8 fali jest słabsza niż 2x5/8 fali tak przynajmniej wyczytałem

Dodano po 4 [minuty]:

co sądzicie o antenie diamond nr-770hb do auta ?

Dodano po 21 [minuty]:

Do skanera Uniden 125 kupiłem antenę diamond RH 789 Wide Band Antenna cena > 100 zł plus dostawa i nie widze rożnicy z anteną fabryczną unidena 125 przy odbiorze więc nie wiem czy jest sens dokupowania anten zamiast oryginalnych .
    web69
    Level 31  
    Kupiłeś teleskopową antenę i oczekujesz czego? Napisz wreszcie czego, albo jakiej częstotliwości chcesz posłuchać, nie będziemy zgadywać, a wróżki są na strajku kobiet. A antena musi być wysoko i na zewnątrz, a nie teleskopowa w domu...
    algemon
    Level 3  
    Po co tyle nerwów , czy ja napisałem , że chce słuchać w domu na tej antenie ? nie. Probowałem na zewnątrz i nie widzę rożnicy między anteną fabryczną a dokupiną "diamond RH 789" kt miała polepszyć odbiór . ot i cały sens mojego wpisu.
    web69
    Level 31  
    Ot, cały sens: kupiłeś antenę i nie działa... Napiszesz wreszcie jaką częstotliwość chcesz słuchać? Kto się denerwuje?
    algemon
    Level 3  
    Chcę słuchać wszystkie dostępne częstotliwości które dzięki tej antenie mogę usłyszeć , a słyszę tyle co na fabrycznej czyli prawie nic . w domu mam antene bazową i działa OK.